Провадження № 3/933/97/25
Справа № 933/128/25
Іменем України
28 лютого 2025 року селище Олександрівка
Суддя Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А. розглянувши матеріали, які надійшли від начальника ВП № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, зареєстрованого у АДРЕСА_1 ,
- за ч. 2 ст. 89 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №219493 від 19.02.2025 року, - 19.02.2024 року, о 12:00 год., ОСОБА_1 за місцем свого проживання, а саме: на території двору за адресою АДРЕСА_2 , порушив правила утримання та поводження з тваринами, стосовно домашніх кіз у кількості 260 голів, саме: у тварин відсутні корми, відсутнє приміщення для їх утримання, що завдає їм фізичну біль та страждань, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 89 КУпАП.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно до ст. 278 КУпАП, суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, встановив наступне.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №219493 від 19.02.2025 року, містить відомості про те, що - 19.02.2024 року, о 12:00 год., ОСОБА_1 за місцем свого проживання, а саме: на території двору за адресою АДРЕСА_2 , порушив правила утримання та поводження з тваринами, стосовно домашніх кіз у кількості 260 голів, саме: у тварин відсутні корми, відсутнє приміщення для їх утримання, що завдає їм фізичну біль та страждань, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 89 КУпАП.
З матеріалів долучених до протоколу вбачається, що 07.02.2025 року до начальника Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області звернулась Громадська організація "ЮАЕНІМАЛС" з заявою про кримінальне правопорушення, в якому просила провести перевірку за фактом жорстокого поводження з тваринами мешканцем села Староварварівка Донецької області, на ім'я " ОСОБА_2 "; порушення правил щодо ветеринарних норм; внести відомості до ЄРДР та провести слідчо-процесуальні дії, для вжиття заходів, щодо покарання особи, яка скоїла кримінальне правопорушення; ініціювати проведення судово-ветеринарної експертизи, за для встановлення припни загибелі тварин; в разі порушення правил ветеринарно-санітарних норм притягнути винну особу до відповідальності; тимчасово вилучити тварин на підставі ч. 5 ст. 168 КПК та повідомити дану організацію про прийняте рішення.
Заява містить відомості про обурення сусідів трупами тварин, які валються на вулиці.
До заяви долучено копії фотознімки тварин, зокрема, які лежать на землі без ознак життя.
Поліцейським ОГ сектору взаємодії з громадами відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області Воронцовим Р.В., було відібрано письмові пояснення від старости Михайлівського старостинського округу ОСОБА_3 , завідувача Староварварівського ветеринарного пункту ОСОБА_4 , та мешканців села Староварварівка ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які підтвердили факт порушення правил тримання тварин жителем села Староварварівка ОСОБА_1 . Зазначили, що кози у кількості близько 260 голів, знаходяться у подвір'ї серед відкритого неба цілий рік, навісу немає, корм у тварин відсутній, води у тварин немає. ОСОБА_1 у тварин не прибирає, лише періодично випускає тварин на поле за селом, де вони псують сільськогосподарські рослини. Порушення правил тримання кіз може привести до їх загибелі. ОСОБА_1 . б'є тварин палкою по різним частинам тіла, тварини живуть під відкритим небом, де народжуються, помирають, хворіють. Неодноразово були звернення про виявлені тушки дохлих кіз біля двору ОСОБА_1
19.02.2025 року поліцейський ОГ сектору взаємодії з громадами відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_7 , звернувся з рапортом до начальника ВП № 1 Краматорського РУП, згідно якого повідомив про даний факт порушення правил ветеринарно-санітарних норм ОСОБА_1 .
Зазначив, що ОСОБА_1 від надання пояснень відмовився. При візуальному огляді подвір'я, встановлено, що ємності для води немає, кози для втамування спраги їли сніг, корм та кормушки для нього відсутні, навіс або приміщення для тварин відсутнє. Померлих тушок тварин на території двору та поблизу, не виявлено.
Рапорт начальником не розглянутий, рішення по рапорту начальником не приймалося, до рапорту не долучено жодного доказу на підтвердження вчинених поліцейським дій.
За вимогами ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
До протоколу не додані докази про реєстрацію та проведення досудового розслідування за повідомленням Громадської організації "ЮАЕНІМАЛС" від 07.02.2025 року, про вчинення злочину.
До протоколу не додано відповідного рішення про закриття кримінального провадження.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 89 КУПАП настає за жорстоке поводження з тваринами - знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило їх мучення, завдало їм фізичного болю, страждань, але не призвело до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання та поводження з тваринами, вчинені стосовно двох і більше тварин.
Частиною 1 статті 299 КК України передбачена відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, що належать до хребетних, у тому числі з безпритульними тваринами, порушення правил транспортування тварин, якщо такі дії призвели до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі тварини, нацьковування тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, а також пропаганда, публічні заклики до вчинення дій, що мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій.
Частиною 3 статті 299 КК України передбачена відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені з особливою жорстокістю або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом, або насильницькі дії щодо тварини, спрямовані на задоволення статевої пристрасті.
Сукупність встановлених обставин свідчить про наявність у діях ОСОБА_1 ознакскладу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 299 КК України
Відповідно до ст. 214 КПК України до ЄРДР вносяться відомості про злочин. У випадку відсутності складу злочину уповноваженою особою виноситься процесуальне рішення про закриття кримінального провадження у виді постанови.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що уповноваженою особою після отримання повідомлення про злочин не були виконані вимоги ст. 214 КПК України, безпідставно не внесено відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, тобто, уповноваженою особою органу досудового розслідування не виконані вимоги ст.ст. 91-93, 284 КПК України при наявності у діях ОСОБА_1 ознакскладу кримінального правопорушення.
За вимогами ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Згідно ст. 284 КУпАП України, у випадку направлення матеріалів прокурору провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
На підставі викладеного і керуючись ст. 253, 284 КУпАП України, суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 219493 від 19.02.2025 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 89 КУпАП України, разом з доданими до нього матеріалами, направити керівнику Краматорської окружної прокуратури у зв'язку з наявними ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 299 КК України у діях ОСОБА_1 .
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 219493 від 19.02.2025 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 89 КУпАП України,- закрити.
Відповідно до ст. 253 КУпАП України, постанова про направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення прокурору, - оскарженню не підлягає.
Суддя Олександрівського
районного суду Попович І.А.