27 лютого 2025 рокум. Ужгород№ 260/8054/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у спрощеному письмовому провадженні адміністративну справу позовом за ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
встановив
05 грудня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адмінсуду з позовом , в якому просить визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нерозгляду його заяви про видачу довідки про грошове забезпечення станом на 01 січня 2023 року та зобовязати відповідача видати дану довідку.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ним 26 жовтня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 подано заяви про видачу довідки про грошове забезпечення станом на 01 січня 2023 року. Однак відповідач відповіді не надав, чим самим порушив статтю 40 Конституції України , та ст. 20 ЗУ "Про звернення громадян". Позивач зазначає, що він має право на отримання даної довідки в силу Закону № 294-ІХ, № 1082-ІХ та № 1928- ІХ, 22-62-ХІ , виходячи з розміру складових розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України № 2262-ХІ та статті 9 Закону № 20-11-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб , встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.
10 грудня 2024 року ухвалою ЗОАС відкрито прощене позовне провадження та зобовязано позивача надати суду в термін 7 днів: докази отримання (реєстрації) відповідачем заяви позивача від 26.10.2024 р. Запропоновано відповідачу надати відзив на позов та докази, які в нього є в термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
24 грудня 2024 року представником відповідач подано Відзив на позов, в якому відповідач заперечив проти позову, зазначаючи , що у відповідача відсутні підстави для зобовязання перерахувати розмір грошового забезпечення позивача скласти та надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.23 року для перерахунку пенсії позивача.
Витребуваних доказів суду не надано.
03 січня 2025 року позивач надав суду відповідь на відзив, в якій зазначив , що відзив відповідача є необєктивний та формальний , а твердження відповідача є хибними.
Обставини встановлені судом.
ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, що стверджується копію Посвідчення Серія НОМЕР_1 .
26 жовтня 2024 року ним написано заяву "Про наданні довідки щодо грошового забезпечення, адресовану ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій заявник просив надати до ГУ ПЙУ в Закарпатській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на січень 2023 року , і надіслати заявнику дублікат довідки та повідомити дату надіслання довідки та вихідний номер надіслання.
Дана заява направлена 26.10.2024 року рекомендованим листом через Укрпошту, що стверджується фіскальним чеком 8930003811332.
Згідно інформація , яку суд тримав і з сайту Укрпошти даний лист 8930003811332 вручено відповідачу 06.11.2024 року.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до статті 1. Закону України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо. (ст. 3 Закону 393/96-ВР ).
Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.( ст. 15 Закону № 393/96-ВР.
У відповідності до ст. 77 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. 2. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Судом встановлено , що заява не була розглянута відповідачем , доказів протилежного суду не надано, чим самим допущено порушення вищевказаних вимог Закону Закону України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР .
Отже суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви в частині вимоги зобовязання розглянути подану позивачем 26.10.2024 року та отриману відповідачем 06.11.24 року .
Оскільки відповідач не розглянув заяву заявника та не прийняв жодного рішення , то вимога позивача про зобовязання вижати довідку є передчасною.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про недотримання відповідачем вищевказаних критеріїв, що призвело до протиправної бездіяльності щодо нерозгляду заяви позивача.
Керуючись статтями 6, 9, 72-76, 242 -246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.10.24 року про видачу довідки про грошове забезпечення станом на 01 січня 2023 року.
Зобовязати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.10.24 року про видачу довідки про грошове забезпечення станом на 01 січня 2023 року з врахуванням правової оцінки наданою судом у рішенні.
Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом 30 днів.
СуддяЗ.Б.Плеханова