25.02.2025
Справа № 744/30/25
Провадження № 3/744/169/2025
25 лютого 2025 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі головуючого - судді Смаги С. В.,
при секретарі Бородіній В. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від військової частини НОМЕР_1 , щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , уродженця міста Червонозаводське Лохвицького району Полтавської області, громадянина України, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , командира відділення - начальника радіостанції управління штабу взводу зв'язку військової частини НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Семенівського районного суду Чернігівської області з військової частини НОМЕР_1 надійшла вищевказана справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП).
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 № 1 від 14 січня 2025 року особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 поставлено до вини те, що «Склад адміністративного правопорушення: згідно ст. 1 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року № 1932-Х11 зі змінами: особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 постановлено ввести воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022 та від 12.08.2022 № 573, затвердженими Законами України від 15.03.2022 №2119-ІХ, від 21.04.2022 №2212-ІХ, від 22.05.2022 №2263-ІХ, від 15.08.2022 №2500-ІХ, від 06.11.2023 року № 734/2023 та від 05.02.2024 № 45/2024 строк дії воєнного стану в Україні продовжено до теперішнього часу.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, іі територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" на території України оголошено загальну мобілізацію та, після його затвердження 03 березня 2022 року Верховною Радою України, цей Указ набрав чинності, в зв'язку з чим в Україні відповідно до положень статті 1 Закону України "Про оборону України" та статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" розпочався особливий період, який діє по теперішній час.
Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, проходячи службу у військовій частині НОМЕР_1 , сержант ОСОБА_1 , командир відділення - начальник радіостанції управління штабу батальйону взводу зв'язку військової частини НОМЕР_1 відповідно до вимог ст. ст. 3, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України (зокрема - положень ст. 3 про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю) та законів України, військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим та виявляти повагу до командирів начальників, беззастережно, неухильно, точно та у встановлений строк виконувати їх накази, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки, додержуватися вимог військових статутів, дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків, бути взірцем належної поведінки, виконуючи службові обов'язки.
Відповідно до ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця бездоганно та неухильно додержуватися всіх порядків і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
14 січня 2025 року згідно усної доповіді начальника групи зв'язку та кібербезпеки військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_3 , стало відомо про те, що сержант ОСОБА_1 , командир відділення - начальник радіостанції управління штабу військової частини НОМЕР_1 був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння. Для перевірки стану алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних засобів сержант ОСОБА_1 був направлений до Комунального некомерційного підприємства «Семенівська міська лікарня» Семенівської міської ради Чернігівської області, за результати обстеження якого сержант ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння (результати Аlcotest Drager - 1,76%). (копія акту та висновку медичного огляду додається).
Відповідно до статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Згідно ст. 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-20 КУпАП відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння тягнуть за собою накладення штрафу від ста до п'ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до семи днів.
Згідно з ч. 3 ст. 172-20 КУпАП дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі правопорушення або в умовах особливого періоду, - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Таким чином, ОСОБА_1 , командир відділення - начальник радіостанції управління штабу батальйону взводу зв'язку військової частини НОМЕР_1 , грубо порушуючи вимоги статей 11, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення».
За змістом правил, закладених у норму ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Проте, зміст протоколу про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам, встановленим законодавством.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 № 1 від 14 січня 2025 року, не зазначені дані про місце вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке поставлене до вини особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , що унеможливлює визначення територіальної підсудності справи про адміністративне правопорушення. Також не зазначено час вчинення адміністративного правопорушення. З протоколу не зрозуміло де саме та коли (дата, час) був виявлений ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння.
Також з протоколу не зрозуміло, що саме вчинив ОСОБА_1 : розпивав алкогольні напої на території військової частини, військового об'єкту, або з'явився на території військової частини в нетверезому стані, або виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, в умовах особливого періоду.
З урахуванням вищевказаних недоліків, суд приходить до висновку про необхідність повернення справи на доопрацювання з метою усунення порушень закону. Допущені порушення унеможливлюють якісний, повний, об'єктивний розгляд справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Повернути на доопрацювання справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення як неналежно оформлену до військової частини НОМЕР_1 .
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С. В. Смага