Рішення від 20.02.2025 по справі 607/15329/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.02.2025 Справа №607/15329/24 Провадження №2/607/1200/2025

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Стельмащука П.Я., за участю секретаря судового засідання Двикалюк І.В., позивача ОСОБА_1 та її представника адвоката Сідорова В.М., представника відповідача Тернопільської обласної ради Михальчук О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної ради, Комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» про визнання протиправними та скасування розпорядження і наказу, поновлення на роботі,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Сідоров В.М. звернувся до суду із позовом до Тернопільської обласної ради, Комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області», у якому просить: визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Тернопільської обласної ради «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» та призначення Дзудзила Володимира Миколайовича виконувачем обов'язків директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» № 105 від 07 червня 2024 року; визнати протиправним та скасувати наказ комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» № 20-к від 12 червня 2024 року; поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на посаді директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області».

Позов мотивовано тим, що рішенням одинадцятої сесії шостого скликання Тернопільської обласної ради № 1385 від 04.06.2019 утворено комунальну установу «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» (скорочене найменування - КУТОР «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області»). Вказаним вище рішенням на посаду директора комунальної установи з 05.06.2019 призначено ОСОБА_1 . Керуючись цим рішенням винесено наказ по комунальній установі Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» № 01-к від 07.06.2019, з якого вбачається, що ОСОБА_1 приступила до виконання обов'язків директора КУТОР «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» на умовах укладеного між нею та Тернопільською обласною радою контракту від 07.06.2019 на строк 5 років. Пункт 6.1 Контракту визначає термін його дії, а саме з 07 червня 2019 року по 07 червня 2024 року.

Розпорядженням голови Тернопільської обласної ради № 105 від 07.06.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади директора КУТОР «Центру аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» у зв'язку і закінченням строку дії контракту, на підставі пункту 2 частини першої статті 36 КЗпП України. Також, керуючись розпорядженням № 105 винесено наказ по КУТОР «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» № 20-к від 12 червня 2024 року про звільнення ОСОБА_1 з посади директора та призначення виконувача обов'язків ОСОБА_2 .

Позивач вважає, що дані акти винесені із порушенням процедури звільнення з посади директора, передбаченої Положенням про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності сіл, селищ, міст Тернопільської області (додаток 1 до рішення Тернопільської обласної ради № 1737 від 21 серпня 2014 року).

Так, ОСОБА_1 , 14.05.2024 (близько за місяць до закінчення строку дії контракту) звернулась до першого заступника голови Тернопільської обласної ради із заявою про продовження терміну дії контракту. На виконання вимог пунктів 4.8., 4.9 Положення ОСОБА_1 до заяви додала копію контракту та звіти про виконання умов контракту за період роботи на посаді керівника у період з 2019 по 2024 роки. Заява позивача прийнята та зареєстрована 19.05.2024.

Проте, заява ОСОБА_1 про продовження терміну дії контракту головою Тернопільської обласної ради не передавалася на розгляд постійної комісії для розгляду та внесення пропозицій. Позивач вважає, що такі дії призвели до порушення порядку розгляду заяви про продовження строку дії контракту, передбаченого положенням про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності сіл, селищ, міст Тернопільської області (додаток 1 до рішення Тернопільської обласної ради № 1737 від 21 серпня 2014 року), а тому вищезгадані розпорядження та наказ про звільнення позивача з посади директора КУТОР «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою судді від 23.07.2024 відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

08.08.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому перший заступник голови Тернопільської обласної ради В. Болєщук просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що 14.05.2024 на адресу Тернопільської обласної ради (менше як за два місяці), надійшла заява ОСОБА_1 про продовження терміну дії контракту. Відповідно до резолюції керівника від 14.05.2024 ця заява розписана на куратора постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, промисловості, зв'язку, туризму, курортно-рекреаційної та зовнішньоекономічної діяльності ОСОБА_3 для розгляду у встановленому порядку і скеровано виконувачці обов'язків начальника управління з питань комунального майна та природних ресурсів Тернопільської обласної ради ОСОБА_4 . 07.06.2024 загальним відділом Тернопільської обласної ради зареєстровано службову записку ОСОБА_5 , в якій надано інформацію першому заступнику голови Тернопільської обласної ради Володимиру Болєщуку про те, що станом на 07.06.2024 заява директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» Тетяни Четвертак від 14.05.2024 не була включена депутатами - членами постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, промисловості, зв'язку, туризму, курортно-рекреаційної та зовнішньоекономічної діяльності до порядку денного засідання вказаної комісії та, відповідно, не розглянута Постійною комісією Тернопільської обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, промисловості, зв'язку, туризму, курортно-рекреаційної та зовнішньоекономічної діяльності. Відповідно до пункту 4.17 положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, затвердженого рішенням Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року № 1737 і пункту 13 положення про управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, затвердженого рішенням Тернопільської обласної ради від 15 березня 2014 року № 1622 (зі змінами, внесеними рішенням Тернопільської обласної ради від 17 червня 2014 року № 1722) у міжсесійний період голова Тернопільської обласної ради має право звільняти із займаних посад керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області з їх ініціативи та на визначених законодавством підставах. У цьому випадку є законодавча підстава, оскільки відповідно до пункту 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України підставою припинення трудового договору є закінчення його строку. Продовжити трудові відносини після закінчення строку трудового договору (контракту) є правом, а не обов'язком. Разом з цим, протягом дії трудового договору позивач не оскаржувала умови контракту з підстав порушення її трудових прав, не просила визнати недійсним трудовий договір або окремі його пункти, та не ініціювала внесення змін та доповнень до положень трудового договору, що свідчить про погодження позивача з умовами цього договору, зокрема щодо його строковості. А також відповідач стверджує, що позивачем пропущено місячний строк на звернення до суду, передбачений статтею 233 КЗпП України, так як розпорядження голови Тернопільської обласної ради від 07.06.2024 про звільнення з посади позивач отримала того ж дня 07.06.2024.

27.08.2024 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача зазначає, що позивач звільнена усупереч процедурі, визначеній у Положенні про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області (додаток 1 до рішення Тернопільської обласної ради № 1737 від 21 серпня 2014 року). Оскільки позивачка виступила з ініціативою про продовження терміну дії контракту, то її заява підлягала до розгляду та включення до порядку денного на засіданні постійної комісії Тернопільської обласної ради, що надає відповідний висновок для підготовки проекту рішення Тернопільської обласної ради про звільнення або продовження терміну дії контракту. Крім того, звільнення керівника підприємства, установи або організації у зв'язку із закінченням строку дії контракту не підпадає під повноваження голови обласної ради в міжсесійний період. Це питання має бути розглянуте на черговій сесії ради. З огляду на правові тлумачення та судову практику, норма, що надає голові обласної ради право звільняти керівників у міжсесійний період, має на меті захист інтересів громади у випадках, коли негайне звільнення є необхідним для уникнення негативних наслідків. Закінчення строку контракту не є такою підставою, оскільки це передбачувана подія, яка не потребує термінового втручання. З приводу того, що протягом дії контракту позивачка не оскаржувала його умови слід зазначити, що при укладенні контракту ОСОБА_1 усвідомлювала його строковий характер, разом з цим п. 5.8 Контракту від 07.06.2019 передбачено: протягом двох останніх місяців терміну дії контракту сторони у встановленому Тернопільською обласною радою порядку можуть укласти угоду про продовження дії контракту на новий строк. Предметом позову не є оскарження умов контракту, укладеного з ОСОБА_1 як з керівником комунальної установи, а порушення процедури її звільнення, а саме не винесення її заяви про продовження терміну дії контракту на розгляд постійної комісії Тернопільської обласної ради для надання висновку про доцільність продовження контракту чи звільнення з посади. Також пунктом 4.15 Положення передбачено, що Тернопільська обласна рада до прийняття рішення щодо припинення дії контракту завчасно повідомляє керівника у письмовій формі про внесення на розгляд сесії обласної ради питання щодо звільнення його з посади. Разом з цим, відповідач проігнорував та формально поставився до цієї вимоги. Повідомлення у месенджері не може вважатись належним повідомленням позивача у письмовій формі про звільнення з посади керівника комунальної установи.

29.08.2024 та 02.09.2024 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, згідно із якими представник відповідача Тернопільської обласної ради Михальчук О.Ю. та перший заступник голови Тернопільської обласної ради В. Болєщук вказують на те, що позивачка подала до Тернопільської обласної ради заяву за три тижні до закінчення строку дії контракту, і в цей період не було заплановано проведення пленарного засідання сесії Тернопільської обласної ради, оскільки постійні комісії розглядають заяву керівника про продовження терміну дії контракту не рідше одного разу на квартал. Тому розглянути Тернопільською обласною радою питання про продовження терміну дії контракту або звільнення керівника із займаної посади було неможливо. Тернопільською обласною радою визначено, що з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області укладаються строкові трудові договори контракти, і відповідно до пункту 5.8 контракту, укладеного між Тернопільською обласною радою і ОСОБА_1 , протягом двох останніх місяців терміну дії контракту сторони у встановленому Тернопільською обласною радою порядку можуть укласти угоду про продовження дії контракту на новий строк. Якщо таку угоду до дня закінчення дії контракту не буде укладено, контракт вважається припиненим. На вказаних підставах Тернопільська обласна рада рішенням від 04 липня 2024 року № 993 «Про затвердження виданих у міжсесійний (міжпленарний) період розпоряджень голови Тернопільської обласної ради» затвердила видане у міжсесійний (міжпленарний) період розпорядження голови Тернопільської обласної ради від 07 червня 2024 року № 105, яке позивач оскаржує. Враховуючи вищенаведене і те, що позивачем не наведено жодного обґрунтованого доводу про порушення відповідачем вимог законодавства під час його звільнення, Тернопільська обласна рада просить відмовити у задоволенні позову.

Від другого відповідача Комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» заяв по суті спору до суду не надходило.

Позивач та її представник адвокат Сідоров В.М. в судовому засіданні 18.02.2025 позовні вимоги підтримали та просили задовольнити з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача Тернопільської обласної ради Михальчук О.Ю. в судовому засіданні 18.02.2025 щодо задоволення позовних вимог заперечила з підстав зазначених у відзиві на позов та у запереченні на відповідь.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» участь в судовому засіданні свого представника не забезпечила, хоча про місце та час розгляду була повідомлена належним чином.

Ухвалення та проголошення судового рішення відкладено до 14.30 год. 20.02.2025.

Дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Тернопільської обласної ради від 04.06.2019 №1385 утворено з 04.06.2019 комунальну установу Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» та призначено з 05.06.2019 ОСОБА_1 на посаду директора вказаної установи.

07.06.2019 між Тернопільською обласною радою (наймач), та ОСОБА_1 (керівник) укладено контракт з керівником комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області», що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області.

На підставі контракту виникають трудові відносини між керівником установи та наймачем, тому даний контракт є трудовим договором. (п. 1.2 контракту).

Підпунктом 3 пункту 2.11. контракту передбачено, що наймач звільняє керівника у разі закінчення терміну дії контракту.

Відповідно до п.п. 5.1 та 5.2 контракту внесення змін і доповнень до цього контракту здійснюється шляхом підписання додаткових угод. Цей контракт припиняється: у разі закінчення терміну дії контракту; за угодою сторін; з ініціативи наймача до закінчення терміну дії контракту у випадках, передбачених підпунктами 5.3 і 5.4 цього контракту та статтями 40 і 41 КЗпП України; з інших підстав, передбачених чинним законодавством України та цим контрактом.

Відповідно до п.5.8 контракту протягом двох останніх місяців терміну дії контракту сторони у встановленому Тернопільською обласною радою порядку можуть укласти угоду про продовження дії контракту на новий строк. Якщо таку угоду до дня закінчення дії контракту не буде укладено, контракт вважається припиненим.

Згідно з п. 5.9 контракту закінчення терміну дії контракту є підставою для його припинення (трудові відносини керівника з наймачем у такому випадку припиняються на підставі п.2 ст.36 КЗпП України).

Цей контракт діє з 07.06.2019 до 07.06.2024 (п. 6.1 контракту).

Відповідно до п.п. 6.4, 6.5 контракту умови контракту можуть бути змінені виключно за угодою сторін та викладені у письмовій формі. Даний контракт набуває чинності з моменту підписання його сторонами.

07.06.2019 директор комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» Четвертак Тетяна Олексіївна підписала наказ №01-к про початок виконання нею обов'язків директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» на умовах укладеного між нею та Тернопільською обласною радою контракту від 07.06.2019, на термін 5 років, а саме з 07.06.2019 до 07.06.2024.

Про призначення на посаду директора вищевказаного закладу 07.06.2019 внесено запис у трудову книжку ОСОБА_1 .

Відповідно до Статуту комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області», установа створена на базі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області. Власником, засновником та органом управління установою є Тернопільська обласна рада (п.п. 1.3, 1.4 Статут).

Відповідно до п.п. 7.1, 7.2 Статуту управління установою здійснює Тернопільська обласна рада (засновник). Поточне керівництво (оперативне управління) установою здійснює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади за рішенням Тернопільської обласної ради, відповідно до порядку, визначеного законодавством України та відповідним рішенням Тернопільської обласної ради. Строк найму, права, обов'язки і відповідальність директора установи, умови його матеріального забезпечення, інші умови найму визначаються контрактом.

Рішенням Тернопільської обласної ради від 21.08.2014 №1737 затверджено Положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області (далі - Положення).

Відповідно до п.2.1 Положення призначення на посади та звільнення з посади керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області вирішуються виключно на пленарних засіданнях сесій Тернопільської обласної ради відповідно до чинного законодавства України.

Згідно з п.2.6 Положення, відповідно до ст.21 КЗпП України контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці, умови розірвання договору можуть встановлюватись за згодою сторін.

Дія контракту для керівника починається з дати, визначеної в контракті сторонами, але не раніше дати прийняття обласною радою рішення про призначення особи на посаду керівника. Контракт може бути змінений тільки за згодою сторін в письмовий формі. (п.2.8 Положення)

Відповідно до п.4.1 контракт укладається на термін від одного до п'яти років.

Звільнення з посади керівника здійснюється за рішенням Тернопільської обласної ради у випадках: за ініціативи керівника; за ініціативи Тернопільської обласної ради; за ініціативи Тернопільської обласної державної адміністрації; за наявності відповідного рішення суду; у разі закінчення строку дії контракту; у разі смерті керівника та інших підстав, передбачених трудовим законодавством (п.4.2 Положення)

Відповідно до п.4.3 Положення, з керівниками продовжуються трудові відносини на підставі рішення обласної ради шляхом укладання додаткової угоди до контракту у порядку визначеному підпунктами 2.4 - 2.8 пункту 2.

Відповідно до п.4.8 Положення для розгляду питання щодо продовження терміну дії контракту керівник надає заяву на ім'я голови Тернопільської обласної ради. До заяви додаються фотокопія контракту, звіт про виконання умов контракту за період роботи а посаді керівника.

Голова Тернопільської обласної ради направляє заяву з відповідними документами постійним комісіям та управлінню для розгляду та внесення пропозицій. (п. 4.9 Положення)

Постійні комісії не рідше одного разу на квартал розглядають зазначені матеріали та надають висновки щодо продовження терміну дії контракту (з зазначенням строку) або припинення дії контракту у зв'язку з закінченням його терміну дії, а також розглядають кандидатури на посаду керівника відповідно до підпунктів 2.2 - 2.4 пункту 2. (п. 4.10 Положення)

Відповідно до п. 4.11 Положення на підставі висновків постійних комісій управління готує проект рішення Тернопільської обласної ради про продовження терміну дії контракту або звільнення керівника із займаної посади.

Згідно з п.4.12 Положення рішення Тернопільської обласної ради про продовження з керівником контракту є підставою для укладення з ним додаткового угоди до контракту.

Відповідно до п.4.15 Положення Голова Тернопільської обласної ради з урахуванням рекомендацій постійної комісії вносить питання про звільнення керівника на розгляд пленарного засідання сесії Тернопільської обласної ради. При цьому Тернопільська обласна рада до прийняття рішення щодо припинення дії контракту завчасно повідомляє керівника у письмовій формі про внесення на розгляд сесії обласної ради питання щодо звільнення його з посади.

У міжсесійний період голова Тернопільської обласної ради має право звільняти із займаних посад керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області з їх ініціативи та на визначених законодавством підставах з наступним затвердженням на сесії Тернопільської обласної ради (п. 4.17 Положення).

14.05.2024 Тернопільською обласною радою зареєстровано заяву ОСОБА_1 про продовження дії контракту на термін 5 років, а саме з 07.06.2024 по 07.06.2029. До заяви долучено стислий звіт про роботу керівника за 2019-2024 роки.

Згідно зі службовою запискою заступника начальника відділу обліку майна та природних ресурсів управління з питань комунального майна та природних ресурсів Тернопільської обласної ради Заноз Т. від 07.06.2024, після розгляду першим заступником голови Тернопільської обласної ради Болєщуком В. заяви ОСОБА_1 від 14.05.2024, дана заява була направлена ОСОБА_6 , як куратору постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, промисловості, зв'язку, туризму, курортно-рекреаційної та зовнішньоекономічної діяльності, для розгляду в установленому порядку. Станом на 07.06.2024 заява ОСОБА_1 від 14.05.2024 не була включена депутатами - членами постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, промисловості, зв'язку, туризму, курортно-рекреаційної та зовнішньоекономічної діяльності до порядку денного засідання вказаної постійної комісії, та відповідно комісією не розглянута.

Розпорядженням голови Тернопільської обласної ради від 07.06.2024 №105 ОСОБА_1 07.06.2024 звільнено з посади директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» у зв'язку із закінченням строку дії контракту на підставі п.2 ч.1 ст.36 КЗпП України. Призначено з 10.06.2024 виконувачем обов'язків директора установи ОСОБА_2 .

Відповідно до вищевказаного розпорядження виконувачем обов'язків директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» Дзудзилом В. винесено наказ від 12.06.2024 №20-К про звільнення з 07.06.2024 ОСОБА_1 з посади директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» у зв'язку із закінченням строку дії контракту на підставі п.2 ч.1 ст.36 КЗпП України, та проведення повного розрахунку при звільненні.

У трудову книжку позивача внесено запис про звільнення з 07.06.2024 у зв'язку із закінченням строку дії контракту на підставі розпорядження голови Тернопільської обласної ради від 07.06.2024 №105.

Рішенням Тернопільської обласної ради №993 від 04.07.2024 затверджено видані у міжсесійний (міжпленарний) період розпорядження голови Тернопільської обласної ради, зокрема від 07.06.2024 № 105 про звільнення позивача з посади директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області».

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Згідно з частиною другою статті 2 КЗпП України працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Працівники мають право на відпочинок відповідно до законів про обмеження робочого дня та робочого тижня і про щорічні оплачувані відпустки, право на здорові і безпечні умови праці, на об'єднання в професійні спілки та на вирішення колективних трудових конфліктів (спорів) у встановленому законом порядку, на участь в управлінні підприємством, установою, організацією, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, а також у разі хвороби або реабілітації, повної або часткової втрати працездатності, на матеріальну допомогу в разі безробіття, на право звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади, крім випадків, передбачених законодавством, та інші права, встановлені законодавством.

Відповідно до частин першої, третьої статті 21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Згідно зі статтею 23 КЗпП України трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є закінчення строку (пункти 2 і 3 статті 23), крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення.

Звільнення у зв'язку із завершенням дії контракту, по суті, не є розірванням трудового контракту, а є припиненням контракту у зв'язку із закінченням строку його дії.

Термін строкового трудового договору встановлюється за погодженням сторін. Вносити пропозиції щодо терміну трудового договору має право кожна із сторін.

Припинення трудового договору після закінчення строку не вимагає окремої заяви або якогось волевиявлення працівника. Свою волю на укладення строкового трудового договору він уже виявив у заяві про прийняття на роботу за строковим трудовим договором та шляхом підписання самого строкового трудового договору (контракту).

Закінчення строку дії трудового договору і видання у зв'язку із цим наказу про звільнення не є ініціативою щодо розірвання трудового договору, а лише доводить відсутність ініціативи та наміру роботодавця переукласти або продовжити трудовий договір, трудові відносини. Подібні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 29 квітня 2021 року у справі № 266/3163/16-ц, від 13 листопада 2019 року у справі № 522/7888/16-ц, від 07 квітня 2022 року у справі № 727/4112/18, від 27 березня 2023 року у справі № 428/2992/20, від 02 лютого 2024 року у справі № 757/21376/22-ц.

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з частинами першою-третьою статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи розподіл обов'язків доказування у трудових спорах, роботодавець має довести законність звільнення працівника з роботи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала директором комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» за контрактом, термін дії якого визначено сторонами до 07.06.2024.

Уклавши строковий трудовий договір ОСОБА_1 мала усвідомлювати строковий характер трудових відносин, а також їх можливе припинення в разі не продовження дії контракту.

Роботодавець не виявив наміру продовжувати контракт із ОСОБА_1 , у зв'язку із чим видав розпорядження від 07.06.2024 № 105 про звільнення позивача з посади директора КУТОР «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» у зв'язку із закінченням строку дії контракту відповідно до пункту 2 частини першої статті 36 КЗпП України з 07.06.2024.

Позивач вказує, що 14.05.2024 вона звернулась до відповідача із заявою про продовження строку дії контракту, однак така заява не була передана на розгляд постійної комісії.

Відповідач не заперечує того факту, що заява ОСОБА_1 від 14.05.2024 не була включена членами постійної комісії Тернопільської обласної ради до порядку денного засідання комісії та відповідно не була розглянута нею. Зазначає, що позивач подала заяву за 24 дні до закінчення строку дії контракту, в той час як такі заяви постійні комісії розглядають не рідше одного разу на квартал.

Протягом вказаного періоду, а саме з 14.05.2024 по 07.06.2024 пленарного засідання сесії Тернопільської обласної ради не було.

Користуючись правом, наданим п. 4.17 Положення, голова Тернопільської обласної ради у міжсесійний період видав розпорядження від 07.06.2024 №105, яке в подальшому було затверджено рішенням Тернопільської обласної ради від 04.07.2024 №993.

Бездіяльність Тернопільської обласної ради та порушення вимог Положення щодо не належного розгляду заяви позивача про продовження строку дії контракту, самі по собі, не можуть бути підставою для задоволення позовних вимог, так як трудові правовідносини сторін врегульовані, в першу чергу, умовами контракту.

І за цими умовами, для продовження його дії після закінчення п'ятирічного строку необхідна воля двох сторін контракту. За відсутності бажання хоча б однієї сторони продовжити строк дії контракту неможливо.

Суд звертає увагу, що формулювання п. 5.8 контракту вказують саме на право, а не обов'язок сторін укласти протягом двох останніх місяців терміну дії контракту угоду про продовження дії контракту на новий строк. І лише, якщо таким правом сторони скористаються, такі дії повинні бути проведені у встановленому Тернопільською обласною радою порядку. Якщо ж угоду про продовження дії контракту до закінчення дії контракту не буде укладено, контракт вважається припиненим.

Таким чином Тернопільська обласна рада не маючи наміру продовжувати трудові відносини з позивачкою, звільнила останню з дотриманням норм КЗпП України, у зв'язку із закінченням строку дії контракту, тому оспорюване розпорядження відповідає вимогам трудового законодавства. Право позивача на працю відповідачами не порушене, так як трудові правовідносини між сторонами були строковими, і цей строк на момент видачі оскаржених розпорядження та наказу минув.

Суд, аналізуючи вищевикладені доводи, беручи до уваги усі встановлені факти і відповідні їм правовідносини, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної ради «Про звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» та призначення ОСОБА_2 виконувачем обов'язків директора комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» № 105 від 07 червня 2024 року.

У задоволенні вимог про визнання протиправним та скасування наказу комунальної установи Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» № 20-к від 12 червня 2024 року та поновлення ОСОБА_1 на посаді директора КУТОР «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області» також слід відмовити, так як ці вимоги є похідними від первісної вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження від 07.06.2024 №105, у задоволенні якої відмовлено.

Обґрунтовуючи своє рішення, суд надав відповіді на усі істотні та доречні доводи сторін. Залишаючи без аналізу окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має значення для правильного вирішення спору.

Так як у задоволенні усіх позовних вимог відмовлено, відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 263, 265, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 .

Відповідач: Тернопільська обласна рада, місцезнаходження - 46002, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ - 24630220.

Відповідач: Комунальна установа Тернопільської обласної ради «Центр аналітично-методичного та матеріально-технічного забезпечення розвитку освітніх закладів області», місцезнаходження - 46002, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ - 43045673.

Повний текст рішення складено 25.02.2025.

Головуючий суддяП. Я. Стельмащук