Справа № 646/1369/25
№ провадження 1-в/646/120/2025
27 лютого 2025 року м. Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові подання ВП №1 ХРУП №1 в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Двурічна Двурічанського району Харківської області, громадянина України, не одруженого, не працюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 ,
раніше судимого:
21.10.2020 Дворічанським районним судом Харківської області за ст. 185 ч. 3 КК України до покарання у виді позбавлення волі на 4 роки, на підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання зі встановленням іспитового строку на 2 роки;
22.09.2021 Дворічанським районним судом Харківської області за ст. 185 ч. 3, ст. 71 ч.1 КК України до покарання у виді позбавлення волі на 4 роки 6 місяців,
18.02.2025 до Червонозаводського районного суду м. Харкова надійшло подання начальника відділу поліції № 1 Харківського районного управління поліції № 1 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
В обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_4 , який має судимості за вчинення умисних злочинів, після відбуття покарання у вигляді позбавлення волі на шлях виправлення не став, незважаючи на попередження з боку органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок, вчиняє адміністративні правопорушення.
Постановою відділу поліції №1 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області від 20.01.2025 ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП, та 20.01.2025 винесено попередження про припинення порушення громадського порядку.
Постановою відділу поліції №1 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області від 25.01.2025 ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП, та 20.01.2025 винесено попередження про припинення порушення громадського порядку і можливості встановлення адміністративного нагляду.
Постановою відділу поліції №1 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області від 29.01.2025 ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.178 КУпАП, та 29.01.2025 винесено попередження про припинення порушення громадського порядку і можливості встановлення адміністративного нагляду.
Постановою відділу поліції №1 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області від 31.01.2025 ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.175-1 КУпАП, та 31.01.2025 винесено попередження про припинення порушення громадського порядку і можливості встановлення адміністративного нагляду.
Разом з тим, ОСОБА_4 , будучи судимим за вчинення злочинів, належних висновків для себе не зробив, на шлях виправлення не став та продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, крім цього ОСОБА_4 ніде не працює, за місцем проживання характеризується негативно, веде антисоціальний спосіб життя, постійно вживає алкогольні напої та чинить сімейні конфлікти, та з сусідами, у зв'язку з цим, начальник відділу поліції №1 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області звернувся з даним поданням до суду і просив суд задовольнити подання та встановити адміністративний нагляд.
Представник ВП №1 ХРУП №1 в Харківській області та ОСОБА_4 , які були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду подання, в судове засідання не з'явилися. Відповідно до письмових заяв просять розглянути подання, яке підтримують у повному обсязі, у їхню відсутність.
Прокурор підтримав подання та просив задовольнити.
Перевіривши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , після відбування покарання неодноразово притягався до адміністративної відповідальності за ч.1, ч.2 ст.178 КУпАП, ч.1, ч.2 ст. 175-1 КУпАП та, відповідно, попереджався про можливість встановлення йому адміністративного нагляду.
Як вбачається з наданої до суду інформації про особу, ОСОБА_4 за місцем мешкання характеризується негативно, зловживає алкогольними напоями, ніде не працює, неодноразово притягався до адміністративної відповідальності.
Дані обставини, на думку суду, свідчать про те, що ОСОБА_4 , не став на шлях виправлення, а тому, відносно нього має бути встановлено адміністративний нагляд.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд за ініціативою органів внутрішніх справ встановлюється судом відносно засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок.
Матеріали справи свідчать про те, що згідно п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ОСОБА_4 , є особою, відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд.
Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу внутрішніх справ може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу внутрішніх справ; у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом; достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання. В інших випадках адміністративний нагляд автоматично припиняється: після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом внутрішніх справ не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду; у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання; у разі смерті піднаглядного.
Згідно з п. 3 роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» за наявності підстав вважати, що особа залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд може бути продовжено за поданням відповідного органу внутрішніх справ визначеному ст. 5 Закону порядку щоразу ще на шість місяців, але загалом не більше строку, передбаченого законом для погашення або зняття судимості, на підставі якої він був встановлений.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 останній раз засуджений 22.09.2021 вироком Червонозаводського районного суду м. Харкова за ст. 185 ч. 3, ст. 71 ч.1 КК України до покарання у виді позбавлення волі на 4 роки 6 місяців. Протягом 2025 року ОСОБА_4 неодноразово притягався до адміністративної відповідальності.
На підставі викладеного, з метою забезпечення контролю над поведінкою ОСОБА_4 та профілактики скоєння злочинів, суд вважає, що подання начальника ВП №1 ХРУП №1 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 обґрунтоване та підлягає задоволенню, а саме у межах компетенції, яка надана суду Законом України "Про адміністратиний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі ".
Подання начальника ВП №1 ХРУП №1 в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 12 (дванадцять) місяців з покладанням на нього відповідних обмежень:
- прибувати до ВП №1 ХРУП №1 в Харківській області на реєстрацію 2(два) рази на місяць;
-заборонити покидати місце мешкання: АДРЕСА_1 , в період часу з 22:00 до 05:00 год. без дозволу керівництва ВП №1 ХРУП №1 в Харківській області;
-заборонити виїзд за межі м. Харкова на постійне або тимчасове місце проживання без письмового дозволу керівництва ВП №1 ХРУП №1 в Харківській області, в разі виїзду за межі м. Харкова зобов'язати ОСОБА_4 письмово повідомляти ціль, час і адресу виїзду, отримати дозвіл, маршрутний листок, в якому зробити необхідні реєстраційні відмітки.
Термін адміністративного нагляду враховується з дня оголошення особі цієї ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення 7-денного строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції
Ухвала суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1