Справа №700/102/25
Провадження №3/700/58/25
28 лютого 2025 року селище Лисянка
Суддя Лисянського районного суду Черкаської області Чорненька О.І., у присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від начальника сектору поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВ ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 пенсіонера
за статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Лисянського районного суду Черкаської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за статтею 124 КУпАП,які передані у провадження судді Чорненької О.І.
З матеріалів справи вбачається, що відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 113386 від 17.08.2024. Відповідно до вказаного протоколу 17.08.2024 о10 годин 55 хвилин в селищі Лисянка вул.Небесної Сотні водій керував скутером Suzuki без номерного знаку при перестроюванні не надав перевагу в русі автомобілю Audi 80 н.з. НОМЕР_1 , що рухався в попутному напрямку по тій смузі, в яку він мав намір перестроїтися та скоїв з ним зіткнення. При ДТП автомобіль та скутер отримали механічні пошкодження та водій мопеду отримав тілесні ушкодження.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано як порушення вимог пункту 10.3. Правил дорожнього руху - порушення правил перестроювання, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП.
Потерпілий в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про місце, дату та час судового розгляду.
За таких обставин, суд приходить до висновку про розгляд справи у відсутності потерпілого.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та надав пояснення щодо обставин дорожньо-транспортної пригоди, у результаті якої транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Вважає, що винуватцем ДТП є інший учасник ОСОБА_2 .
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступних висновків.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, у зв'язку з порушенням пп. 10.3 ПДР.
Виходячи із змісту Правил дорожнього руху України учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пунктом 10.1 Правил дорожнього руху передбачено, що перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
У разі перестроювання водій повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку по тій смузі, на яку він має намір перестроїтися (пп.10.3 ПДР).
Водночас вказаних вимог Правил дорожнього руху ОСОБА_1 не дотримався.
Суддя звертає увагу, що саме на водієві лежить обов'язок щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, який під час керування транспортним засобом мав врахувати дорожню обстановку, зокрема пору року, атмосферні явища, стан поверхні проїжджої частини і стан транспортного засобу, щоб постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним (п. 1.10 ПДР).
Відтак, ОСОБА_1 керуючи своїм автомобілем разі перестроювання повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку по тій смузі, на яку він має намір перестроїтися, що останнім зроблено не було, внаслідок чого і відбулось зіткнення з автобілем, а саме Audi 80 н.з. НОМЕР_1 та пошкодження транспортних засобів.
Диспозицією статті 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого статтею 124 КУпАП підтверджується:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 113386 від 17.08.2024 та схемою місця ДТП ;
посвідченням водія ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 ;
схемою дрожньо-транспортної пригоди від 17.08.2024;
витягом з ІПНП "Армор" на ОСОБА_1 станом на 29.01.2025;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 , наданими суду від 21.02.2025;
письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_2 від 21.02.2025.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП встановлена матеріалами справи, які відповідно до статті 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення та поясненнями останнього наданими суду.
На підставі викладеного, суддя доходить до переконання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП.
Згідно зі статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено строки накладення адміністративного стягнення.
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
Зважаючи, що адміністративне правопорушення вчинено 17 серпня 2024, вбачається, що на час розгляду справи збігли строки накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення.
На час розгляду справи судом від часу вчинення правопорушення пройшло більше трьох місяців, тобто закінчився строк накладення адміністративного стягнення, визначений ст. 38 КУпАП.
Відповідно до вимог пункту 7 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Враховуючи вимоги ст. 38, 247 КУпАП, суддя доходить висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, необхідно закрити з нереабілітуючих підстав у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Оскільки, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків притягнення до адміністративної відповідальності, відтак судовий збір у справі про адміністративне правопорушення не стягується.
Керуючись ст. 38, п. 7 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розпочате за статтею 124 КУпАП - закрити на підставі пункту 7 статті 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративні правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Лисянський районний суд Черкаської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Головуюча суддя Олена ЧОРНЕНЬКА