Ухвала від 27.02.2025 по справі 130/3590/24

1-кп/130/119/2025

130/3590/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.02.2025 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024020000000112 від 30.05.2024, за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Сурогатка Шаргородського району Вінницької області, жительки АДРЕСА_1 , раніше не судимої, - у вчиненні злочину, відповідальність за який передбачена ч. 2 ст. 239 КК України,

також за участі сторін кримінального провадження - прокурора ОСОБА_4 ,

обвинуваченої ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_5 ,

представника потерпілого ОСОБА_6 ,

УСТАНОВИВ:

16.12.2024 до Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області з Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Вінницької обласної прокуратури надійшов обвинувальний акт відносно ОСОБА_3 за ч. 2 ст. 239 КК України.

Згідно обвинувачення, відповідно до протоколу № 1 установчих зборів засновників від 01.07.2019 створено Товариство з обмеженою відповідальністю «М'ясний майстер». Юридична адреса місця знаходження: вул. С. Тобілевич, 3, м. Жмеринка, Вінницька область, фактична: вул. Одеська, 137, м. Жмеринка, Вінницька область.

Відповідно до розділу 2, пункту 2.1. Статуту ТОВ «М'ясний майстер» основними цілями діяльності є: здійснення виробничої та комерційної діяльності, задоволення громадських потреб в продукції та послугах, вироблених Товариством, насичення ринку України товарами та послугами високої якості з метою одержання прибутку та підвищення добробуту народу України, реалізація на підставі отриманого прибутку соціально економічних інтересів учасників Товариства та членів трудового колективу Товариства.

Пунктом 2.2. цього ж розділу Статуту визначено, що предметом діяльності серед основних є виробництво м'яса, серед інших виробництво м?ясних продуктів, оптова торгівля м?ясом і м?ясними продуктами, роздрібна торгівля м?ясом і м?ясними продуктами в спеціалізованих магазинах, розведення свиней, розведення інших тварин.

Пунктом 8.8 визначено, що Товариство несе відповідальність за додержання ним природоохоронних заходів.

У свою чергу, п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» встановлено, що оператор ринку - суб'єкт господарювання, що вчиняє будь-які дії з побічними продуктами тваринного походження, не призначеними для споживання людиною, та бере участь у їх обігу.

Таким чином, ТОВ «М'ясний майстер» оператором ринку, що вчиняє будь-які дії з побічними продуктами тваринного походження, не призначеними для споживання людиною, та бере участь у їх обігу.

Так, наказом № 2/к від 04.07.2019 по ТОВ «М'ясний майстер» ОСОБА_3 прийнято на посаду головного бухгалтера товариства

з 05.07.2019, а згідно наказу № 01/03-24 від 01.03.2024, ОСОБА_3 призначено відповідальною за організацію роботи та контролю за дотриманням на підприємстві природоохоронного законодавства і санітарно-епідеміологічних норм: збирання відходів, поводження з відходами, зберігання відходів, облік утворення, утилізації всіх видів відходів на підприємстві.

Відповідно до пунктів 1.1., 1.3., 1.6. розділу 1 посадової інструкції головного бухгалтера ОСОБА_3 , що затверджена 01.03.2024 директором

ТОВ «М'ясний майстер» ОСОБА_7 , головний бухгалтер відноситься до категорії «Керівників», підпорядковується безпосередньо директору підприємства, у своїй роботі керується чинними законодавчими і іншими нормативно-правовими актами України, внутрішніми документами підприємства, а також своєю посадовою інструкцією.

Пунктом 3.14 Розділу 2 посадової інструкції головного бухгалтера

ОСОБА_3 , визначено завдання та обов'язки, серед яких організація роботи та контроль дотримання на підприємстві природоохоронного законодавства та санітарно-епідеміологічних норм.

Головний бухгалтер згідно розділу 4 пункту 4.8. посадової інструкції несе відповідальність за порушення законодавства, допущені по підприємству у сфері природоохоронного законодавства та санітарно-епідеміологічних норм, а також повинен знати вимоги даної посадової інструкції, що визначено пунктом 5.13 розділу 5.

Таким чином, ОСОБА_3 є особою на яку зазначеними внутрішніми розпорядчими актами товариства покладено обов'язок із дотримання спеціальних правил у сфері охорони навколишнього природного середовища у тому числі щодо запобігання псуванню та забрудненню земель.

Згідно з п. 6, п. 7 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорії II, є гній, тобто будь-які екскременти та/або сеча сільськогосподарських тварин; суміші побічних продуктів тваринного походження, що належать до категорії II, з побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорії III.

До категорії ІІІ належать побічні продукти тваринного походження не призначені для споживання людиною, які визначені зокрема в п. 3., п. 5., п. 6 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», а саме: побічні продукти тваринного походження, що утворюються під час виробництва продукції, призначеної для споживання людиною, у тому числі жирова тканина забитих на бійні тварин, в яких не виявлено ознак захворювання, знежирені кістки, шкварки, шлам з центрифуги; кров тварин, які не виявляли ознак захворювання, що передається через кров людині чи тварині, і були забиті на бійні після того, як їх визнано придатними на забій для споживання людиною; кров, плацента, шерсть, пір'я, щетина, роги, копита, отримані від живих тварин, які не виявляли ознак захворювання, що передається людині або тварині, крім крові жуйних тварин, що потребують дослідження на губчастоподібну енцефалопатію.

Згідно з абз. 5 п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», оператори ринку у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження незалежно від форми власності зобов'язані забезпечувати створення належних санітарних умов на потужностях (об'єктах) з оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження під час поводження з такими продуктами та роздільне збирання даних продуктів.

Також, відповідно ч. 2 ст. 23 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», оператори ринку повинні забезпечити, щоб побічні продукти тваринного походження та продукти оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, які не відповідають вимогам цього Закону, не залишали межі їхніх потужностей (об'єктів), крім випадків, коли це здійснюється з метою видалення, зокрема якщо: 1) на потужності, на яких здійснюється оброблення, переробка побічних продуктів тваринного походження, що належать до категорії II або III, потрапили побічні продукти тваринного походження, що належать до категорії I; 2) на потужності, на яких здійснюється оброблення, переробка, утилізація чи видалення побічних продуктів тваринного походження, потрапили побічні продукти тваринного походження або продукти оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, радіаційне забруднення яких перевищує максимально допустимий рівень відповідно до законодавства.

Одночасно, частиною 1 статті 35 Закону України «Про охорону земель» встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, крім іншого, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям, уживати заходів щодо запобігання негативному і еколого небезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про охорону земель» визначено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Також, відповідно до п. «з» ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Згідно з п. 2.1.3. Державних санітарних правил та норм. Комунальна гігієна. 2.7. Грунт, очистка населених місць, побутові та промислові відходи, санітарна охорона грунту. "Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення (ДСанПіН 2.2.7.029-992), промисловий майданчик для тимчасового зберігання відходів повинен розташовуватися на території підприємства з підвітряного боку, бути покритий неруйнівним та непроникним для токсичних речовин матеріалом (керамзитбетоном, полімербетоном та інш.) з автономним зливовідводом і нахилом у бік очисних споруд; концентрація шкідливих речовин у грунті санітарно-захисної зони не повинна перевищувати допустимих рівнів (Методичні вказівки N 4266-87), а в ґрунтових та поверхневих водах ГДК (СанПіН 4630-88).

Всупереч зазначеним спеціальним правилам, ОСОБА_3 , будучи особою, уповноваженою організаційно-розпорядчими актами забезпечувати дотримання спеціальних правил щодо запобігання забрудненню земель, у період часу

з 11.07.2024 по 28.10.2024, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки у виді створення загрози життю та здоров'ю людей, завдання шкоди довкіллю, не бажаючи, але свідомо припускаючи їх настання, з метою забезпечення діяльності підприємства та мінімізації витрат на заходи з утилізації відходів виробництва, надала вказівку працівникам ТОВ «М'ясний майстер» здійснювати систематичне, неодноразове вивезення та розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, які утворювались внаслідок господарської діяльності товариства, що призвело значного забруднення частини площ на земельних ділянках, які знаходяться за межами с. Жуківці Жмеринської міської об'єднаної територіальної громади Вінницької області, цільове призначення яких для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровими номерами 0521081409:06:001:0068 загальною площею 52977 м2 на площі 52977 м2, 0521081409:06:001:0069 загальною площею 52975 м2 на площі 11599 м2, 0521081409:06:001:0021 загальною площею 52977 м2 на площі 45330 м2, 0521081409:06:001:0022 загальною площею 53241 м2 на

площі 46203 м2, які перебували у користуванні ТОВ «М'ясний майстер».

Крім того, внаслідок систематичного вивезення та розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, які утворювались у наслідок господарської діяльності ТОВ «М'ясний майстер» на частину площі земельної ділянки з кадастровим номером 0521081409:06:001:0022, враховуючи особливості рельєфу місцевості, побічні продукти тваринного походження стікали на земельну ділянку з кадастровим номером 0521081409:06:001:0076 з цільовим призначенням для ведення лісового господарства та пов'язаних з ним послуг, загальною площею 141844 м2, що призвело до забруднення частини її площі у 775 м2, та як наслідок спричинило загибель групи дерев старшого віку - дуба звичайного, липи дрібнолистої, груші звичайної, суцільного всихання підліску та підросту інших порід (чагарників) до ступеню припинення росту.

Відповідно до довідки Державної екологічної інспекції у Вінницькій області за результатами прийняття участі у проведенні слідчих дій щодо огляду місця події по факту забруднення земельних ділянок з кадастровими номерами 0521081400:06:001:0068, 0521081400:06:001:0069, 0521081400:06:001:0022, 0521081409:06:001:0021, 0521081409:06:001:0076 на території Жмеринської міської ради Жмеринського району Вінницької області з відібранням відповідних зразків ґрунту, на яких виявлені наявні рештки розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною за результатами протоколів вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів № № 47-2024, 48-2024, 49-2024 від 12.11.2024 та № 53-2024 від 27.11.2024 виявлено перевищення по вмісту амонію (обмінного), хлоридів та органічні речовини, що екстрагуються петролейним ефіром (тваринні жири), що є порушенням ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 167 Земельного кодексу України.

За результатами забруднення земель Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області здійснено розрахунок розміру шкоди внаслідок забруднення відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства» від 27.10.1997 № 171, яка становить:

- за забруднення земельної ділянки площею 45330 м2 з кадастровим номером 0521081400:06:001:0022, розмір шкоди 278 779,50 грн.;

- за забруднення земельної ділянки площею 46203 м2 з кадастровим номером 0521081400:06:001:0021, розмір шкоди 284 148,45 грн.;

- за забруднення земельної ділянки площею 11599 м2 з кадастровим номером 0521081400:06:001:0069, розмір шкоди 28533,54 грн.

- за забруднення земельної ділянки площею 52977 м2 з кадастровим номером 0521081400:06:001:0068, розмір шкоди 325808,55 грн.;

- за забруднення земельної ділянки площею 775 м2 з кадастровим номером 0521081400:06:001:0076, розмір шкоди 3324,74 грн.

Таким чином головний бухгалтер ТОВ «М'ясний майстер» ОСОБА_3 діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки у виді забруднення земельних ділянок продуктами тваринного походження не призначеними до споживання людиною, що спричинило інших тяжких наслідків, не бажаючи, але свідомо припускаючи їх настання, з метою забезпечення діяльності товариства та мінімізації витрат на заходи з утилізації відходів від виробництва, вчинила дії, які призвели до забруднення земель що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним Законом правам, та виразились у заподіянні шкоди довкіллю в загальній сумі 920 594,78 гривень.

Дії ОСОБА_3 прокурором кваліфіковано за ч. 2 ст. 239 КК України - забруднення земель речовинами та іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей та довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це спричинило інші тяжкі наслідки.

У підготовчому судовому засіданні захисник заявив клопотання звільнити обвинувачену за ч. 2 ст. 239 КК України від кримінальної відповідальності на підставі ст. 48 КК України та кримінальне провадження відносно неї закрити. Клопотання обґрунтував тим, що обвинувачена ОСОБА_3 відшкодувала завдані державі збитки, крім того з 04.01.2025 відповідальною на ТОВ «М'ясний майстер» за утилізацію відходів на підприємстві призначено іншу особу, а її звільнено від цих обов'язків, також з 18.02.2025 її переведено на іншу посаду по підприємству - аудитор підприємства. Обвинувачена раніше до кримінальної відповідальності не притягалась. Вищевказані обставини свідчать про те, що обстановка навколо обвинуваченої після вчинення нею кримінального правопорушення на час розгляду кримінального провадження змінилася та унеможливлює скоєння нових злочинів, отже наразі наявні підстави для висновку, що обвинувачена перестала бути суспільно небезпечною, у зв'язку з чим вона може бути звільнена від кримінальної відповідальності на підставі ст. 48 КК України.

Обвинувачена клопотання захисника підтримала.

Прокурор та представник потерпілого не заперечували проти клопотання захисника.

Суд розглянувши клопотання захисника про закриття кримінального провадження приходить таких висновків.

Згідно з ст. 48 КК України, особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

В Постанові Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №1 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» в пункті 7 зазначено, що звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 48 КК ( 2341-14 ) можливе у разі, коли особа вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості.

Судам слід мати на увазі, що в зазначеній статті передбачено дві самостійні підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності - втрата суспільної небезпечності наслідок зміни обстановки на час розслідування чи розгляду справи в суді або

діянням, або особою, яка його вчинила.

При цьому треба розрізняти зміну обстановки в широкому розумінні, тобто соціальних, економічних, політичних, духовних, міжнаціональних, воєнних, міжнародних, природних, організаційних, виробничих та інших процесів у масштабах країни, регіону, області, міста, району, підприємства, установи, організації, та у вузькому,

- тобто об'єктивних (зовнішніх) умов життя, в яких перебувала особа на час вчинення злочину та які значною мірою позначались на її суспільній небезпечності.

Для застосування ст. 48 КК ( 2341-14 ) необхідно встановити, що після вчинення певного злочину обстановка змінилася таким чином, що вчинене діяння вже не є суспільно небезпечним. Особу можна визнати такою, що перестала бути суспільно небезпечною, у разі, коли вона сама або обстановка навколо неї зазнала таких

змін, що унеможливлюють вчинення нею нового злочину.

Звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 48 КК ( 2341-14 ) - право, а не обов'язок суду.

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст.284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Суд не погоджується з позицією захисника, підтриманою рештою учасників процесу, що переведення обвинуваченої по підприємству на іншу посаду, дає суду підстави зробити висновок про наявність підстав, передбачених ст. 48 КК України для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності у зв'язку з зміною обстановки, що вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність, або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

На підставі наведеного, керуючись ст. 48 КК України, 314, 372 КПК України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені клопотання захисника ОСОБА_5 про звільнити обвинуваченої ОСОБА_3 за ч. 2 ст. 239 КК України від кримінальної відповідальності на підставі ст. 48 КК України та закриття кримінального провадження відносно неї - відмовити.

Ухвала не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя ОСОБА_8