Справа № 761/1215/25
Провадження № 3/761/797/2025
19 лютого 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Хардіна О.П., за участю: прокурора Дяченко В., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Яреськи Полтавської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ч.1 статті 172-6 КУпАП,
Так, проведеною перевіркою, Київським міським управлінням Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України встановлено, що колишній оперуповноважений ГУНП у м. Києві ОСОБА_1 як суб'єкт декларування, не воєчасно, без поважних причин, 31 жовтня 2024 року подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення), чим порушив вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», тим самим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Факт правопорушення підтверджується: відповідно до витягу з Наказу ГУНП у м. Києві № 003 о/с від 28.01.2021, ОСОБА_1 призначено на посаду оперуповноваженого ГУНП у м. Києві. ОСОБА_1 під час несення служби був неодноразово ознайомлений з вимогами антикорупційного законодавства, а саме: 02.02.2021, ОСОБА_1 підписав зобов'язання поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб?єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції»; 02.02.2021, ним підписане ознайомлення з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (зі змінами), наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 31.03.2020 № 7-дск, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.04.2020 № 338/34621, яким затверджено Порядок здійснення заходів фінансового контролю в Національній поліції України стосовно окремих категорій осіб.
23.11.2021, ОСОБА_1 підписав зобов?язання поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб?єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби; 23.11.2021, ним підписане попередження про те, що наступного року після припинення діяльності, зобов?язана подати в установленому законодавством порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Станом на теперішній час, згідно наказу ГУНП у м. Києві від 22.11.2021 № 0045 о/с, ОСОБА_1 , з 23.11.2021, звільнено зі служби в поліції, на підставі п. 7 ч. 1 (за власним бажанням) ст. 77 Закону України «Про національну поліцію».
Відповідно до ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 склав присягу на вірність Українському народові. Відповідно до п.п. «з», п. 1, ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», оперуповноважений ГУНП у м. Києві ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Так, згідно листа ГУНП у м. Києві від 12.11.2024 № 2043 дск/125/25/01-2024, щорічна декларація (після звільнення) за 2021 рік, подана ОСОБА_1 31 жовтня 2024 року, тоді, коли повинен був подати вказану декларацію до 23 години 59 хвилини 31 січня 2024 року включно, тобто вказана декларація подана несвоєчасно.
Переглядом веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, інших декларацій, поданих ОСОБА_1 , виявлено не було, з приводу несвоєчасного подання декларації, ОСОБА_1 у своїх поясненнях, не навів жодної обставини, що могла б стати перешкодою у виконанні ним вимог фінансового контролю, передбачених антикорупційним законодавством.
Суб?єкт декларування зазначив, що у січні 2024 року з ним зв?язувалися працівники кадрового забезпечення ГУНП у м. Києві, які нагадали прообов?язок подати щорічну декларацію за 2021 рік та повідомили про спосіб її подання.
ОСОБА_1 , з його слів, відправляв щорічну декларацію за 2021 рік за допомогою засобів поштового зв?язку 29.01.2024 на адресу ГУНП у м. Києві, однак, жодних підтверджуючих документів не пред?явив.
Уважають своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що йому зателефонували з кадрового забезпечення ГУНП в м. Києві, та повідомили про необхідність подати декларацію після звільнення, яку він направив поштовим зв'язком в паперовому вигляді, проте підтвердити ці обставини про направлення декларації поштовим зв'язком не надав.
Прокурор вважає доведеним несвоєчасне, без поважних причин, подання суб'єктом декларування ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, після звільнення, що є підставою для визнання останнього винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та просив накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши письмові матеріали справи, висновок прокурора, судом встановлене таке.
23.11.2021 ОСОБА_1 підписав зобов?язання поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб?єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби; 23.11.2021, ним підписане попередження про те, що наступного року після припинення діяльності, зобов?язана подати в установленому законодавством порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Станом на теперішній час, згідно наказу ГУНП у м. Києві від 22.11.2021 № 0045 о/с, ОСОБА_1 , з 23.11.2021, звільнено зі служби в поліції, на підставі п. 7 ч. 1 (за власним бажанням) ст. 77 Закону України «Про національну поліцію».
Відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» оперуповноважений ГУНП в м. Києві ОСОБА_1 є субєктом відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого з корупцією.
Отже, ОСОБА_1 будучи суб?єктом декларування, має в обов?язковому, визначеному законом порядку подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в","г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов?язкові для виконання нормативно-правовіакти; ч. 5 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Процедуру заповнення та подання декларацій, передбаченою статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), визначено Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Далі - Порядок, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 987/36609.
Відповідно до Порядку, декларація заповнюється та подається особисто суб?єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб?єкт декларування в Україні чи за її межами.
Але, відповідно до вимог законодавства діє і інший порядок здійснення фінансового контролю певної категорії посадових осіб, визначений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 30.03.2021 № 7-дск «Про затвердження Порядку здійснення заходів фінансового контролю в Національній поліції України стосовно окремих категорій осіб».
У зв?язку з цим, оперуповноважений ГУНП у м. Києві ОСОБА_1 , на підставі ч. 4 Розділу ІІ «Порядку здійснення заходів фінансового контролю в Національній поліції України стосовно окремих категорій осіб», повинен подавати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у паперовому вигляді до відповідного підрозділу ГУНП у м. Києві.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб?єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб?єкта декларування.
Відповідно до положень п. п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції», до повноважень Національного агентства віднесено здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій.
Згідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.03.2017 року № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб?єктами декларування документів до Реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентства з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
Згідно ч. 4 Розділу ІІ «Порядку здійснення заходів фінансового контролю в Національній поліції України стосовно окремих категорій осіб», датою подання декларації особи, яка припинила діяльність, у разі у разі надсилання декларації засобами поштового зв?язку, є дата відбитку календарного штемпеля на поштовому відправленні або ж дата реєстрації у відповідному підрозділі.
Так, згідно листа ГУНП у м. Києві від 12.11.2024 № 2043 дск/125/25/01-2024, щорічна декларація (після звільнення) за 2021 рік, подана ОСОБА_1 31 жовтня 2024 року, тоді, коли повинен був подати вказану декларацію до 23 години 59 хвилини 31 січня 2024 року включно, тобто вказана декларація подана несвоєчасно.
Переглядом веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, інших декларацій, поданих ОСОБА_1 , виявлено не було.
Доказів поважності причин неподання ОСОБА_1 у визначений законом строк декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік після звільнення у судовому засіданні здобуто не було.
Таким чином, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 своїми діями, які виразилися у несвоєчасному, без поважних причин, поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік після звільнення, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , судом враховуються конкретні обставини справи, характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, майновий стан останнього, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню на користь держави судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33-36, 284, ч.1 ст.172-6 КУпАП, ст.1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 2-7 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ст.ст. 307-308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, а у разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя О.П. Хардіна