Справа № 304/522/25 Провадження № 1-кс/304/324/2025
26 лютого 2025 рокум. Перечин
Слідчий суддя Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , детектива ОСОБА_3 , розглянувши клопотання Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_5 , подане на підставі матеріалів досудового розслідування, внесених до ЄРДР за № 42024070000000185 від 17 грудня 2024 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про проведення огляду,
Детектив ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням, поданим на підставі матеріалів досудового розслідування, внесених до ЄРДР за № 42024070000000185 від 17 грудня 2024 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про надання групі слідчих у кримінальному провадженні дозволу на проникнення на територію огородженого будівництва та проведення огляду земельних ділянок і будівель, де здійснюється будівництво автотранспортної бази для КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Ужгородської міської ради по вул. Загорській, б/н у м. Ужгород Закарпатської області, щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 2110100000:54:001:1832 та 2110100000:54:001:1833, які на праві комунальної власності належить Ужгородській міській раді (код ЄДРПОУ 33868924, м. Ужгород, пл. Поштова, 3 Закарпатська область, 88000), з метою виявлення та фіксації відомостей, які мають доказове значення для кримінального провадження, та з метою встановлення, які саме будівельні роботи виконано, встановити їх обсяг та об'єми, з метою виявлення фіксації вчинення кримінального правопорушення.
Клопотання мотивує тим, що підрозділом детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області здійснюється досудове розслідування цього кримінального провадження, в ході якого встановлено, що службові особи Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради, діючи умисно, за попередньою змовою з службовими особами ТОВ «Перспектива КТ», шляхом зловживанням службовим становищем, здійснили розтрату бюджетних коштів у особливо великих розмірах під час здійснення будівельних робіт з будівництва автотранспортної бази для КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Ужгородської міської ради.
Детектив указує, що відповідно до інформації з відкритих джерел та матеріалів кримінального провадження слідує, що будівництво автотранспортної бази для КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Ужгородської міської ради по вул. Загорській, б/н у м. Ужгород, КНУ «Настаново по визначення вартості будівництва» (ДК 021:2015:45210000-2) - Будівництво будівель було опубліковано на сайті prozzorro.gov.ua/tender/UA-2024-05-15-012751-а та проведено відкриті торги. За результатами проведення вказаного тендеру переможцем було визнано ТОВ «Перспектива КТ» (код ЄДРПОУ 39958007). В подальшому 20.06.2024 укладено договір підряду № 24-0311217310 між ТОВ «Перспектива КТ» (код ЄДРПОУ:39958007) та Департаментом міської Інфраструктури Ужгородської міської ради (код ЄДРПОУ: 36541721) щодо будівництва автотранспортної бази відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації та затверджено цим договором термін виконання умов договору.
Детектив також указує, що з офіційного сайту виконавчого комітету Ужгородської міської ради встановлено, що вказаною компанією здійснюється будівництво автотранспортної бази за адресою: м. Ужгород, вул. Загорська, б/н, на будівництво якого виданий дозвіл на виконання будівельних робіт Державною архітектурно-будівельною інспекцією. Згідно з інформацією, зазначеною в цьому дозволі, встановлено, що вказаний об'єкт будівництва автотранспортної база КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Ужгородської міської ради має складатися з будівлі транспорту, зв'язку, електронних комунікацій, станцій, терміналів та пов'язаними з ними будівлями. Площа земельних ділянок - 0.8437 га та 1.6 га. У Державному реєстрі речових прав власності на земельні ділянки та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (далі по тексту - Державного земельного кадастру реєстру речових прав власності на земельні ділянки) міститься інформація по земельним ділянкам об'єктам нерухомого майна за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, б/н, а саме: земельна ділянка за 2110100000:54:001:1832 та 2110100000:54:001:1833. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав власності на земельні ділянки встановлено, що земельні ділянки перебувають у комунальній власності, а цільове призначення «землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості».
Детектив зазначає, що на земельних ділянках 2110100000:54:001:1832 та 2110100000:54:001:1833 проведені будівельні роботи, які були внесені в (ф. КБ-3, ф. КБ-2В), при цьому виїздом на місце розташування цих земельних ділянок здійснено фотофіксацію та складено протокол огляду місця будівництва автотранспортної бази, в ході якого встановлено, що зазначені у формах та актах виконаних робіт обсяги робіт не відповідають фактичним обсягам проведених будівельних робіт, а саме: улаштування бетонної підготовки, улаштування стрічкових залізобетонних фундаментів, гарячекатана арматурна сталь, плити стрічкових фундаментів з/б ФЛ 12. 24-1 ГОСТ 13580-85, установлення блоків стін підвалів марки ФСБ, улаштування поясів в опалубці, блоки бетонні для стін підвалів, улаштування бетонних підпірних стін, улаштування залізобетонної рами, улаштування закладних деталей, армування мурування стін та інших конструкцій, мурування перегородок неармованих з цегли керамічної цегли та гідроізоляція стін, фундаментів горизонтальна цементна з рідким склом тощо.
Встановлено, що схема протиправної діяльності щодо розтрати бюджетних коштів полягає у тому, що службові особи ТОВ «Перспектива КТ» (код ЄДРПОУ:39958007) та Департаментом міської Інфраструктури Ужгородської міською радою (код ЄДРПОУ: 36541721) вносять в офіційні документи неправдиві відомості про обсяги фактично проведених будівельних робіт та значно завищують їх. Будівництво зазначеного об'єкта нерухомого майна відбувається на земельних ділянках із кадастровими номерами 2110100000:54:001:1832 та 2110100000:54:001:1833. Виходячи з цього, є достатні підстави вважати, що на вказаних земельних ділянках відсутнє будь-яке будівництво та взагалі роботи не проводяться по будівництву автотранспортної бази.
Ініціатор клопотання зазначає, що на даний час в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження виникла необхідність у проведенні огляду місця події - земельних ділянок із кадастровими номерами 2110100000:54:001:1832 та 2110100000:54:001:1833, на яких проводять будівництво автотранспортної бази КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Ужгородської міської ради по вул. Загорській, б/н у м. Ужгород, та виявлення осіб, причетних до здійснення вказаної протиправної діяльності, а також які безпосередньо здійснюють виконання будівельних робіт та їх допиту в рамках кримінального провадження.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав власності на земельні ділянки, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 30.01.2025, у реєстрі містяться відомості щодо прав власності на земельну ділянку із кадастровими номерами 2110100000:54:001:1832 та 2110100000:54:001:1833, на яких здійснюється будівництво автотранспортної бази.
Отже, оскільки непроведення вище описаного огляду на даній стадії кримінального провадження зашкодить подальшому досудовому розслідуванню та зробить неможливим виявлення та фіксацію всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, а також осіб, причетних до його вчинення, а тому просить клопотання задовольнити.
У судовому засіданні детектив клопотання підтримав у повному обсязі та просив таке задовольнити, посилаючись на викладені в ньому обставини.
Слідчий суддя, заслухавши думку детектива, вивчивши надані матеріали, зваживши доводи викладені у клопотанні, дійшла такого висновку.
Так, статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Відповідно до положень статті 13 КПК України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якої метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Згідно з ч. 2 ст. 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.
За приписами ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення.
З огляду на приписи ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя при вирішенні питання про надання дозволу на проведення обшуку з урахуванням зазначених у клопотанні відомостей та доданих матеріалів повинен встановити такі обставини:
- чи достатньо підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення;
- чи мають значення для досудового розслідування відшукувані речі і документи;
- чи можуть бути доказами під час судового розгляду відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах;
- чи знаходяться відшукувані речі, документи у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;
- чи є обшук найбільш доцільним та ефективним способом відшукання речей і документів, які мають значення для досудового розслідування;
- чи є обшук заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
З матеріалів клопотання та у судовому засіданні встановлено, що службові особи Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради, діючи умисно, за попередньою змовою з службовими особами ТОВ «Перспектива КТ», шляхом зловживанням службовим становищем, ймовірно здійснили розтрату бюджетних коштів у особливо великих розмірах під час здійснення будівельних робіт з будівництва автотранспортної бази для КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Ужгородської міської ради.
Як слідує зі змісту клопотання та підтверджується витягом з ЄРДР, 17 грудня 2024 року органом досудового розслідування - Підрозділом детективів Територіального управління БЕБ y Закарпатській області за цим фактом розпочато досудове розслідування, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 42024070000000185 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Описана у клопотанні фабула кримінального правопорушення в сукупності з наданими детективом матеріалами кримінального провадження формує в слідчого судді внутрішнє переконання про наявність ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. Отже, детектив довів достатність підстав вважати, що могло бути вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України, що може бути підставою для надання дозволу на проведення огляду.
Враховуючи предмет доказування кримінального правопорушення, про яке йдеться у клопотанні, речі, на проведення огляду яких детектив просить надати дозвіл, мають значення для досудового розслідування.
Доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є, в тому числі, речові докази і документи (ст. 84 КПК України). Докази повинні бути належними та допустимими. Належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів (стаття 85 КПК України).
На цьому етапі кримінального провадження слідчий суддя оцінює речі, дозвіл на проведення огляду яких запрошується, лише на наявність підстав вважати, що в подальшому вони можуть бути визнані доказами. Метою постановлення ухвали про проведення огляду є, у разі потреби, вилучення доказів, тобто встановлення їх статусу як таких, що будуть отримані у порядку, встановленому КПК України (допустимі докази)
З інформації з відкритих джерел встановлено, що будівництво автотранспортної бази для КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Ужгородської міської ради по вул. Загорській, б/н у м. Ужгород, КНУ «Настаново по визначення вартості будівництва» (ДК 021:2015:45210000-2) - Будівництво будівель було опубліковано на сайті prozzorro.gov.ua/tender/UA-2024-05-15-012751-а та проведено відкриті торги. За результатами проведення вказаного тендеру переможцем було визнано ТОВ «Перспектива КТ» (код ЄДРПОУ 39958007).
Зі змісту клопотання встановлено, що вказаною компанією здійснюється будівництво автотранспортної бази за адресою: м. Ужгород, вул. Загорська, б/н, на будівництво якого виданий дозвіл на виконання будівельних робіт Державною архітектурно-будівельною інспекцією.
У матеріалах клопотання наявні інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, з яких видно, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2110100000:54:001:1832 та 2110100000:54:001:1833, розташовані за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, б/н, належать Ужгородській міській раді (код ЄДРПОУ 33868924).
За таких обставин детективом доведено, що речі, на проведення огляду яких він просить надати дозвіл, можуть знаходитися за вказаною адресою.
Отже, з урахуванням викладеного та приймаючи до уваги відомості, отримані в ході проведення досудового розслідування, згідно з якими виникла необхідність у проведенні огляду земельних ділянок і будівель, де здійснюється будівництво автотранспортної бази для КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Ужгородської міської ради по вул. Загорській, б/н у м. Ужгород Закарпатської області, щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 2110100000:54:001:1832 та 2110100000:54:001:1833, які на праві комунальної власності належить Ужгородській міській раді, з метою виявлення та фіксації відомостей, які мають доказове значення для кримінального провадження, та з метою встановлення, які саме будівельні роботи виконано, встановити їх обсяг та об'єми, з метою виявлення фіксації вчинення кримінального правопорушення, тому слідчий суддя дійшла висновку, що є всі підстави надати дозвіл на проведення такого огляду.
Керуючись статтями 2, 13, 233, 234, 237, 369-372 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
Клопотання детектива, погоджене прокурором, про надання дозволу на проведення огляду - задовольнити.
Надати детективам слідчої групи, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024070000000185 від 17 грудня 2024 року, дозвіл на проникнення на територію огородженого будівництва та проведення огляду земельних ділянок і будівель, де здійснюється будівництво автотранспортної бази для КП «Ужгородський муніципальний транспорт» Ужгородської міської ради по вул. Загорській, б/н у м. Ужгород Закарпатської області, щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 2110100000:54:001:1832 та 2110100000:54:001:1833, які на праві комунальної власності належать Ужгородській міській раді (код ЄДРПОУ 33868924, м. Ужгород, пл. Поштова, 3 Закарпатська область, 88000), з метою виявлення та фіксації відомостей, які мають доказове значення для кримінального провадження, та з метою встановлення, які саме будівельні роботи виконано, встановити їх обсяг та об'єми, з метою виявлення фіксації вчинення кримінального правопорушення.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали.
Ухвала про надання дозволу на проведення огляду надає право на проведення огляду зазначеного в ній нерухомого майна лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення щодо неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
На підставі ч. 2 ст. 376 КПК України повний текст ухвали складено 28 лютого 2025 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1