Рішення від 25.02.2025 по справі 560/12/25

Справа № 560/12/25

РІШЕННЯ

іменем України

25 лютого 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 29.08.2024 №0220212406, №0220242406, №0220262406, №0220282406.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті контролюючим органом за результатами проведеної перевірки, якою встановлено, що ОСОБА_1 не подала податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік та не задекларувала дохід в сумі 172170,00 грн., в результаті чого занизила суму, податку на доходи фізичних осіб у сумі 30990,60 грн. Позивач вважає, що не задекларований дохід в сумі 172170,00 грн., податок на доходи фізичних осіб у сумі 30990,60 грн. та військовий збір у сумі 2582,55 грн., визначені відповідачем в порушення вимог статті 164 Податкового кодексу України, так як згідно виписок AT КБ "ПРИВАТБАНК" по рахунку НОМЕР_1 позивач отримала оподатковувані доходи у сумі 1590,00 грн. Відповідно податок на доходи фізичних осіб і військовий збір слід визначати саме із цієї суми оподатковуваного доходу, а не з суми в 172170,00 грн., яку визначив представник відповідача. З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

У відзиві на позовну заяву відповідач не погоджується з позовними вимогами та вважає його безпідставним. Зазначає, що фізична особа ОСОБА_1 яка отримала інші доходи (перекази від фізичних осіб із використанням реквізитів в сумі 172170 грн., зобов'язана була задекларувати його в річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік до 01 травня 2024 та сплатити податкове зобов'язання по військовому збору в сумі 2582,55 грн. до 01 серпня 2024. Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку (даних Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДПС України про суми виплачених доходів) встановлено, що громадянкою ОСОБА_1 протягом 2023 отримано інші доходи (перекази від фізичних осіб) в розмірі 172170 грн. При цьому, податкова декларація про майновий стан і доходи за 2023 рік нею не подана. За результатом проведеної перевірки, контролюючий орган виніс податкові повідомлення-рішення, які відповідач вважає, що вони винесені на підставі, у межах повноважень контролюючого органу та у спосіб, що передбачений чинним податковим законодавством України, із врахуванням всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому підстави для визнання його недійсним і скасування відсутні. На підставі наведеного просить відмовити у задоволенні позову повністю.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 06.01.2025 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 23.01.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, а у разі відмови у розгляді справи в порядку загального провадження, розгляд справи проводити в судовому засіданні з викликом сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області на підставі наказу ГУ ДПС у Хмельницькій області від 24.06.2024 №2653-П, провело документальну позапланову невиїзну перевірку з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податків, зборів і платежів ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , за період з 01.01.2023 по 31.12.2023.

За результатами проведення позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 , контролюючий орган встановив порушення, які зафіксовані в акт перевірки від 05.08.2024 №18398/22-01-24-06/3574506340, а саме:

1. вимог підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16, підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, пункту 176.1 статті 176, пункту 179.1, статті 179 ПК України, а саме: неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік.

2. вимог підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, пункту 174.2 статті 174, пункту 179.7 статті 179 ПК України, а саме: занижено та не сплачено податкове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у сумі 30990,60 грн.

3. вимог підпункту 168.4.1, абзацу "в" підпункту 168.4.5 пункту 168.4 статті 168, пункту 176.1 статті 176, та пунктів 1.6, 1.4, 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, занижено суму військового збору на суму 2582,55 грн.

4. підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 ПК України, в результаті чого не надано документи на письмовий запит контролюючого органу за період з 01.01.2023 по 31.12.2023.

За результатами перевірки Головне управлінням ДПС у Хмельницькій області прийняло податкові повідомлення-рішення:

- №0220212406 від 29.08.2024 форми "Р", яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 38738,25 грн. (в т.ч. за основним платежем - 30990,60 грн., за штрафними санкціями - 7747,65 грн.);

- №0220242406 від 29.08.2024 форми "Р", яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 3228,19 грн. (за основним платежем - 2582,55 грн., за штрафними санкціями 645,64 грн.);

- №0220282406 від 29.08.2024 форми "ПС" за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 7100 грн.;

- №0220262406 від 29.08.2024 форми "ПС" за платежем податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування в сумі 340 грн.

Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач подано скаргу до ДПС України від 18.09.2024 №б/н, за результатами розгляду якої, ДПС України залишено без змін податкові повідомлення-рішення №0220212406 від 29.08.2024 форми "Р", №0220242406 від 29.08.2024 форми "Р", №0220262406 від 29.08.2024 форми "ПС", №0220282406 від 29.08.2024, а скаргу - без задоволення.

Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями рішеннями, позивач звернулась до суду з позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 ПК України).

Згідно приписів пунктів 38.1. і 38.3. статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

За визначенням підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з абзацом 1 пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Як вбачається з матеріалів справи відповідно до наявної податкової інформації платник податків - фізична особа ОСОБА_1 протягом перевіряємого періоду, а саме 2023, на банківський рахунок отримала кошти у вигляді грошових переказів від фізичних осіб на загальну суму 172170 грн., із використанням реквізитів, що є платіжним інструментом, при переказі коштів фізичними особами один одному, реалізований на будь-якому носії, що містить в електронній формі дані, необхідні для ініціювання платіжної операції/ та/або здійснення інших операцій, визначених договором з емітентом, які згідно з нормами ПК України підлягають включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню платником податків в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації) за 2023 рік.

Так, згідно наданих ОСОБА_1 до перевірки виписок АТ КБ "ПРИВАТБАНК" по рахунку № НОМЕР_3 за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 надходження грошових коштів від фізичних осіб на зазначений банківський рахунок, відкритий на ім'я фізичної особи ОСОБА_1 склали в сумі 172170 грн.

У зв'язку з неподанням позивачем податкової декларації про майновий стан та доходи за 2023 рік до контролюючого органу, несплатою податку на доходи фізичних осіб та військового збору, Головне управління ДПС у Хмелницькій області за результатами проведення документальної позапланової невиїзної перевірки винесено податкові повідомлення-рішення: №0220212406 від 29.08.2024 форми "Р", яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 38738,25 грн. (в т.ч. за основним платежем - 30990,60 грн., за штрафними санкціями - 7747,65 грн.); №0220242406 від 29.08.2024 форми "Р", яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 3228,19 грн. (за основним платежем - 2582,55 грн., за штрафними санкціями 645,64 грн.); №0220282406 від 29.08.2024 форми "ПС" за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 7100 грн.; №0220262406 від 29.08.2024 форми "ПС" за платежем податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування в сумі 340 грн.

За результатами розгляду скарги, ДПС України залишено без змін податкові повідомлення-рішення №0220212406 від 29.08.2024 форми "Р", №0220242406 від 29.08.2024 форми "Р", №0220262406 від 29.08.2024 форми "ПС", №0220282406 від 29.08.2024, а скаргу - без задоволення.

Щодо правомірності винесеного податкових повідомлень-рішень від 29.08.2024 форми "Р" №0220212406 та №0220242406, суд зазначає таке.

Згідно з підпунктом 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПК України дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді: в) доходів від продажу рухомого та нерухомого майна, доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів; д) інших доходів від діяльності, у тому числі пов'язаних з повною або частковою переуступкою прав та обов'язків за угодами про розподіл продукції на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем контролюючих органів (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо).

Відповідно до підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 ПК України платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Пунктом 163.1 статті 163 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування резидента є:

- 163.1. загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

- 163.1.2. доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

- 163.1.3 іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Відповідно до пункту 164.1 статті 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними згідно з Кодексом.

Відповідно до підпункту 164.1.1 пункту 164.1 статті 164 ПК України загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 ПК України загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.

Пунктом 164.3 статті 164 ПК України визначено, що при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах.

Порядок нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначено статтею 168 ПК України.

Так, згідно з підпунктом 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 ПК України платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Враховуючи наведене, суд не бере до уваги твердження позивача про те, що вона отримала оподатковуваний дохід у сумі 1590 грн., відповідно податок на доходи фізичних осіб і військовий збір слід визначати саме із цієї суми оподаткованого доходу, а не з суми в 172170 грн., адже згідно з аналізу вимог пункту 163.1 статті 163, підпункту 164.1.1 пункту 164.1 статті 164, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПК України випливає, що за загальним правилом кожна особа, яка отримує дохід, зобов'язана сплачувати податок на доходи фізичних осіб, військовий збір та подавати у зв'язку з цим до податкового органу податкову звітність. При цьому ПК України відносить до доходів фізичної особи будь-які доходи, отримані платником податків у відповідному періоді, окрім тих, що не підлягають оподаткуванню, чи підлягають зменшенню на суму податкової знижки або ж із застосуванням меншої ставки податку.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.08.2022 у справі №140/403/19.

За загальним правилом, ставка податку становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (пункт 167.1 статті 167 ПК України).

Пункти 167.2-167.5 статті 167 ПК України встановлюють випадки, за яких до бази оподаткування застосовується ставка податку, відмінна від загальної.

Згідно з підпунктом "в" пункту 176.1 статті 176 ПК України платники податку зобов'язані подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.

Платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу (підпункт 179.1 статті 179 ПК України).

Розрахунок бази оподаткування за ставкою 18% становить 172170 грн.

Розрахунок податкового зобов'язання платника податку з доходів фізичних осіб відповідно пункту 167.1 статті 167 ПК України: донараховано податок в сумі 30990,60 грн. 2023 рік (172170 грн.*18%).

Отже, враховуючи вищезазначене фізична особа ОСОБА_1 яка отримала інші доходи (перекази від фізичних осіб із використанням реквізитів в сумі 172170 грн., зобов'язана була задекларувати його в річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік до 01 травня 2024.

Встановлено, що податкова декларація про майновий стан і доходи за 2023 рік ОСОБА_1 не подала.

В порушення вимог пункту 179.7 статті 179 ПК України за результатами проведеної перевірки фізичною особою не сплачено (занижено) податкове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у сумі 30990,60 грн.

Згідно вимог пункту 16-1 підрозділ 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 16-1 підрозділ 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 пункту 16-1 підрозділ 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. - абзац "б" пункту 171.2 статті 71 ПК України, платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.

Згідно вимог абзацу "в" підпункту 168.4.5 пункту 168.4 статті 168 ПК України, фізична особа, відповідальна згідно з вимогами розділу IV ПК України за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету - за її податковою адресою.

За вимогами абзацу "е" пункту 176.1 статті 176 ПК України, платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань.

Враховуючи наведені вище норми законодавства та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що фізична особа зобов'язана була задекларувати дохід в річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік до 01 травня 2024 та сплатити податкове зобов'язання по військовому збору в сумі 2582,55 грн. (1,5%*172170 грн.) до 01 серпня 2024.

Перевіркою встановлено несплату фізичною особою ОСОБА_1 військового збору в сумі 2582,55 грн., чим порушено вимоги підпункту 168.4.1, абзацу "в" підпункту 168.4.5 пункту 168.4 статті 168, статті 176 ПК України, відповідно до вимог підпункту 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 Розділу XX ПК України платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань та відповідно до підпункту 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПК України.

Отже, в порушення вимог ПК України за результатами проведеної перевірки фізичною особою ОСОБА_1 занижено податкове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у сумі 30 990,60 грн. та занижено суму військового збору на суму 2582,55 грн.

Разом з тим, відповідно до пункту 123.2 статті 123 ПК України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), підпункту 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, діяння, передбачені пунктом 123.1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Отже, враховуючи встановлене, Головне управління ДПС у Хмельницькій області винесені податкові повідомлення-рішення від 29.08.2024 №0220212406 про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 30990,60 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 7747,65 грн., №0220242406 про збільшення грошового зобов'язання з військового збору в сумі 2582,55 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 645,64 грн.

Щодо правомірності винесених податкових повідомлень-рішень від 29.08.2024 форми "ПС" №0220282406 та №0220262406.

З матеріалів справи встановлено, що податкова декларація про майновий стан і доходи платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 за 2023 рік до Головного управління ДПС у Хмельницькій області не надавалась, чим порушено вимоги пункту 179.1 статті 179 та підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 ПК України.

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно пункту 176.1 статті 176 ПК України платники податку зобов'язані:

а) вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку. Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

б) отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого цим Кодексом, документи первинного обліку, в тому числі на підставі яких визначаються витрати при розрахунку інвестиційного прибутку та формується податкова знижка платника податку;

в) подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.

Відповідно до підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статі 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених Податковим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним.

Пунктом 179.1 статті 179 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до Податкового Кодексу.

Згідно пункту 179.7 статті 179 ПК України фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в податковій декларації.

На порушення зазначених вимог ПК України платником податків ОСОБА_1 до контролюючого органу не подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2023.

Відповідно до пункту 120.1 статті 120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області винесено податкове повідомлення-рішення від 29.08.2024 №0220262406 про застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 340,00 гривень.

Згідно з підпунктом 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 ПК України письмовий запит про надання інформації надсилається платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, із обов'язковим зазначенням таких фактів у запиті.

Відповідно до підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 ПК України, платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Разом з тим, встановлено, що ОСОБА_1 надіслано запит від 06.05.2024 №2487/10/22-01-24-04 про надання пояснень та підтверджуючих документів за 2023 рік, який позивач отримала 18.05.2024.

Однак, на порушення пп. 73.3.3 п. 73.3 ст. 73 ПК України відповідь та документи на вказаний запит протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту позивач не надала.

Відповідно до пункту 121.2 статті 121 ПК України ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу, надісланий відповідно до підстав, передбачених підпунктами 6 - 8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 ПК України, тягне за собою накладення штрафу у 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє особу від обов'язку подання інформації.

За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області винесено податкове повідомлення-рішення від 29.08.2024 №02202812406 про застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 7100,00 гривень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд зазначає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірность своїх рішень, натомість, позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку про правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 29.08.2024 №0220212406, №0220242406, №0220262406, №0220282406.

У зв'язку з цим суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то підстави для відшкодування позивачу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 лютого 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя В.В. Матущак