28 лютого 2025 рокуСправа №160/33447/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у вчиненні передбачених чинним законодавством дій для забезпечення повернення ОСОБА_1 помилково (вимушено) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби Україні у Дніпропетровській області (вулиця 93-ї Холодноярської Бригади, 1, Дніпро, Дніпропетровська область, 49000) подання про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) помилково (вимушено) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 14 200,83 грн. (чотирнадцять тисяч двісті гривень, 83 копійки), згідно з квитанцією №314А-11072024/5682890 ПАТ «МТБ БАНК» від 11.07.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11 липня 2024 р. між ОСОБА_1 , як покупцем, та ОСОБА_2 , від імені якого діяв представник за довіреністю, як продавцем, було укладено Договір купівлі-продажу квартири посвідчений приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Батовою Тетяною Сергіївною та зареєстровано в реєстрі за № 2666. Оскільки, відповідно до статті 49 Закону України «Про нотаріат» однією з підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії є невнесення встановлених законодавством платежів пов'язаних з її вчиненням особою, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, ОСОБА_1 була змушена сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі-продажу, що становить 14 200,83 грн., хоча житло придбавалось нею вперше. Згідно з абзацом «В» п. 15-2 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше. Вищезазначені дві квартири, де проживала ОСОБА_1 , були вже приватизованими станом на дату її народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , і тому вона не могла приймати участь в їх приватизації. З огляду на вищезазначене, враховуючи, що 11.07.2024 ОСОБА_1 придбала житло вперше, вона звернулась на адресу Головного управління пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (далі - відповідач, ПФУ) з письмовою заявою про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. (Копія заяви додається, оригінал у позивачки). На свою заяву позивачка отримала лист від ГУ ПФУ у Дніпропетровській області від 05.12.2024 № 0400-010504-8/240981, яким їй було відмовлено у поверненні помилково сплачених коштів з посиланням на те, що підстави для складання подання на повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі- продажу нерухомого майна відсутні. Також відповідачем було роз'яснено позивачці, що первинність придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна може бути встановлена в судовому порядку.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 14 200,83 грн. Зі змісту поданої заяви не можна зробити висновок стосовно доведеності обставин щодо обов'язку Управління повернути сплачені кошти. Таким чином, починаючи з 26.09.2020 року в рамках Порядку №1740 Держава створила цілком дієвий механізм, за умови дотримання котрого фізична особа, що придбаває житло вперше та, відповідно, не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна (житла), не сплачує збір при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу Якщо ж особа помилково сплатила збір при посвідченні договору купівлі-продажу майна, то вона може подати заяву до органу Пенсійного фонду України про повернення коштів з бюджету на підставі Порядку №787. Разом з тим, звертаючись після 26.09.2020 року про повернення з бюджету помилково сплачених коштів, саме фізична особа повинна надати докази на підтвердження того, що помилилася, коли сплачувала збір. Отже, заявник повинен був надати органу Пенсійного фонду України передбачені підпунктом «в» пункту 15-2 Порядку №1740 документи на підтвердження того, що він придбав житло вперше.
Від представника позивача надійшли додаткові докази та відповідь на відзив, в якій зазначено, що як основний довід відповідача проти задоволення позову у відзиві наступний: Отже, заявник повинен був надати органу Пенсійного фонду України передбачені підпунктом «в» пункту 15-2 Порядку №1740 документи на підтвердження того, що він придбав житло вперше. Тобто відповідач, не наводячи доводів та не надаючи суду належних доказів не надання позивачкою передбачених законодавством документів, зазначає, що заявник повинен був надати органу ПФУ передбачені підпунктом «в» пункту 15-2 Порядку №1740 документи. Позивачкою надано відповідачу у тому числі і передбачені підпунктом «в» пункту 15-2 Порядку № 1740 документи на підтвердження того, що вона придбала житло вперше. Водночас вважає, що відповідачем не спростовано того, що позивачкою надано належні та достатні докази в обґрунтування позовних вимог, серед іншого, і ті документи, які передбачені підпунктом “в» пункту 15.2 Порядку № 1740, а саме: позивачкою надані відповідачу і заява про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), і відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру щодо відсутності зареєстрованих за Позивачкою прав власності на житло, окрім придбаного 11.07.2024 вперше житла - квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 403006139, 403007714, 403006979 від 08.11.2024, які додані Позивачкою до позовної заяви. Також позивачкою надані докази, що підтверджують невикористання нею житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, у тому числі і довідки з усіх місць проживання (після 1992 року) ОСОБА_1 з дня її народження і до сьогоднішнього часу.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
11 липня 2024 р. між ОСОБА_1 , як покупцем, та ОСОБА_2 , від імені якого діяв представник за довіреністю, як продавцем, було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Батовою Тетяною Сергіївною та зареєстровано в реєстрі за № 2666.
Відповідно до Договору ОСОБА_1 купила квартиру АДРЕСА_2 .
ОСОБА_1 було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі-продажу, що становить 14 200,83 грн.
Сплата позивачкою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування підтверджується квитанцією №314А-11072024/5682890 від 11.07.2024 ПАТ «МТБ БАНК» та Довідкою приватного нотаріуса ДМНО Батової Т.С. від 12.11.2024.
13.11.2024 року ОСОБА_1 через свого представника звернулась до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, до якої додано наступні документи:
- свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю №1374 від 21.03.2005;
- ордер адвоката ОСОБА_3 ;
- паспорт (ІД-картка) ОСОБА_1 ;
- договір купівлі-продажу від 11.07.2024;
- квитанція №314А-11072024/5682890 від 11.07.2024 ПАТ «МТБ БАНК» (про сплату 1%);
- довідка нотаріуса;
- довідка 1819;
- довідка 13041;
- довідка від 18.09.2018;
- витяг з реєстру територіальної громади;
- Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта 403006139;
- Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта 403007714;
- Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта 403006979;
- договір купівлі-продажу від 29.08.1997;
- довідка ПриватБанка.
Листом від 05.12.2024 року №0400-010504-В/240981 Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повідомило про відсутність підстав для складання подання на повернення збору з операції придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна. Первинність придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна може бути встановлена у судовому порядку.
Позивач не погоджується з такою відмовою відповідача, вважає, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачено ним безпідставно, оскільки житло придбавалося вперше, а тому звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 (далі - Порядок № 1740).
Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
26.09.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №866 "Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" (далі - Постанова №866).
Відповідно до пункту 15-2 Порядку № 1740 (в редакції Постанови №866) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо:
б) право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду";
в) особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року);
г) особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Пункт 15-3 Порядку № 1740, з урахуванням доповнень, внесених Постановою №866, передбачає наступний зміст:
"Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.
Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15-1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.
Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах "в" і "г" пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування".
З наведених вище положень Закону №400/97-ВР та Порядку №1740 вбачається, що з 19.08.1999 фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Об'єктом оподаткування цим збором є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу, а ставка збору становить один відсоток від вартості майна.
Законодавець встановив виняток з цього правила для громадян, які придбавають житло вперше, виключивши їх з переліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Суд зазначає, що від часу набрання цією нормою чинності в 1999 році до 25.09.2020 включно механізм її реалізації громадянами, що придбавають житло вперше, не функціонував.
З 26.09.2020 визначено механізм, за умови дотримання якого фізична особа, що придбаває житло вперше та, відповідно, не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна (житла), не сплачує збір при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу.
Крім того, у наведених положеннях пункту 15-2 Порядку №1740, з урахуванням змін і доповнень, внесених Постановою №866, деталізовано зміст поняття "придбаває житло вперше", яке необхідно розуміти так, що фізична особа не має та не набувала права власності на житло, в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя. Тобто, виходячи з норм Порядку №1740 при вирішенні питання чи є операція купівлі-продажу житла об'єктом сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, термін "придбавання майна" треба використовувати як такий, що охоплює (включає) не лише оплатне набуття права власності на певний об'єкт, а і його приватизацію, успадкування, дарування та купівлю частки в спільному майні подружжі. Лише у разі відсутності наведених способів придбавання нерухомого майна, особа відповідно до пункту 15-2 Порядку №1740 не сплачує збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна.
Зі змісту Порядку №1740 вбачається, що з 26.09.2020 особа звільняється від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, зокрема, якщо фізична особа подає нотаріусу:
- заяву про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя);
- відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло;
- дані про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).
За умови отримання від фізичної особи таких документів нотаріус на підставі абзацу четвертого пункту 15-3 Порядку №1740 здійснює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Якщо ж особа не скористалася цим механізмом на стадії посвідчення договору в нотаріуса та помилково сплатила збір, то вона вправі скористатися ним вже після посвідчення нотаріусом договору, подавши відповідному територіальному органу Пенсійного фонду визначені підпунктом "в" пункту 15-2 Порядку № 1740 інформацію та пакет документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, для формування відповідного подання про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. У разі отримання відмови - відповідно оскаржити таке рішення до суду.
У цій справі позивач при посвідченні договору купівлі-продажу у нотаріуса не скористався механізмом, визначеним Порядком №1740, та звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про повернення помилково сплачених коштів.
Як встановлено судом, позивачем було подано до територіального органу Пенсійного фонду України наступний перелік документів: паспорт (ІД-картка) ОСОБА_1 ; договір купівлі-продажу від 11.07.2024; квитанція №314А-11072024/5682890 від 11.07.2024 ПАТ «МТБ БАНК» (про сплату 1%); довідка нотаріуса; довідка 1819; довідка 13041; довідка від 18.09.2018; витяг з реєстру територіальної громади; Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта 403006139; Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта 403007714; Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта 403006979; договір купівлі-продажу від 29.08.1997; довідка ПриватБанка.
Отже згідно матеріалів справи, позивачем надані були відповідачу заява про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), і відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього реєстру щодо відсутності зареєстрованих за позивачем прав власності на житло, окрім придбаного 11.07.2024 вперше житла - квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 403006139, 403007714, 403006979 від 08.11.2024.
Також позивачем були надані докази, що підтверджують невикористання нею житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, у тому числі і довідки з усіх місць проживання (після 1992 року) ОСОБА_1 з дня її народження і до сьогоднішнього часу за наступними адресами:
- у період з ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачки) по ІНФОРМАЦІЯ_2 місцем проживання позивачки була адреса: АДРЕСА_3 , що підтверджується Довідкою № 1819 від 25.01.2016 Єдиного абонентського відділу №2, видана на підставі рішення міської ради м. Дніпропетровська від 25.01.2012 №16/20 та Довідкою № 13041 від 29.10.2020 про склад сім'ї або зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку осіб Відділу обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.
- у період з 18.07.2018 по 01.06.2023 Позивачка навчалась в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого і місцем її проживання була кімната в студентському гуртожитку навчального закладу за адресою: АДРЕСА_4 , що підтверджується Довідкою про реєстрацію місця проживання особи за відомостями Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Харківської міської ради № 02-05528-2018 від 18.09.2018;
- у період з 02.06.2023 по сьогоднішній час місцем проживання Позивачки є наступна адреса: АДРЕСА_5 , що підтверджується Витягом з реєстру територіальної громади від 02.06.2023 №2023/004161811, виданим Департаментом адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.
Копії вищезазначених Довідок № 1819 від 25.01.2016, № 13041 від 29.10.2020, № 0205528-2018 від 18.09.2018 та Витягу з реєстру територіальної громади № 2023/004161811 від 02.06.2023 містяться в матеріалах справи.
З інформаційних довідок № 403006139, 403007714, 403006979 від 08.11.2024 вбачається, що відомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо набуття ОСОБА_1 прав на житло, окрім вперше придбаного - квартири АДРЕСА_2 , відсутні.
Житло, де проживала позивачка після 1992 року, а саме: квартира АДРЕСА_6 та квартира АДРЕСА_7 були вже були приватизованими станом на дату народження позивачки - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На переконання суду, позивачем були надані всі документи, які підтверджують, що позивач звільнена від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, як така, що придбала житло вперше, суд вважає, що позивач має право на повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, під час укладання договору купівлі-продажу квартири.
Будь-яких належних та допустимих доказів на спростування твердження позивача щодо придбання ним житла вперше, чи на підтвердження реєстрації за позивачем права приватної власності на будь-яке інше нерухоме майно, та відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідач суду не надав.
Враховуючи не доведення відповідачем правомірності дій щодо відмови позивачу у направленні подання на повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого, наявні всі підстави для зобов'язання відповідача сформувати подання про повернення позивачу з Державного бюджету України збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 968,96 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією №8536-0464-6917-8200 від 18.12.2024 року.
Враховуючи, що адміністративний позов задоволено, судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду підлягають стягненню в сумі 968,96 грн., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_8 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у формуванні й поданні до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області помилково сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 14200,83 грн., відповідно до квитанції №314А-11072024/5682890 ПАТ «МТБ БАНК» від 11.07.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області передбачене пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787 подання про повернення позивачу помилково сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 14200,83 грн., відповідно до квитанції №314А-11072024/5682890 ПАТ «МТБ БАНК» від 11.07.2024.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_8 ) судові витрати у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова