Справа №760/4261/25 1-кс/760/3063/25
26 лютого 2025 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області підполковник юстиції ОСОБА_2 погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 22024101110001310 внесеного 16.12.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 1 ст. 209 КК України, -
19.02.2025 до Солом'янського районного суду м. Києва надійшло старшого слідчого в ОВС 4 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області підполковника юстиції ОСОБА_2 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 22024101110001310 внесеного 16.12.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 1 ст. 209 КК України.
Подане клопотання обґрунтовується тим, що відповідно до рапорту про виявлене кримінальне правопорушення, який надійшов з ГВ «І» УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області отримано інформацію щодо сприяння в ухиленні від мобілізації та можливого заволодіння бюджетними коштами службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Департамент) у змові з посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Так, протягом 2022-2024 років Департаментом перераховано на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , далі - Товариство) 109 млн. грн. з призначенням платежу «за здійснення денного догляду за особами з психічними та поведінковими розладами», «здійснення паліативного догляду».
Встановлено, що розрахунок за наданими соціальними послугами між Товариством та Департаментом здійснюється шляхом оплати відповідно до наданих людино-годин послуг співробітниками організації.
Проте, встановлено, що фізично співробітниками Товариства не може надаватись така кількість людино-годин, яке Товариство декларує для виплат перед Департаментом, що свідчить про факт фіктивності надання послуг.
Також, встановлено, що грошові кошти не були використані за призначенням та можливо були привласнені посадовими особами Товариства за попередньою змовою з службовими особами Департаменту, шляхом виведення коштів з Товариства через підконтрольних фізичних осіб-підприємців.
Разом з тим, за оперативною інформацією встановлено, що частина працевлаштованих чоловіків Товариства, призивного віку перебувають за межами Київського регіону, що унеможливлює здійснення ними догляду на професійній основі за недієздатними особами, що свідчить про факт фіктивності їх працевлаштування і ухилення від мобілізації.
Відповідно до відповіді на доручення, яке надійшло з ГВ «І» УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області отримано інформацію щодо можливого заволодіння бюджетними коштами службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , далі - Департамент) у змові з посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації АДРЕСА_1 , далі - Товариство) шляхом виведення грошових коштів через підконтрольних фізичних осіб-підприємців.
Так, протягом 2022-2024 років Департаментом перераховано на користь Товариства понад 109,3 млн. грн. з призначенням платежу «за здійснення денного догляду за особами з психічними та поведінковими розладами», «здійснення паліативного догляду».
Встановлено, що дані кошти Товариство за вказаний період здебільшого виплатило на рахунки фізичних осіб-підприємців, так ФОП ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_3 ) отримав понад 14 млн. грн. за послуги з надання харчування, ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_4 ) отримала понад 2,6 млн. грн. за послуги з надання харчування, ФОП ОСОБА_6 (ІПН НОМЕР_5 ) отримав понад 2,1 млн. грн. за послуги з технічного обслуговування техніки та понад 1,2 млн. грн. за послуги з надання транспортного засобу в оренду, ФОП ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_6 ) отримала понад 2 млн. грн. за послуги з надання транспортних засобів в оренду та понад 1,5 млн. грн. за послуги з надання в оренду функціональних ліжок, ФОП ОСОБА_8 (ІПН НОМЕР_7 ) отримала понад 13 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів, ОСОБА_9 (ІПН НОМЕР_8 ) отримав понад 5,9 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів та понад 1,2 млн. грн. за послуги з надання в оренду інвентарю, ФОП ОСОБА_10 (ІПН НОМЕР_9 ) отримав понад 8,8 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів та 1,3 млн. грн. за послуги з надання в оренду нерухомості, ФОП ОСОБА_11 (ІПН НОМЕР_10 ) отримала понад 2,9 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів та понад 2,6 млн. грн. за послуги з надання в оренду нерухомості, ФОП ОСОБА_12 (ІПН НОМЕР_11 ) отримав понад 1,6 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортного засобу, ФОП ОСОБА_13 (ІПН НОМЕР_12 ) отримала понад 2,9 млн. грн. за миючі засоби та понад 2,9 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів, ФОП ОСОБА_14 (ІПН НОМЕР_13 ) отримав понад 2,2 млн. грн. за дезинфікуючі засоби та засоби індивідуального захисту та понад 0,5 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів, ФОП ОСОБА_15 (ІПН НОМЕР_14 ) отримала понад 5,3 млн. грн. за дезинфікуючі засоби та засоби індивідуального захисту.
Відповідно до висновку, який надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_4 , аналітичного дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, ознак використання схем мінімізації податків з метою ухилянні від оподаткування, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2022 по 17.12.2024 - фінансові операції із перерахуванням ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на користь ймовірно пов'язаних (підконтрольних) осіб ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_16 , ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 грошових коштів у загальному розмірі 69 429 966,04 грн. у якості оплати за оренду нерухомого майна, транспортних засобів, машино-місць, господарських товарів, продуктів харчування та інших товарів-послуг, які здійснені за завищеною вартістю та або фактично не надавались, ймовірно здійснені без розумної економічної причини (ділової мети), не підпадають під визначення господарської діяльності, та спрямовані виключно на отримання забезпечення умови для протизаконного виведення бюджетних коштів, отриманих від ІНФОРМАЦІЯ_3 містять ознаки злочину згідно ч. 5 статті 191 Кримінального кодексу України, та містять ознаки легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму що в свою чергу має бути доведене слідством.
Відповідно до відповіді на доручення, яке надійшло з ГВ «І» УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області, отримано інформацію щодо можливої підробки документів, що стали підставою для отримання інвалідності другої групи ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який в подальшому багаторазово перетинав державний кордон України під час дії військового стану та отримував пенсійні виплати, що призвело до нанесення державних збитків.
Також, встановлено, що 29.06.2022 ОСОБА_10 було виключено з військового обліку на підставі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 , що регламентується: ст. 64-А, 75-В, гр. ІІІ розкладу хвороб (наказ ІНФОРМАЦІЯ_7 від 14.08.2008 № 402) та ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу».
Разом з тим, отримано інформацію щодо підстав виключення ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з військового обліку, до яких належить: карта обстеження та медичного огляду ІНФОРМАЦІЯ_8 № 672 від 17.06.2022 року, довідка військово-лікарської комісії № 111 від 29.06.2022 та заява на внесення облікових даних громадянина ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_9 в єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних.
Вказані речі та документи, що мають значення для досудового розслідування, на підставі яких проходив лікування ОСОБА_10 та в подальшому був виключений з військового обліку та отримав інвалідність знаходяться в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_15 ).
09.12.2024 грудня до суду надійшла заява слідчого в ОВС 4 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області підполковник юстиції ОСОБА_2 про розгляд даного клопотання без його участі. Клопотання підтримує в повному обсязі з підстав зазначених в матеріалах клопотання.
Крім того, слідчий просив розглянути подане клопотання про надання тимчасового доступу до зазначених речей та документів без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.
Крім того, вилучення зазначених документів необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів та виконання вимог ч. 3 ст. 99 КПК України, згідно з якою сторона кримінального провадження зобов'язана надати суду оригінал документа, як речовий доказ. Оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа - його відображення, якому надається таке ж значення, як документу.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Окрім того, відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22024101110001310, внесеного 16.12.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 1 ст. 209 КК України.
Відповідно до відповіді на доручення, яке надійшло з ГВ «І» УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області, отримано інформацію щодо можливої підробки документів, що стали підставою для отримання інвалідності другої групи ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який в подальшому багаторазово перетинав державний кордон України під час дії військового стану та отримував пенсійні виплати, що призвело до нанесення державних збитків.
Також, встановлено, що 29.06.2022 ОСОБА_10 було виключено з військового обліку на підставі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 , що регламентується: ст. 64-А, 75-В, гр. ІІІ розкладу хвороб (наказ ІНФОРМАЦІЯ_7 від 14.08.2008 № 402) та ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу».
З огляду на викладене, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів, які містяться ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), а саме:
-всіх наявних історій хвороб ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з усіма додатками, а саме результатами лабораторно-діагностичних досліджень (УЗД, МРТ, ЄКГ, КТ та інші) та виписок з медичних карток стаціонарного хворого громадянина України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Наявність такої інформації зобов'язує спрямувати досудове розслідування на збирання фактичних даних (про осіб, які вчинили злочин, наявність або відсутність у них умислу), котрі самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину, мотиву його вчинення, що входить до предмету доказування у кримінальному провадженні відповідно до ст. 91 КПК України.
Таким чином, у володінні ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), знаходяться речі і документи, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ, і можуть бути використані як докази під час досудового розслідування.
Іншим способом, ніж отримати тимчасовий доступ до вищевказаних документів (інформації), що можуть бути використані під час досудового розслідування та оригіналів документів, які необхідні для проведення експертизи неможливо.
Відповідно до ч. 6 ст. 22 КПК України, суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Крім того, відповідно до ст. 222 КПК України, відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим. Таким чином, з огляду на обставини вчинення розслідуваного злочину та його тяжкість, з метою запобігання розголошення даних досудового розслідування та запобігання спробам знищити, змінити документи, які мають істотне значення для даного кримінального провадження, розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходяться відповідні документи. Крім того, існують ризики знищення чи зміни вказаних документів.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи, які мають значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні перебувають у володінні ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), та можуть бути використані під час досудового розслідування, як докази факту протиправних дій, необхідно провести тимчасовий доступ до цих відомостей та відповідної документації.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 36, 40, 131, 132, 159, 160, 162, 163 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_2 , слідчим слідчої групи СУ Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області, у кримінальному провадженні № 22024101110001310 ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), з метою вилучення оригіналів документів, а саме:
-всіх наявних історій хвороб ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з усіма додатками, а саме результатами лабораторно-діагностичних досліджень (УЗД, МРТ, ЄКГ, КТ та інші) та виписок з медичних карток стаціонарного хворого громадянина України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
Інформація про приватне життя особи, отримана в порядку виконання даного судового рішення, не може бути використана інакше як для виконання завдань кримінального провадження. Кожен, кому наданий доступ до інформації про приватне життя особи, в порядку виконання даного судового рішення, зобов'язаний запобігати розголошенню такої інформації.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1