Рішення від 27.02.2025 по справі 340/8017/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2025 року м.Кропивницький Справа № 340/8017/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградський окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлене довідкою від 21.11.2024, відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнано придатним до військової служби;

- зобов'язати Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно провести медичний огляд військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою визначення придатності його для проходження військової служби.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 21.11.2024 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та згідно з довідкою від 21.11.2024 визнаний придатним до військової служби. Вказує, що 28.1.2024 засобами поштового зв'язку направив скаргу на рішення відповідача до 11 Регіональної ВЛК, рішення за яким на час звернення до суду не тримав. При цьому позивач вказує, що рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню з подальшим призначенням повторного огляду зважаючи на те, що при складанні оскаржуваного рішення (довідка від 21.11.2024) не враховано попередніх діагнозів встановлених відносно здоров'я позивача, в результаті чого невірно визначено пункти статей Розкладу хвороб, а отже і ступінь придатності останнього до військової служби.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою від 20.12.2024 судом відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 17.02.2025, за клопотанням представника позивача від 13.02.2025 (а.с.36), витребувано додаткові докази по справі від відповідача.

Відповідачем 07.01.2025 подано відзив на позовну заяву, у якому проти позову ОСОБА_2 відповідач заперечує. Зазначає, що оскаржуване рішення (довідка від 21.11.2024) прийнято відповідно до вимог та у відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402. Зазначає, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку даної комісії щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутись до ВЛК регіону щодо перегляду рішень ВЛК, яка наділена таким правом. У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК. В даному випадку позивач звернувся до Регіональної ВЛК, але рішення не було прийнято, що свідчить про можливу бездіяльність 11 Регіональної ВЛК, а тому, на переконання відповідача, позов мав бути пред'явлений саме до 11 Регіональної ВЛК. Крім того, вказує, з посилання на постанову Верховного Суду від 12.06.2020 №810/5009/18,що суд не наділений повноваженнями надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової службу (а.с.29-33).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , 1987 року народження, 21.11.2024 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами якого складено довідку №7/3007 від 21.11.2024 (а.с.44).

Відповідно до вказаної довідки позивач визнаний придатним до військової служби.

Позивач, вважаючи протиправними висновки відповідача про ступінь придатності до військової служби, звернувся з даним позовом до суду, в якому, крім іншого вказує, що 27.11.2024 звернувся до 11 Регіональної ВЛК із скаргою на рішення відповідача , але станом на дату звернення до суду рішення за скаргою не тримав (а.с.16,17).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, із врахуванням встановлених у справі обставин, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII, (далі Закон № 2232-XII).

Відповідно до частин 3, 5, 9 статті 1 Закону № 2232-XII, військовий обов'язок включає проходження військової служби.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Згідно із частинами 6, 13, 14 статті 2 Закону № 2232-XII, одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України.

Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, затверджено "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", (далі - Положення № 402).

Згідно із пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу I Положення № 402 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу I Положення № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.12 глави 2 розділу IІ Положення № 402 у спірних питаннях, пов'язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у заклад охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України.

Згідно з пунктом 2.2 глави 2 розділу I Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону.

Пунктом 2.4.4 глави 2 розділу I Положення № 402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема:

організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності;

контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку;

розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

Згідно з пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)"; "Придатний до військової служби".

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку"; Обмежено придатний до військової служби.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Згідно з пунктом 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Пунктом 20.2 глави 20 розділу II Положення № 402 визначено, що постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

Постанови штатних ВЛК про ступінь придатності до військової служби можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.

Відповідно до підпунктів 2.5.1, 2.5.2, 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать:

госпітальні ВЛК;

гарнізонні ВЛК;

ЛЛК;

ВЛК Десантно-штурмових військ;

ВЛК ТЦК та СП;

ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України;

ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України;

ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК, ВЛК ТЦК та СП не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Підпунктом 2.5.9 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402, встановлено, що позаштатні ВЛК здійснюють службове листування через діловодство закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, при яких ці комісії утворені.

Згідно з підпунктом 2.8.3 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення № 402, ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

Підпунктом 2.9.1 пункту 2.9 глави 2 розділу I Положення № 402 визначено, що до позаштатних тимчасово діючих ВЛК (ЛЛК) належать:

ВЛК (ЛЛК) ВВНЗ;

ВЛК приймально-технічної комісії (далі - ПТК) ВМС Збройних Сил України;

ВЛК для медичного огляду особового складу підводних човнів;

ВЛК для медичного огляду водолазів;

ВЛК для медичного огляду військовослужбовців, які залучаються до підводного керування танками та іншими машинами;

ВЛК Десантно-штурмових військ;

ВЛК для медичного огляду поповнення.

Судом встановлено, що позивач, відповідно до пп. 2.8.3 пункту 2.8. глави 2 розділу І Положення № 402 звернувся 27.11.2024 до 11 Регіональної ВЛК щодо перегляду постанови Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про ступінь його придатності до військової служби.

Разом з тим, суд зазначає, що позивач, всупереч положенням ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", не отримавши відповіді за результатами розгляду скарги, вже 16.12.2024 звернувся до суд з даним позовом.

Суд враховує, що Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 в межах своїх повноважень, встановлених Положенням № 402 при проведенні медичного огляду позивача та визначення непридатності, придатності або обмеженої придатності його до військової служби у воєнний час, склала довідку №7/3007 від 21.11.2024 про придатність позивача до військової служби у повній відповідності до Положення № 402, тобто в індивідуальному порядку.

Суд не може надавати оцінку діям Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 при прийняті нею оскаржуваного рішення щодо придатності позивача до військової служби за встановленими медичними діагнозами, оскільки такі повноваження ВЛК є виключними, і така оцінка не є правовою.

Крім того суд враховує, що до складу ВЛК входять лікарі із відповідною спеціальною освітою та певним досвідом роботи у сфері медицини.

Суд при вирішенні спору не встановив допущених Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 порушень Положення № 402 при прийнятті рішення щодо придатності позивача до військової служби.

Суд враховує, що позивач скористався правом досудового врегулювання спору шляхом звернення до 11 Регіональної ВЛК щодо перегляду постанови Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , але не дочекавшись рішення щодо остаточного вирішення спірного питання, звернувся до суду, що свідчить про передчасність звернення до суду.

За таких обставин. суд вважає, що відсутні правові підстави для того щоб визнати протиправною та скасувати рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про ступінь придатності ОСОБА_1 , 1987 року народження, до військової служби, оформлену довідкою від 27.11.2024 №7/3007, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК