Справа 522/339/25
Провадження 3/522/262/25
27.02.2025 м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси ІонідіК.В.,
за участю: прокурора Острик О.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу забезпечення діяльності органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 5 категорії та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 08.11.2024, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45, п. 2-7 розділу ХІІІ Закону.
Крім того, ОСОБА_1 , припиняючи з 02.05.2022 діяльність на посаді головного спеціаліста відділу забезпечення діяльності органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 5 категорії та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 08.11.2024, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону.
Крім того, ОСОБА_1 , припинивши з 02.05.2022 діяльність на посаді головного спеціаліста відділу забезпечення діяльності органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 5 категорії та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 08.12.2024, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушила вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45, п. 2-7 розділу ХІІІ Закону.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала у повному обсязі, надала пояснення по суті порушень, згідно з якими дійсно не навмисно допустила несвоєчасне подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021, 2022 роки, при цьому посилалась на збіг складних життєвих обставин.
Прокурор Острик О.В. висловила позицію, згідно з якою вважала, що у діяннях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та з урахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП просила притягнути її до адміністративної відповідальності та застосувати адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією зазначеної статті.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши наявні матеріали справи встановив наступне.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Так, ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з приміткою до вказаної статті, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пп. «в» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
У відповідності до абз. 15 ч. 1 ст. 1 Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Частиною 1 ст. 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12.10.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, крім даних протоколів про адміністративне правопорушення № 38/2025, 39/2025, 40/2025 від 07.01.2025 та власне пояснень останньої, також підтверджується копіями наступних досліджених у судовому засіданні документів: розпорядження міського голови м. Одеси № 1429К від 24.09.2021, згідно з яким ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу забезпечення діяльності органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради з 24.09.2021; трудової книжки серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 ; листа Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції №47-10/57396-24 від 06.08.2024; листа-запиту Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань №63744-2024 від 15.11.2024 (145710); листа - відповіді Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 25.11.2024 № 01-12/1918/вих.; витягів з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно з даними яких: щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік ОСОБА_1 подано 08.11.2024 о 02:54; декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (при звільненні) ОСОБА_1 подано 08.11.2024 о 05:11; щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, ОСОБА_1 подано 08.12.2024 о 06:27; паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_1 .
Враховуючи характер адміністративних правопорушень, особу порушника, ступінь вини, інші обставини справи суд вважає за необхідне та достатнє для виправлення застосувати адміністративне стягнення з урахуванням положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, згідно із санкцією ч. 1 ст.172-6 КУпАП, у виді мінімального штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у зв'язку із винесенням постанови про накладання адміністративного стягнення, на порушника покладається обов'язок сплати судового збору, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 10, 33, 36, 40-1, 251, 252, 268, 280, 283, 284 КУпАП, -
Матеріали проваджень у справах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа №522/339/25, провадження №№3/522/262/25, 3/522/263/25, 3/522/264/25) об'єднати в одне провадження (справа №522/339/25, провадження №3/522/262/25).
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП остаточно накласти на неї адміністративне стягнення, у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Згідно з ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Копію постанови протягом трьох днів вручити або вислати особі, щодо якої її винесено.
Суддя К.В. Іоніді