Постанова від 27.02.2025 по справі 420/10328/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/10328/24

Головуючий в 1 інстанції: Пекний А.С.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 27.05.2024

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.03.2024 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 07.03.2024 №155950010279 про відмову у призначенні їй пенсії за віком; зобов'язання зарахувати до її страхового стажу період догляду за пенсіонером з 01.01.2009 по 12.05.2016 та з 27.10.2016 по 05.10.2020; зобов'язання повторно розглянути її заяву від 29.02.2024 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення з урахуванням висновків суду по даній справі.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 26.02.2024 вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком, однак рішеннями 07.03.2024 №155950010279 їй протиправно відмовлено в призначені пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 позов задоволений частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.03.2024 №155950010279 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 в частині не зарахування до страхового стажу періоду догляду за пенсіонером з 01.01.2009 по 12.05.2016 та з 27.10.2016 по 05.10.2020; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди догляду за пенсіонером з 01.01.2009 по 12.05.2016 та з 27.10.2016 по 05.10.2020 та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком від 29.02.2024, з урахуванням висновків суду; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на ухвалення рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апелянт зазначає, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу позивача у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування за періоди з 27.05.2008 по 12.05.2016 та з 27.10.2016 по 05.10.2020 відсутня інформація про сплату страхових внесків, що свідчить про правомірність не зарахування даних періодів до страхового стажу.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, судова колегія вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що 26.02.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком. /а.с.6/

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.03.2024 №155950010279 відмовлено ОСОБА_1 в призначені пенсії, у зв'язку з не досягненням необхідного пенсійного віку та відсутністю необхідного страхового стажу визначеного ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж позивача для призначення пенсії складає - 20 років 10 місяців 17 дні.

Вищезазначеним рішенням повідомлено ОСОБА_1 , що до страхового стажу не зараховано періоди догляду за пенсіонером з 01.01.2009 по 12.05.2016 та з 27.10.2016 по 05.10.2020, оскільки відсутня сплата страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу. /а.с.7/

Не погоджуючись з рішенням про відмову у призначенні пенсії, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла до наступних висновків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон України №1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 1 ст.24 Закону України №1058-IV встановлено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону № 1058-IV).

За змістом ч.2 ст. 26 Закону України №1058-IV у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу 60 років, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років.

Як вбачається з матеріалів справи, станом на дату звернення за призначенням пенсії вік позивача становив 62 роки 9 місяців 17 днів.

Згідно паспорту громадянина України, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто досягне пенсійного віку 63 роки 12.05.2024.

Пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, шо звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Оскільки, позивач звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, оскаржуване рішення в частині відмови у призначенні пенсії за віком у зв'язку з недосягненням пенсійного віку 63 роки є правомірним.

Згідно п.9 ст.11 Закону України №1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають один із непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого ст.26 цього Закону, та за висновком закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.

Відповідно до п. «є» ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Згідно пункту 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 №558 (надалі - Порядок №558), який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.

Компенсація призначається і виплачується органом праці та соціального захисту населення за місцем проживання особи, якій надаються соціальні послуги (пункт 5 Порядку №558 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно п.2 ст.14 Закону №1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), страхувальниками відповідно до цього Закону є: підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, - для осіб, зазначених у пунктах 6-9,11 і 12 статті 11 цього Закону.

За осіб, зазначених у п.8, 11-14, 16 ст.11 цього Закону, страхові внески сплачуються в порядку і строки, визначені Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів цільових фондів, з яких цим особам сплачуються відповідно грошове забезпечення, страхові виплати, допомога і компенсації (ч.6 ст.20 Закону №1058-IV у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2004 №1092 затверджено Порядок нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, що був чинним на час виникнення спірних правовідносин (надалі - Порядок №1092, який був чинний до 02.03.2011), яким, зокрема, визначено механізм нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за деякі категорії застрахованих осіб.

Відповідно до п.п.3, 8 Порядку №1092 обчислення і сплата страхових внесків за вказаних осіб провадиться страхувальниками районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення за рахунок коштів, з яких виплачується грошове забезпечення, допомога або компенсація.

Згідно п.7 Порядку №1092 страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум з їх банківських рахунків на рахунки управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах за місцезнаходженням цих страхувальників.

Аналогічні за змістом положення також передбачені Порядком нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №178.

При цьому, системний аналіз вказаних вище норм дає підстави для висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Особа, яка здійснює догляд за пенсіонером підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню за умови отримання нею компенсаційних виплат, з яких здійснюється відрахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що, в свою чергу, зумовлює виникнення у такої особи страхового стажу.

Згідно довідки Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області від 16.04.2021 №02-1027 ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні та отримувала компенсацію як фізична особа, яка надає соціальні послуги інваліду 2 групи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у періоди з 27.05.2008 по 12.05.2016 та з 27.10.2016 по 05.10.2020. /а.с.11/

Тобто, ОСОБА_1 отримувала компенсацію як фізична особа, яка надає соціальні послуги пенсіонеру, а тому відповідне управління соціального захисту населення було зобов'язане здійснювати відповідне відрахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Апелянт зазначає в індивідуальних відомостях про застраховану особу позивача у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування за періоди з 27.05.2008 по 12.05.2016 та з 27.10.2016 по 05.10.2020 відсутня інформація про сплату страхових внесків, що свідчить про правомірність не зарахування даних періодів до страхового стажу.

Поряд з цим, що відповідно до ст.1 Закону №1058-IV застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Тобто, саме на страхувальника покладається обов'язок зі сплати відповідних внесків за найману особу відповідно до цього закону.

Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Відповідно до п. 4 розділу 1 Положення, реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Тобто, відсутність відомостей за спірний період в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування не може бути підставою для відмови у врахуванні страхового стажу, оскільки позивач не може нести за це відповідальність, адже внесення таких даних покладається на страхувальника - роботодавця та інших осіб, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.03.2024 №155950010279 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 в частині не зарахування до страхового стажу періоду догляду за пенсіонером з 01.01.2009 по 12.05.2016 та з 27.10.2016 по 05.10.2020.

За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2024 року залишити без змін.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня отримання судового рішення.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді О.В. Єщенко О.В. Яковлєв