Рішення від 03.09.2024 по справі 521/5543/24

Справа № 521/5543/24

Номер провадження № 2-а/521/81/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2024 року місто Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

головуючий суддя - Плавич І.В.,

секретар судового засідання - Петренко Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної митної служби України Одеська митниця про скасування постанови про порушення митних правил,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову №2109/50000/23 від 21.12.2024 року, винесену заступником начальника Одеської митниці Забавським Дмитром Олександровичем.

Вимоги обґрунтовує тим, що постановою у справі про порушення митних правил №2109/50000/23 від 21.12.2024 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн. за порушення митних правил, що передбачено ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України.

22.12.2023 року о 00 год. 40 хв. позивач прибув в зону митного контролю міжнародного автомобільного пункту пропуску «Старокозаче - Тудора» митного поста «Білгород - Дністровський» Одеської митниці в напрямку з України до Молдови з метою перетину митного кордону, по смузі руху «червоний коридор» на вантажному автомобілі комерційного призначення марки «DAF», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 (Україна) з напівпричепом марки «SCHMITZ», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (Україна) з вантажем «Овочі консервовані без додавання оцту».

Під час проведення митного контролю вантажної митної декларації типу ЕК10№23UA500500042622U0 від 04.12.2023 року державним інспектором ВМО №3 митного поста «Білгород - Дністровський» Одеської митниці Сирбу Лідією Іванівною було складено протокол про порушення митних правил №2100/50000/23 за ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України, так як було встановлено, що митниця відправлення (Одеська митниця) встановила термін доставки вантажу до митниці призначення (Одеської митниці, м/п «Білгород - Дністровський, п/пр. «Старокозаче - Тудора» до 09.12.2023 року, а по факту вантаж доставлено в пункт пропуску «Старокозаче - Тудора» митного поста «Білгород - Дністровський» Одеської митниці 22.12.2023 року.

Позивач вважає, що митниця повинна контролювати строк доставки вантажу, однак не вжила жодних дій щодо встановлення підстав затримання доставки.

Авто марки «DAF», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 (Україна) з напівпричепом марки «SCHMITZ», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (Україна) з вантажем «Овочі консервовані без додавання оцту» було зареєстровано на перетин кордону через додаток єЧерга 05.12.2023 року. Надмірне завантаження пунктів пропуску через державний кордон України, зокрема п/п «Старокозаче - Тудора» Одеської митниці, їх низька пропускна спроможність, наявність черг, що в тому числі пов'язано з закриттям частини пунктів - пропуску через державний кордон України, внаслідок військової агресії рф, та першочерговим пропуском спеціалізованих вантажів, з урахуванням наявних підтверджуючих документів, є обставини, які об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених законодавчими та іншими нормативними актами, в даному випадку додержання строків транзитних перевезень (доставки) товарів, тобто обставини непереборної сили.

З метою перетину державного кордону України була сформована та подана заявка на бронювання черги до перетину державного кордону України через за стосунок «єЧерга».

Рух за чергою відбувається автоматичним шляхом та об'єктивно ніяк не залежить від водія, тому позивач зміг прибути до митного поста «Старокозаче - Тудора» лише 22.12.2023 року. Зазначене свідчить про відсутність складу адміністративного правопорушення в діях позивача.

Позивач в судове засідання не з'явився, про слухання справи сповіщений належним чином та своєчасно. Надав заяву про слухання справи у його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про слухання справи сповіщений належним чином та своєчасно.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що постановою у справі про порушення митних правил №2109/50000/23 від 21.12.2024 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн. за порушення митних правил, що передбачено ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України.

22.12.2023 року о 00 год. 40 хв. ОСОБА_1 прибув в зону митного контролю міжнародного автомобільного пункту пропуску «Старокозаче - Тудора» митного поста «Білгород - Дністровський» Одеської митниці в напрямку з України до Молдови з метою перетину митного кордону, по смузі руху «червоний коридор» на вантажному автомобілі комерційного призначення марки «DAF», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 (Україна) з напівпричепом марки «SCHMITZ», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (Україна) з вантажем «Овочі консервовані без додавання оцту».

Під час проведення митного контролю вантажної митної декларації типу ЕК10№23UA500500042622U0 від 04.12.2023 року державним інспектором ВМО №3 митного поста «Білгород - Дністровський» Одеської митниці Сирбу Лідією Іванівною було складено протокол про порушення митних правил №2100/50000/23 за ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України, так як було встановлено, що митниця відправлення (Одеська митниця) встановила термін доставки вантажу до митниці призначення (Одеської митниці, м/п «Білгород - Дністровський, п/пр. «Старокозаче - Тудора» до 09.12.2023 року, а по факту вантаж доставлено в пункт пропуску «Старокозаче - Тудора» митного поста «Білгород - Дністровський» Одеської митниці 22.12.2023 року.

Згідно статті 191 МК України, відповідальність за доставку товарів до митниці призначення несе перевізник.

Згідно з частиною першою статті 90 МК України, транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між митними органами однієї чи кількох країн або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту б) пункту 2 частини другої статті 91 МК України до товарів, які переміщуються від митного органу, розташованого на митній території України, до пункту вивезення (пропуску) за межі митної території України, застосовується митний режим транзиту.

Відповідно до статті 93 МК України, товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні бути доставленими у митний орган призначення до закінчення строку, встановленого статтею 95 цього Кодексу, або строку, встановленого митним органом країни відправлення відповідно до положень Конвенції про процедуру спільного транзиту.

Статтею 95 МК України, встановлено строки транзитних перевезень для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).

Митниця відправлення (Одеська митниця) встановила термін доставки вантажу до митниці призначення (Одеської митниці, м/п «Білгород - Дністровський, п/пр. «Старокозаче - Тудора» до 09.12.2023 року

З урахуванням наведеного, вимог Митного кодексу України по МД ЕК10№23UA500500042622U0 від 04.12.2023 року ОСОБА_1 зобов'язаний був доставити товари до Одеської митниці у строк до 09.12.2023.

Відповідно до частини першої статті 460 МК України, вчинення порушень митних правил, передбачених, зокрема, статтею 470 МК України внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Відповідно до пункту 2 розділу VIII Порядку, виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 657 (далі - Порядок) обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Відповідно до пункту 6 розділу VIII Порядку, у випадку, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, яким здійснюється контроль за цими товарами, транспортними засобами, з письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

В позові позивач стверджував, що у зв'язку із тим, що рух черги здійснюється автоматично та фактично ніяким чином на неї вплинути неможливо, тому не з вини водія ОСОБА_1 до нього дійшла черга тільки 22.12.2023, що стало обставиною непереборної сили, яка унеможливила його своєчасне прибуття до пункту пропуску через державний кордон України.

В період з 09.12.2023 до 22.12.2023 позивачем не надано до митного органу України жодного з відповідних документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили чи протиправних дій третіх осіб, видані компетентними органами (установами) та засвідчені в установленому порядку.

Посилання позивача в позові на наявність черг в пункті пропуску, що унеможливлювали своєчасний перетин митного кордону позивачем, не можуть бути визнані обставинами непереборної сили, які обумовили перевищення ним строків доставки товарів, оскільки дана обставина не передбачена вимогами ч. 1 ст. 460 МК України та п. 2 розділу VIII Порядку.

Таким чином, твердження пресдтавника позивача про те, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки порушення ним строку зобов'язань щодо доставки вантажу сталось у зв'язку із дією обставин непереборної сили, спричиненими наявністю черг на території пункту пропуску через державний кордон України , не знайшли свого підтвердження в суді.

З огляду на зазначене, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності та приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

ВИРІШИВ:

В задоволені позовної заяви ОСОБА_1 до Державної митної служби України Одеська митниця про скасування постанови про порушення митних правил - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.

Повні відомості про учасників справи згідно ст. 246 ч. 5 п. 4 КАС України:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Одеська митниця Державної митної служби України (код ЄДРПОУ 44005631, 65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21А).

Суддя: І.В. Плавич