Постанова від 26.02.2025 по справі 520/28320/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 р. Справа № 520/28320/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Любчич Л.В.,

Суддів: Спаскіна О.А. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2023, головуючий суддя І інстанції: Заічко О.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/28320/23

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 , апелянт) звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невнесенні в довідку від 10.06.2023 № ФХ-116059 про розмір грошового забезпечення, яка видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2023 по справі № 520/1230/23, станом на 01.01.2022 відомостей щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 78 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та щомісячної премії 95 %;

- зобов'язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області) нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2022, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ), з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (постанова №704), та рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 № 248/269, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу 4590,00 грн, окладу за військове звання - 1440,00 грн, надбавки за вислугу років (40% від посадового окладу та окладу за військове звання) - 2412,00 грн, надбавки за особливості проходження служби у розмірі 78% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) звання та надбавки за вислугу років - 6584,76,00 грн, премії 95% посадового окладу - 4360,50 грн, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 01.01.2022 з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2023 по справі № 520/1230/23, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у задоволенні позовної заяви відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач, через свого представника, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просив суд рішення скасувати та ухвалити постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що той факт, що розмір надбавки за особливості проходження служби ІНФОРМАЦІЯ_3 визначено (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 00,00 грн. та обчислено розмір премії 10% (від посадового окладу) - 459,00 грн., на думку позивача суперечить положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 чинним станом на 01.01.2022 (на дату виникнення права на перерахунок пенсії).

Телеграмою Міністра оборони України від 14.01.2022 №248/269 до всіх військових частин було направлено рішення Міністра оборони України, відповідно до якого військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту України було встановлено: з 01.01.2022 надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років (раніше 10%) встановлені премії в залежності від тарифного розряду в мінімальному розмірі від 35% посадового окладу (у розмірах визначених в додатку до наведеної телеграми) на 2022 рік.

Посада позивача віднесена до 10 тарифного розряду з вислугою років понад один рік, що підтверджено відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 02.10.2023 № ФХ -116059/9499/С згідно додатку 7, а тарифний коефіцієнт 1,85, згідно додатку 1 до постанови КМУ №704. Згідно Телеграми Міноборони від 14.01.2022 №248/269 премія складає 95% посадового окладу.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та відповідно до ст. 308 КАС України в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в її межах, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного судового рішення, норм процесуального та матеріального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено обставини, які не оспорено сторонами.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію, призначену згідно вимог Закону № 2262-XII.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2023 по справі № 520/1230/23, відповідачем було підготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2022, у якій зазначено наступні складові грошового забезпечено:

посадовий оклад 4590,00 грн,

оклад за військове звання -1440,00 грн,

надбавки за вислугу років (40 % від посадового окладу та окладу за військове звання) - 2412,00 грн,

надбавка за особливості проходження служби 0%;

премія 10% - 576,00 грн.

Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 8901,00 гривень.

Позивач вважаючи, що відповідачем допущено протиправна бездіяльність, щодо не визначення у довідці усіх складових в належному розмірі за нормами чинними станом на 01.01.2022, що порушує його право на належний соціальний захист, звернувся до суду із цим позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що у спірних правовідносинах відповідач на виконання судового рішення виготовивши та видавши довідки про розмір грошового забезпечення позивачу станом на 01.01.2022 діяв правомірно та у відповідності до вимог Постанови №704 та Порядку № 260.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 5 статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За змістом частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються:

- посадовий оклад;

- підвищення посадового окладу;

- оклад за військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за вислугу років;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень;

- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови;

- надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання;

- надбавка за спортивні звання;

- премія.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

На підставі пункту 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.п. 5, 6 Постанови № 704, надано право керівникам державних органів (Міністру оборони України) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; здійснювати преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З матеріалів справи вбачається, що спір виник у зв'язку з протиправними, на думку ОСОБА_2 , діями ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби (0 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років) та премії (10 % від посадового окладу).

Водночас, як указує позивач, відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення таких складових, як надбавка за особливості проходження служби (указано 1 % замість 65 %) та премія (вказано 10 % замість 35 %), оскільки це суперечить положенням Постанови № 704, Порядку № 260 та рішенням (телеграмам) Міністра оборони України від 14 січня 2020 року № 248/291, від 27 січня 2021 року № 248/612 та від 19 січня 2022 року № 248/269.

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (в подальшому - Порядок № 260), затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України.

Згідно із п. 2 розд. VI Порядку № 260, розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Пунктом 2 розділу XVI Порядку № 260 визначено, що розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

При цьому, механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналіз вищевикладених норм законодавства вказує, що такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений у постанові Верховного Суду від 05.03.2024 у справі № 380/19324/23, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.

Згідно із пунктами 1-2 розділу VI Порядку № 260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.

Враховуючи вищенаведене, надбавка за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт лише тим категоріям військовослужбовців, які визначено Переліком окремих категорій військовослужбовців та у межах бюджетних асигнувань, або така надбавка встановлюється окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі не більше 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Згідно із п. 2 розд. ХVІ Порядку № 260, розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Водночас наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937 затверджено Інструкцію з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, пунктом 2.1 розділу ІІ якої визначено, що загальне керівництво роботою із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей здійснюється Департаментом фінансів.

Верховний Суд, аналізуючи аналогічні правовідносини під час розгляду справи № 380/19324/23 як зразкової в рішенні від 05.03.2024, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, зазначив, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Для повного та всебічного розгляду справи, з метою вжиття заходів щодо з'ясування обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 20.06.2024 та 06.12.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_4 та Міністерства оборони України витребувано відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою посадою техніка інженерно-авіаційної служби вертолітної ескадрильї навчальної авіаційної бригади, звідки позивач звільнився на пенсію, або посадою, прирівняною до цієї посади, у січні 2022 року.

На виконання вимог ухвал Другого апеляційного суду, відповідачем надана відповідь, що посадовий оклад ОСОБА_1 визначений за тарифним розрядом - 10.

Крім того, на виконання вимог ухвали суду від 06.12.2024, від військової частини НОМЕР_1 надійшла відповідь, що надати запитувану інформацію немає можливості, оскільки в діючих штатах військових частин Повітряних Сил Збройних Сил України посада «технік інженерно-авіаційної служби вертолітної ескадрильї навчальної авіаційної бригади» відсутня, а порядок прирівняння не врегульовано.

Так, телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/269 від 19.01.2022 доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2022 році з 01.01.2022 відповідно, встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми. Згідно додатку № 1 до телеграм № 248/269 від 19.01.2022 розмір щомісячної премії за розрядом 10, до якого відноситься посада позивача, яку він займав до звільнення, складає 95%.

Таким чином, у 2022 році грошове забезпечення військовослужбовців, зокрема тих, які перебували на посаді, яку до звільнення займав позивач, включало надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років з урахуванням відповідного коефіцієнта, а також премію у розмірі 95 %, у зв'язку з чим суд апеляційної інстанції вважає, що відповідачем не доведено дотримання вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, а саме в частині визначення відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби - 0% та премії - 10%.

Згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_5 та Міністерством оборони України під час розгляду справи у суді апеляційної інстанції не надано відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби, який було виплачено за посадою техніка інженерно-авіаційної служби вертолітної ескадрильї навчальної авіаційної бригади, звідки позивач звільнився на пенсію, або посадою, прирівняною до цієї посади, у січні 2022 року, то у суду апеляційної інстанції відсутня можливість визначити конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби, які необхідно зазначити у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022.

Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що відповідачем протиправно не зазначено в довідці про грошове забезпечення позивача від 10.07.2023 № ФХ-116059 станом на 01.01.2022, виготовленої на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2023 у справі №520/1230/23, розмір надбавки за особливості проходження служби у середньому розмірі, що фактично виплачені за січень 2022 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки позивач звільнився, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2022, але не менше 65%, та премії у розмірі 95%.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів прийшла до висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимог апеляційної скарги.

Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України»(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Згідно з ч. 2 ст. 317 КАС України неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Отже, враховуючи те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано всі обставини, що мають значення для справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 242, 243, 311, 315, 316, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року по справі №520/28320/23 - скасувати.

Ухвалити постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні в довідку від 10.06.2023 № ФХ-116059 про розмір грошового забезпечення, яка видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2023 по справі № 520/1230/23, станом на 01.01.2022 відомостей щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби не менше 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та щомісячної премії 95%;

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2022, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № .2262-XII, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, та рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 № 248/269, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу 4590,00 грн, окладу за військове звання - 1440,00 грн, надбавки за вислугу років (40% від посадового окладу та окладу за військове звання) - 2412,00 грн, вказати розміри надбавки за особливості проходження служби у середньому розмірі, що фактично виплачена за січень 2022 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки позивач звільнився, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2022, але не менше 65 %, та щомісячну премію в розмірі 95%, з урахування рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2023 по справі №520/1230/23.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Л.В. Любчич

Судді О.А. Спаскін О.В. Присяжнюк