Іменем України
Справа № 133/623/25
провадження № 3/133/1020/25
27.02.25 м. Козятин
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області у складі головуючого судді Гуменюка О.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з відділення поліції №2 Хмільницького районного відділу поліції ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 51 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 676672 від 18.02.2025 ОСОБА_1 звинувачується в тому, що він восени 2024 року в АДРЕСА_2 вчинив крадіжку чотирьох курей загальною вартістю 600 гривень.
Вказані дії ОСОБА_1 особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковані за ч. 1 ст. 51 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до такого висновку.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали, тощо.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати ряд обставин, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, які пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, та інші обставини.
Вказані обставини, згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, суд встановлює на підставі доказів, джерелами яких є: протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення потерпілих, пояснення свідків, інші документи, тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб,уповноважених на складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Беручи до уваги вищевикладені положення КУпАП та матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про те, що уповноважена особа неналежно склала протокол про адміністративне правопорушення та не неналежно вжила заходів для збирання доказів у цій справі.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, час вчинення адміністративного правопорушення, та інші відомості.
Часом вчинення адміністративного правопорушення є відповідна календарна дата в році та відповідний час доби, коли вчиненню дію чи бездіяльність, яка передбачена Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Натомість в протоколі про адміністративне правопорушення замість календарної дати в році зазначено як час вчинення правопорушення - «восени 2024 року».
З такого формулювання суд позбавлений можливості належним чином встановити час вчинення правопорушення та прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Крім того, до матеріалів справи не долучено документів, що підтверджують розмір завданих потерпілому збитків, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості перевірити правомірність кваліфікації вчиненого як дрібне викрадення чужого майна.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14, встановлено що спрощений підхід до судового розгляду справ про адміністративне правопорушення та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, є неприйнятним, у зв'язку з чим практика повернення протоколів про адміністративні правопорушення, які складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення є правильною.
При ухваленні зазначеного рішення суд враховує практику Європейського суду з прав людини, а саме: справу «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013) та «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016), в яких зокрема вказано, що суд не має права самостійно відшуковувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
Неналежне виконання особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, вимог статей 251 КУпАП позбавило суд можливості об'єктивно встановити обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне рішення.
У зв'язку з викладеним, матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути для доопрацювання.
Керуючись статтею 278 КУпАП,-
Протокол про адміністративне правопорушення від 18.02.2025 серії ВАД №676672 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 51 КУпАП з всіма додатками повернути до відділення поліції №2 Хмільницького районного відділу поліції ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олександр ГУМЕНЮК
27.02.25