печерський районний суд міста києва
Справа № 757/60293/24-п
21 січня 2025 року суддя Печерського районного суду м.Києва Юшков М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голови комісії з припинення політичної партії «НАРОДНОЇ ДОВІРИ», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної партії «НАРОДНОЇ ДОВІРИ», код ЄДРПОУ - 25256143, подав звіт до Національного агентства з питань запобігання корупції Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру ІІ квартал 2024 року, через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр), при цьому не вказав у звіті відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак надіслав пояснення на адресу суду, в яких просив закрити провадження у справі на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП. Також вказав, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року у справі № 640/2881/20 анульовано реєстрацію партій, а тому він не є суб'єктом інкримінованого йому адміністративного правопорушення. Крім того, просив відкласти розгляд справи після завершення воєнного стану.
Як вбачається з матеріалів справи, 20 листопада 2024 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ст.212-21 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, також підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення №50-33/464 від 20.11.2024 (а.с.3-10);
- звітом (а.с.11-19);
- витягом з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.20-25);
- копією висновку за результатами перевірки звіту від 03.09.2024 (а.с.26-29);
- копією статуту (а.с.32-43).
Статтею 212-21 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-1X (далі - Закон № 3337-XI), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Частиною 20 ст.17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Частина 3 статті 21 Закону прямо вказує на те, що у разі якщо в рішенні суду про анулювання реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, в рішенні про припинення політичної партії, її структурних утворень визначається як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії, її структурних утворень керівник органу управління або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено рішенням суду.
Отже, вищенаведені положення закону не звільняють політичну партію після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) такої політичної партії від обов'язку, визначеного ч. 9 ст. 17 цього Закону.
Крім того, відповідно до п.6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129, після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.
Під час формування Звіту політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код) та про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту, файл звіту).
Таким чином, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши все між собою у сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП, оскільки порушив порядок подання звітів політичної партії політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2024 року.
Разом з тим, суд ставиться критично до посилань ОСОБА_1 на те, що на час розгляду справи закінчився шестимісячний строк притягнення особи до адміністративний відповідальності визначений у ч.4 ст38 КУпАП, оскільки у даному випадку датою виявлення правопорушення є 03.09.2024, що підтверджується копією висновку про результати перевірки звіту політичної партії (а.с.26), тому на момент розгляду справи шестемісячний строк не закінчився.
Разом з цим, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи після завершення воєнного стану, оскільки особа щодо якої був складений протокол про адміністративне правопорушення, була належним чином повідомлена про дату та час розгляду справи, надала письмові пояснення з приводу обставин викладених у протоколі, а також з враховуючи положення ст.268 КУпАП участь особи щодо якої був складений протокол у даному випадку не є обов'язковою.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 300 (трьохсот ) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м.Києва шляхом подачі скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М.М. Юшков