Ухвала від 26.02.2025 по справі 420/490/24

Справа № 420/490/24

УХВАЛА

26 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Одесі заяву Військової академії (м.Одеса) від 17.02.2025 про відстрочення виконання рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.03.2024 по справі №420/490/24 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправною бездіяльність Військової академії (м.Одеси) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні; зобов'язано Військову академію нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток у зв'язку із затримкою розрахунку при звільненні у розмірі 68165,67 грн.; у задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2024 по справі №420/490/24 частково задоволено апеляційну скаргу Військової академії (м.Одеса); рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 березня 2024 року - змінено, виклавши абзац третій резолютивної частини у наступній редакції: “Зобов'язати Військову академію (м.Одеса) (код ЄДРПОУ 24983020, вул.Фонтанська дорога 10, м.Одеса) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) середній заробіток у зв'язку із затримкою розрахунку при звільненні у розмірі 64986,96 грн.»; в іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 березня 2024 року - залишено без змін.

17.02.2024 до суду від Військової академії (м. Одеса) надійшла заява про відстрочення виконання рішення на 90 днів з моменту винесення ухвали суду, з огляду на те, що з урахуванням внесень змін до державного бюджету на 2024 рік, розподілом коштів на початку 2025 нового фінансового року задля виділення коштів для потреб оборони в тому числі покриття сум на виконання рішень судів, станом на день подання заяви кошти на жаль не надійшли. Академія в свою чергу вживає ряд вичерпних заходів щодо їх отримання та подальшої виплати (виконання рішення суду) однак з урахуванням законодавчо визначених процедур виділення коштів, а також перерозподілу Міністерством фінансів, а в подальшому зарахування фінансів з розпорядникам коштів як академія, кошти відсутні, станом на день подання повторної заяви. Представник відповідача вказав, що Військова академія є розпорядником коштів третього рівня та фінансується забезпечувальним фінансовим органом, яким є Сухопутні війська Збройних Сил України, тому академією направлено клопотання до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України на отримання коштів для виконання вказаного рішення суду та станом на момент подання заяви про відстрочення виконання рішення суду, академія досі не отримала відповіді від Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України на вищевказане клопотання, а головне отримання коштів не відбулось.

Згідно ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. 1 ст. 378 КАС, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 378 КАС України).

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч. 4 ст. 378 КАС України).

Аналогічні вимоги містяться і в ч. 1 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII.

Як роз'яснено у п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 14 "Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження", при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).

Разом з тим, суд зазначає, що нормами Кодексу адміністративного судочинства України не встановлено вичерпного переліку підстав, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення в адміністративній справі. Це питання вирішується із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи, зокрема, суб'єктного складу сторін у справі, зобов'язаної сторони (боржника) за рішенням суду, складного майнового стану чи складної життєвої ситуації зобов'язаної сторони (боржника), впливу виконання рішення на спроможність зобов'язаної сторони (боржника) виконати інший публічний обов'язок чи зобов'язання перед особами, які потребують соціального захисту.

На підтвердження існування обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду, відповідачем жодних доказів не надано.

В той же час, суд зазначає, що інформація викладена у заяві про відстрочення виконання рішення суду не може вважатись обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення або роблять його неможливим, оскільки не є доказом щодо відсутності коштів на рахунках відповідача.

У ході розгляду заяви заявником не доведене існування передбачених ст. 378 КАС України виняткових обставин, які ускладнюють можливість виконання судового рішення.

Враховуючи, що відповідачем не наведено обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим та не надано доказів на підтвердження існування обставин, які ускладнюють виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для прийняття рішення про відстрочення виконання рішення у справі № 420/490/24.

Керуючись ст.ст. 241, 248, 256, 378, 382 КАС України суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Військової академії (м.Одеса) від 17.02.2025 про відстрочення виконання рішення - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.

Суддя К.О. Танцюра