26 лютого 2025 рокусправа № 380/870/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в місті Львові в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління ДФС у Львівській області, за участі Головного управління ПФУ у Львівській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), від імені якого діє представник Пилип І.Д., звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (комісія з реорганізації ГУ ДФС) (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області, щодо відмови у наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, що враховується для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 року № 45 (в редакції до внесення до неї змій постановою КМ України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»), із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення з 01.04.2019 перерахунку довічної пенсії позивачу за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019р., із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262). У зв'язку із набранням 05 березня 2019 року законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 та набранням 24 червня 2020 року законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, позивач звернувся до відповідача зі заявою щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 квітня 2019 року, з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення, однак отримав відмову. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки з 05 березня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Тому, на думку позивача, саме з цієї дати він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб№ (далі - Постанова № 704), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Суд залучив Головне управління ПФУ у Львівській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, а також витребував в цієї особи копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Так, ГУ ДФС у Львівській області листом надало позивачу відповідь на його звернення та роз'яснило, що згідно положення ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII для перерахунку пенсій, призначених за нормами цього Закону, мають бути дотримані такі вимоги: - збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців; - прийняття рішення Урядом щодо умов, розмірів та порядку проведення перерахунку призначених пенсій; - отримання списків таких осіб від ГУ ПФУ. Відтак, на відповідача покладено обов'язок по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у разі: підвищення розмірів грошового забезпечення; прийняття рішення Урядом щодо умов, розмірів та порядку проведення перерахунку призначених пенсій; отримання списків від управління Пенсійного фонду. Оскільки визначені Порядком №45 обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, не настали, тому підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивачу відсутні.
Суд дослідив аргументи сторін, викладені в заявах по суті спору, а також зібрані у справі докази та встановив такі обставини справи і відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 звільнений з органів податкової міліції та з 01.04.2004 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262 (а.с.33-44).
У зв'язку із набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 та відповідно до Постанови від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу проведено перерахунок його пенсії виходячи із розміру трьох складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років), визначених на підставі Постанови №704 (а.с.43 зворот).
Позивач звернувся до ГУ ДФС у Львівській області про видачу довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року за прирівняною посадою, яку він займав на час звільнення зі служби, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року з включенням до неї, крім основних, також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Листом від 10.12.2024 № 175/6/13-01-19 (а.с.19-21) Головне управління ДФС у Львівський області відмовило позивачу у складанні та скеруванні такої довідки. Підставою для відмови слугувало те, що згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» пункти 1-3 Постанови № 103 (щодо перерахунку пенсій та виплати сум підвищень) виключено, зміни до Постанови № 704 і постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції) щодо збільшення розмірів грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України не вносилися, а після 21 лютого 2018 року рішення про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, Урядом не приймалися, то підстави для видачі довідок відсутні. Також у листі зазначено про те, що підпунктом 4 пункту 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1150 внесено зміни до частини третьої статті 63 Закону № 2262, відповідно до яких перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу податкової міліції проводиться з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Зважаючи на те, що під час перерахунку пенсій використовується грошове забезпечення за відповідною або аналогічною (прирівняною) посадою, тому органом, уповноваженим на виготовлення довідки, має бути спершу прирівняно посади осіб, звільнених зі служби, до посад осіб, грошове забезпечення яких збільшено. Проектом постанови Кабінету Міністрів України, який узгоджений зі всіма заінтересованими особами, Міністерство внутрішніх справ України визначено уповноваженим органом на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу податкової міліції, у разі збільшення грошового забезпечення поліцейським, та підготовку і подання документів для призначення пенсії за нормами Закону № 2262 особам, звільненим з органів податкової міліції. Наразі проект постанови листом Мінфіну від 13 грудня 2022 року № 16030-03-3/29663 направлено до Кабінету Міністрів України для прийняття рішення.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд керується такими мотивами:
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в податковій міліції визначає Закон № 2262. Частиною третьою статті 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ця норма статті 43 Закону № 2262 міститься в розділі V “Обчислення пенсії», тобто в загальному розмірі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262, частинами першою, другою якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Цією постановою затверджено схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9 (пункт 1); установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2); надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 1) установлювати: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; 2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (пункт 5); надано право виплачувати надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16 (пункт 6).
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України видав постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24 лютого 2018 року. Пунктами 1, 2 цієї постанови постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Також Постановою № 10 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.
Рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. За змістом частини першої статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття. Отже, на підставі приписів частини другої статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року. Відповідно до усталених підходів Верховного Суду, факт набрання 05 березня 2019 року законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 слід тлумачити як відновлення дії редакції пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, що діяла до внесення згаданих змін; алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема пенсійні органи та органи, уповноважені на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився. Так, на час звернення позивача до відповідача зі заявою щодо видачі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням у ній також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідний державний орган, з якого особу було звільнено зі служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Як зазначено вище, 01 березня 2018 року набрала чинності Постанова № 704, з виданням якої збільшилося грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції та введено для них нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення. Тому починаючи з 05.03.2019 пенсія позивача повинна бути обчислена виходячи з розміру усіх складових грошового забезпечення , розрахованих відповідно до Постанови № 704 та вимог статей 43 і 63 Закону № 2262.
З 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання законної судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а й з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії. Водночас до моменту отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення у органу ПФУ не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Суд, відповідаючи на аргументи відповідача, дійшов висновку, що підставою для перерахунку пенсії з 05.03.2019 є рішення Кабінету Міністрів України, а саме Постанова №704. При цьому процедура перерахунку пенсії регулюється Порядком № 45, який є чинним. Тому необхідність прийняття будь-яких додаткових рішень для перерахунку пенсії позивача не вимагається; визнання судом протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України як про виникнення підстав для перерахунку пенсії, так і повторного подання відповідних списків до уповноважених органів. Адже підстава перерахунку пенсії (Постанова № 704) з ухваленням рішення суду у справі № 826/3858/18 не змінилася, як і списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку. Аналогічний висновок щодо застосування норм права висловлений Верховним Судом у рішенні від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19, у пункті 24 якого зазначено, що суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45. Постановою № 704, яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Отже, з урахуванням змін (збільшення) у зв'язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, а також враховуючи визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд дійшов висновку, що пенсія позивача на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262 та пункту 5 Порядку № 45 підлягає перерахунку з урахуванням в складі грошового забезпечення, що є базою для визначення розміру пенсії, не лише основних, а й додаткових видів грошового забезпечення. Для реалізації цього перерахунку необхідно видати довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року для перерахунку його пенсії з 01 квітня 2019 року, тому відповідні доводи відповідача у цій частині суд відхиляє як помилкові.
Щодо органу, уповноваженого на виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, суд керується такими мотивами: органи, уповноважені на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначені пунктом 3 Порядку № 45, за змістом якого довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: - у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; - у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС; - у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії; - в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) - Мін'юстом; - в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС. Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків. У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Отже, за загальним правилом, встановленим пунктом 3 Порядку № 45, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видає той державний орган, з якого особу було звільнено із служби. Якщо зазначений державний орган ліквідовано, то таку довідку видає правонаступник ліквідованого державного органу, а якщо він відсутній, його визначає Кабінет Міністрів України відповідним актом.
Згідно з частинами першою, п'ятою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. З відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суд встановив, що Головне управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700) перебуває у стані припинення. Запис про припинення цього суб'єкта в результаті його ліквідації відсутній.
Враховуючи посаду, з якої позивача звільнено зі служби, суд дійшов висновку, що саме ГУ ДФС у Львівській області відповідно до пункту 3 Порядку № 45 є органом, уповноваженим у спірному випадку на виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року.
Стосовно посилань відповідача на зміни, внесені Законом № 1150 до частини третьої статті 63 Закону № 2262, відповідно до яких перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу податкової міліції проводиться з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, суд зазначає, що метою звернення позивача до відповідача у спірних правовідносинах за отриманням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення є перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням тих складових, які первинно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року через установлені Постановою № 103 обмеження, а не перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Тобто зміни, внесені Законом № 1150 до частини третьої статті 63 Закону № 2262, який набрав чинності 25 березня 2021 року, на спірні правовідносини не поширюються, а тому доводи відповідача у цій частині суд відхиляє.
З цих же мотивів суд відхиляє покликання відповідача і на те, що оскільки під час перерахунку пенсій використовується грошове забезпечення за відповідною або аналогічною (прирівняною) посадою, тому органом, уповноваженим на виготовлення довідки, має бути спершу прирівняно посади осіб, звільнених зі служби, до посад осіб, грошове забезпечення яких збільшено. Суд також враховує, що відповідач не вказав жодного чинного акта Кабінету Міністрів України, який би визначав будь-який інший орган, уповноважений на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення особам, звільненим з органів податкової міліції, ніж територіальний орган ДФС України. Отже, органом, уповноваженим на виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії позивача, у межах спірних правовідносин є ГУ ДФС у Львівській області.
Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Суд не здійснює розподілу судових витрат, оскільки позивач є особою з інвалідністю 3 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, тому звільнений від сплати судового збору згідно статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI.
Керуючись ст.ст. 19-22,25-26,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів; ідентифікаційний код 39462700) підготувати та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Судові витрати не розподіляти.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович