Рішення від 27.02.2025 по справі 380/1574/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2025 рокусправа № 380/1574/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕРРА КОНСТРАКШН» (81137, Львівська область, Львівський район, с. Пасіки-Зубрицькі, вул. Дорожна, 58, ЄДРПОУ 42152655) до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

Встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕРРА КОНСТРАКШН» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 11894441/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної №211 від 30.06.2024 року; № 11894441/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 191 від 31.07.2024; № 11894438/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 302 від 31.08.2024; № 11894439/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 209 від 30.06.2024; № 11894437/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 190 від 31.07.2024; № 11894436/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 301 від 31.08.2024; № 11894445/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 208 від 30.06.2024; № 11894444/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 189 від 31.07.2024; № 11894443/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 300 від 31.08.2024 № 11894440/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 210 від 30.06.2024;№ 11894435/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 192 від 31.07.2024 року; № 11894434/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 305 від 31.08.2024 року;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні № 211 від 30.06.2024 року, № 191 від 31.07.2024 року, № 302 від 31.08.2024 року, № 209 від 30.06.2024 року; № 190 від 31.07.2024 року; № 301 від 31.08.2024 року; № 208 від 30.06.2024 року; № 189 від 31.07.2024 року; № 300 від 31.08.2024 року; № 210 від 30.06.2024 року; № 192 від 31.07.2024 року; № 305 від 31.08.2024 року складені та подану на реєстрацію ТОВ «АЛЬТЕРРА КОНСТРАКШН» датою їх подання на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржувані рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Київській області (далі також Комісія) про відмову у реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню. Позивач надав контролюючому органу всі необхідні документи, які засвідчують підстави для реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних та підтверджують реальність здійснених господарських операцій з його контрагентом і рух активів, а тому контролюючий орган не мав правових підстав для відмови у реєстрації таких розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Головне управління ДПС у Львівській області за наслідками проведеного моніторингу зупинено реєстрацію вказаних вище розрахунків коригування та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про його реєстрацію, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття відповідного рішення. Позивачу при зупиненні реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних ні в квитанціях, ні в будь-якому іншому документі не було конкретизовано, які ж саме документи та пояснення щодо яких питань він повинен надати та які є необхідними для прийняття Комісією рішення про реєстрацію спірних податкових накладних. Оскаржувані рішення про відмову в реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних не містять жодних фактичних підстав, мотивів та обґрунтування їх прийняття. Оскаржувані рішення не містять конкретизації, шляхом підкреслення, того конкретного документа, якого не вистачало Комісії для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. В оскаржуваних рішеннях відсутня інформація в чому саме полягає невідповідність вимогам законодавства скерованих позивачем копій документів. Позивач стверджує, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних є необґрунтованими, а отже підлягають скасуванню. Сам лише факт наявності рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податків не є достатнім для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Позивач повинен мати можливість спростувати належними доказами сумніви податкового органу щодо законності своєї господарської діяльності. Тобто, в кожному конкретному випадку позивач повинен знати, які саме обставини йому необхідно підтвердити чи спростувати для доведення реальності спірної господарської операції та відсутності ризиків. З урахуванням невідповідності спірних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування вимогам обґрунтованості та вмотивованості, вважає, що такі рішення підлягають скасуванню. Стверджує, що позивач надав на розгляд контролюючого органу для реєстрації розрахунку коригування документи, які складені з дотриманням вимог законодавства. Надіслані копії первинних та інших документів відображають господарську операцію позивача та були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію розрахунків коригування. Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем і його контрагентом, а також враховуючи те, що такі документи були надані контролюючому органу, у відповідача 2 не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації досліджуваного розрахунку коригування. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою судді від 29 січня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідачі правом подання відзиву на позовну заяву не скористалися, у зв'язку з чим судом вирішено проводити розгляд справи в силу вимог ч.6 ст. 162 КАС України.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Всебічно дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕРРА КОНСТРАКШН» (нова назва, попереднє найменування - «ПРОФІБУДСЕРВІС ПЛЮС») (ЄДРПОУ: 42152655) зареєстровано?23 травня 2018 року, з 01.02.2021 року є платником податку на додану вартість, (ІПН: 421526504667), юридична та фактична адреса знаходження - Україна, 81137, Львівська область, Львівський район, село Пасіки-Зубрицькі, вулиця Дорожна, будинок 58.

Позивач здійснює господарську діяльність, як основний вид діяльності, у сфері будівництва житлових та нежитлових будівель (код 41.20), що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками. Господарська діяльність у сфері будівництва здійснюється на підставі ліцензії №34-Л виданою Державною архітектурно-будівельною інспекцією України від 13 червня 2018 року за реєстраційним номером №2013051809.

Позивач надає послуги аутсорсингу іншим підприємствам за наступними видами діяльності: 69.10 діяльність у сфері права; 69.20 діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування; 70.10 діяльність головних управлінь (хед-офісів); 70.21 діяльність у сфері зв'язків із громадськістю; 70.22 консультування з питань комерційної діяльності й керування; 73.20 дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 62.03 діяльність із керування комп'ютерним устаткуванням; 71.12 діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 82.11 надання комбінованих офісних адміністративних послуг.

Позивач уклав договори про надання послуг на умовах аутсорсингу із наступними суб'єктами господарювання:

-ТОВ «ПАНДА ДЕВЕЛОПМЕНТ», договір про надання послуг на умовах аутсорсингу № ПД/2023-АУС від 29.09.2023 року, далі - Договір 1;

-ТОВ «ФОРМАЦІЯ СИГНІВКА», договір про надання послуг на умовах аутсорсингу № ФС/2023-АУС від 29.09.2023 року, далі - Договір 2;

-ТОВ «ПОРТ ЛЬВІВ», договір про надання послуг на умовах аутсорсингу № ПЛ/2023-АУС від 29.09.2023 року, далі - Договір 3;

-ТОВ «ХАБ ДЕВЕЛОПМЕНТ», договір про надання послуг на умовах аутсорсингу № ХД/2024-АУС від 01.02.2024 року, далі - Договір 4.

Предметом вище вказаних договорів визначено надання Виконавцем - ТОВ «АЛЬТЕРРА КОНСТРАКШН» послуг на умовах аутсорсингу щодо юридичного консультування та юридичного представництва, послуг з ведення бухгалтерського обліку, консультування з питань комерційної діяльності й керування, технічного консультування, адміністративно-офісних послуг, маркетингових послуг, обслуговування комп'ютерних систем, (далі - Послуги), а Замовники - ТОВ «ПАНДА ДЕВЕЛОПМЕНТ», ТОВ «ФОРМАЦІЯ СИГНІВКА», ТОВ «ПОРТ ЛЬВІВ», ТОВ «ХАБ ДЕВЕЛОПМЕНТ», відповідно, зобов'язуються прийняти та оплатити надані Послуги. Договори про надання послуг на умовах аутсорсингу укладено з метою забезпечення адміністрування діяльності Замовників за рахунок зосередження ними зусиль на веденні основної діяльності (пункти 1.1 та 1.2 договорів про надання послуг на умовах аутсорсингу).

На виконання передбачених договорами про надання послуг на умовах аутсорсингу положень, між Позивачем та Замовниками укладено акти наданих послуг.

Позивач склав та направив на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні:

1) Щодо Замовника за Договором 1 - ТОВ «ПАНДА ДЕВЕЛОПМЕНТ»:

1.1.Податкову накладну №211 від 30.06.2024 року на суму 911 865,24 гривень, в тому числі ПДВ 151 977,54 гривень.

Згідно з квитанцією від 15.07.2024 № 9196299117 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.06.2024 №211 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величинузалишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник ^"=2.8683%,"Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

1.2.Податкову накладну № 191 від 31.07.2024 на суму 791 650,39 гривень, в тому числі ПДВ 131 941,73 гривень.

Згідно з квитанцією від 15.08.2024 № 9235633116 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.07.2024 №191 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.0193%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

1.3.Податкову накладну № 302 від 31.08.2024 на суму 545 699,88 гривень, в тому числі ПДВ 90 949,98 гривень

Згідно з квитанцією від 17.09.2024 року № 9272869169 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.08.2024 №302 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.0434%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

2) Щодо Замовника за Договором 2 - ТОВ «ФОРМАЦІЯ СИГНІВКА»:

2.1.Податкову накладну № 209 від 30.06.2024 на суму 1 302 602,04 гривень, в тому числі ПДВ 217 100,34 гривень.

Згідно з квитанцією від 17.09.2024 № 9196214377 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.06.2024 №209 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=2.8683%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

2.2.Податкову накладну № 190 від 31.07.2024 на суму 1 305 880,92 гривні, в тому числі ПДВ 217 646,82 гривень.

Згідно з квитанцією від 14.09.2024 № 9234451908 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.07.2024 №190 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.0193%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

2.3.Податкову накладну № 301 від 31.08.2024 на суму 1 071 621,96 гривень, в тому числі ПДВ 178 603,66 гривень.

Згідно з квитанцією від 17.09.2024 № 9272889119 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.08.2024 №301 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.0434%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

3) Щодо Замовника за Договором 3 - ТОВ «ПОРТ ЛЬВІВ»:

3.1.Податкову накладну № 208 від 30.06.2024 на суму 854 488,22 гривень, в тому числі ПДВ 142 414,70 гривень.

Згідно з квитанцією від 15.07.2024 № 9196298667 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.06.2024 №208 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "І)"=2.8683%),"Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

3.2.Податкову накладну № 189 від 31.07.2024 на суму 685 285,55 гривень, в тому числі ПДВ 114 214,26 гривень.

Згідно з квитанцією від 15.08.2024 року № 9235633276 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.07.2024 №189 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.0193%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

3.3.Податкову накладну № 300 від 31.08.2024 на суму 551 489,66 гривень, в тому числі ПДВ 91 914,94 гривень.

Згідно з квитанцією від 17.09.2024 № 9272901572 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.07.2024 №189 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.0193%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

4)Щодо Замовника за Договором 4 - ТОВ «ХАБ ДЕВЕЛОПМЕНТ»:

4.1.Податкову накладну № 210 від 30.06.2024 на суму 1 103 123,60 гривень, в тому числі ПДВ 183 853,93 гривень.

Згідно з квитанцією від 15.07.2024 № 9196228570 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.06.2024 №210 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=2.8683%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

4.2.Податкову накладну № 192 від 31.07.2024 на суму 989 599,44 гривень, в тому числі ПДВ 164 933,24 гривень.

Згідно з квитанцією від 14.08.2024 року № 9234450646 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.07.2024 №192 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.0193%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

4.3.Податкову накладну № 305 від 31.08.2024 на суму 813 084,43 гривень, в тому числі ПДВ 135 514,07 гривень.

Згідно з квитанцією від 17.09.2024 № 9272864860 доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнятий, але реєстрація зупинена з наступним поясненням: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.08.2024 №305 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 82.11 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.0434%, "Рпоточ"=0». Запропоновано надати пояснення та копії документів.

Після зупинення реєстрації вищезазначених податкових накладних Позивач направив пояснення разом з копіями документів на підтвердження реальності здійснення господарської операції та реєстрації податкових накладних відповідно.

За результатами розгляду пояснень Позивача Відповідач 09.12.2024 року направив повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачу запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

08.10.2024 року Позивач подав додаткові пояснення та копії запитуваних документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Відповідач виніс рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН: № 11894441/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної №211 від 30.06.2024 року; № 11894441/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 191 від 31.07.2024; № 11894438/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 302 від 31.08.2024; № 11894439/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 209 від 30.06.2024; № 11894437/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 190 від 31.07.2024; № 11894436/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 301 від 31.08.2024; № 11894445/42152655 від 10.10.2024 щодо податкової накладної № 208 від 30.06.2024; № 11894444/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 189 від 31.07.2024; № 11894443/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 300 від 31.08.2024 № 11894440/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 210 від 30.06.2024;№ 11894435/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 192 від 31.07.2024 року; № 11894434/42152655 від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 305 від 31.08.2024 року.

Не погодившись із рішеннями Відповідача-1, у порядку визначеному приписами пункту 12 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12.12.20219 року № 520 та положеннями Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 (далі - Порядок 1165), 24.10.2024 року Позивач направив Відповідачу-2 скарги щодо рішень про відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН та додав всі документи, які надавалися у якості пояснень та додаткових пояснень для розблокування вище зазначених податкових накладних.

31.10.2024 Відповідач-2 скарги залишив без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН без змін.

Позивач не погоджується з прийнятими рішеннями про відмову в реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування, вважає їх такими, що не відповідають законодавству України та не ґрунтуються на результатах аналізу наданих документів платника податків, у зв'язку з чим звернувся до суду із позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та / або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/ або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та / або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю / покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Пунктом 12 Порядку № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та / або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та / або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та / або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та / або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації /зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та / або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12. 2019 № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пунктів 7, 10, 11 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520 (пункт 11 Порядку №1165).

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, встановлено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Суд встановив, що позивач подав на реєстрацію податкові накладні: № 211 від 30.06.2024 року, № 191 від 31.07.2024 року, № 302 від 31.08.2024 року, № 209 від 30.06.2024 року; № 190 від 31.07.2024 року; № 301 від 31.08.2024 року; № 208 від 30.06.2024 року; № 189 від 31.07.2024 року; № 300 від 31.08.2024 року; № 210 від 30.06.2024 року; № 192 від 31.07.2024 року; № 305 від 31.08.2024 року.

Головне управління ДПС Львівській області за наслідками проведеного моніторингу зупинило реєстрацію податкових накладних та запропонувало позивачу надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; - розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/ розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/ розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/ розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Суд звертає увагу на те, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, що і було зроблено судами попередніх інстанцій.

Саме такий висновок зроблено Верховним Судом у подібних правовідносинах в постановах від 18.06.2019 у справі № 0740/804/18, від 05.08.2021 справі 816/2222/18.

Позивач отримав Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Зазначеними повідомленнями комісія ГУ ДПС у Львівській області запропонувала надати копії первинних документів щодо придбання товарів та інші документи, що підтверджують інформацію зазначену в ПН/РК реєстрацію яких зупинено.

Позивач протягом вересня - жовтня 2024 року разом із супровідними листами про надання пояснень та додаткових пояснень надав Відповідачу-1 всю запитувану останнім інформацію та документи, поміж яких - договори, із додатками, як підстава виникнення господарської операції та реєстрації податкових накладних, банківські виписки, копії штатного розпису та повідомлення про прийняття на роботу, документи, що посвідчують право виконання будівельних робіт, оборотно-сальдові відомості, тощо.

Суд встановив, що позивач надав на розгляд контролюючого органу для реєстрації податкових накладних документи, які складені з дотриманням вимог законодавства. Надіслані копії первинних та інших документів відображають господарську операцію позивача та були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

З огляду на відсутність в Квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних конкретного критерію ризиковості операції, який став підставою для зупинення реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних, а також відсутність переліку необхідних підтверджуючих документів для забезпечення реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних, відповідний пакет підтверджуючих документів, який було додано до Повідомлень та пояснення щодо суті господарських операцій було сформовано Позивачем на власний розсуд.

Оскаржуваними рішеннями про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.10.2024: №11894441/42152655, № 11894441/42152655, № 11894438/42152655, № 11894439/42152655, №11894437/42152655, № 11894436/42152655, № 11894445/42152655, № 11894444/42152655, №11894443/42152655, від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 300 від 31.08.2024 №11894440/42152655, № 11894435/42152655, № 11894434/42152655 відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних. Підставою зазначено у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків надані без заповнення/не повністю заповненні передбаченні реквізити.

В спірних рішеннях контролюючим органом не обґрунтовано, які саме документи, не надані платником, чому документи платника не є достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкових накладних , які документи платник податків мав надати для обґрунтованого рішення про реєстрацію розрахунків коригування.

Таким чином, відповідач-1, як при зупиненні податкових накладних обмежився лише загальними фразами та не вказав конкретно, які ж саме документи не подані і що вони мали б підтвердити або спростувати.

За таких обставин суд зазначає, що рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 10.10.2024: №11894441/42152655, № 11894441/42152655, № 11894438/42152655, № 11894439/42152655, №11894437/42152655, № 11894436/42152655, № 11894445/42152655, № 11894444/42152655, №11894443/42152655, від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 300 від 31.08.2024 №11894440/42152655, № 11894435/42152655, № 11894434/42152655 є необґрунтованими та невмотивованими, та не містять переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття, оскільки не встановлюють, які саме первинні документи позивач не надав податковому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.

Суд проаналізував надані позивачем документи, якими оформлено здійснення господарських операцій, та дійшов висновку, що такі відповідають вимогам діючого законодавства до первинних документів.

При цьому, оскільки зміст господарських правовідносин є предметом дослідження в ході проведення податкової перевірки, то в межах спірних правовідносин у контролюючого органу відсутні правові підстави для відмови у реєстрації податкових накладних з підстав наявності чи відсутності певних документів.

Отже, подані Позивачем пояснення та копії документів щодо повністю відображають зміст та дійсність відповідної господарської операції і були достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про її реєстрацію у Реєстрі.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач-1 не подав належних доказів правомірності прийняття Головним управлінням ДПС у Львівській області рішень від 10.10.2024: №11894441/42152655, № 11894441/42152655, № 11894438/42152655, № 11894439/42152655, №11894437/42152655, № 11894436/42152655, № 11894445/42152655, № 11894444/42152655, №11894443/42152655, від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 300 від 31.08.2024 №11894440/42152655, № 11894435/42152655, № 11894434/42152655.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржувані рішення про відмову в реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, суд дійшов переконання, що такі прийняті відповідачем без урахування вимог Податкового кодексу України та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому їх слід визнати протиправними та скасувати, задовольнивши першу позовну вимогу.

Відповідно ч.3 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Водночас суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. За таких обставин, суд вважає, що у вказаному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання її на реєстрацію.

Висновки суду у вказаній справі узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними в його постановах від 02.04.2019 (справа №822/1878/18) та від 18.07.2019 (справа №1740/2004/18).

Покладення на відповідача-2 такого обов'язку не є втручанням в його дискреційні повноваження, адже повноваження державних органів не можуть вважатися дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.

За правилами ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, приписами ст.382 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та, за наслідками розгляду даного звіту, як один з можливих варіантів - накладення штрафу.

При цьому, встановлення зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є правом суду.

Суд звертає увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.

У суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде, а тому підстави для встановлення судового контролю відсутні.

Таким чином, позовна вимога щодо встановлення судового контролю не підлягає до задоволення.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Також відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Львівській області та з Державної податкової служби України.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Також відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Львівській області та з Державної податкової служби України.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, КАС України суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 10.10.2024: №11894441/42152655, № 11894441/42152655, № 11894438/42152655, № 11894439/42152655, №11894437/42152655, № 11894436/42152655, № 11894445/42152655, № 11894444/42152655, №11894443/42152655, від 10.10.2024 року щодо податкової накладної № 300 від 31.08.2024 №11894440/42152655, № 11894435/42152655, № 11894434/42152655.

зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні № 211 від 30.06.2024 року, № 191 від 31.07.2024 року, № 302 від 31.08.2024 року, № 209 від 30.06.2024 року; № 190 від 31.07.2024 року; № 301 від 31.08.2024 року; № 208 від 30.06.2024 року; № 189 від 31.07.2024 року; № 300 від 31.08.2024 року; № 210 від 30.06.2024 року; № 192 від 31.07.2024 року; № 305 від 31.08.2024 року складені та подану на реєстрацію ТОВ «АЛЬТЕРРА КОНСТРАКШН» датою їх подання на реєстрацію.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕРРА КОНСТРАКШН» (81137, Львівська область, Львівський район, с. Пасіки-Зубрицькі, вул. Дорожна, 58, ЄДРПОУ 42152655) 18168,00 грн сплаченого судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська пл., 8, ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТЕРРА КОНСТРАКШН» (81137, Львівська область, Львівський район, с. Пасіки-Зубрицькі, вул. Дорожна, 58, ЄДРПОУ 42152655) 18168,00 грн сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБрильовський Роман Михайлович