Справа № 317/1044/25
Провадження №3/317/690/2025
27 лютого 2025 р. м. Запоріжж
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Нікітін В.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , солдата, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44 КУпАП,
До Запорізького районного суду Запорізької області від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов протокол про адміністративне правопорушення № ДНЗ-51, складений 14.02.2025 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , суддя приходить до таких висновків.
Згідно із ч. 2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно із ч. 1 ст. 15 КУпАП військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування у разі винесення термінового заборонного припису, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зазначені особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт. У разі притягнення таких осіб до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі направлення особи, яка вчинила таке насильство, на проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, здійснюється на загальних підставах.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 КУпАП інші, крім зазначених у частині першій цієї статті, особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть за вчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність, а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальних підставах.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 75 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України начальники гарнізонів, старші морські начальники та начальники органів управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України (далі - Служби правопорядку) в гарнізонах мають право накладати дисциплінарні стягнення на військовослужбовців у таких випадках: а) правопорушення пов'язане з порушенням правил гарнізонної або вартової служби; б) порушення громадського порядку або військової дисципліни вчинено за межами розташування військової частини; в) правопорушення вчинено під час перебування у відпустці, відрядженні, на лікуванні, на гауптвахті Служби правопорядку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 на теперішній час проходить військову службу у Збройних Силах України у званні солдата.
При цьому, згідно зі ст. 15 КУпАП адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 44 КУпАП, тобто незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах, не входить до видів правопорушень, відповідальність за які військовослужбовець несе на загальних підставах.
Тому оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, а положення ст. 15 КУпАП не передбачають настання адміністративної відповідальності військовослужбовців за ч.1 ст. 44 КУпАП на загальних підставах, суддя приходить до висновку про те, що вимоги ст. 221 КУпАП у даному випадку застосовуватися не можуть, у зв'язку з чим ОСОБА_1 підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності уповноваженим органом (посадовою особою), яка визначена у Дисциплінарному статуті Збройних Сил України.
Враховуючи вищезазначені обставини, матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 44 КУпАП необхідно повернути до ІНФОРМАЦІЯ_3 як такі, що не підлягають розгляду судом, для їх подальшого направлення органу (посадовій особі), уповноваженій розглядати питання про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.
Керуючись ст. 7, 15, 221, 257, 278, 283 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення № ДНЗ-51 від 14.02.2025 разом із долученими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 44 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 як такий, що не підлягає розгляду судом, для його подальшого направлення органу (посадовій особі), уповноваженій розглядати питання про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.
Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя: В.В. Нікітін