Постанова від 27.02.2025 по справі 308/20006/24

308/20006/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.02.2025 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І., розглянувши справу про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Державної митної служби України, відносно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 Закордонний паспорт НОМЕР_1 , за ст. 485 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про порушення митних правил №0729/30500/24 від 28 жовтня 2024 року, вбачається, що 30.07.2024 Закарпатською митницею отримано лист від 30.07.2024 №20/20-02-01/7/766 (вх. Закарпатської митниці №44502/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_2 , щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини в якості гуманітарної допомоги.

Зазначеним листом військової частини повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема - технічних засобів - STARLINK.

У протоколі про порушення митних правил вказано на те, що згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, що 17.04.2022 о 17 год. 46 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці громадянкою України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги - супутниковий термінал «STARLINK».

Як підставу для переміщення через митний кордон України супутникового терміналу «STARLINK», громадянка України ОСОБА_3 подала наступні документи: - паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «24 бригада зенітно-ракетних військ, ВЧ НОМЕР_2 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано STARLINK технічні засоби.

21.08.2024 митницею направлено лист-запрошення від 21.08.2024 № 7.7-20/20-03/10/4069 ОСОБА_4 , з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою.

На зазначену дату ОСОБА_3 до Закарпатської митниці не прибула, про причини не прибуття не повідомила.

У протоколі про порушення митних правил вказано на те, що згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.koyot.com.ua) вартість аналогічного/подібного супутникового терміналу «STARLINK» становить 17000 грн.

Згідно зі службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці від 24.09.2024 №15-02/15-01/17393 розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення супутникового терміналу «STARLINK» станом на 17.04.2022 становить: 3400 грн., з яких ввізне мито - 0 грн., ПДВ - 3400 грн.

У протоколі про порушення митних правил зазначено, що таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , здійснила протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 3400 грн.

Зазначені дії ОСОБА_1 , кваліфіковано як такі, що мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.

Представник митниці у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_6 визнати винною у порушенні митних правил та накласти на неї стягнення передбачене санкцією ч.1 ст. 485 МК України.

ОСОБА_5 , у судове засідання не з'явилася повторно, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася в порядку передбаченому законодавством, судові повістки направлені на її поштову адресу, також оголошення про її виклик до суду та інформація щодо розгляду справи розміщено на сайті Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області та оголошення про її виклик у судове засідання за посиланням: https://ug.zk.court.gov.ua/sud0712/gromadyanam/csz/.

Вказане свідчить про те, що судом вживалися заходи щодо її належного повідомлення про дату та час судового засідання.

Згідно з ч. 4ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

З урахуванням вимог ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.458МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.

Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Статтею 485 МК України , заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Так, згідно матеріалів справи встановлено, що 30.07.2024 Закарпатською митницею отримано лист від 30.07.2024 (місце, час учинення та суть порушень митних правил)№20/20-02-01/7/766 (вх. Закарпатської митниці №44502/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_2 , щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини в якості гуманітарної допомоги.

Зазначеним листом військової частини повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема - технічних засобів - STARLINK.

Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, що 17.04.2022 о 17 год. 46 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці громадянкою України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги - супутниковий термінал «STARLINK».

Як підставу для переміщення через митний кордон України супутникового терміналу «STARLINK», громадянка України ОСОБА_3 подала наступні документи: - паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «24 бригада зенітно-ракетних військ, ВЧ НОМЕР_2 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано STARLINK технічні засоби.

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

21.08.2024 митницею направлено лист-запрошення від 21.08.2024 № 7.7-20/20-03/10/4069 ОСОБА_4 , з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою.

На зазначену дату ОСОБА_3 до Закарпатської митниці не прибула, про причини не прибуття не повідомила.

Також, своїм правом остання не скористалася, на розгляд справи не з'явилася, жодних доказів на спростування обставин зазначених в протоколі до суду не подавала, заперечень стосовно протоколу про адміністративне правопорушення на адресу суду не подавала.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Згідно з ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.koyot.com.ua) вартість аналогічного/подібного супутникового терміналу «STARLINK» становить 17000 грн. Згідно зі службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці від 24.09.2024 №15-02/15-01/17393 розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення супутникового терміналу «STARLINK» станом на 17.04.2022 становить: 3400 грн., з яких ввізне мито - 0 грн., ПДВ - 3400 грн.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , здійснила протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 3400 грн.

Відтак, вказане свідчить про те, що дії ОСОБА_1 , за статтею 485 МК України, кваліфіковано вірно.

Вина ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил; листом із додатком про проведення перевірки; відповіддю на запитом щодо документів на підставі яких здійснювалися переміщення гуманітарної допомоги; листом військової частини про стан отримання товарів гуманітарної допомоги; доповідною запискою головного державного в.о. заступника начальника відділу аналітичної роботи управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил; доповідною запискою головного державного інспектора БК №3 УБК та МПМ Закарпатської митниці Максими Ворони.

Виходячи з наведеного, з врахуванням обставин справи та особи правопорушника, на ОСОБА_1 , слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 % несплаченої суми митних платежів, що становить 1700 грн.

Згідно з положенням ч.5ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

Відповідно до ст.40-1КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

У відповідності до п.5ст.4 Закону України «Про судовий збір»підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст.485, 489, 495, 527-529, МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, п.5 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів, що становить 1700 (три тисячі чотириста) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір на користь держави у розмірі - 605,60 грн.

Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Відповідно доч.1 ст. 307 та ч.2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду О.В.Фазикош