Постанова від 25.02.2025 по справі 938/289/25

Справа№938/289/25

Провадження № 3/938/249/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 року селище Верховина

Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Джус Р.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ІНФОРМАЦІЯ_2

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, місце народження: м. Українськ, Покровський район, Донецька область, місце проживання: АДРЕСА_1 ,одруженого, на утриманні двоє неповнолітніх дітей, військовослужбовця НОМЕР_1 Пикордонного загону ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", інспектора прикордонної служби 1 категорії - старшого оператора,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

з участю особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності: ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

25.11.2024 о 03год 40хв. старший сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою у порушення вимог п.7,11 гл.2 та п.11 гл.5 р.ІІ Інструкції Про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом міністерства внутрвшніх справ України від 19.10.2015 №1261 допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, а саме, спав у стаціонарному місці відпочинку у невстановлений графіком час, що було виявлено під час раптової перевірки організації та несення служби прикордонного наряду "Контрольний пост" на околиці населеного пункту Бистрець Зеленської об'єднаної територіальної громади Верховинського району Івано-Франківської області.

Своїми діями ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Будучи допитаним в судовому засіданні, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , вину у вчиненому правопорушенні визнав у повному обсязі, за обставин, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення. Додатково пояснив, що ніс службу у прикордонному наряді на околиці населеного пункту Бистрець Зеленської об'єднаної територіальної громади Верховинського району Івано-Франківської області в період із 08.00год 24.11.2024 до 08.00год 25.11.2024. Згідно графіку несення служби, йому було визначено час для сну в період із 18:00год до 00:00год. Однак в той час коли він мав відпочивати, на пост привезли правопорушників, тому частину свого часу для відпочинку, він використав на складання документів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення. Після 00:00 год, коли він знову ніс службу то дійсно певний період часу, спав, що було виявлено офіцером внутрішньої безпеки. До вчиненого ставиться критично, готовий понести покарання.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя приходить до наступного висновку.

Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

У відповідності до положення ст.9 КУпАП - адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Виходячи з вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-15 КУпАП диспозиція статті передбачає недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Частиною 2 ст.172-15 КУпАП передбачена відповідальність за діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, а саме за недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який у подальшому, відповідними Указами, неодноразово продовжувався та діє по цей час.

Таким чином, на даний час в Україні діє особливий період.

Згідно з ч.4 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби:1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Відповідно до ст.ст.11, 16, 17 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців, крім іншого, такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників).Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

На військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов'язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.

Відповідно до п. 7, 11 гл. 2 та п. 11 глави 5 розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року №1261, під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані, зокрема: нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону не, відволікатися від несення служби. Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП, крім визнання, підтверджується сукупністю зібраних по справі та досліджених у судовому засіданні доказів, а саме:

-даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №023001 від 25.11.2024 року, згідно з яким 25.11.2024 о 03год 40хв. офіцером внутрішньої та власної безпеки молодшим лейтенантом ОСОБА_2 було здійснено раптову перевірку організації та несення служби прикордонного наряду "Контрольний пост" на околиці населеного пункту Бистрець Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області. В ході перевірки було виявлено, що старший сержант ОСОБА_1 спав у стаціонарному місці відпочинку у невстановлений графіком час, чим порушив п.7,11 гл.2 та п.11 гл.5 р.ІІ Інструкції Про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 №1261;

-даними посвідчення серії НОМЕР_2 , з якого вбачається що ОСОБА_1 є військовослужбовцем у званні старшого сержанта і перебуває на військовій службі;

- рапортом першого заступника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) підполковника ОСОБА_3 , яким він доповідає про те, що 25.11.2024 о 03год 40хв. офіцером внутрішньої та власної служби молодшим лейтенантом ОСОБА_2 було здійснено раптову перевірку організації та несення служби прикордонного наряду "Контрольний пост" на околиці населеного пункту Бистрець Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області. В ході перевірки було виявлено, що старший сержант ОСОБА_1 спав у стаціонарному місці відпочинку у невстановлений графіком час;

- графіком несення служби віддаленого п/н «КрП» в районі н.п. Бистрець на період з 08.00год 24.11.2025 до 08.00год 25.11.2024, відповідно до якого старший сержант ОСОБА_4 з 08.00год до 18.00год. несе службу в прикордонному наряді «КрП», з 18.00год 00.00год відпочинок, з 00.00год до 08.00год - несе службу в прикордонному наряді «КрП»;

- витягом з Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ;

-службовою характеристикою, виданою першим заступником відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) підполковником ОСОБА_5 на інспектора прикордонної служби 1 категорії - старшого оператора відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », НОМЕР_1 прикордонного загону сержанта ОСОБА_1 , 1991 року народження, згідно якої ОСОБА_1 , за місцем служби характеризується позитивно.

-поясненнями наданими ОСОБА_1 в судовому засіданні, в яких він вину визнав.

За таких обставин, дослідивши в повному обсязі докази, у їх сукупності, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-15 КУпАП, оскільки останній, будучи військовослужбовцем, допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, а саме під час воєнного стану.

Суддя звертає увагу, що у ч.2 ст.38 КУпАП закріплено, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій- шостій цієї статті.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 023001 від 25.11.2024 ОСОБА_1 в обвинувачення ставиться діяння, яке ним вчинено та виявлено 25.11.2024 року.

Враховуючи наведене, оскільки нормами КУпАП не передбачено порядок обчислення процесуальних строків, виходячи з положень ч.1 ст.2 КУпАП для забезпечення оперативного та об'єктивного розгляду справи, суддя вважає за необхідне застосувати аналогію закону з кримінальними процесуальними нормами України, а саме ст.115 КПК України, якою врегульоване вказане питання.

Така позиція узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини, який вказує, що деякі справи про адміністративні правопорушення за своєю суттю мають кримінальний характер (справи «Надточій проти України», «Гурепка проти України»).

У ч.ч.4,5 ст.115 КПК зазначено, що при обчисленні строків місяцями строк закінчується у відповідне число останнього місяця. Якщо закінчення строку, який обчислюється місяцями, припадає на той місяць, який не має відповідного числа, то строк закінчується в останній день цього місяця. При обчисленні строків місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк.

Таким чином, якщо ОСОБА_1 правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, вчинено 25.11.2024 року, яке того ж дня виявлено, то строк, який закріплений у ч.2 ст.38 КУпАП, протягом якого особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, може бути піддана адміністративному стягненню закінчується 25.02.2025 року, що співвідноситься з позицією Верховного Суду, викладеній в постанові від 12.12.2023 року в справі № 355/942/21.

Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, встановлених КУпАП та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Приймаючи до уваги вищенаведені докази, які підтверджують винуватість ОСОБА_1 , враховуючи особу, що притягається до адміністративної відповідальності, який вину у вчиненому визнав та розкаюється у вчиненому, відсутність обтяжуючих провину обставин, вважаю, що стягнення слід визначити в межах санкції статті, за якою кваліфіковано адміністративне правопорушення, у вигляді штрафу, яке буде відповідати вимогам ст. 23 КУпАП, тобто буде сприяти вихованню правопорушника в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 24, 27, 40-1, 172-15, 283-285 КупАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч ) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Згідно ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Роман ДЖУС