Ухвала від 25.02.2025 по справі 495/3713/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 495/3713/18

Номер провадження 1-кс/495/398/2025

25 лютого 2025 рокум. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

слідчого судді: ОСОБА_1 ,

при секретарі судового засідання: ОСОБА_2 ,

за участю прокурора - ОСОБА_3

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Білгород-Дністровському Одеської області клопотання старшого слідчого СВ Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_4 про дозвіл на затримання з метою приводу,

ВСТАНОВИВ:

25.02.2025 року старший слідчий СВ Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області старший лейтенант поліції ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області з погодженим прокурором Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області клопотанням про дозвіл на затримання з метою приводу.

В клопотанні зазначено, що 04 квітня 2018 року слідчим відділом Білгород-Дністровського ВП ГУНП в Одеській області почато досудове розслідування кримінального провадження №12018160240000984 відповідно до кримінальної кваліфікації - ч.3 ст.362 КК України - несанкціонована зміна інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, вчинена особою, яка має право доступу до неї, та яка заподіяла значну шкоду, тобто несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї

28 листопада 2016 року державний реєстратор Одеської філії державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» ОСОБА_6 , достовірно знаючи, що ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 20.10.2016 відкрито касаційне провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_7 до ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , де було зупинено виконання рішення апеляційного суду Одеської області від 31.08.2016, умисно провів несанкціоновані зміни в автоматизованих системах Єдиних та Державних реєстрів, та провів незаконну перереєстрацію права власності на садовий будинок АДРЕСА_1 , та земельну ділянку за кадастровим номером: 5110300000:02:002:0033 за ОСОБА_7 , чим спричини ОСОБА_9 значну шкоду

Досудовим розслідуванням встановлено: що відповідно до п.1 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державним реєстратором є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав.

Відповідно до ч.3 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», встановлено, що державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема встановлює відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії.

4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень;

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004, державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004, державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Відповідно до п. 40 Порядку державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до положення про Одеську філію Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень», затвердженого Наказом директора Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» №18 від 30 березня 2016 року, філія є відокремленим структурним підрозділом Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень», ним створюється та йому підпорядковується. Філія створюється, реорганізовується, ліквідується у порядку, передбаченому чинним законодавством України та Статутом Підприємства. Місцезнаходження філія: Україна, 65039, місто Одеса, Приморський район, проспект Гагаріна, 12-а. Філія не є юридичною особою та здійснює свою діяльність в порядку встановленому чинним законодавством України, від імені та в інтересах Підприємства, у межах повноважень, встановлених цим Положенням. Філія відповідає перед Підприємством за результати своєї господарської діяльності, яка здійснюється від імені Підприємства.

Метою створення Філії є надання фізичним та юридичним особам послуг у сферах: державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судової експертизи та інші види експертної діяльності будівництва пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, a саме послуг з проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, a також надання інших платних послуг з метою отримання прибутку від здійснюваної діяльності та задоволення потреб Філії та Підприємства.

Предметом діяльності Філії є: проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадський формувань; проведення судової експертизи та інші види експертної діяльності; проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, допоміжних будівель та споруд з метою: визначення їх фактичної площі та об'єму; обстеження та оцінки технічного стану наявних об'єктів; установлення вартості об'єктів нерухомості; розробка методологічних, методичних та нормативних матеріалів проведення санації та антикризового управління підприємствами; проведення незалежної оцінки майна, майнових прав та бізнесу.

Відповідно до Наказу Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» №2к від 06 травня 2016 року прийнято ОСОБА_6 , з 10 травня 2016 року на посаду державного реєстратора відділу державної реєстрації Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» на підставі заяви ОСОБА_6 .

Відповідно до посадової інструкції державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень», затвердженої т.в.о. директора Одеської філії від 05 квітня 2016 року, встановлено, що Державний реєстратора Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» забезпечує виконання завдань, покладених на Одеську філію Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Державний реєстратор призначається та звільняється з посади наказом директора Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» з дотриманням вимог Законів України «Про засади запобігання і протидії корупції», «Про державну реєстрацію речових прав не нерухоме майно та їх обтяжень», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та законодавства про працю.

Державний реєстратор у своїй діяльності керується Конституцією України, законам України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства Юстиції України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», положенням про Філію та Інструкцією державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень», статутом Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень».

Державний реєстратор відповідно до покладених на нього завдань у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно:

- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

1)відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

2)відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

3)відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

4)наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості;

5)наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

6)перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

7)під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;

8)під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру, шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

9)відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухоме майно та їх обтяжень, про об'єкти та суб'єктів таких прав;

10)присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна, під час проведення державної реєстрації прав;

11)виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);

12)формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;

13)формує реєстраційні справи у паперовій формі.

Діяльність державного реєстратора ґрунтується на засадах законності, персональної відповідальності, взаємодії з державними органами та органами місцевого самоврядування.

Державний реєстратор за порушення законодавства у сфері державної реєстрації несе дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку встановленому законодавством.

Досудовим розслідуванням встановлено, що державний реєстратор Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» ОСОБА_6 , о 22.11.2016 о 10 годині 51 хвилина, маючи доступ до внесення змін до державних реєстрів та маючи право доступу до інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, не перевіривши відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; документи на наявність підстав для зупинення розгляду справ про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав; відповідності відомостей про речові права на майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відомостях, що містяться у поданих документах, усвідомлюючи протиправність власних дій порушив вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», чим свідомо вчинив незаконне внесення завідомо неправдиві відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Крім того, державним реєстратором ОСОБА_6 прийнято рішення про державну реєстрацію права власності, за наявності підстави для відмови у державній реєстрації, та внесено зміни до автоматизованої системи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо власника земельної ділянки з кадастровим номером: 5110300000:02:002:0033, чим здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах та зберігається на носіях такої інформації та завдав значну матеріальну шкоду власнику земельної ділянки, яка в триста і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян (нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5110300000:02:002:0033 складає 4 388 322, 54 гривень).

Встановивши наявність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення, 12 лютого 2025 року ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ст.ст.42, 276, 277 та 278 КПК України, повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України. Вручення повідомлення, у зв'язку з тим що дана особа була відсутня за місцем свого проживання, здійснено передбаченим нормами чинного кримінального процесуального законодавства способом.

Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, та яка заподіяла значну шкоду, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 Кримінального кодексу України.

З урахуванням того, що місцезнаходження громадянина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невідоме, відповідно чинного кримінального процесуального законодавства України повідомлення про підозру вручено передбаченим способом, а також встановлено достатньо підстав вважати, що підозрюваний приховує своє місце перебування з метою уникнення кримінальної відповідальності, в зв'язку з чим розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу відносно нього слідчим суддею Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області не є можливим.

Приймаючи до уваги відсутність відомостей про місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що він переховується від органів досудового розслідування та суду.

На підставі наведеного слідчий просить клопотання задовольнити.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала та просила суд його задовольнити.

Вивчивши матеріали клопотання, вислухавши прокурора, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 7 ст. 42 КПК України підозрюваний зобов'язаний прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб.

Згідно із ст. 188 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Це клопотання може бути подане: 1) одночасно з поданням клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або зміни іншого запобіжного заходу на тримання під вартою; 2) після подання клопотання про застосування запобіжного заходу і до прибуття підозрюваного, обвинуваченого до суду на підставі судового виклику; 3) після неприбуття підозрюваного, обвинуваченого за судовим викликом для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і відсутності у слідчого, суду на початок судового засідання відомостей про поважні причини, що перешкоджають його своєчасному прибуттю.

Згідно із ч. 4 ст. 189 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у наданні дозволу на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, якщо прокурор не доведе, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого, а також є достатні підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений переховується від органів досудового розслідування, або одержавши відомості про звернення слідчого, прокурора до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу, підозрюваний, обвинувачений до початку розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу вчинить дії, які є підставою для застосування запобіжного заходу і зазначені у заходу статті 177 цього Кодексу.

Матеріалами справи встановлено, що 04 квітня 2018 року слідчим відділом Білгород-Дністровського ВП ГУНП в Одеській області почато досудове розслідування кримінального провадження №12018160240000984 відповідно до кримінальної кваліфікації - ч.3 ст.362 КК України - несанкціонована зміна інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, вчинена особою, яка має право доступу до неї, та яка заподіяла значну шкоду, тобто несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї.

Встановлено, що місцезнаходження громадянина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невідоме, відповідно чинного кримінального процесуального законодавства України повідомлення про підозру вручено передбаченим способом, а також встановлено достатньо підстав вважати, що підозрюваний приховує своє місце перебування з метою уникнення кримінальної відповідальності, в зв'язку з чим розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу відносно нього слідчим суддею Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області не є можливим.

Враховуючи вищевикладене, слідчий судя приходить до висновку, що є достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності, а також може вчиняти інші злочини, у зв'язку з чим клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 177, 183, 184, 187-191 Кримінального процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_4 про дозвіл на затримання з метою приводу- задовольнити.

Надати дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для приводу до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Відповідно до ст. 191 КПК України затримана на підставі ухвали слідчого судді, суду особа не пізніше 36 (тридцяти шести) годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до слідчого судді, суду, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу. Службова особа, яка на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання затримала особу, зобов'язана негайно вручити їй копію зазначеної ухвали. Уповноважена службова особа (особа, якій законом надане право здійснювати затримання), яка затримала особу на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання або у якої під вартою тримається особа, щодо якої діє ухвала про дозвіл на затримання, негайно повідомляє про це слідчого, прокурора, зазначеного в ухвалі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_10