61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
25.02.2025 Справа №905/1459/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.,
при секретарі судового засідання Лавриш О.В.,
розглянувши матеріали справи
за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків
до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Артвайнері», м.Київ
про стягнення 9319854,14 грн
Представники сторін:
від позивача (в режимі відеоконференції): Лопачук Н.І. - в порядку самопредставництва;
від відповідача (в режимі відеоконференції): Черемісова О.А. - адвокат на підставі ордеру; Рибалка Л.І. - в порядку самопредставництва.
Суть спору: Позивач, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Приватного акціонерного товариства «Артвайнері», м.Київ про стягнення 9319854,14 грн, з яких, заборгованість з орендної плати у розмірі 9264189,91грн та пеня у розмірі 55664,23 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору оренди державного майна №113 від 01.08.1996 в частині своєчасної та в повному обсязі оплати орендних платежів за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість, що стало підставою для нарахування пені.
Ухвалою суду від 19.11.2024 позовну заяву Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків до відповідача, Приватного акціонерного товариства «Артвайнері», м.Київ про стягнення 9319854,14 грн залишено без руху; надано Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків строк для усунення недоліків його позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення її без руху.
20.11.2024 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява б/н від 20.11.2024 на виконання вимог ухвали суду від 19.11.2024 з додатками.
Також, 20.11.2024 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява б/н від 20.11.2024 з поясненнями на виконання вимог ухвали суду від 19.11.2024.
Ухвалою суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1459/24; постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 17.12.2024 о 12:00год.
06.12.2024 через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання б/н від 06.12.2024 про відкладення розгляду справи.
12.12.2024 через підсистему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву б/н від 12.12.2024, за змістом якого останній просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити. Відповідач наполягає, що він звільнений від орендної плати на підставі п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 та у зв'язку з тим, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні з 24.02.2024 введено воєнний стан, який діє дотепер, він вважає, що в редакції пункту 1 Постанови № 634, чинної до 07.05.2024, основним визначальним строком звільнення орендарів від орендної плати є період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, а темпоральне обмеження до 31.12.2022 могло бути застосовано виключно у випадку припинення чи скасування воєнного стану в Україні у будь-якому місяці до кінця 2022 року. Водночас, відповідач у відзиві зазначає, що він звільнений від орендної плати на підставі ч.6 ст. 762 Цивільного кодексу України, оскільки у відповідача наявні всі обставини, за які відповідач не відповідає і не може на них вплинути, які свідчать про неможливість використання ним орендованого майна та неможливість здійснювати господарську діяльність з використанням цього майна, що підтверджуються доказами і фактами. Відповідач вважає, що оскільки його має бути звільнено від орендної плати за договором оренди, то у позивача відсутні підстави для нарахування пені за договором оренди.
Ухвалою суду від 17.12.2024 задоволено клопотання позивача та відкладено підготовче засідання на 21.01.2025 об 11:00 год.
Ухвалою суду від 21.01.2025 продовжено строк підготовчого провадження у справі №905/1459/24 на 30 (тридцять) днів; відкладено підготовче засідання на 04.02.2025 об 11:15год.
27.01.2025 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив б/н від 27.01.2025, за змістом якої останній зазначає, що відповідно до змісту п. 1 Постанови № 634, в редакції, що діяла до набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512 (якою внесено зміни в Постанову Кабінету Міністрів України №634) орендаря було звільнено від орендної плати за період з 24.02.2022 по 31.12.2022. Водночас, починаючи з 01.01.2023 по 31.12.2023 позивачем забезпечено нарахування орендної плати за спірним договором оренди. Щодо доводів відповідача про звільнення орендаря від сплати орендної плати на підставі ч.6 ст. 762 Цивільного кодексу України, то позивач зазначає, що відповідно до положень підпункту 3 пункту 127 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, не допускається внесення змін до договору оренди в частині зменшення суми орендної плати (призупинення її нарахування тощо) протягом строку його дії, крім випадку, коли можливість користування майном істотно зменшилася через обставини, за які орендар не відповідає; у такому разі зменшення орендної плати або тимчасове (на період існування обставин, зазначених у підпунктах “а» - “г» підпункту 3 цього пункту) звільнення орендаря від сплати орендної плати здійснюється за рішенням орендодавця на підставі заяви орендаря, до якої додані документи, що підтверджують існування відповідних обставин, або на підставі рішення суду, а тому при оцінці судом таких обставин презюмується незмінність умов господарювання (користування майном) чи стану об'єкта оренди, а обов'язком орендаря є доведення належними та допустимими доказами наявність тих обставин, на які він посилається, як на такі, що підтверджують факт неможливості використання ним орендованого майна з незалежних від нього причин.
03.02.2025 через підсистему «Електронний суд» від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач зазначає, що не приймає в якості обґрунтування нарахування йому орендної плати за 2023 рік посилання позивача на лист Міністерства економіки України від 14.03.2023 № 3211-07/11185-09, у зв'язку з тим, що не погоджується з роз'ясненнями, наданими у цьому листі, зокрема, щодо нарахування орендної плати у розмірі 100% без застосування знижки, починаючи з 01.01.2023, орендарям, визначеним підпунктом 1 пункту 1 Постанови № 634. Наполягає на тому, що у відзиві на позовну заяву детально зазначив про наявність у нього обставин, за які він не відповідає і не може на них вплинути, які свідчать про неможливість використання ним орендованого майна та неможливість здійснювати господарську діяльність з використанням цього майна, та підтвердив це доказами і фактами, які наявні в матеріалах справи.
Ухвалою суду від 04.02.2025 закрито підготовче провадження по справі №905/1459/24, призначено розгляд справи по суті на 25.02.2025 о 12:00 год.
В судовому засіданні 25.02.2025 представник позивача в режимі відеоконференції, надала пояснення по суті справи, позовні вимоги просила задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні 25.02.2025 представники відповідача в режимі відеоконференції заперечували щодо задоволення позовних вимог.
З'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд встановив.
01.08.1996 Донецьким регіональним відділенням Фонду державного майна України (правонаступником якого є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, орендодавець, позивач) та Закритим акціонерним товариством «Завод шампанських вин» (правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство «Артвайнері», орендар, відповідач) було укладено договір оренди державного майна №113 (договір оренди), відповідно до п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування державне майно - цілісний майновий комплекс державного підприємства «Артемівський завод шампанських вин», розташований за адресою: 84500, Донецька обл., м.Артемівськ, вул.Патриса Лумумби, буд.87, склад та вартість якого визначені відповідно до акту оцінки, складеному станом на 01.10.2000 та складає: а) по балансовій вартості 22080217,00 грн; б) по залишковій вартості 11475681,00грн (з урахуванням додаткової угоди №5 від 29.11.2001 до договору оренди та договору №4 від 28.07.2011 про внесення змін до договору оренди).
Згідно з п. 2.1.-2.2. договору оренди, вступ орендаря у володіння та користування майном настає одночасно з підписанням сторонами цього договору та акту прийому - передачі зазначеного майна. Передача майна в оренду не тягне за собою передачу орендарю права власності на це майно. Власником орендованого майна залишається держава, а орендар володіє та користується ним протягом терміну оренди (з урахуванням додаткової угоди №2 від 27.09.1999 до договору оренди).
Відповідно до п.3.1. договору оренди (з урахуванням договору додаткової угоди №5 від 29.11.2001 до договору оренди, додаткової угоди №6 від 04.12.2001 до договору оренди та договору №5 від 20.07.2016 про внесення змін до договору оренди) оренда плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 зі змінами то доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2000 №75 та становить без ПДВ починаючи з 01.04.2001 відповідно до розрахунку орендної плати 79211,77 грн (додаток №6 від 04.12.2001 до договору оренди №113 від 01.08.96р.). Оренда плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць з урахуванням вимог Закону України про державний бюджет України на відповідний бюджетний рік. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною служби статистики України, розміщується на офіційному веб-сайті Фонду державного майна.
Пунктом 3.1.1. договору оренди встановлено (з урахуванням договору №5 від 20.07.2016 про внесення змін до договору оренди), що оренда плата у повному обсязі перераховується орендарем до Державного бюджету щомісяця не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним.
Згідно з п. 3.3. договору оренди, орендна плата, перерахована несвоєчасно чи не в повному обсязі, стягується до бюджету у відповідності до чинного законодавства України з урахуванням пені з розрахунку 120% річних від облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до розділу 5 договору оренди орендар зобов'язується, зокрема, використовувати орендоване майно у відповідності з його призначенням, визначеним статутом підприємства, майно якого передано в оренду та умовами цього договору; своєчасно та в повному обсязі вносити в бюджет орендну плату.
За невиконання чи неналежне виконання зобов'язань за договором оренди сторони несуть відповідальність передбачену чинним законодавством України (п.9.1. договору оренди).
Пунктом 10.1. договору оренди (з урахуванням додаткової угоди №3 від 10.02.2000 до договору оренди) встановлено, що цей договір діє з 01.08.1996 до 01.08.2041 строком на 45 років.
Дія цього договору припиняється у випадках: закінчення строку на який він був укладений, приватизації об'єкту оренди, загибелі об'єкту оренди, достроково за згодою сторін чи за рішенням суду, банкротства орендаря, у випадку несплати орендарем орендної плати протягом трьох місяців (п.10.8. договору оренди, з урахуванням додаткової угоди №2 від 27.09.1999 до договору оренди).
Договір оренди від 01.08.1996 №113, додаткові угоди та договори про внесення змін до договору оренди від 01.08.1996 №113 підписані та скріплений печатками сторін без зауважень та виправлень.
Сторонами 31.07.1996 підписано та скріплено печатками сторін акт приймання-передавання державного майна - цілісного майнового комплексу «Артемівський завод шампанських вин» (додаток №1 до договору оренди).
18.10.2024 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областям листом №11-03-1755ВС повідомило ПрАТ «Артвайнері», що відповідно до вимог законодавства орендарю нараховується орендна плата в розмірі 100% за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 та не нараховується оренда плата починаючи з 01.01.2024, а враховуючи зазначене регіональним відділенням забезпечено нарахування орендної плати згідно умов договору оренди та нормами Постанови №634 (зі змінами). При цьому, станом на 18.10.2024 заборгованість орендаря зі сплати орендної плати перед державним бюджетом складає 9264189,91 грн, за несвоєчасне перерахування орендної плати нарахована пеня у сумі 55664,24 грн.
До матеріалів справи, на підтвердження направлення означеного листа на адресу відповідача позивачем надано фіскальний чек АТ «Укрпошта» від 18.10.2024.
У зв'язку з тим, що відповідач не виконав умови укладеного між ним та позивачем договору оренди №113 державного майна від 01.08.1996 в частині своєчасної та в повному обсязі оплати орендних платежів, позивач звернувся до суду з цим позовом про стягнення 9319854,14 грн, з яких, заборгованість з орендної плати за 2023 рік у розмірі 9264189,91грн та пеня у розмірі 55664,23 грн.
Відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог оскільки у відповідача наявні всі обставини, за які відповідач не відповідає і не може на них вплинути, які свідчать про неможливість використання ним орендованого майна та неможливість здійснювати господарську діяльність з використанням цього майна через військові дії в місті Бахмут.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Згідно із ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Як вже було встановлено судом та не заперечується сторонами, між позивачем і відповідачем було укладено договір оренди № 113 державного майна від 01.08.1996.
Правовідносини оренди (найму) врегульовані положеннями Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, а також Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Статтею 759 Цивільного кодексу України визначено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції, що діяла до внесення змін в Постанову № 634 Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024) «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» передбачено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна, а саме, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (зокрема, Донецька область).
Водночас, підпунктом 5 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції, що діяла до внесення змін в Постанову № 634 Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024) передбачено, що звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до пункту 1 Постанови № 634 здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Відповідно до пункту 16 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 орендодавцям державного та комунального майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, а також продовження та припинення договорів оренди відповідно до пункту 5 цієї Постанови, починаючи з 24.02.2022.
Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5 "Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану", до переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, включено м.Бахмут, Донецька область.
Вказаний наказ втратив чинність 13.01.2023 згідно з Наказом Міністерства юстиції України № 5840/5 від 27.12.2022 "Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства юстиції України від 01 квітня 2022 року № 1307/5".
Відповідно до п.п. 1 п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України №209 від 06.03.2022 "Про деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану", припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Починаючи з 08.05.2024 до Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» внесено зміни Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634».
При цьому, пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 доповнено підпунктом 1-1, згідно змісту якого встановлено, що орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024 (якою внесено зміни до Постанови № 634 від 27.05.2022) передбачено, установити, що нарахування орендної плати орендарям, визначеним підпунктом 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою, починаючи з 1 січня 2024 року. Надмірно сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.
Згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» м.Бахмут Бахмутської міської територіальної громади включено до переліку територій активних бойових дій, починаючи з 24.02.2022 по 12.12.2023, а починаючи з 13.12.2023 м. Бахмут Бахмутської міської територіальної громади включено до переліку територій тимчасово окупованих Російською Федерацією.
З огляду на зазначене, м.Бахмут Бахмутської міської територіальної громади включено до території активних бойових дій з 24.02.2022, а з 13.12.2023 м. Бахмут Бахмутської міської територіальної громади включено до переліку територій тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах застосуванню підлягає редакція Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022, яка діяла до 08.05.2024.
Позивачем було припинено з 24 лютого 2022 року нарахування орендної плати згідно вищенаведених вимог законодавства.
З 1 січня 2023 року позивач відновив нарахування орендної плати за договором оренди від 01.08.1996 №113 та просить стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за спірним договором оренди №113 від 01.08.1996 за період січень - грудень 2023 року.
З урахуванням положень договору оренди №113 державного майна від 01.08.1996 (з внесеними змінами) Фондом державного майна по Донецькій та Луганській областях нараховано наступні розміри орендної плати за 2023 рік: 753313,31 грн за січень, 758586,50грн за лютий, 769965,30 грн за березень, 771505,23 грн за квітень, 775362,76 грн за травень, 781565,66 грн за червень, 776876,27 грн за липень, 766000,00 грн за серпень, 769830,00 грн за вересень, 775988,64 грн за жовтень, 779868,58 грн за листопад, 785327,66грн за грудень; всього за січень-грудень 2023 року нараховано 9264189,91 грн орендної плати.
Відповідачем означений розрахунок орендної плати не оспорюється.
При цьому, згідно з умовами договору оренди, орендна плата, перерахована несвоєчасно чи не в повному обсязі, стягується до бюджету у відповідності до чинного законодавства України з урахуванням пені з розрахунку 120% річних від облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу.
У зв'язку з тим що відповідач не виконав зобов'язання зі сплати орендної плати у загальному розмірі 9264189,91 грн за договором оренди №113 державного майна від 01.08.1996, позивачем за несвоєчасне перерахування орендної плати до Державного бюджету була нарахована пеня у розмірі 55664,23 грн.
Суд не погоджується з твердженнями відповідача, що відповідач звільнений від орендної плати у 2023 році на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції, що діяла до внесення змін в Постанову № 634 Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024), оскільки на думку суду в підпункті 1 пункту 1 зазначеної Постанови граничний строк звільнення орендарів від сплати орендної плати "у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р.".
Водночас, ПрАТ «Артвайнері» заперечує наявність у нього обов'язку сплачувати нараховану позивачем заборгованість, оскільки відповідач не мав можливості користуватися орендованим майном через обставини, за які орендар не відповідає.
Відповідно до положень частини 6 статті 762 Цивільного кодексу України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Вказана норма не містить вичерпного переліку обставин, які унеможливлюють використання орендарем майна, підстав виникнення таких обставин та засобів їх підтвердження, а тому підставою для застосування цієї норми є встановлення факту неможливості використання орендарем майна з незалежних від нього причин на загальних підставах, визначених процесуальним законодавством.
Саме такий правовий висновок Великої Палати Верховного Суду викладено в постанові від 08.05.2018 у справі №910/7495/16.
При оцінці таких обставин презюмується незмінність умов господарювання (користування майном) чи стану об'єкта оренди, а орендар повинен подати докази наявності тих обставин, на які він посилається в обґрунтування своїх вимог, а також довести, що ці обставини виникли з незалежних від нього причин, зокрема, внаслідок зміни кон'юнктури на ринку товарів, робіт, послуг, з вини орендодавця, через дію непереборної сили чи у зв'язку з природними властивостями майна, що є об'єктом оренди тощо.
Звільнення від сплати орендної плати є істотним втручанням у правовідносини сторін договору, а тому може застосовуватись за виключних обставин, наприклад, відсутності доступу до найманого приміщення, неможливості орендаря перебування в ньому та зберігання речей тощо.
Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості. Ознаками таких обставин є наступні елементи: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; унеможливлюють виконання зобов'язань за таких умов здійснення господарської діяльності. При цьому сторона зобов'язання, яка його не виконує, повинна довести, що в кожному окремому випадку саме ці конкретні обставини мали непереборний характер саме для цієї конкретної особи при виконання нею конкретних договірних зобов'язань.
Верховний Суд у постанові від 12.04.2023 у справі №910/14244/20 дійшов висновку про те, що саме наймач повинен довести обставини, які свідчать про те, що майно не використовувалося або не могло бути використане, і він не відповідає за ці обставини, при застосуванні ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України.
Таким чином, для застосування ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України та звільнення наймача від плати за користування орендованим майном визначальною умовою такого звільнення є наявність обставин, за які орендар не відповідає. Тобто наймач повинен довести обставини, які свідчать про те, що майно не використовувалося або не могло бути використане, і він не відповідає за ці обставини (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08 липня 2021 року у справі №910/8040/20).
Отже, якщо орендар з незалежних від нього обставин протягом певного часу був повністю позбавлений можливості користуватися орендованим майном, то на підставі наведеної правової норми він вправі порушувати питання про повне звільнення його від внесення орендної плати.
Суд враховує, що 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022, який затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому відповідними Указами Президента України було неодноразово продовжено строк дії воєнного стану в Україні, який триває станом по теперішній час.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Об'єкт оренди державне майно - цілісний майновий комплекс «Завод шампанських вин», розташований за адресою: 84500, Донецька обл., м.Бахмут, вул.Патриса Лумумби, буд.87.
Як зазначалось вище, згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» м.Бахмут Бахмутської міської територіальної громади включено до переліку територій активних бойових дій, починаючи з 24.02.2022 по 12.12.2023, а починаючи з 13.12.2023 м.Бахмут Бахмутської міської територіальної громади включено до переліку територій тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Кабінет Міністрів України 02 серпня 2022 року видав розпорядження № 679-р про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.
Дані обставини суд визнає загальновідомими згідно ч. 3 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, відповідно вони є такими, що не підлягають доведенню.
Відповідач наполягав, що протягом 2023 року ним не використовувалось приміщення, яке він орендував та не могло бути використане за жодних обставин.
Так, згідно з звітами про обсяги виробництва алкогольних напоїв за 3 місяць 2022 року, 4 місяць 2022 року, 5 місяць 2022 року, 6 місяць 2022 року, ПрАТ «Артвайнері» у 2022 році зупинив свою основну діяльність по виробництву виноградних вин через великий ризик для життя та здоров'я працівників.
Одночасно, матеріали справи містять наказ відповідача №375/к/тр від 29.09.2022 «Про призупинення дії трудового договору з працівниками», яким призупинено дію трудових договорів з працівниками ПрАТ «Артвайнері» з 03.10.2022 до припинення/скасування воєнного стану без збереження заробітної плати.
Відповідач наполягає, що у 2022 році внаслідок обстрілів м.Бахмут частина орендованих будівель та споруд було пошкоджено, на підтвердження чого суду надані: акти про пожежу від 02.04.2022 та 18.05.2022, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань № кримінального провадження 12022052150000202.
ПрАТ «Артвайнері» наголошує, що скласти акти про інші факти обстрілу та руйнування об'єкту оренди у відповідача не було можливості через постійні ворожі обстріли, що суттєво загрожували життю та здоров'ю працівникам підприємства, яких потрібно було задіяти для складання таких актів.
Відповідач був вимушений змінити з 18.04.2022 своє місцезнаходження на м.Київ, пр.Бандери Степана, буд.6, офіс 703, щоб мати можливість подавати звітність, сплачувати податки та збори.
У зв'язку з частковим пошкодженням комунікацій Східного резервуару та водопровідних мереж, відсутністю електропостачання у наслідок пошкодження мереж електропостачання в м.Бахмут, Комунальним підприємством «Бахмут-Вода» було припинено надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зокрема з 19.07.2022 на східну частину міста Бахмут (саме в східній частині м.Бахмут знаходиться вул.Патриса Лумумби, буд.87, - адреса розташування об'єкту оренди), а з 07.12.2022 - всім споживачам на підтвердження чого до матеріалів справи відповідачем надано копії документів КП «Бахмут-Вода», а саме: наказ від 06.12.2022 № 950 «Про припинення надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», акт від 09.12.2022.
Також загальновідомим є факт того, що починаючи з серпня 2022 року на території м.Бахмут посилились бойові дії, по місту вівся шквальний вогонь, місто обстрілювалось з усіх боків, почалася «Битва за Бахмут» (за назвою в ЗМІ), що виключало можливість доступу відповідача до об'єкту оренди за договором оренди, та, відповідно, будь-яку можливість використовувати його за призначенням чи проводити свою господарську діяльність.
Згідно з інформацією, що наявні в ЗМІ та є загальнодоступною, битва за Бахмут між українськими та російськими військами тривала 9 місяців, із серпня 2022 року до травня 2023 року, під час російського повномасштабного вторгнення і завершилася відступом українських сил з міста.
Суд погоджується з доводами відповідача, що інформація про битву за місто Бахмут, про руйнування та знищення міста Бахмуту підтверджується багатьма матеріалами, розміщеними в засобах масової інформації, соціальних мережах.
На підтвердження означених обставин відповідачем надано до матеріалів справи численні статті з ЗМІ, посилання на інтерв'ю посадових осіб.
Наведене виключає можливість доступу відповідача до об'єкту оренди за договором оренди, та, відповідно, будь-яку можливість використовувати його за призначенням чи проводити свою господарську діяльність з незалежних від орендаря причин.
Позивачем у відповіді на відзив зверталася увага на положення ч. 3 п.127 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна».
За змістом пункту 127 Порядку № 483, не допускається внесення змін до договору оренди в частині зменшення суми орендної плати (призупинення її нарахування тощо) протягом строку його дії, крім ряду випадків, зокрема випадку, коли можливість користування майном істотно зменшилася через обставини, за які орендар не відповідає, зокрема у разі, зокрема:
а) істотного пошкодження об'єкта оренди внаслідок дії обставин непереборної сили, які настали після підписання сторонами акта приймання-передачі об'єкта, за умови, що відновлення об'єкта до того стану, в якому він перебував до настання таких обставин, потребуватиме капітального ремонту об'єкта оренди.
У такому разі зменшення орендної плати або тимчасове (на період існування обставин, зазначених у підпунктах “а» - “г» підпункту 3 цього пункту) звільнення орендаря від сплати орендної плати здійснюється за рішенням орендодавця на підставі заяви орендаря, до якої додані документи, що підтверджують існування відповідних обставин, або на підставі рішення суду.
Суд зазначає, що хоча й матеріали справи не місять доказів звернення відповідача до позивача з відповідною заявою з документами на підтвердження обставин істотного пошкодження об'єкта оренди внаслідок дії обставин непереборної сили, однак в рамках даної справи відповідачем надано достатньо доказів та приведено аргументів на підтвердження істотного пошкодження об'єкта оренди та неможливості користування орендованим майном.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що доводи відповідача щодо звільнення його від сплати орендної плати в силу приписів частини 6 статті 762 Цивільного кодексу України є обґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи те, що матеріалами справи підтверджується факт неможливості використання відповідачем об'єкта оренди з незалежних від нього обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування до спірних правовідносин приписів частини 6 статті 762 Цивільного кодексу України та звільнення відповідача від сплати орендних платежів за заявлений позивачем спірний період.
За таких обставин вимога позивача про стягнення з відповідача суми основного боргу є необґрунтованою, а відтак не підлягає задоволенню.
Враховуючи недоведеність позивачем правових підстав для стягнення з відповідача суми основної заборгованості, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні решти вимоги (похідної) щодо стягнення з останнього суми пені.
За таких обставин решту аргументів сторін суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують висновку суду про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 73-79, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У задоволенні позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків про стягнення з Приватного акціонерного товариства «Артвайнері», м.Київ 9319854,14 грн, з яких, заборгованість з орендної плати у розмірі 9264189,91грн та пеня у розмірі 55664,23 грн - відмовити.
Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
В судовому засіданні 25.02.2025 оголошено та підписано вступну та резолютивну частини рішення. Повне рішення складено та підписано 28.02.2025.
Суддя Г.Є. Курило