Рішення від 18.02.2025 по справі 902/1335/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"18" лютого 2025 р. Cправа № 902/1335/24

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука В.В., за участю секретаря судового засідання Розгон Н.В., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Фермерського господарства "Господар-С" (вул. 1 Травня, буд. 146, с. Сокиринці, Вінницький район, Вінницька область, 23207)

до: Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області (вул. Центральна, буд. 2а, с. Лука-Мелешківська, Вінницький район, Вінницька область, 23234)

про визнання договору оренди землі укладеним

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду Вінницької області через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" надійшла позовна заява № б/н від 17.12.2024 (вх. № 1400/24 від 18.12.2024) Фермерського господарства "Господар-С" з вимогами до Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 7,8061 га, кадастровий номер 0520686300:01:004:0165, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в редакції прохальної частини позовної заяви.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.12.2024 дану позовну заяву передано для розгляду судді Матвійчуку В.В.

Суд, ухвалою від 23.12.2024 за вказаним позовом відкрив провадження у справі №902/1335/24 за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 21.01.2025.

06.01.2025 через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву № б/н від 06.01.2025 (вх. № 01-34/110/25 від 06.01.2025).

13.01.2025 через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив № б/н від 13.01.2025 (вх. № 01-34/335/25 від 13.01.2025).

20.01.2025 через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" від відповідача надійшла заява № б/н від 20.01.2025 (вх. № 01-34/566/25 від 20.01.2025) про розгляд справи за відсутності представника Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області.

Виконавши завдання підготовчого провадження, судом закрито дану стадію господарського процесу та призначено справу до розгляду по суті на 18.02.2025, про що 21.01.2025 постановлено протокольну ухвалу.

18.02.2025 на адресу суду надійшла заява № б/н від 18.02.2025 (вх. № 01-34/1668/25 від 18.02.2025) представника позивача - адвоката Слободянюка М.В. про проведення судового засідання за відсутності останнього.

На визначену судом дату представники сторін не з'явились. При цьому суд зважає на заяви сторін № б/н від 20.01.2025 (вх. № 01-34/566/25 від 20.01.2025) та № б/н від 18.02.2025 (вх. № 01-34/1668/25 від 18.02.2025) про проведення судового засідання за відсутності уповноважених представників останніх.

З урахуванням неявки представників сторін суд зважає на положення ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якою передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

В порядку ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.

У судовому засіданні 18.02.2025 прийнято судове рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на укладення 04.10.2012 між Вінницькою районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Господар-С" за результатами аукціону від 22.08.2012, оформленого протоколом № 71, договору оренди землі, відповідно до умов якого в оренду передалась земельна ділянка з кадастровим номером 0520686300:01:004:0165 площею 7,8061 га. Даний Договір оренди земельної ділянки був зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Вінницькому районні Вінницької області про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.10.2012 за № 052060004002582 по Сокиринецькій сільській раді Вінницького району Вінницької області.

Відповідно до п. 6 Договору, Договір укладено на 4 роки 11 місяців. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Актом прийому-передачі земельної ділянки Вінницька районна державна адміністрація передала, а Фермерське господарство "Господар-С" прийняло в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 7,8061 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сокиринецької сільської ради, за межами населеного пункту.

В подальшому, додатковою угодою № 466 від 24.10.2017 до Договору, укладеною між Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області та Фермерським господарством "Господар-С", сторонами поновлено Договір оренди землі від 04.10.2012, укладений між Вінницькою районною державною адміністрацію та ФГ "Господар-С".

За умовами пункту 1 Додаткової угоди визначено, що орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 09.10.2017 № 2- 12888/15-17-СГ "Про поновлення договору оренди земельної ділянки" надає (поновляє), а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (земельні ділянки) сільськогосподарського призначення з кадастровим номером (кадастровими номерами): 0520686300:01:004:0165, яка розташована (які розташовані) на території Сокиринецької сільської ради (за межами населеного пункту) Вінницького району, Вінницької області.

Пунктом 8 Додаткової угоди визначено, що Додаткову угоду укладено (поновлено) на 7 (сім) років з 29.09.2017 року. Після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну Договору 28.09.2024 року.

Право оренди на земельну ділянку за Фермерським господарством "Господар-С" було зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 28.11.2017, номер запису 24070298.

Позивач стверджує, що належним чином виконував обов'язки Договору оренди, сплачував орендну плату у розмірі, який був визначений відповідно до Договору оренди.

01.06.2024 Фермерське господарство "Господар-С" звернулось до Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області із листом-повідомленням за вих. № 01-2024/7 про укладання Договору оренди землі на новий строк. До вказаного листа, окрім іншого, було додано проєкт договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки та копія діючої Додаткової угоди.

З метою отримання результатів розгляду поданого Фермерським господарством "Господар-С" листа-повідомлення до Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області було надіслано адвокатський запит № 14/11/24/1 від 14.11.2024, у відповідь на який відповідач, листом від 19.11.2024 № 02-09/108, повідомив про те, що виконавчим комітетом Лука-Мелешківської сільської ради, було опрацьовано лист-повідомлення № 01-2024/7 від 01.06.2024 та 12.06.2024 підготовлено проект рішення про відмову від укладення договору оренди землі з переважним правом на новий строк. Даний проект рішення було передано на розгляд постійної комісії сільської ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, охорони природи, житлово-комунального господарства та комунальної власності, але станом на дату надання відповіді означене питання не було розглянуто та не передано на розгляд засідання Лука-Мелешківської сільської ради. Крім того відповідач повідомив, що сільською радою узгодження істотних умов договору не здійснювалось та питання щодо укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0520686300:01:004:0165, не виносилось на розгляд засідання Лука-Мелешківської сільської ради.

Позивач вважає, що відповідач протягом тривалого часу зволікає із прийняттям рішення щодо укладення договору оренди землі з переважним правом на новий строк, а тому, позивач переконаний, що такими діями відповідач порушив право позивача на укладення договору з переважним правом на новий строк, при тому, як орендарем було дотримано усіх, передбачених чинним законодавством, умов, дотримання яких є умовою укладення договору на новий строк відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Відповідач заперечив проти позову. Суть заперечень відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву зводиться до того, що визнання укладеним договору оренди землі між Лука-Мелешківською сільською радою Вінницького району Вінницької області та Фермерським господарством "Господар-С" стане грубим втручанням в виключні повноваження сільської ради в обхід визначеної нормативними документами процедури.

Щодо заявленого позивачем розміру витрат на професійну правничу допомогу то відповідач зазначає, що такі витрати в сумі 30 000 грн є неспівмірними із складністю цієї справи, спірна ситуація є справою не значної складності, не потребує застосування професійним адвокатом значних як часових так і розумових затрат, дослідження судової практики. Справа жодним чином не впливає на репутацію позивача та не носить суспільний інтерес. Правовідносини у справі є доволі очевидними та не потребували застосування додаткових заходів, як то здобуття доказів, забезпечення позову чи заявлення клопотань про експертні дослідження, тощо.

Позивач, в свою чергу, у відповіді на відзив, заперечує доводи відповідача наголошуючи на тому, що останній замовчує ту обставину, що Фермерському господарству "Господар-С" від Лука-Мелешківської сільської ради не направлялося жодної інформації про результати розгляду листа-повідомлення.

Факти неналежного виконання договору оренди землі від 04.10.2012 зі змінами відповідно до додаткової угоди № 466 від 24.10.2017, в виконавчому комітеті Лука-Мелешківської сільської ради відсутні.

На переконання позивача, відповідачем не надано обґрунтування чому Лука-Мелешківською сільською радою питання щодо укладання договору наданого разом з листом-повідомленням не розглядалося, питання щодо укладання договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0520686300:01:004:0165, не виносилось на розгляд на засідання Лука-Мелешківської сільської ради.

Крім того позивач зауважує на тому, що відповідачем у відзиві не спростовано аргументів позовної заяви щодо недотримання ним вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" та не врахування в своїй діяльності правових позицій Верховного Суду, викладених в позовній заяві.

Позивач звертає увагу суду на те, що в місячний термін заперечень щодо укладення даного договору оренди землі з боку орендодавця не надійшло, а тому Фермерське господарство "Господар-С" продовжує користуватись земельною ділянкою та як наслідок сплачує кошти за її оренду.

Із наявних у справі та досліджених судом доказів слідує, що за результатами аукціону від 22.08.2012, оформленого протоколом № 71, 04.10.2012 між Вінницькою районною державною адміністрацією (Орендодавець) та Фермерським господарством "Господар-С" (Орендар) укладено Договір оренди землі (надалі Договір).

Згідно із предметом даного Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, з кадастровим номером: 0520686300:01:004:0165, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сокиринецької сільської ради Вінницького району, за межами населеного пункту.

Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,8061 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сокиринецької сільської ради, за межами населеного пункту.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 111 341 (сто одинадцять тисяч триста сорок одна) гривня 00 копійок (п. 4 Договору).

За умовами п. 6 Договору, Договір укладено на 4 (чотири) роки 11 місяців. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно із п. 7 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на р/р 33213812700098 одержувач: Місцевий бюджет Сокиринецької сільської ради код: 13050200, банк одержувача: ГУДКУ у Вінницькій області, МФО: 802015, код 38054712, у такому розмірі: 5567,05 грн (п'ять тисяч п'ятсот шістдесят сім грн 05 коп) на рік, що становить 5 % грошової оцінки земельної ділянки.

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється на протязі 3 днів після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (п. 17 Договору).

Договір підписаний сторонами та скріплений відтиском печатки Орендодавця.

На виконання умов договору сторонами підписано акт прийому-передачі земельної ділянки згідно якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 7,8061 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сокиринецької сільської ради, за межами населеного пункту.

В подальшому, додатковою угодою № 466 від 24.10.2017 до Договору, укладеною між Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області (Орендодавець) та Фермерським господарством "Господар-С" (Орендар), сторонами поновлено Договір оренди землі від 04.10.2012, укладений між Вінницькою районною державною адміністрацію та ФГ "Господар-С".

Згідно із предметом Додаткової угоди Орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 09.10.2017 № 2-12888/15-17-СГ "Про поновлення договору оренди земельної ділянки", надає (поновляє), а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (земельні ділянки) сільськогосподарського призначення з кадастровим номером (кадастровими номерами): 0520686300:01:004:0165, яка розташована (які розташовані) на території Сокиринецької сільської ради (за межами населеного пункту) Вінницького району, Вінницької області.

Відповідно до п. 2 Додаткової угоди в оренду передається (передаються) земельна ділянка площею 7,8061 га - рілля.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору становить 166900,16 (сто шістдесят шість тисяч дев'ятсот) гривень, 16 коп (п. 5 Додаткової угоди).

Пунктом 8 Додаткової угоди визначено, що Додаткову угоду укладено (поновлено) на 7 (сім) років з 29.09.2017 року. Після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну Договору 28.09.2024 року.

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 20028,02 (двадцять тисяч двадцять вісім) гривень, 02 коп. за 1 рік (п. 9 Додаткової угоди).

За умовами п. 10 Додаткової угоди обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно із п. 11 Додаткової угоди орендна плата вноситься до місцевого бюджету, орендарем рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п. 14 Додаткової угоди земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код цільового призначення - 01.01) (п. 15 Додаткової угоди).

Додаткова угода № 466 від 24.10.2017 до Договору підписана повноважними представниками, їх підписи завірено відтисками печаток юридичних осіб сторін договору.

На підставі вищевказаної Додаткової угоди № 466 від 24.10.2017 до Договору було проведено державну реєстрацію права оренди Фермерського господарства "Господар-С" на земельну ділянку площею 7,8061 га, кадастровий номер 0520686300:01:004:0165 із строком дії до 28.09.2024 з правом пролонгації (номер запису про інше речове право: 24070298), що підтверджується витягом № 407667671 від 11.12.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

Як убачається з наданих доказів, та не заперечується відповідачем, Фермерське господарство "Господар-С" (позивач) належним чином виконував свої зобов'язання за вказаним Договором оренди землі, використовував земельну ділянку відповідно до цільового призначення, дотримувався вимог законодавства щодо охорони земель, вчасно та в повному обсязі сплачував орендну плату.

Суд зазначає, що пунктом 58 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 18 квітня 2021 року, внесено зміни у п.24 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу України. Відповідно до вказаних змін з дня набрання чинності цим пунктом (тобто з 27 травня 2021 року) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім певних виключень, зазначених в цій нормі. Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом. Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 707-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження території територіальних громад Вінницької області" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Вінницької області згідно з додатком.

Згідно із додатком до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, до переліку територіальних громад Вінницької області у тому числі входить Лука-Мелешківська територіальна громада з адміністративним центром територіальної громади с. Лука-Мелешківська. До складу Лука-Мелешківської територіальної громади входить територія Сокиринецької сільської ради.

У зв'язку з реорганізацією Сокиринецької сільської ради шляхом приєднання до Лука-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області, остання є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади, а юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

Відтак, з огляду на зазначені норми Закону, Орендодавцем за вищевказаним Договором є Лука-Мелешківська сільська рада Вінницького району Вінницької області.

З метою використання свого переважного права щодо укладення договору оренди землі на новий строк позивач, в межах строку, визначеного Додатковою угодою № 466 від 24.10.2017 до Договору оренди землі, звернувся до відповідача із листом-повідомленням № 01-2024/7 від 01.06.2024 про укладання Договору оренди землі на новий строк. До вказаного листа, окрім іншого, було додано проєкт договору оренди землі.

Вказаний лист-повідомлення з доданими до нього документами отримано Лука-Мелешківською сільською радою Вінницького району Вінницької області 04.06.2024 та зареєстровано за вхідним номером 2335/11-05.

Позивач зазначає, що з метою отримання результатів розгляду поданого ним клопотання до відповідача було надіслано адвокатський запит № 14/11/24/1 від 14.11.2024.

Як слідує з матеріалів справи, відповідач, листом від 19.11.2024 № 02-09/108, повідомив про те, що виконавчим комітетом Лука-Мелешківської сільської ради, було опрацьовано лист-повідомлення № 01-2024/7 від 01.06.2024 та 12.06.2024 підготовлено проект рішення про відмову від укладення договору оренди землі з переважним правом на новий строк. Даний проект рішення було передано на розгляд постійної комісії сільської ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, охорони природи, житлово-комунального господарства та комунальної власності, але станом на дату надання відповіді означене питання не було розглянуто та не передано на розгляд засідання Лука-Мелешківської сільської ради. Крім того відповідач повідомив, що сільською радою узгодження істотних умов договору не здійснювалось та питання щодо укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0520686300:01:004:0165, не виносилось на розгляд засідання Лука-Мелешківської сільської ради.

Наведене розцінено позивачем як протиправна бездіяльність, що і стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про визнання укладеною договору оренди земельної ділянки площею 7,8061 га, кадастровий номер 0520686300:01:004:0165, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в редакції прохальної частини позовної заяви.

З огляду на встановлені обставини справи, суд враховує таке.

Згідно із частиною 1 статті 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За змістом статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

За змістом частини 2 статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Земельний кодекс України визначає основні засади регулювання земельних відносин, зокрема, повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування (стаття 122), а також порядок передачі земельних ділянок в оренду (стаття 124). Водночас Законом України "Про оренду землі" врегульовано відносини щодо укладення, зміни, припинення, поновлення договору оренди землі.

Так, згідно із частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 статті 134 цього Кодексу (частина 2 статті 122 Земельного кодексу України).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами 2, 3 статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (частина 3 статті 122 Земельного кодексу України).

Отже, передача в оренду земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.

Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (п. 5 ст. 126 Земельного кодексу України).

Умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі визначаються Законом України "Про оренду землі".

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Отже, зміст прав та обов'язків, що виникають в орендодавця та орендаря земельної ділянки, порядок їх реалізації та виконання опосередковуються договором оренди землі. Зокрема, на підставі договору в орендодавця виникає обов'язок передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а в орендаря обов'язок використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства та сплачувати орендну плату в порядку і розмірі, встановленому договором або законом.

Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" передбачено, зокрема, що дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.10.2012 між Вінницькою районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Господар-С" укладено Договір оренди землі строком на 4 роки 11 місяців.

В подальшому, додатковою угодою № 466 від 24.10.2017 до Договору, укладеною між Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області та Фермерським господарством "Господар-С", сторонами поновлено Договір оренди землі від 04.10.2012, укладений між Вінницькою районною державною адміністрацію та ФГ "Господар-С" строком на 7 років.

Після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 Додаткової угоди).

Згідно із прохальної частини позовної заяви № б/н від 17.12.2024 (вх. № 1400/24 від 18.12.2024) Фермерське господарство "Господар-С" просить визнати укладеним договір оренди землі з строком на 10 років.

Відтак спірні правовідносини виникли у зв'язку з укладенням нового договору оренди землі з іншими істотними умовами: щодо строку дії договору - на 10 років.

Отже, до спірних правовідносин щодо процедури укладення договору оренди землі на новий строк в порядку реалізації переважного права орендаря на укладення договору оренди на новий строк підлягає застосуванню стаття 33 Закону України "Про оренду землі" в редакції, чинній на момент звернення орендаря з такою вимогою.

16.01.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" (далі - Закон № 340-IX) (а відповідні положення пункту 8 цього Закону з урахуванням Прикінцевих та перехідних положень - з 16.07.2020), яким стаття 33 Закону України "Про оренду землі", що регламентувала порядок поновлення договорів оренди, викладена у новій редакції.

Суд зазначає, що Законом № 340-IX законодавець фактично розмежував два механізми, які раніше були закладені в попередній редакції статті 33 Закону України "Про оренду землі", а саме: реалізації переважного права на укладення нового договору оренди землі (який відповідно до чинних приписів Закону України "Про оренду землі" врегульовано статтею 33) та реалізації права на поновлення договору оренди землі (який регулюється субсидіарно приписами статті 32-2 Закону України "Про оренду землі" та статті 126-1 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі.

До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.

При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді.

Отже, статтею 33 Закону України "Про оренду землі" визначено алгоритм дій орендаря, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, та орендодавця під час укладення договору оренди землі на новий строк. При цьому імперативна норма частини 4 статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що при укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін; у разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Таким чином, саме орган місцевого самоврядування уповноважений визначати істотні умови такої оренди, а за відсутності такого рішення істотні умови не можуть бути визначені судом або орендарем одноособово в позовній заяві. Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 09.04.2024 у справі № 902/453/23.

Судом встановлено, що з метою використання свого переважного права щодо укладення договору оренди землі на новий строк позивач, в межах строку, визначеного Додатковою угодою № 466 від 24.10.2017 до Договору оренди землі, звернувся до відповідача із листом-повідомленням № 01-2024/7 від 01.06.2024 про укладання Договору оренди землі на новий строк. До вказаного листа, окрім іншого, було додано проєкт договору оренди землі.

Вказаний лист-повідомлення з доданими до нього документами отримано Лука-Мелешківською сільською радою Вінницького району Вінницької області 04.06.2024, що не заперечується відповідачем.

За змістом статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26, статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

У пункті 4.6 постанови Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 910/4790/20 зазначено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття сесією відповідного рішення.

Таким чином, закріплений у статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" принцип колегіальності місцевого самоврядування та вимоги пункту 34 частини 1 статті 26 зазначеного Закону передбачають прийняття рішення з питання регулювання земельних відносин, у тому числі з розгляду клопотань про надання в оренду земельних ділянок, укладення, зміни, продовження, поновлення договорів оренди землі, виключно колегіально на пленарному засіданні ради у формі рішення ради.

Судом установлено, що рішення ради щодо питання поновлення/продовження договору оренди землі відповідачем не ухвалювалося та заперечення щодо продовження дії орендних правовідносин з боку орендодавця в місячний термін позивачу не направлялося.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що за наслідками звернення позивача до відповідача із листом-повідомленням щодо укладення договору оренди землі на новий строк відповідачем у встановленому законом порядку не прийнято рішення за результатами його розгляду.

Водночас суд враховує, що згідно із частиною 4 статті 33 Закону України "Про оренду землі" без волевиявлення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у користування, неможливе укладення нового договору оренди землі на змінених умовах.

Суд не може підміняти інший орган державної виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, не може перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції відповідного органу. Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 15.07.2021 у справі № 915/2586/20, від 08.07.2021 у справі № 915/1889/19, від 09.04.2024 у справі № 902/453/23.

Адже, незважаючи на те, що беззаперечним є право орендаря оскаржити рішення органу місцевого самоврядування про відмову поновити договір оренди землі, наслідком оскарження такого рішення та визнання його недійсним (скасування) не може бути підміна волевиявлення власника на укладення нового договору оренди землі на умовах орендаря, зокрема з такою зміненою істотною умовою, як строк дії договору (із 7 на 10 років).

Виходячи із системного аналізу положень частин 1- 5 статті 33 Закону України "Про оренду землі", в разі досягнення між орендарем та орендодавцем домовленості щодо істотних умов нового договору оренди землі, але подальшої відмови або зволікання орендодавця з укладенням такого договору, орендар може звернутися з позовом про визнання укладеним договору оренди в редакції з істотними умовами, визначеними сторонами під час процедури їх погодження.

Також орендар може оскаржити незаконне рішення орендодавця про відмову укласти договір оренди землі, якщо до цього сторонами були фактично погоджені істотні умови такого договору. Так само орендар може оскаржити незаконне рішення орендодавця про відмову укласти новий договір оренди в разі порушення переважного права орендаря, який запропонував рівні умови з визначеним орендодавцем переможцем земельних торгів.

Натомість в будь-якому разі навіть визнання судом незаконним рішення орендодавця про відмову укласти новий договір оренди землі не може означати досягнення між орендарем та орендодавцем згоди щодо істотних умов такого договору. Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 09.04.2024 у справі № 902/453/23.

Суд зазначає, що за змістом частини 4 статті 33 Закону України умови, на яких договір може бути укладений, у будь-якому випадку узгоджуються сторонами. Якщо відсутня згода будь-якої сторони (в тому числі орендодавця) щодо істотних умов договору, переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Норми про переважне право орендаря на поновлення договору спрямовані лише на забезпечення пріоритету його інтересів перед інтересами інших осіб. Будь-якого іншого змісту переважне право не має. Воно не може трансформуватися у право на спонукання орендодавця до укладення договору на новий строк за відсутності його згоди зі зміненими умовами. Водночас предмет регулювання статті 33 Закону України № 161-XIV не може бути звужений винятково до реалізації орендарем свого переважного права, оскільки за смислом цього закону юридичним фактом, у силу якого договір укладається на новий строк, є досягнення згоди між сторонами щодо усіх істотних умов договору оренди землі (див. пункти 8.25- 8.27 постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.01.2022 у справі № 143/591/20).

З урахуванням установлених у цій справі обставин щодо відсутності рішення відповідача (орендодавця) про укладення договору оренди землі на змінених позивачем (орендарем) умовах, суд не знаходить правових підстав для задоволення позову про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, оскільки відповідно до частини 4 статті 33 Закону України "Про оренду землі", яка є спеціальною нормою права, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк є припиненим.

Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно з положеннями статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

Судом кожній стороні судом була надана розумна можливість, представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, прийняти участь у досліджені доказів, надати пояснення, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.

Як зазначалось вище, суд процесуальним законом позбавлений права на збирання доказів по справі з власної ініціативи, що було б порушенням рівності прав учасників судового процесу.

Згідно із ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до статті 73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд акцентує, що обов'язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об'єктивності з'ясування обставин справи та оцінки доказів.

Усебічність та повнота розгляду передбачає з'ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв'язками, відносинами і залежностями. Таке з'ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.

У пунктах 1 - 3 частини першої статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує, зокрема питання чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин.

З'ясування відповідних обставин має здійснюватися із застосуванням критеріїв оцінки доказів передбачених статтею 86 ГПК України щодо відсутності у жодного доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо, а також вірогідності і взаємного зв'язку доказів у їх сукупності.

Отже, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Фермерського господарства "Господар-С" в повному обсязі.

При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. (ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України).

В силу приписів п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі відмови в позові, покладаються на позивача (ч. 4 ст. 129 ГПК України).

У зв'язку із відмовою в задоволенні позову витрати на сплату судового збору за подання позовної заяви в розмірі сумі 2 422,40 грн та на професійну правничу допомогу в розмірі 14 534,40 грн залишаються за позивачем.

Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

В позові відмовити.

Судові витрати Фермерського господарства "Господар-С" у справі № 902/1335/24 залишити за позивачем.

Примірник рішення надіслати сторонам та представнику позивача - адвокату Слободянюку Миколі Володимировичу до електронних кабінетів в ЄСІТС.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне рішення складено 28 лютого 2025 р.

Суддя Василь МАТВІЙЧУК

віддрук. прим.:

1 - до справи