Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/1593/25
Номер провадження 1-кс/711/468/25
27 лютого 2025 року м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси ОСОБА_1 ,
за участі:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
слідчого - ОСОБА_3 ,
прокурора - ОСОБА_4 ,
підозрюваного - ОСОБА_5 ,
підозрюваного - ОСОБА_6 ,
підозрюваного - ОСОБА_7 ,
підозрюваного - ОСОБА_8 ,
захисника - адвоката ОСОБА_9 ,
захисника - адвоката ОСОБА_10 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого ВРЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого першим заступником керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_11 , у кримінальному провадженні №12024250000000220 від 06.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, про продовження строку досудового розслідування, -
Старший слідчий ВРЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси із клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024250000000220 від 06.06.2024, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України до шестимісяців, тобто до 04.04.2025.
В обґрунтування клопотання зазначено, що у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області перебуває кримінальне провадження за № 12024250000000220 від 06.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України.
Установлено, що відповідно до ст.68 КУ кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Так, згідно з ст.1 Закону України «Про оборону України», ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжувався.
У такий спосіб, з моменту видання первинного Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України» на території України почав діяти режим воєнного стану (особливий період), який триває і до теперішнього часу.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі - Закон) бенефіціаром є набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом. Благодійником є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. Благодійна діяльність це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Положеннями ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначено, що цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах. Сферами благодійної діяльності є, зокрема допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах; сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану тощо.
Відповідно до ст. 6 Закону благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.
Статтею 11 Закону передбачено, що метою благодійних організацій не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.
Відповідно до положень ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій донорам гуманітарної допомоги.
Гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Донори гуманітарної допомоги - юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України або іноземної держави, та фізичні особи, що перебувають в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.
Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» отримувачами гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги:
а) громадські об'єднання, у тому числі громадські об'єднання ветеранів війни, громадські об'єднання осіб з інвалідністю, підприємства та організації, засновані ними та створені у порядку, визначеному Законом України "Про громадські об'єднання", - для здійснення їхньої статутної діяльності без мети одержання прибутку;
б) неприбуткові державні та комунальні підприємства, установи, організації та органи місцевого самоврядування;
в) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або інший уповноважений центральний орган виконавчої влади - для забезпечення сил цивільного захисту, що підпорядковані таким органам;
г) Товариство Червоного Хреста України та його обласні і місцеві організації із статусом юридичної особи, через які це товариство здійснює свою діяльність відповідно до Статуту Товариства Червоного Хреста України та Закону України "Про Товариство Червоного Хреста України";
ґ) благодійні організації, утворені у порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації";
д) релігійні організації, зареєстровані у порядку, визначеному Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації";
е) установи, підприємства, заклади незалежно від форми власності, що здійснюють реабілітацію осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю відповідно до державних соціальних нормативів у сфері реабілітації, надавачі соціальних послуг, внесені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;
є) надавачі медичних та/або реабілітаційних послуг незалежно від форми власності, що уклали договір про медичне обслуговування населення з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, заклади охорони здоров'я, що належать до сфери управління суб'єктів сектору безпеки і оборони;
ж) відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, акредитовані в Україні;
з) представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні (без створення юридичної особи);
и) дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав в Україні.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Відповідно статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» отримувачі гуманітарної допомоги зобов'язані передати безоплатно набувачам, гуманітарну допомогу.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім:
- автомобілів швидкої медичної допомоги, легкових автомобілів спеціального призначення для Міністерства внутрішніх справ України, органів Національної поліції;
- транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для отримання і використання Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною спеціальною службою транспорту, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною міграційною службою України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншими державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, а також для використання військовослужбовцями з метою забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. У такому випадку державні органи, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, мають статус отримувача гуманітарної допомоги, а з моменту використання таких транспортних засобів - статус набувача гуманітарної допомоги;
- транспортних засобів, призначених для перевезення більше восьми осіб, та автомобілів, обладнаних для перевезення осіб з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату та інших маломобільних груп населення, що передаються для використання установам соціального захисту населення, надавачам соціальних послуг, внесеним до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, прийомним сім'ям та дитячим будинкам сімейного типу, закладам охорони здоров'я, реабілітаційним закладам незалежно від форми власності чи фізичним особам - підприємцям, які у встановленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та/або мають право на надання реабілітаційної допомоги, з якими головний розпорядник бюджетних коштів уклав договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, закладам охорони здоров'я, що належать до сфери управління суб'єктів сектору безпеки і оборони, закладам освіти, громадським об'єднанням осіб з інвалідністю, підприємствам та організаціям, заснованим ними, громадським організаціям та іншим об'єднанням ветеранів війни, а також транспортних засобів, призначених для Товариства Червоного Хреста України, його обласних і місцевих організацій із статусом юридичної особи, через які це товариство здійснює свою діяльність відповідно до Статуту Товариства Червоного Хреста України та Закону України "Про Товариство Червоного Хреста України";
- легкових автомобілів, які на момент ввезення на митну територію України були вперше зареєстровані не пізніше ніж вісім років тому, з об'ємом двигуна не більш як 1800 куб. см, що отримуються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласною, Київською, Севастопольською міською державною адміністрацією для подальшої передачі особам з інвалідністю, які перебувають у встановленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту, на строк, визначений законодавством;
- транспортних засобів спеціального та спеціалізованого призначення (крім таксі, автомобілів інкасації) для підприємств, установ та організацій, що утримуються за рахунок бюджетів, уповноважених ними державних установ та органів місцевого самоврядування для забезпечення соціально-економічних потреб територіальних громад.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про гуманітарну допомогу» товари (предмети), що ввозяться (пересилаються) як гуманітарна допомога, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню митним органам відповідними установами та організаціями незалежно від форми власності, з обов'язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма "Гуманітарна допомога. Продаж заборонено", завіреного печаткою митника.
Згідно з Постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» категорії товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до Порядку, крім тих, які не належать до гуманітарної допомоги згідно із Законом України "Про гуманітарну допомогу" (за винятком нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, палива моторного альтернативного, спирту етилового для медичних цілей та фармацевтичної промисловості, електричної енергії), визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги.
Відповідно до п. 2 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» формування та/або подання декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, за формою згідно з додатком 1 (далі - декларація) здійснюється в електронній формі через єдиний державний інформаційний веб-портал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» або через автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги (далі - автоматизована система), процеси якої визначено Положенням про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 927 "Деякі питання організації ведення автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги», або в паперовій формі безпосередньо в пункті пропуску через державний кордон України.
Реєстрація отримувача в Єдиному реєстрі, внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, формування та/або подання інвентаризаційного опису гуманітарної допомоги за формою згідно з додатком 2 (далі - інвентаризаційний опис), формування та/або подання звіту про наявність і розподіл гуманітарної допомоги за формою згідно з додатком 3 (далі - звіт) здійснюються з використанням автоматизованої системи та з урахуванням особливостей, визначених цим Порядком.
Відповідно до п. 3 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», особа набуває статусу отримувача з моменту автоматичної реєстрації в Єдиному реєстрі, яка здійснюється шляхом присвоєння отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
Відповідно до п. 4 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» перед початком декларування товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувач вносить інформацію про такі товари до автоматизованої системи шляхом заповнення електронних форм в електронному кабінеті та/або завантаження в нього документів у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги.
Внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи та присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги засвідчує факт визнання товарів, які зазначені в абзаці четвертому пункту 2 ({Абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 390 від 09.04.2024; в редакції Постанови КМ № 1092 від 20.09.2024}) постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 "Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану", гуманітарною допомогою.
Пропуск гуманітарної допомоги через митний кордон України та її митне оформлення здійснюються у пунктах пропуску через державний кордон України (крім випадку, встановленого пунктом 19 цього Порядку) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності шляхом подання декларації у спосіб, визначений цим Порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану».
Відповідно до ст.12 Закону України «Про гуманітарну допомогу», порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно з законом, серед іншого є використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.
В порушення вказаних вимог законодавства України, під час дії воєнного стану введеного на всій території України, у групи осіб до складу якої входив керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж в червні місяці 2024 року, виник спільний злочинний умисел, спрямований на отримання незаконного прибутку з метою власного збагачення шляхом продажу предметів гуманітарної допомоги, а саме транспортних засобів, ввезених на територію України в спрощеному порядку, відповідно до Постанови КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», для реалізації якого група осіб розробила злочинний план, що полягав в ввезенні на територію України транспортних засобів, як предметів гуманітарної допомоги для потреб Збройних сил України, отримувачем якої мав виступити БО «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131) та в подальшому продажу вказаних транспортних засобів фізичним особам за готівкові грошові кошти.
Так, в умовах дії воєнного стану, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , із залученням невстановлених в ході досудового розслідування осіб, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений час, але не пізніше ніж 28.09.2024, організували прибуття до місця перетину державного кордону у пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика» Львівської митниці Державної митної служби України наступних транспортних засобів: автомобіль «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та автомобіль «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 та подальше ввезення даних транспортних засобів на митну територію України, як предмету гуманітарної допомоги, отримувачем якої виступила Благодійна організація «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131), зареєстрована 06.02.2023, видом діяльності якої є надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, н.в.і.у., юридична адреса: АДРЕСА_1 , засновником та керівником якої є ОСОБА_7 та здійснили їх продаж за грошові кошти за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , 22.09.2024 близько 13 год. 40 хв. із абонентського номеру телефону НОМЕР_7 зателефонував до ОСОБА_7 на абонентський номер телефону НОМЕР_8 та в ході телефонної бесіди обговорив деталі прибуття з Литовської республіки до України транспортних засобів.
В подальшому, на виконання спільного плану вчинення злочину, ОСОБА_7 , як керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131), яка зареєстрована в Єдиному реєстрі АС ГД під № ЄР3550, будучи достовірно обізнаним ким, коли і який автотранспортний засіб буде ввезено на митну територію України на користь Благодійної організації «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131), відповідно до Постанови КМУ №953 від 05.09.2023, якою запроваджено цифровізацію процесів декларування та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги, що передбачає автоматичну реєстрацію отримувачів гуманітарної допомоги в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги в період часу з 22 год. 06 хв. 27.09.2024 по 01 год. 37 хв. 28.09.2024 тричі здійснив вхід в АС ГД за допомогою КЕП, виданого на фізичну особу ОСОБА_7 НОМЕР_15, та вніс інформацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи, щодо наступних транспортних засобів, а саме: 27.09.2024 о 22 год. 06 хв. вніс інформацію щодо транспортного засобу «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , 27.09.2024 о 22 год. 14 хв. вніс інформацію щодо транспортного засобу «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 та 28.09.2024 о 01 год. 37 хв. вніс інформацію щодо транспортного засобу «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 .
За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у вигляді зазначених транспортних засобів, таким транспортним засобам автоматично присвоєно унікальний код гуманітарної допомоги.
Зокрема, автомобілю «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , присвоєно унікальний код гуманітарної допомоги - НОМЕР_9 , автомобілю марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 , присвоєно унікальний номер гуманітарної допомоги - НОМЕР_10 та автомобілю «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , присвоєно унікальний номер гуманітарної допомоги - НОМЕР_11 .
Після цього, ОСОБА_7 з метою виконання спільного плану вчинення злочину, використовуючи месенджер WhatsApp, надіслав невстановленій в ході досудового розслідування особі в електронній формі сформовані декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо зазначених вище транспортних засобів як предмету гуманітарної допомоги, для забезпечення подальшого їх перетину через митний кордон України.
На виконання спільного злочинного умислу ОСОБА_5 , який здійснював контроль за ввезенням на територію України вказаних транспортних засобів, 27.09.2024 близько 14 год. 16 хв. із абонентського номеру телефону НОМЕР_7 зателефонував до ОСОБА_6 на абонентський номер телефону НОМЕР_12 та в ході телефонної розмови повідомив про прибуття трьох автомобілів, що мали розміститись та зберігатись з метою подальшого продажу на території приміщень майстерні по ремонту легкових автомобілів та магазину «ІНФОРМАЦІЯ_5», розташованих за адресою: АДРЕСА_2, які на праві приватної власності належить ОСОБА_6 .
Уподальшому, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на отримання прибутку від продажу предметів гуманітарної допомоги, діючи за попередньою змовою та на виконання спільного плану вчинення злочину, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 усвідомлюючи, що транспортні засоби є предметом гуманітарної допомоги та чинним законодавством існує заборона, щодо їх продажу та передбачена відповідальність за такі дії, в період часу з 28.09.2024 по 01.10.2024 організували створення та розміщення оголошення на інтернет ресурсі «OLX.ua» про продаж транспортних засобів «Volkswagen TOURAN», «Mercedes Bens», «BMW Х5», із зазначенням вартості зазначених транспортних засобів та контактної особи ОСОБА_8 із зазначенням контактного абонентського номеру останнього - НОМЕР_13 .
Зокрема, ОСОБА_5 28.09.2024 в месенджері «Telegram» за абонентським номером НОМЕР_14 надіслав ОСОБА_8 на абонентський номер НОМЕР_13 текстове повідомлення із фотозображенням транспортного засобу «BMW Х5», реєстраційний номер НОМЕР_6 , та у вказаному листуванні з останнім надав вказівку про здійснення оголошення, щодо продажу транспортного засобу.
Разом з тим, ОСОБА_8 , на виконання спільного злочинного умислу, 28.09.2024 о 19 год. 06 хв. здійснив розміщення оголошення на інтернет ресурсі «OLX.ua» про продаж транспортного засобу «Volkswagen TOURAN», 30.09.2024 0 05 год. 39 хв. здійснив розміщення оголошення на інтернет ресурсі «OLX.ua» про продаж транспортного засобу «Mercedes Bens» та 01.10.2024 о 06 год. 46 хв. здійснив розміщення оголошення на інтернет ресурсі «OLX.ua» про продаж транспортного засобу «BMW Х5».
При цьому, вказані оголошення про продаж транспортних засобів не містили відомості про те, що ці транспортні засоби є гуманітарною допомогою.
Уподальшому, транспортні засоби: автомобіль «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 , автомобіль «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , які відповідно до Декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою - визнані гуманітарною допомогою, отримувачем якої є БО «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131) після ввезення на митну територію України 29.09.2024 прибули до території приміщень майстерні по ремонту легкових автомобілів та магазину « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , які на праві приватної власності належить ОСОБА_6 , де в подальшому і зберігались з метою подальшого їх продажу.
В подальшому, з метою реалізації свого спільного злочинного умислу, направленого на продаж зазначених автотранспортних засобів, ввезених на територію України як гуманітарна допомога, направленого на отримання прибутку, діючи за попередньою змовою та на виконання спільного злочинного плану ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 усвідомлюючи, що транспортні засоби є предметом гуманітарної допомоги та чинним законодавством існує заборона щодо їх продажу, а також передбачена відповідальність за такі дії, 03.10.2024 в період часу з 10 год. 52 хв. по 12 год. 21 хв. за адресою: АДРЕСА_2, при зустрічі з ОСОБА_13 , який в ході проведення контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки добровільно виступив у ролі покупця автомобілів ніби то для власних потреб, надали останньому до огляду три автомобілі, а саме: автомобіль «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та автомобіль «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , повідомили про можливість купівлі зазначених транспортних засобів та обговорили окремі деталі купівлі - продажу зазначених автомобілів, за грошові кошти в сумі 14 000 доларів США, з подальшою можливістю оформлення та складання документів для оформлення вказаних транспортних засобів.
Після чого ОСОБА_13 , який діяв під контролем правоохоронних органів, погодився на їхню пропозицію, щодо продажу автомобілів «Volkswagen TOURAN», «Mercedes Bens» та «BMW Х5» за узгоджену суму в розмірі 14 000 доларів США та останні домовились про повторну зустріч з метою передачі грошових коштів за придбання вищевказаних транспортних засобів.
В подальшому, того ж дня, в період часу з 16 год. 44 хв. по 17 год. 23 хв. на виконання свого злочинного умислу, спрямованого на продаж зазначених транспортних засобів, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , діючи разом та за попередньою змовою, під час повторної зустрічі з ОСОБА_13 , що відбулась на прилеглій території приміщень майстерні по ремонту легкових автомобілів та магазину «ІНФОРМАЦІЯ_5», що розташовані за адресою: АДРЕСА_2, діючи на виконання спільного плану вчинення злочину, умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що транспортні засоби є предметом гуманітарної допомоги і чинним законодавством існує заборона, щодо їх продажу та передбачена відповідальність за такі дії, надали для повторного огляду три автомобілі, а саме: автомобіль марки «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та автомобіль марки «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , які перебували на прилеглій території за вищевказаною адресою, та салоні яких були розміщені декларації про визнання товарів гуманітарної допомоги та свідоцтва про реєстрацію вказаних транспортних засобів, на яких були наявні клейма "Гуманітарна допомога. Продаж заборонено" та завірені печаткою «Львівської митниці (код 03870)».
При цьому, ОСОБА_13 разом зі ОСОБА_6 здійснили перевірку вказаних транспортних засобів на технічну справність під час руху. Після такої перевірки ОСОБА_13 в телефонному режимі узгодив з ОСОБА_7 подальші дії, щодо оформлення документів на вказані транспортні засоби.
В подальшому, завершуючи виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на отримання прибутку для всіх співучасників злочину шляхом продажу автотранспортних засобів, ввезених на територію України як гуманітарної допомоги, ОСОБА_5 03.10.2024 близько 17 год. 11 хв. вказав ОСОБА_13 , передати грошові кошти в сумі 14 000 доларів США в якості оплати за придбання вищевказаних транспортних засобів довіреній особі, а саме ОСОБА_14 , який за вказівкою ОСОБА_5 мав організувати перевірку справжності купюр вказаних грошових коштів.
Після чого, 03.10.2024 період часу з 17 год. 16 хв. по 17 год. 22 хв. на виконання вказівки ОСОБА_5 ОСОБА_13 разом з ОСОБА_14 прибули до Черкаського обласного відділення № 177 ТОВ «МФК Аверс» за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Незалежності, 67-А, де о 17 год. 23 хв. ОСОБА_13 передав ОСОБА_14 у якості оплати за придбання вказаних транспортних засобів грошові кошти в сумі 3 000 доларів США справжніми грошовими купюрами та 11 000 доларів США у виді заздалегідь підготовлених імітаційних засобів, після чого незаконні дії ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_15 були викриті працівниками правоохоронних органів.
За таких обставин, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 діючи разом та за попередньою змовою, умисно, з корисливих мотивів, з метою отримання прибутку, достовірно знаючи про те, що автомобіль «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль марки «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та автомобіль «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , є гуманітарною допомогою, здійснили їх продаж за грошові кошти в сумі 14 000 доларів США, що згідно курсу НБУ станом на 03.10.2024 становить 577 857 грн., тобто у значному розмірі, під час воєнного стану.
04.10.2024 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
25.02.2024 ОСОБА_6 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
04.10.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
18.02.2025 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
19.02.2025 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
Причетність підозрюваного ОСОБА_6 до вчинення злочину підтверджується зібраними в ході проведення доказами, а саме: даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки №5/2/4713 від 04.10.2024, даними протоколу аудіо-, відеоконтролю особи № 5/2/4734 від 26.10.2024, даними протоколу № 5/2/4720 від 16.11.2024 за результатами НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, даними протоколу №5/2/4723 від 29.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді спостереження за місцем, даними протоколу № 5/2/4731 від 26.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, даними протоколу огляду особи, залученої до конфіденційного співробітництва та вручення їй спеціального технічного засобу та грошових коштів від 03.10.2024, даними протоколу огляду місця події за адресою: АДРЕСА_2 від 03.10.2024, даними протоколу огляду місця події за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Незалежності, 67а від 03.10.2024, даними протоколу огляду документів від 04.10.2024, даними протоколу допиту свідка ОСОБА_13 від 04.10.2024 , документами отриманими з Львівської митниці Державної митної служби, а саме: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , даними ТОВ «Ємаркет Україна», та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Причетність підозрюваного ОСОБА_5 до вчинення злочину підтверджується зібраними в ході проведення доказами, а саме: даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки №5/2/4713 від 04.10.2024, даними протоколу аудіо-, відеоконтролю особи № 5/2/4733 від 26.10.2024, даними протоколу № 5/2/4720 від 16.11.2024 за результатами НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, даними протоколу №5/2/4723 від 29.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді спостереження за місцем, даними протоколу № 5/2/4731 від 26.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, даними протоколу № 5/2/4738 від 26.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з електронних інформаційних систем, даними протоколу огляду особи, залученої до конфіденційного співробітництва та вручення їй спеціального технічного засобу та грошових коштів від 03.10.2024, даними протоколу огляду місця події за адресою: АДРЕСА_2 від 03.10.2024, даними протоколу огляду місця події за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Незалежності, 67а від 03.10.2024, даними протоколу огляду документів від 04.10.2024, даними протоколу допиту свідка ОСОБА_13 від 04.10.2024, документами отриманими з Львівської митниці Державної митної служби, а саме: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , даними ТОВ «Ємаркет Україна», та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Причетність ОСОБА_7 до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними доказами, а саме: даними протоколу № 5/2/4713 від 04.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки; даними протоколу № 5/2/4728 від 16.11.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді аудіо-, відеоконтролю особи; даними протоколу № 5/2/4731 від 26.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, даними протоколу № 5/2/4741 від 16.11.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з електронних інформаційних систем; даними протоколу №5/2/4723 від 29.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді спостереження за місцем, даними протоколу допиту свідка ОСОБА_13 , документами отриманими з Львівської митниці Державної митної служби, а саме: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; даними ДП «Інформаційно обчислювальний центр Міністерства Соціальної політики України»; даними протоколу огляду місця події від 03.10.2024 за адресою: АДРЕСА_2 ; даними протоколу огляду місця події від 03.10.2024 за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Незалежності, 67-А; даними протоколу огляду документів від 04.10.2024, та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Причетність ОСОБА_8 до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними доказами, а саме: даними протоколу № 5/2/4713 від 04.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки; даними протоколу № 5/2/4729 від 16.11.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді аудіо-, відеоконтролю особи; даними протоколів № 5/2/4721 від 16.11.2024 та № 5/2/4731 від 26.10.2024 та за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж; даними протоколу № 5/2/4738 від 26.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з електронних інформаційних систем; даними протоколу №5/2/4723 від 29.10.2024 за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді спостереження за місцем, даними протоколу допиту свідка ОСОБА_13 , даними протоколу документами отриманими з Львівської митниці Державної митної служби, а саме: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «BMW Х5», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Mercedes Bens», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо ТЗ - «Volkswagen TOURAN», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; даними ТОВ «Ємаркет Україна»; даними протоколу огляду місця події від 03.10.2024 за адресою: АДРЕСА_2; даними протоколу огляду місця події від 03.10.2024 за адресою: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Незалежності, 67-А; даними протоколу огляду документів від 04.10.2024, та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Відповідно до ст.219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу.
Так, ч.3 ст.294 КПК України передбачено, що якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодекс:
1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;
3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.
28.11.2024 постановою першого заступника керівника Черкаської обласної прокуратури строк досудового розслідування кримінального провадження продовжено до трьох місяців, а саме до 04.01.2025.
30.12.2024 слідчим суддею Придніпровського районного суду м. Черкаси строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до п'яти місяців, тобто до 04.03.2025.
Згідно з ч.4 ст.294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до шести місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок особливої складності провадження.
Не зважаючи на те, що на даний час у кримінальному провадженні виконано значний обсяг слідчих (розшукових) та процесуальних дій, закінчити досудове розслідування у строк, визначений ст. 219 КПК України, який спливає 04.03.2025 (п'яти місячний) неможливо внаслідок особливої складності кримінального провадження, та у зв'язку з необхідністю проведення ряду додаткових слідчих (розшукових) дій та прийняття процесуальних рішень, спрямованих на забезпечення всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин вчинення кримінального правопорушення та надання їм належної правової оцінки, а саме:
- у встановленому законом порядку розсекретити та долучити до матеріалів кримінального провадження документи (постанови та доручення слідчого, постанову прокурора, ухвали слідчих суддів) щодо організації негласних слідчих (розшукових) дій, які проведено в ході досудового розслідування, результати яких на цей час розсекречено;
- долучити до матеріалів кримінального провадження висновки трьох судових транспортно-товарознавчих експертиз, призначених 13.12.2024 у даному кримінальному провадженні, проведення яких на даний час не завершено та потребує додаткового часу для їх належного виконання, оскільки судовим експертом при проведенні експертизи заявлено три клопотання за № СЕ-19/124-24 /17949-АВ від 11.02.2025, № СЕ-19/124-24 /17941-АВ від 11.02.2025, № СЕ-19/124-24 /17945-АВ від 11.02.2025 щодо проведення огляду транспортних засобів;
- отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження висновок судово транспортно-товарознавчої експертизи, призначеної 25.02.2025 у даному кримінальному провадженні, проведення якої на даний час не завершено, оскільки вказана експертиза була призначена після отримання та долучення до матеріалів кримінального провадження даних допиту свідка у кримінальному провадженні та документів, щодо транспортного засобу;
- провести слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_16 у даному кримінальному провадженні, щодо обставин придбання транспортного засобу, ввезеного на митну територію України в якості гуманітарної допомоги;
- завершити проведення слідчих (розшукових) дій, спрямованих на встановлення повного кола осіб, яким підозрювані могли за грошові кошти продати транспортні засоби, які були ввезені на митну територію України як предмету гуманітарної допомоги, оскільки на даний час оперативному підрозділу надано доручення в порядку ст. ст. 40,41 КПК України з метою встановлення місця знаходження ряду транспортних засобів та встановлення осіб, яким такі транспортні засоби були продані у незаконний спосіб, яке на даний час не виконано в повному обсязі та перебуває на виконанні;
- за результатами отриманих даних та в разі підтвердження додаткових фактів, щодо продажу інших транспортних засобів ввезених на митну території України в якості гуманітарної допомоги підозрюваними особами призначити додаткові судово транспортно -товарознавчі експертизи, з метою встановлення вартості таких транспортних засобів;
- провести допити підозрюваних осіб, які доцільно провести після встановлення всіх свідків у даному кримінальному провадженні;
- за результатами проведення слідчих (розшукових) дій здійснити надання оцінки зібраним під час досудового розслідування доказам, з урахуванням яких визначитися з остаточною кваліфікацією дій підозрюваних осіб;
- провести інші необхідні слідчі (розшукові) та процесуальні дії, спрямовані на встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, у якому підозрюються особи, та необхідність у проведенні яких може виникнути в подальшому під час досудового розслідування за результатами отриманих відомостей.
Завершення проведення зазначених слідчих (розшукових) та процесуальних дій потребує додаткового часу, а їх результати мають вирішальне значення для встановлення фактів та обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Провести вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у передбачений законом і встановлений ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 30.12.2024 строк досудового розслідування, який спливає 04.03.2025 не було можливо з об'єктивних причин, в тому числі і у зв'язку з особливою складністю кримінального провадження, яка в даному кримінальному провадженні окрім іншого визначається з урахуванням кількості підозрюваних, щодо яких здійснюється провадження, та кількості осіб, перевірка, щодо причетності яких до вчинення кримінального правопорушення здійснюється.
Так, на даний час в кримінальному провадженні обґрунтовано повідомлено про підозру чотирьом підозрюваним, а саме ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України.
Окрім того, обставинами, що перешкодили здійсненню цих слідчих та процесуальних дій раніше є: значний обсяг слідчих та процесуальних дій, які необхідно проводити послідовно, з метою проведення повного та об'єктивного досудового розслідування ; час та тривалість процедури розсекречування як самих протоколів за результатами проведених НСРД та їх значний обсяг, оскільки в даному кримінальному провадженні в проміжок часу з червня місяця 2024 року по листопад місяць 2024 року проводилась значна кількість негласних слідчих (розшукових) дій, за результатами яких отримано значний обсяг інформації; великий обсяг інформації, який необхідно детально проаналізувати з метою встановлення істини по кримінальному провадженні та надання належної правової кваліфікації дій підозрюваних осіб.
Результати вказаних вище слідчих та процесуальних дій мають важливе значення для кримінального провадження та судового розгляду, оскільки їх проведення необхідне для виконання завдань кримінального провадження, дотримання його загальних засад, а в результаті їх проведення можуть бути отримані належні і допустимі докази, щодо винуватості чи невинуватості підозрюваних у вчиненні інкримінованого їм кримінального правопорушення, зокрема обставин, які відповідно до вимог ст.91 КПК України підлягають доказуванню та обов'язок їх доказування покладається на сторону обвинувачення.
Зокрема, за результатами проведення вище вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій будуть отримані додаткові докази, для встановлення об'єктивної істини у провадженні, встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення інших обставин, які можуть мати в сукупності із іншими доказами доказове значення у провадженні, та є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.
Слідчий вказує, що строк досудового розслідування, необхідний для виконання слідчих та процесуальних дій, які виконати раніше не представилось можливим з об'єктивних причин, складає не менше одного місяця.
Адвокат ОСОБА_17 до початку судового засідання подала заяву в якій просила розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування без її участі. Інтереси підозрюваних представлені адвокатами.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 повідомив, що у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області перебуває кримінальне провадження за № 12024250000000220 від 06.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України. На даний час досудове розслідування не завершено, необхідно розсекретити матеріали, отримати та долучити до матеріалів результати призначених експертиз. Завершити дії по встановленню повного переліку осіб, кому були продані транспортні засоби, ввезені на територію України як гуманітарна допомога та інші дії. Просить задовольнити клопотання.
Слідчий ОСОБА_3 підтримала думку прокурора, просила задовольнити клопотання. Додала, що у 2025 році було оголошено підозри ще двом особам. Встановлений додатковий свідок. 25.02.2025 було призначено судову транспортно-товарознавчу експертизу. Також було встановлено ряд обставин, які потребують додаткової перевірки. Оперативні співробітники також отримали відповідні доручення та здійснюють оперативні заходи для їхнього виконання. Всі ці дії потребують часу для встановлення істини та подальшого об'єктивного судового розгляду. Матеріали досудового розслідування вже налічують десять томів.
Додала, що за цей час були вручені змінені підозри учасникам ОСОБА_6 та ОСОБА_5 . На даний час орган досудового розслідування не виключає наявність інших автомобілів, які були продані. Експертами заявлені клопотання щодо надання доступу до автомобілів для забезпечення проведення експертизи. До того ж саме в цьому місяці було допитано додаткового свідка та призначено експертизу четвертому транспортному засобу.
Захисник підозрюваних ОСОБА_6 , та ОСОБА_7 , ОСОБА_8 - адвокат ОСОБА_9 , заперечує щодо задоволення клопотання. Додав, що сторона обвинувачення зосереджується на діях, які минули, однак повинна доводити ті обставини, які слідчі дії потрібно зробити. Вважає, що клопотання експерта вказують на неточність у досудовому розслідуванні. Сторона обвинувачення не вказує, які конкретно слідчі дії необхідно провести і чому вони не проведені у зазначені строки. Нові підозри вручені не на нові встановлені обставини.
Захисник підозрюваного ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_10 в судовому засіданні заперечує щодо задоволення клопотання. В матеріалах, що додало слідство міститься на 255 аркушах. Перші підозри було вручено -4.10.2024 з того моменту до провадження додаткових доказів не долучено. В засобах ЗМІ повідомлено про викриття групи осіб, які здійснили продаж автомобілів на понад 30 мільйонів гривень, однак в підозрах як звучало про продає трьох автомобілів, які були вилучені під час обшуку 04.210.2024, інші обставини не змінилися. Сторона захисту не почула об'єктивних та доступних доказів для необхідності продовження строку досудового розслідування. Вважає, що сторона обвинувачення вводить суд в оману.
Додав, що відсутні докази бездіяльності Черкаського апеляційного суду щодо розсекречення матеріалів НСРД. Таким чином дана дія здійснюється понад два місяці. Слідчий суддя має оцінити неможливість проведення слідчих дій у час, що минув. Додав, що підозра необґрунтована, не доводиться доказами.
Підозрювані ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 почергово підтримали позицію своїх захисників. ОСОБА_7 та ОСОБА_6 повідомили, що продовжують підтримувати ЗСУ та допомагати надалі.
Слідчий суддя, вислухавши прокурора, слідчого, захисників та підозрюваних, вивчивши надані сторонами докази приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що в провадженні слідчого управлінням Головного управління Національної поліції в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12024250000000220 від 06.06.2024, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України
04.10.2024 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
25.02.2024 ОСОБА_6 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
04.10.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
18.02.2025 ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
19.02.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України - продаж товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинений за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
Постановою першого заступника керівника Черкаської обласної прокуратури від 18.11.2024 строк досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024250000000220 від 06.06.2024, продовжено до трьох місяців, тобто до 04.01.2025.
30.12.2024 слідчим суддею Придніпровського районного суду м. Черкаси (справа №711/10159/24) строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до п'яти місяців, тобто до 04.03.2025.
Відповідно до положень ст.219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу.
Згідно з ст.294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;
Відповідно до ч.4 ст.294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження.
В судовому засіданні встановлено, що завершити розслідування кримінального провадження №12024250000000220у п'ятимісячний строк, який спливає 04.03.2025, неможливо, оскільки у кримінальному провадженні необхідно у встановленому законом порядку розсекретити та долучити до матеріалів кримінального провадження документи (постанови та доручення слідчого, постанову прокурора, ухвали слідчих суддів) щодо організації негласних слідчих (розшукових) дій, які проведено в ході досудового розслідування, результати яких на цей час розсекречено; долучити до матеріалів кримінального провадження висновки трьох судових транспортно-товарознавчих експертиз, призначених 13.12.2024 у даному кримінальному провадженні, проведення яких на даний час не завершено та потребує додаткового часу для їх належного виконання, оскільки судовим експертом при проведенні експертизи заявлено три клопотання за № СЕ-19/124-24 /17949-АВ від 11.02.2025, № СЕ-19/124-24 /17941-АВ від 11.02.2025, № СЕ-19/124-24 /17945-АВ від 11.02.2025 щодо проведення огляду транспортних засобів; отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження висновок судово транспортно-товарознавчої експертизи, призначеної 25.02.2025 у даному кримінальному провадженні, проведення якої на даний час не завершено, оскільки вказана експертиза була призначена після отримання та долучення до матеріалів кримінального провадження даних допиту свідка у кримінальному провадженні та документів, щодо транспортного засобу; провести слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_16 у даному кримінальному провадженні, щодо обставин придбання транспортного засобу, ввезеного на митну територію України в якості гуманітарної допомоги; завершити проведення слідчих (розшукових) дій, спрямованих на встановлення повного кола осіб, яким підозрювані могли за грошові кошти продати транспортні засоби, які були ввезені на митну територію України як предмету гуманітарної допомоги, оскільки на даний час оперативному підрозділу надано доручення в порядку ст.ст.40,41 КПК України з метою встановлення місця знаходження ряду транспортних засобів та встановлення осіб, яким такі транспортні засоби були продані у незаконний спосіб, яке на даний час не виконано в повному обсязі та перебуває на виконанні; за результатами отриманих даних та в разі підтвердження додаткових фактів, щодо продажу інших транспортних засобів ввезених на митну території України в якості гуманітарної допомоги підозрюваними особами призначити додаткові судово транспортно -товарознавчі експертизи, з метою встановлення вартості таких транспортних засобів; провести допити підозрюваних осіб, які доцільно провести після встановлення всіх свідків у даному кримінальному провадженні; за результатами проведення слідчих (розшукових) дій здійснити надання оцінки зібраним під час досудового розслідування доказам, з урахуванням яких визначитися з остаточною кваліфікацією дій підозрюваних осіб; провести інші необхідні слідчі (розшукові) та процесуальні дії, спрямовані на встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, у якому підозрюються особи, та необхідність у проведенні яких може виникнути в подальшому під час досудового розслідування за результатами отриманих відомостей.
Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
В контексті кримінального провадження, Конституційний Суд України, у своєму рішенні від 30.01.2003 відзначив, що "поняття розумний строк досудового слідства є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину". Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчене у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено ст.ст.6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В судовому засіданні встановлено, що з моменту продовження строків досудового розслідування ухвалою слідчого судді від 30.12.2024 у вказаному кримінальному провадженні, було здійснено ряд дій, зокрема, 18.02.2025 вручено підозру ОСОБА_8 та 19.02.2025 вручено підозру ОСОБА_7 , 12.02.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 направлено доручення в порядку ст.40, 41 КПК України, 25.02.2025 призначено транспортно-товарознавчу експертизу, яка наданий час тримає.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що слідчим доведено, що вказані в клопотанні обставини - є суттєвими та такими, що унеможливлюють завершення досудового розслідування, та свідчать про результативність проведених слідчо-розшукових дій, та не свідчать про бездіяльність органу досудового розслідування і прокурора у проведенні досудового розслідування за вказаним кримінальним провадженням.
Разом з тим, слідчий суддя погоджується з тим, що зважаючи на обсяг слідчих (розшукових) та процесуальних дій, про які вказує слідчий, необхідний значний проміжок часу.
Враховуючи положення ч.5 ст.295-1 КПК України, законодавець прямо передбачив, що строк досудового розслідування має продовжуватися для завершення призначених експертиз, за умови що ці дії не були завершені раніше із об'єктивних причин, що було доведено та аргументовано.
Слушно зауважено, що експерт має незалежність та захищений від впливу, а тому аргументування сторони захисту щодо затягування часу із проведеними експертизами не знайшли свого підтвердження, слідство реагувало на клопотання експерта, надавалися відповіді та узгоджується час для закінчення призначених експертиз.
Проведення зазначених вище слідчих (розшукових) та процесуальних дій потребує додаткового часу, а їх результати мають значення для прийняття законного і об'єктивного рішення у кримінальному провадженні.
Враховуючи потреби досудового розслідування, з врахуванням складності кримінального провадження та часу, який об'єктивно потрібен для проведення вищезазначених слідчих дій, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає до задоволення, а строки досудового розслідування необхідно продовжити до шести місяців, тобто до 04.04.2025, включно.
Також слід звернути увагу і на зацікавленість суспільства у проведені досудового розслідування у кримінальному провадженню, розслідування якого має суттєве значення в умовах продовження повномасштабної війни з боку рф.
На думку слідчого судді такий строк є об'єктивно необхідним та достатнім для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень в даному кримінальному провадженні та буде відповідати завданням кримінального провадження і є доведеним на даний час у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.28, 219, 294, 295-1, 309, 376 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого ВРЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого першим заступником керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_11 , у кримінальному провадженні №12024250000000220 від 06.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, про продовження строку досудового розслідування - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024250000000220 від 06.06.2024, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України до шести місяців, тобто до 04.04.2025, включно.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали виготовлено та проголошено 28.02.2025.
Слідчий суддя: ОСОБА_1