Постанова від 27.02.2025 по справі 367/131/25

Справа № 367/131/25

Провадження №3/367/328/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 лютого 2025 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Одарюк М.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за статтею 21221 Кодексу адміністративного правопорушення України,

установив:

До Ірпінського міського суду Київської області надійшов матеріал справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи посадовою особою (керівником) політичної партії «Нові обличчя», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», порушив порядок подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 21221 КУпАП.

В судовому засіданні захисник Войтенко В.В. подав клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. На думку захисника, ОСОБА_1 як керівник Партії не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 21221 КУпАП, оскільки обов'язок подавати до НАЗК звіт політичної партії відповідно до приписів ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» покладено саме на партію, а не на її керівника. Доказів на підтвердження того, що відповідний обов'язок було покладено на ОСОБА_1 , матеріали справи не містять.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Зважаючи на те, що згідно положень статті 268 КУпАП участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, ОСОБА_1 залучив захисника, то є підстави для розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за відсутністю ОСОБА_1 .

В судовому засіданні досліджено: протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/560 від 12 грудня 2024 року, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копії звіту Партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік, копію відповіді Голови Партії Карплюка В.А. № 100624/1 від 10.06.2024 на запит НАЗК щодо надання інформації від 20.05.2024 за № 50-20/39096-24, копії запрошення ОСОБА_1 до НАЗК № 50-20/91743-24 від 03.12.2024 для надання пояснень, копію пояснень ОСОБА_1 наданих керівнику Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.12.2024 року.

Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам на предмет їх належності та достатності для прийняття рішення, вважаю що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 21221 КУпАП, доведена, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Інкриміноване ОСОБА_1 адміністративне правопорушення складається з не відображення відомостей про спонсорські внески на підтримку Партії у вигляді оплати адміністративного збору та нотаріальних послуг, що є порушенням ч. 11 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України».

Положенням частини 11 статті 17 Закону визначено, що звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає такі розділи:

1) "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування;

2) "Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу);

3) "Платежі та інші витрати за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили;

4) "Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу II Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Листом від 15.03.2024 № 33897/0/7-24 Партія надала відомості про гр. ОСОБА_1 як уповноважену особу Партії - голову Партії.

Повноваження гр. ОСОБА_1 , як уповноваженої особи Партії підтверджуються копією протоколу № 1 Установчих зборів політичної парті « Нові обличчя» від 10 лютого 2011 року, відомостями про керівні органи Політичної парті «Нові обличчя» станом на 23 грудня 2021 року, статутом політичної партії «Нові обличчя», випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7,9,23,24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.

Звіт Партії за 2021 рік подано до Національного агентства через Реєстр о 23:45 годині, 25 квітня 2024 року та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису уповноваженою особою Партії гр. ОСОБА_1 . Отже, останній підтвердив достовірність інформації, що викладена у Звіті Партії за 2021.

Таким чином, гр. ОСОБА_1 як посадова особа (керівник) Партії порушив порядок подання Звіту, не відобразив у розділах «Внески та інші надходження», « Платежі та інші витрати» Звіту Партії за 2021 рік відомості про спонсорські внески на підтримку Партії у вигляді оплати адміністративного збору та нотаріальних послуг у сумі 2040,00 грн, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 21221 КУпАП.

Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Отже, гр. ОСОБА_1 як посадова особа (керівник) Партії підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Датою вчинення гр. ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, слід вважати 25.04.2024 (дата підписання Звіту Партії за 2021 рік шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису, що є фактом підтвердження відомостей, відображених у Звіті Партії).

Датою виявлення вчиненого гр. ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, є дата складення Висновку про результати перевірки Звіту Партії за 2021 № 648 від 03.07.2024, затвердженого наказом Національного агентства від 04.07.2024 № 182/24, тобто 03.07.2024.

Відповідно до частини 4 статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Отже, адміністративне стягнення на гр. ОСОБА_1 як уповноважену особу Партії за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, може бути накладено до 03.01.2025, але не пізніше 22.05.2026.

Дослідивши докази, надавши їм оцінку, суд дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 21221 КУпАП.

Так, не відображення відомостей про спонсорські внески на підтримку Партії у вигляді оплати адміністративного збору та нотаріальних послуг у Звіті про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік є порушенням частини 11 статті 17 Закону.

Листом від 10.06.2024 № 100624/1 Партія повідомила, що відомості про оплату нотаріальних послуг та адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу не відображено через втрату документів.

Постановою Кабінету Міністрів України № 65 від 19.01.2024 року встановлено перелік документів, які підтверджують існування обставин, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації у повному обсязі для відображення у звіті про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру протягом дії воєнного стану, це зокрема: Акт про підтвердження існування обставин, що свідчать про неможливість отримання інформації у повному обсязі для відображення у звіті про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, підписаний керівником та головним бухгалтером політичної партії, до якого додаються один або кілька з таких документів:

акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 р. № 2030 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 52, ст. 2802; 2023 р., № 40, ст. 2165);

акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, складений відповідно до вимог Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981);

витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення, яке спричинило обґрунтовану неможливість отримання в повному обсязі інформації для відображення у звіті про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Водночас жодних документів на підтвердження існування обставин, які підтверджують існування обставин, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації у повному обсязі для відображення у звіті про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру протягом дії воєнного стану ОСОБА_1 та його захисником суду не надано.

Доводи захисника, адвоката Войтенка В.В., щодо відсутності передбаченої адміністративної відповідальності за подання фінансового звіту Партії, оформленого з порушеннями, повністю суперечать диспозиції ст. 21221 КУпАП, якою імперативно передбачено відповідальність за: 1. порушення встановленого порядку або 2. строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або 3. подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Згідно ст. 33 КУпАП при накладені стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

З огляду на обставини справи та особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 21221 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

У порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», стягненню підлягає на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 24, 33-35, 21221, 221, 251-252, 268, 277, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП та притягнути до адміністративної відповідальності.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 5 100 гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 гривень 60 копійок.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення подання на постанову - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна, в порядку, встановленому законом.

Строк пред'явлення постанови до примусового виконання - три місяці з дня її винесення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосоване подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

У разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя М.П. Одарюк