Справа № 306/315/25
Провадження № 2-о/306/67/25
26 лютого 2025 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Уліганинця П.І.
за участю секретаря судового засідання Сова-Фафула А.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаючої як ВПО за адресою АДРЕСА_2 , НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ), заінтересована особа Свалявський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса: м.Свалява, пл. Головна, буд.1, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 25999068, електронна адреса: n.tymkiv@sv.zk.drsu.gov.ua) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-
ОСОБА_1 звернулася до суду із названою заявою в якій просить встановити факт смерті своєї матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в смт.Дніпряни, Новокаховської міськради, Херсонської області. Зазначила, що про смерть мами видано медичне свідоцтво про смерть, а реєстрація смерті є неможливою у зв'язку з відсутнісю підстав для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть встановленого зразка відповідно до Законодавства України. Вказує, що встановлення даного факту необхідно їй для державної реєстрації смерті матері, проведеної державним органом України.
Відповідно до ч.2 ст.317 ЦПК України - справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Суд своєю ухвалою від 26.02.2025 року прийняв заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами спрощеного провадження та призначив судовий розгляд справи без повідомлення сторін.
Заява подана у порядку окремого провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України - справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України.
Справа до розгляду призначена на 13:00 год. 26.02.2024 року.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «EASYCON» не здійснювалося (ч.2 ст. 247 ЦПК України).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України - суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи; ч.3 ст. 12, ч.1 ст.81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; ч. 1 ст. 76 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи; ч.2 ст. 83 ЦПК України - заявник, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, ст. 15 ЦК України, ст. 55 Конституції України - кожна особа має право на захист свого цивільного права, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.4 ст. 46 ЦК України - порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до ст. 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
В заяві заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мама ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджено копією медичного свідоцтва про смерть (на російській мові), наявного в матеріалах справи, яке складено «»Геническим отделением Медицинской организации ГБУЗ Херсонской области "Бюро судебно-медицинской экспертизы", серії 34/Г від 29.01.2025 года" та зафіксовано дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.4-5).
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , запис №16 від 20.02.1990 року (а.с. 6).
Як убачається з паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Новокаховським МС УДМС України у Херсонській області від 27.12.2014 року, прізвище, ім'я та по батькові матері заявниці - ОСОБА_2 (а.с.3-4).
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 від 14.11.1989 року мама заявниці було укладено шлюб з ОСОБА_3 та після реєстрації шлюбу змінено прізвище « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 »; згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_6 від 15.04.1992 року шлюб з ОСОБА_3 розірвано та після розірвання шлюбу змінено прізвище з " ОСОБА_2 " на ОСОБА_2 " (а.с.7).
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7 від 21.07.2012 року заявниця одружилася з ОСОБА_6 та після реєстрації шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_7 » (а.с.6).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Новокаховську міськураду Херсонської області віднесено до переліку територіальних громад, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокування) з 28.02.2022 року.
Згідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України - державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.3 ст. 46 ЦК України - фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до абз. 1 п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні (затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5) - державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Питання державної реєстрації смерті регулюються статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», главою 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні - державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я чи судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Оскільки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла на території тимчасово непідконтрольній Україні в смт.Дніпряни, м.Нова Каховка, Херсонської області, встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявниці ОСОБА_1 (донька померлої), яка позбавлена можливості в іншому, ніж у судовому порядку встановити факт смерті своєї матері для реєстрації такої.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України - під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; докази на їх підтвердження.
Відповідно до ч.1 ст. 89 ЦПК України - суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів; ч.1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України - завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
З огляду на вищевикладене, суд приймає до уваги документи, надані заявником як доказ для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , а саме копію медичного свідоцтва про смерть серії 34/Г (на російській мові), складеного «»Геническим отделением Медицинской организации ГБУЗ Херсонской области "Бюро судебно-медицинской экспертизы" від 29.01.2025 года".
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст.430 ЦПК України - суд допускає негайне виконання рішень у справах встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 4 ст.317 ЦПК України - ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Оцінивши надані суду докази в їх сукупності, обставини справи, на які заявник послався як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку, що заяву необхідно задовольнити.
Суд не вирішує питання про судові витрати (у відповідності ч.7 ст. 297 ЦПК України).
Статтею 129-1 Конституції України визначено: Суд ухвалює рішення іменем України. Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10.02.2010 року).
У контексті вказаної практики суд уважає наведене обґрунтування цього рішення достатнім.
Рішення суду про встановлення факту смерті є підставою для видачі відповідного свідоцтва про смерть. Рішення підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч.1 ст. 18 ЦПК України - судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Керуючись ст.13, 81, 89, 95, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 315, 317, 352, 354, 355 ЦПК України, ст. 46, 49 ЦК України, на підставі Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні (затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5), суд
Заяву ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаючої як ВПО за адресою АДРЕСА_2 , НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ), заінтересована особа Свалявський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса: м.Свалява, пл. Головна, буд.1, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 25999068, електронна адреса: n.tymkiv@sv.zk.drsu.gov.ua) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України -задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті матері ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: Україна смт.Дніпряни, Новокаховської міськради, Херсонської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території України в смт.Дніпряни, Новокаховської міськради, Херсонської області та на час смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
Рішення суду підлягає до негайного виконання.
Рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається протягом 30 днів до Закарпатського апеляційного суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ П.І.Уліганинець
26.02.2025 року