Ухвала від 30.01.2025 по справі 761/3465/25

Справа № 761/3465/25

Провадження № 1-кс/761/2980/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

Детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим прокурором відділу Офісу Генеарльного прокурора ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 72025001420000001 від 06.01.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, в якому просив: надати тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , МФО - НОМЕР_2 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 .

Своє клопотання обґрунтовує тим, що головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72025001420000001 від 06.01.2025 за фактом заволодіння бюджетними коштами, у рамках реалізації програми медичних гарантій, за пакетом медичних послуг «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» в особливо великих розмірах, шляхом зловживання своїм службовим становищем в умовах воєнного стану, службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), КНП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), КНП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (ЄДРОПУ НОМЕР_12 ), ФОП ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_13 ), ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_14 ), ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_15 ) та іншими невстановленими особами.

Досудовим розслідуванням встановлено, що надавачами медичних послуг під час реалізації бюджетної програми КПКВК 2308060 «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення», головним розпорядником якої є ІНФОРМАЦІЯ_13 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_14 ), виконавцем - ІНФОРМАЦІЯ_15 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_16 ), які уклали договори з ІНФОРМАЦІЯ_16 для надання медичних послуг у рамках Програми медичних гарантій у 2024 році, зокрема за пакетом медичних послуг «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» здійснюють заволодіння бюджетних коштів в особливо великих розмірах, шляхом внесення недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я (далі - ЕСОЗ)за сприянням службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_16 , що здійснюються заходи з перевірки закладів охорони здоров'я.

Так, сплата послуг ІНФОРМАЦІЯ_16 здійснюється на підставі звітів про надані медичні послуги, які формуються в результаті їх внесення до електронної системи безпосередньо лікарями медичних закладів. Керівники встановлених закладів охорони здоров'я «оптимізували» внесення даних ЕСОЗ шляхом завищення кількості реально наданих послуг та присвоєння діагнозів з кодування у відповідності до міжнародного класифікатора хвороб (далі - МКХ-10) таким чином, щоб отримувати оплати за пакетом «Мобільна паліативна допомога дорослим і дітям».

Відповідно до абзацу 5 Порядку надання паліативної допомоги, затвердженого наказом МОЗ України від 04.06.2020 № 1308 паліативна допомога - це комплекс заходів, спрямованих на покращення якості життя пацієнтів усіх вікових категорій та членів їхніх родин, які зіткнулися з проблемами, пов'язаними із захворюваннями, що загрожують життю. Мобільна паліативна допомога - це паліативні медичні послуги, що надаються спеціалізованими виїзними мультидисциплінарними командами за місцем перебування пацієнта.

Відповідно до пункту 7 розділу І Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2024 № 1394 (далі - Порядок) ІНФОРМАЦІЯ_16 оплачує медичні послуги, що включені до пакетів медичних послуг, зокрема наведених у главі 30 (Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям) розділу II цього Порядку, - лише ті послуги, що включали не менше одного візиту на тиждень. Кількість візитів, які здійснюються однією бригадою мобільної паліативної допомоги, не може перевищувати шести візитів на день на одного лікаря.

Відповідно до пункту 125 глави 30 розділу ІІ Порядку тариф на медичні послуги з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям, що передбачені специфікаціями, визначається як капітаційна ставка на рік, яка становить 69 326,04 гривні.

Разом з тим, умови надання медичної допомоги та специфікації регулюються додатками до договору про медичне обслуговування населення. Крім того, пунктом 6 вимог до організації надання послуги передбачено забезпечення постійного контакту з пацієнтами шляхом щотижневого відвідування, зв'язку за допомогою телемедичних консультацій та відвідування пацієнтів упродовж 72 годин після виписки зі стаціонарного лікування.

За наявною інформацією надавачами медичних послуг такі послуги лише декларуються до центральної бази даних електронної системи охорони здоров'я, проте фактично пацієнти або не отримують таких послуг, або отримують у значно меншому обсязі.

Крім того, отримано інформацію про те, що заклади охорони здоров'я надають послуги мобільної паліативної допомоги одним й тим же пацієнтам протягом 2-3 років.

У міжнародної базі даних ІНФОРМАЦІЯ_17 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_17), яка, зокрема, використовується як джерело клінічних настанов у відповідності до наказів ІНФОРМАЦІЯ_14 від 28.09.2012 № 751 та від 29.12.2016 № 1422, міститься дослідження ІНФОРМАЦІЯ_18 стосовно середньої тривалості паліативної допомоги, зокрема, установлено, що середня тривалість надання паліативної допомоги на пацієнта складає 34 дня.

Крім того, на сайті ІНФОРМАЦІЯ_16 опубліковано проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році», що регламентує Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році. Пунктом 128 Глави 28 Порядку визначено, що запланована вартість медичних послуг з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям, що надаються за кожним договором, розраховується як добуток 1/12 капітаційної ставки із заокругленням до двох знаків після коми, кількості пацієнтів, яким надавач медичних послуг готовий надати медичні послуги, та кількості місяців строку дії договору; кількість пацієнтів, яким надавач медичних послуг готовий надати медичні послуги протягом місяця, встановлюється як середньомісячна кількість унікальних пацієнтів, яким надані медичні послуги надавачем медичних послуг за період з 1 квітня до 30 вересня 2024 року згідно з даними електронної системи охорони здоров'я із заокругленням до цілого числа, - для надавачів медичних послуг, які надавали зазначені медичні послуги у визначений період згідно з даними електронної системи охорони здоров'я.

Таким чином, внесення недостовірної інформації до ЕСОЗ у 2024 році впливає на обсяг фінансування у 2025 році.

Разом з тим, усі електронні медичні записи, що вносяться до системи постійно відслідковуються представниками ІНФОРМАЦІЯ_16 , тож функціонування злочинної схеми не є можливим без погодження з посадовими особами служби здоров'я.

Згідно відомостей, отриманих у ході досудового розслідування встановлено, що в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , МФО - НОМЕР_2 ) ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_14 )має (мала) відкритий поточний рахунок № НОМЕР_16 (валюта рахунку - українська гривня), який міг використовуватись під час вчинення кримінального правопорушення для проведення фінансових операцій з перерахування грошових коштів за надання медичних послуг, проведення інших пов'язаних з цим фінансових операцій.

Таким чином, для встановлення та підтвердження/спростування факту перерахування грошових коштів, обсягу таких перерахувань, їх спрямування та призначення платежів, дослідження фінансово-господарських операцій, встановлення кола осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення та проведення судових експертиз, виникла необхідність здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які становлять банківську таємницю, стосовно ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_14 ).

Детектив ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, разом з тим через канцелярію суду подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі з підстав зазначених у ньому.

Враховуючи ту обставину, що наявні підстави вважати, що існує реальна загроза знищення або зміни документів до яких надається доступ, суд вважає за необхідне розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження № 72025001420000001, вважаю, що воно підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

В ч. 1 ст. 132 КПК України, визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про банки та банківську діяльність", інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.

Відповідно до п.6) ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Враховуючи, що отримати дані документи в добровільному порядку органам слідства не вдається, при цьому, дані документи мають важливе значення для досудового розслідування кримінального провадження № 72025001420000001, слідчий суддя вважає, що детективом доведено необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.

Разом з тим детективом не доведено необхідності вилучення всіх зазначених в клопотанні документів, а тому слідчий суддя дійшла до висновку, що надання тимчасового доступу до інформації щодо руху грошових коштів, буде достатнім для досягнення мети вказаного тимчасового доступу.

У відповідності до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно п.2) ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що отримані документи, можуть бути використані під час досудового розслідування кримінального провадження за № 72025001420000001, як докази факту протиправних дій, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись вимогами ст. ст. 131, 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити частково.

Надати детективам (старшим детективам) Бюро економічної безпеки України: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , тимчасовий доступ до речей і документів (у електронному та паперовому вигляді), які знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , МФО - НОМЕР_2 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , по рахунку: ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_14 ) № НОМЕР_16 (валюта рахунку - українська гривня), з можливістю вилучення їх копій, а саме: роздруківок (виписок) руху коштів за період з 01.01.2024 по 30.01.2025, із зазначенням призначення, суми платежу, вхідного/вихідного залишку, дати та точного часу перерахунку коштів, їх зняття, їх контактних даних, меморіальних ордерів банку, розрахункових рахунків юридичних (фізичних) осіб - контрагентів та банківські установи, в яких вони відкриті, назви юридичних (фізичних) осіб - контрагентів, їх коди ЄДРПОУ, в тому числі в електронному вигляді у форматі XLSX (XML), відповідно до додатків 10 та 11 до Інструкції щодо формування файлів інформаційного обміну між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та банками (філіями), затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18.08.2016 за № 373, з використанням засобів АРМ-НБУ-інформаційний за правилами використання задачі «Т» (листування в захищеному вигляді).

В іншій частині клопотання залишити без задоволення.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Роз'яснити особі у володінні якої знаходяться документи, що у відповідності до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, між тим відповідно до ст. 309 КПК України, може бути оскаржена в разі надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутністю яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.

Слідчий суддя: ОСОБА_1