Ухвала від 26.02.2025 по справі 905/505/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649

УХВАЛА

26.02.2025 Справа № 905/505/23

Господарський суд Донецької області у складі судді Зельман Ю.С., розглянувши матеріали справи за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Донецькі енергетичні послуги» (49602, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, буд. 7; код ЄДРПОУ: 42086719, електронна пошта 42086719@mail.gov.ua)

до відповідача: Великоанадольського лісотехнічного фахового коледжу імені Віктора Єгоровича Фон Граффа (85727, Донецька область, Волноваський район, с.м.т. Графське, вул. Алімова, буд. 5, код ЄДРПОУ 00993923, електронна пошта valk1843@ukr.net, фактична адреса: 58000, м. Чернівці, вул. Олекси Доброго, буд. 4)

про стягнення 77 879,50 грн., з яких основна заборгованість в розмірі 56 167,97 грн., 3% річних в розмірі 1 713,69 грн., інфляційні втрати в розмірі 10 697,70 грн., пеня в розмірі 9 300,14 грн.

без повідомлення (виклику) учасників справи

ВСТАНОВИВ

В провадженні Господарського суду Донецької області знаходиться справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Донецькі енергетичні послуги» до Великоанадольського лісотехнічного фахового коледжу імені Віктора Єгоровича Фон Граффа про стягнення 77 879,50 грн., з яких основна заборгованість в розмірі 56 167,97 грн., 3% річних в розмірі 1 713,69 грн., інфляційні втрати в розмірі 10 697,70 грн., пеня в розмірі 9 300,14 грн., яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором про постачання (закупівлю) електричної енергії №88П від 28.01.2022, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 56 167,97 грн., що стало підставою для нарахування позивачем 3% річних в розмірі 1 713,69 грн., інфляційних втрат в розмірі 10 697,70 грн., пені в розмірі 9 300,14 грн.

Як встановлено судом, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував з огляду на те, що з початку повномасштабної війни проти України (24.02.2022) та тимчасовою окупацією локації майнового комплексу, документація не була евакуйована, та станом на 03.05.2023 відсутня будь-яка документація за минулі роки. Колишня адміністрація навчального закладу залишилась на непідконтрольній території, зважаючи на що, на думку представника відповідача, для відповіді можуть бути використані лише офіційні документи, які є на офіційному поштовому сервісі навчального закладу. Відповідач наголошує на тому, що з надісланих позивачем рахунків та актів зрозуміло, що за лютий та березень місяці посадові особи навчального закладу не підписували документи щодо користування електроенергією по лічильнику, який встановлений на території навчального закладу, і визначити наразі показники лічильника немає жодної можливості, оскільки заклад знаходиться на окупованій території. У додатковій угоді до договору зазначено, що навчальний заклад планував закупити електроенергію на 150 104,00 грн. на рік, проте згідно наданих позивачем розрахунків за лютий та березень 2022 заклад спожив електроенергії на суму 56 167,97 грн., що становить 37,4% від загальної суми, тобто залишок коштів на закупівлю електроенергії, але заклад не може припинити роботу, залишившись без електричної енергії, і має вкластися в ліміти, щоб працювати ще 9 місяців, адже заклад є державним і витрати за статтями чітко плануються та узгоджуються. Між тим, зважаючи на те, що заклад освіти здійснює навчання у дистанційному режимі у зв'язку з пандемією Covid-19, студенти в гуртожитках не проживають.

Більш того, на думку відповідача споживання електроенергії у березні 2022 викликає сумнів, оскільки є пояснювальна записка колишнього головного бухгалтера, відправлений лист 17.03.2022 року на електронну пошту комунального закладу (адресована на департамент освіти Донецької обласної державної адміністрації). За твердженням відповідача, заклад та гуртожитки з 01.03.2022 взагалі не мали можливості отримати електроенергію внаслідок отриманих ракетних ударів, про що був надісланий відповідний лист на відділ вищої освіти ДОДА разом із фотографіями з фіксацією руйнації навчального закладу. Також відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що навчальний заклад може надати показання свідків (викладачів та студентів), що у лютому 2022 року навчальний заклад здійснював підготовку студентів у дистанційному форматі, і студенти не мешкали у гуртожитках (пандемія Covid-19), у закладі освіти знаходились директор коледжу та її заступники, сторож, а після обстрілів у період з 26.02.2022 по 01.03.2022 у навчальному закладі ніхто не перебував, і будівлі зазнали руйнації та були знеструмлені.

Також від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Позивач зазначив, що Відповідач споживав електричну енергію та всупереч умовам Договору №88П, а саме пункту 6.1. Додатку №3 до договору, та п.5.1 Комерційної пропозиції не вносив покази комерційних засобів обліку електричної енергії через сервіс «Особовий кабінет», самостійно не формував розрахункові документи за допомогою Сервісу не пізніше 24-00 годин після закінчення розрахункового періоду, отже Позивачем формувалися рахунки на оплату фактично спожитої електричної енергії та Акти прийняття-передавання товарної продукції відповідно до даних комерційного обліку, які надавалися оператором системи розподілу ПрАТ «ДТЕК Донецькі електромережі» у відповідності до п. 6.1 Комерційної пропозиції, вимог п.п. 4.3, 4.12, пп. 31 п. 5.1.2 ПРРЕЕ, главою 9.14 Розділу IХ, главою 12.4 Розділу ХІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 та ст. 53 Закону України «Про ринок електричної енергії», які направлялися Позивачем на офіційну електронну адресу Споживача valk1843@ukr.net зазначену у заяві приєднання до Договору. Також позивач у відповіді на відзив зазначив, що наявні окреми договірні відносини щодо розподілу (передачі) електричної енергії між ОСР (АТ «ДТЕК Донецькі електромережі») та відповідачем, відповідно до яких ОСР здійснює облік спожитої відповідачем електричної енергії. При здійсненні нарахувань Позивач використовує інформацію про спожиті відповідачем обсяги електричної енергії, яку надає ОСР, дані від якого є пріоритетними згідно галузевого законодавства, а саме - п. 8.6.15 ККОЕЕ встановлено, що дані, отримані від споживача, при проведенні процедур їх перевірки та в розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані безпосередньо оператором системи або ППКО. Позивач здійснює нарахування на увесь обсяг електричної енергії, який йому передав ОСР. Відповідно до галузевого законодавства та договірних умов, Позивач не впливає на визначення переліку ТКО споживача та на визначення обсягів спожитої електричної енергії. Інформація щодо обсягів споживання електричної енергії Відповідачем у спірний період підтверджена у листі АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» № 67/4147-вих від 22.03.2023 та у додатках №1, №2.

На думку представника позивача, відповідачем не доведено та не надано жодного доказу, які б свідчили про наявність обставин для звільнення відповідача від обов'язку здійснити оплату за фактично відпущену позивачем електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами ч. 3 та ч. 5 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до ст.177 Господарського процесуального кодексу України завданнями підготовчого провадження є:

1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу;

2) з'ясування заперечень проти позовних вимог;

3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів;

4) вирішення відводів;

5) визначення порядку розгляду справи;

6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Згідно ст.181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Відповідно до ст. 182 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста та здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

Суд враховує, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" Наказом №309 від 22.12.2022 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 "Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року", зареєстрований Міністерством юстиції України 25 квітня 2022 року №453/37789 (зі змінами).

Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією вбачається, що вся територія Маріупольського району Донецької області тимчасово окупована з 05.03.2022 та станом на теперішній час окупація не завершена.

Інформація про обсяги електричної енергії формується, згідно Правил ринку, на підставі даних Системи управління ринком, які формуються операторами системи розподілу та передачі відповідно до Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період, затвердженого постановою НКРЕКП від 28.12.2018 № 2118.

У заяві-приєднанні визначено, що оператором системи розподілу, з яким споживач уклав договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, є Акціонерне товариство “ДТЕК Донецькі електромережі».

Постановою НКРЕКП від 31.05.2022 №555 “Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії в умовах воєнного стану» встановлено, що період дії в Україні воєнного стану та протягом 60 днів після його припинення чи скасування постачальникам послуг комерційного обліку (далі - ППКО), операторам систем розподілу та оператору системи передачі електричної енергії (далі - оператори систем), забезпечувати комерційний облік електричної енергії для здійснення розрахунків на організованих сегментах ринку електричної енергії із дотриманням Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), від 14 березня 2018 року №311 (далі - ККОЕЕ), Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період, затвердженого постановою НКРЕКП від 28 грудня 2018 року №2118, вимог підпункту 11 пункту 1 постанови НКРЕКП від 25 лютого 2022 року №332 “Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану», з урахуванням певних особливостей.

Отже, оператор системи розподілу (ОСР) надає позивачу послуги комерційного обліку спожитої електроенергії. Таким чином, розрахунки за спожиту електроенергію між споживачем, позивачем, як електропостачальником, та АТ “ДТЕК Донецькі електромережі», як оператором системи розподілу, здійснюються на підставі даних оператора системи розподілу АТ “ДТЕК Донецькі електромережі».

Наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148 «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану.

Підпунктом 2 пункту 9 цього Положення встановлені особливості визначення обсягів споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях, зокрема:

з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення);

приймаються рівними нулю за період(и) відсутності електропостачання тривалістю більше ніж 24 години в розрахунковому періоді для споживачів, об'єкти яких заживлені від певного вузла/району/області електричних мереж оператора системи, з яких був відсутній відпуск електричної енергії споживачам;

приймаються рівними нулю - з дня пошкодження/руйнування електроустановки споживача до непридатного для споживання стану відповідно до підтвердженої оператором системи або Держенергонаглядом заяви споживача;

у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу.

Коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії розраховується у відносних одиницях з точністю до чотирьох цифр після коми, як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці за наявними у оператора системи фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим, до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі/районі/області електричних мереж оператора системи.

Відповідно до ч.1 ст. 316 Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої та апеляційної інстанцій під час нового розгляду справи.

У постанові від 26.03.2024 у cправі №910/6757/23 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду зазначив про те, що Верховний Суд у постанові від 20.02.2024 у справі №905/644/22 в контексті застосування підпунктів 1, 2 пункту 9 Положення №148 до спірних правовідносин сформулював такі правові висновки:

"Обов'язковою передумовою для правильного визначення постачальником обсягів споживання електричної енергії будь-якими категоріями споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях, є застосування коефіцієнта приросту/зниження споживання, розрахованого для відповідного періоду електроспоживання та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснює розподіл електричної енергії відповідному споживачу.

Таким чином, оператору системи розподілу належать повноваження щодо розрахунку коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі/районі/області електричних мереж оператора системи розподілу, який (оператор) має здійснювати зазначений розрахунок за наявними фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим.

При цьому визначення обсягів споживання електричної енергії на об'єктах таких споживачів із застосуванням відповідного коефіцієнта має відбуватися саме за даними (показниками) їх середньодобового, а не середньомісячного споживання в аналогічному періоді попереднього року, що об'єктивно може бути зумовлено непостійністю електропостачання в звітний період з причин знеструмлення або відключення електроустановок споживачів у зв'язку з пошкодженням чи руйнуванням об'єктів енергетичної інфраструктури (електричні станції, трансформаторні підстанції, лінії та вузли електромереж тощо) внаслідок ведення бойових дій під час воєнного стану.

Водночас норми підпунктів 1, 2 пункту 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148, на відміну від пункту 8.6.11 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311, зобов'язують електропостачальника застосовувати коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії для всіх категорій споживачів, а не лише для індивідуальних побутових споживачів.

Таким чином, незастосування електропостачальником в умовах воєнного стану коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії при розрахунку обсягів електроспоживання призведе до неправильного розрахунку вартості фактично спожитої електричної енергії, а тому незалежно від причин нездійснення розрахунку відповідного коефіцієнта не може бути достатньою підставою для покладання на споживача обов'язку оплатити поставлену електроенергію лише за даними її середньодобового споживання в аналогічному періоді попереднього року, як це допускається пунктами 8.6.9, 8.6.11 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, оскільки викладене в підпункті 1 пункту 9 зазначеного Положення застереження виключає поширення норм цього Кодексу щодо такого майна, як об'єкти (електроустановки) споживачів, розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях".

Відповідно до ч.2 ст.50 ГПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

З огляду на зазначене, враховуючи, що результат вирішення спору може вплинути на права та обов'язки Акціонерного товариства “ДТЕК Донецькі електромережі» суд дійшов висновку про необхідність залучення останнього у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.

Згідно ч.6 ст.250 Господарського процесуального кодексу України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.

Враховуючи характер обставин, які підлягають встановленню під час розгляду даної справи, зокрема, отримання пояснень щодо способів визначення обcягів спожитої відповідачем електричної енергії у спірний період лютий-березень 2022 року, з урахуванням вимог пункту 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України 13.04.2022 №148, суд дійшов висновку, що подальший розгляд даної справи у спрощеному позовному провадженні є недоцільним, у зв'язку з чим, з метою правильного і своєчасного розгляду справи по суті, з власної ініціативи призначає розгляд справи №905/505/23 в порядку загального позовного провадження.

Застосовуючи положення Господарського процесуального кодексу України та Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справи суд зазначає, що ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, який кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення від 07.07.89 Європейського суду з прав людини у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Керуючись ст.ст. 2, 12, 50, 73, 74, 177, 234, 235, 250 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ

1. Залучити у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Акціонерне товариство “ДТЕК Донецькі Електромережі» (49107, м. Дніпро, Запорізьке шосе, 22, код ЄДРПОУ 00131268)

2. Призначити справу №905/505/23 до розгляду за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання у справі призначити на 18.03.2025 року о 15:30 год. яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Донецької області за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, буд.5, каб. № 322.

4. Явку повноважних представників сторін визнати НЕ обов'язковою.

5. Зобов'язати АТ “ДТЕК Донецькі Електромережі» надати суду до дати підготовчого засідання письмові пояснення по суті спору, в тому числі відомості про добове споживання відповідачем електричної енергії за період лютий 2022-березень 2022 по спірному об"єкту.

6. Зобов'язати позивача надіслати на адресу третьої особи позовну заяву з додатками, відповідь на відзив та надати суду докази надсилання зазначених документів залученій третій особі.

7. Зобов'язати відповідача надіслати на адресу третьої особи відзив на позовну заяву з додатками та надати суду докази надсилання документів залученій третій особі.

8. Повідомити учасників справи про те, що всі заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, а також будь-які інші документи можуть бути подані засобами електронного зв'язку через особистий кабінет в системі “Електронний суд». У разі неможливості надсилання документів в електронному вигляді - звичайною поштою на офіційну адресу суду.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://dn.arbitr.gov.ua.

Відповідно до ст.235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набрала законної сили з дати її постановлення (підписання) та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.

Суддя Ю.С. Зельман