Постанова від 24.02.2025 по справі 758/14265/23

Справа № 758/14265/23

3/758/764/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року м. Київ

Суддя Подільського районного суду м. Києва Казмиренко Л.В., розглянувши матеріали, що надійшли із Енергетичної митниці Державної митної служби України про притягнення до відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , директора ТОВ "КАІР-СЕРВІС" (код ЄДРПОУ 31525768),

за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

за участю представника Енергетичної митниці - Носко Ю.Ю ,

захисника - адвоката Чередніченка О.М.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

встановив:

Згідно протоколу про порушення митних правил №0437/90300/23 від 15.11.2023 року, 05.01.2023 через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Литовської Республіки в Україну на адресу ТОВ «КАІР-СЕРВІС» (17500, Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Пирятинська буд. 129, к. А), код ЄДРПОУ 31525768 був переміщений товар «Бензин неетильований A95H» загальною вагою 22,767 тонн, 30,372 тис. л. при 15о С., вартістю 21715.98 Євро за митною декларацією типу ІМ 40 ЕА від 04.01.2023 № 23UA903050000569U3, який в подальшому, був випущений у вільний обіг за митною декларацією типу ІМ 40 ДТ № 23UA903050009212U8 від 28.02.2023.

Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів: сертифікату якості від 03.01.2023 № 1-12877, рахунка-фактури від 04.01.2023 №KDNS-0015122, міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 04.01.2023 № 0027091, контракту від 07.06.2022 № 22/06-07 S.

Відповідно до умов контракту від 07.06.2022 № 22/06-07 S, та додатку №1 від 05.12.2022 укладеного між ТОВ «КАІР-СЕРВІС» (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (LT-14185, м. Вільнюс, Озаручі г. 1А, Авізенья. Литва) (продавець), продавець продає покупцеві товар «дизельне паливо» та «бензин».

Також умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.

Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин неетильований A95H» походженням з Литви. Відповідно до відомостей зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 03.01.2023 № 1-12877 товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+A1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» № 161866.

Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.

Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з російської федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з російської федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.

Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 (далі Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива».

Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з російської федерації та республіки білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території російської федерації та республіки білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є російська федерація та республіка білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (бензини моторні) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ТОВ «КАІР-СЕРВІС» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів та підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 (бензини моторні) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 03.01.2023 № 1-12877, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161866. Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунку-фактурі від 04.01.2023 № KDNS-0015122, в якому зазначено, що країна походження товару -Литва.

Першого березня 2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю, щодо використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів зокрема вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».

З метою перевірки даної інформації Енергетичною митницею, в тому числі дійсності сертифікату якості № 161866 на адресу представництва АТ «Орлен Летува» в Україні направлені відповідні запити (листи від 21.03.2023 № 7.6-1/7.6-20.3/13/928 та від 09.06.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296). Енергетичною митницею отримано листи від представництва АТ «Орлен Летува» в Україні (листи від 20.04.2023 № 63, від 28.04.2023 № 64) та листа Public Company «Orlen Lietuva» від 29.06.2023 № D2(115-9)-1451, яким надано остаточну комерційну інформацію щодо неіснуючих сертифікатів якості.

Згідно листа Public Company «Orlen Lietuva» від 29.06.2023 № D2(115-9)-1451 сертифікат якості № 161866 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні). Отже, з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ТОВ «КАІР-СЕРВІС» було надано документи, а саме сертифікат якості від 03.01.2023 № 1-12877 (виданий відправником товару), що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару (посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу-виробника № 161866), які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.

Таким чином, посадовими особами ТОВ «КАІР-СЕРВІС» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин неетильований A95H» загальною вагою 22,767 тонн, 30,372 тис. л. при 15о С., вартістю 21 715.98 Євро або 842 365,04 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом.

Відповідно до частини другої ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

На момент перетину кордону керівником ТОВ «КАІР-СЕРВІС» була ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.

Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби, встановлено, що гр. ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.

Таким чином, керівником ТОВ «КАІР-СЕРВІС» ОСОБА_2 , вчинено порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

У судовому засіданні представник митного органу Носко Ю.Ю. підтримала протокол про адміністративне правопорушення, просила ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та застосувати основне і додаткове стягнення, передбачені частиною 1 статтею 483 Митного кодексу України, у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил із стягненням вартості товару, оскільки конфіскація товару неможлива через випуск у вільний обіг.

Від представника Енергетичної митниці надійшли письмові заперечення, згідно яких зазначила, що саме ОСОБА_1 як директор ТОВ «КАІР-СЕРВІС» здійснювала замовлення бензину у литовському підприємстві UAB «VIADA LT» ( м.Вільнюс, Литва) на підставі зовнішньоекономічного контракту від 07.06.2022 року №22/06-07S та додатку №1 від 05.12.2022 року. Підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Посилається на абзац 1 постанови Пленуму №8, постанову КМУ №1147 від 30.12.2015 року, пункт 5 Технічного регламенту, ст. 198, 335 МК України та зазначає, що саме паспорт (сертифікат) якості, що містить відомості, достатні для ідентифікації та слугують підставою для їх ввезення на митну територію України, є обов'язковим документом для переміщення через митний кордон України такого товару, як нафтоподукти. Посилається на лист Public Company «Orlen Lietuva» від 29.06.2023 № D2(115-9)-1451, згідно якого сертифікат якості № 161866 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні). Отже, саме директор ТОВ «КАІР-СЕРВІС» ОСОБА_1 подала сертифікат якості, який одержаний незаконним шляхом.

Від захисника ОСОБА_1 адвоката Чередніченко О.М. надійшли письмові заперечення, за змістом яких просив провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Вказує, що митним органом не підтверджено належними доказами наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України. Зазначив, що саме продавець UAB "VIADA LT" на виконання умов договору при поставці товару бензину надав для митного оформлення документи, які підтверджують походження товару з Литви. Відповідно до умов договору та правил Інкотермс всі документи на товар готуються та надаються саме продавцем UAB "VIADA LT". UAB "VIADA LT" для митного оформлення переміщення товару в режимі експорт з території Литовської Республіки митним органам Литви було надано сертифікат якості, рахунок фактуру, CMR, договір поставки. Ці ж документи були надані UAB "VIADA LT" перевізнику для переміщення товару в режимі експорт територією ЄС та для їх пред'явлення митним органам України при переміщенні товару в режимі імпорт в Україну для митного оформлення ТОВ «КАІР-СЕРВІС». Наведені документи містять відомості щодо походження товару з Литви. Дані документи прийняті митним органом Литви та на підставі цих документів здійснено митне оформлення товарів в режимі експорт, тобто відбулась їх легалізація митними органами ЄС. Енергетичною митницею не надано доказів того, що митні органи Литовської Республіки заперечили походження товару з Литви. Також митний орган не надав доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 як директор була обізнана про те, що надані UAB "VIADA LT" документи і легалізовані митним органом країни виробника, отримані незаконним шляхом чи підроблені. Отже, відсутній склад адміністративного правопорушення, зокрема суб'єктивна сторона та підстави притягнення директора ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Окрім того, митний орган стверджує, що країну походження переміщеного через митний кордон України товар не підтверджено, проте ці обставини не відповідають дійсності. ТОВ «КАІР-СЕРВІС» звернулося до продавця UAB "VIADA LT", які в свою чергу до заводу виробника АВ «Orlen Lietuva». У відповідях UAB "VIADA LT" повідомляє, що Компанія продавала нафтопродукти UAB "VIADA LT" та видавали відповідні сертифікати.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 просила провадження у справі закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Заслухавши пояснення представника Енергетичної митниці, захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

За змістом ст. 486, 487,489,495 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчиненні, рішення приймається на підставі доказів долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 495 МК України, процесуальними джерелами доказів у справі про порушення митних правил є :1) протокол про порушення митних правил, протоколи процесуальних дій, додатки до зазначених протоколів; 2) пояснення свідків; 3) пояснення особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновки експерта; 5) інші документи (належним чином завірені їх копії або витяги з них) та інформація, у тому числі та, що перебуває в електронному вигляді, а також товари - безпосередні предмети порушення митних правил, товари із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортні засоби, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Зміст положень ч. 2 ст. 495 МК України у взаємозв'язку із положеннями ст. 489 МК України свідчить про те, що докази у справі про порушення митних правил повинні відповідати критерію належності, тобто повинні бути такими, на підставі яких можна встановити обставини, які входять до предмету доказування.

У протоколі про порушення митних правил №437/90300/23 від 15.11.2023 митний орган зазначив, що посадовими особами ТОВ "КАІР-СЕРВІС" вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару "Бензин неетильований А95Н" загальною вагою 22,767 тон, 30,372 тис. л. при 15о С., вартістю 21715.98 Євро або 842365,04 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом.

Також у протоколі вказано, що в діях керівника ТОВ "КАІР-СЕРВІС" ОСОБА_3 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Однак, ні протокол, ні інші матеріали справи не містять розкриття поняття «документів, одержаних незаконним шляхом», а саме не визначають, у який саме незаконний спосіб чи з порушенням якого порядку ОСОБА_1 було отримано документ - сертифікат якості.

За умовами п. 1 Контракту № 22/06-07 S від 07.06.2022 продавець продає, а покупець купляє дизельне паливо.

ТОВ "КАІР-СЕРВІС" є покупцем нафтопродуктів, при цьому згідно договірних умов Контракту, саме продавець UAB "VIADA LT" надає на кожну партію товару сертифікат якості реалізованої партії товару.

На доведення пред'явленого обвинувачення митний орган посилався на листи від представництва АТ «Орлен Летува» в Україні (листи від 20.04.2023 № 63, від 28.04.2023 № 64) та листа Public Company «Orlen Lietuva» від 29.06.2023 № D2(115-9)-1451, відповідно до яких сертифікат якості № 161866 не видавався.

Так, долучений до протоколу про порушення митних правил сертифікат якості від 03.01.2023 № 1-12877, сам по собі не може вважатися належним доказом вини ОСОБА_1 у порушенні нею митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 335 МК України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: 1) при перевезенні автомобільним транспортом: а) документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність); б) транспортні (перевізні) документи (міжнародні товаротранспортні накладні); в) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності); г) комерційні документи (за наявності) на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів; ґ) відомості про кількість вантажних місць та вид упаковки; д) найменування товарів; е) вага брутто товарів (у кілограмах) або об'єм товарів (у метрах кубічних), крім великогабаритних вантажів.

Відповідно до контракту № 22/06-07 S від 07.06.2022 року, укладеного між ТОВ "КАІР-СЕРВІС" в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (продавець), продавець продає, а покупець купляє дизельне паливо, якість якого згідно п.5.7 гарантується продавцем та підтверджується відповідним сертифікатом якості (паспортом якості), виданим виробником, поданим до документів про поставку.

Наведене свідчить про те, що за умовами зазначеного контракту, всі документи надавались підприємством UAB "VIADA LT" як продавцем, в тому числі і сертифікат якості, що викликав у працівників Державної митної служби сумніви щодо дійсності. При цьому, директор ТОВ "КАІР-СЕРВІС" ОСОБА_1 була кінцевим отримувачем товару.

Суд також звертає увагу на те, що матеріали справи не містять зазначення, які конкретні дії повинна була вчинити ОСОБА_1 з метою перевірки правдивості зазначених у документах відомостей та які саме дії нею у зв'язку з цим не було вчинено, що вказувало б на наявність в її діях суб'єктивної сторони інкримінованого їй порушення митних правил.

Будь-яких інших доказів, які б беззаперечно вказували на те, що дії ОСОБА_1 спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару, документів, що одержані незаконним шляхом, митними органами не зібрано.

Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням положень, що наявною сукупністю доказів у справі не доведена наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 247, 283, 284, 294 КУпАП, ст. 458 Митного кодексу України, суд

постановив :

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Суддя Л. В. Казмиренко