Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 лютого 2025 р. № 520/832/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022), Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9,м. Київ,01601) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Пенсійного фонду України, в якому просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсію, відповідно до нової довідки № 1474 від 06.12.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до нової довідки №1474 від 06.12.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
3. Визнати протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України по відношенню до ОСОБА_1 щодо виконання 1 частини пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №144 в частині, що стосується проведення перерахунку його пенсії, а саме: неповідомлення Пенсійним фондом України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони України.
4. Зобов'язати Пенсійний фонд України (адреса: 01601, місто Київ, вулиця Бастіонна, будинок 9, код ЄДРПОУ 00035323), відповідно до частини пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №144, повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку на ОСОБА_1 пенсія якого підлягає перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови і подання його в п'ятиденний строк Міністерству оборони України.
В обґрунтування позову зазначено, що оскаржувана бездіяльність відповідачів є протиправною та такою, що порушує права позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 15.01.2025 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 22.01.2025 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що в спірних правовідносинах відповідач діяв в межах чинного законодавства України.
Представником відповідача - Пенсійного фонду України, 12.02.2025 року надано відзив на позовну заяву, в якому він також просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що з огляду на широкомасштабне вторгнення військ російської федерації на територію України, передбачений Постановою № 144 механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні», створює ризики доступу до персональних даних. Тому, Пенсійним фондом України не допущено бездіяльності щодо ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомлення про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 Постанови № 144 в частині, що стосується ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 21.09.2012 року у розмірі 70 % грошового забезпечення.
Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України було складено нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №1474 від 06.12.2024 для обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.
Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України від №1474 від 06.12.2024 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом щодо перерахунку пенсії позивача.
Відповідач листом від 24.12.2024 року № 2000-0203-8/224029 повідомив, що після скасування (визнання протиправними) в судовому порядку положень пунктів 1, 2, 3, 6 Постанови № 103 умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, не визначалися. Враховуючи зазначене вище, підстави для перерахунку пенсій відповідно до довідки №1474 від 06.12.2024 про розмір грошового забезпечення, яку надано Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України, відсутні.
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв'язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Верховний Суд у Рішенні від 17.12.2019 по зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку про те, що «дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».
Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у праві №160/8324/19.
Суд зазначає, що Верховний суд у рішенні по зразковій справі № 160/8324/19 від 17.12.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 з вказаного питання зазначив: "Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін."
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, судом встановлено, що після отримання відповідачем оновленої довідки від №1474 від 06.12.2024 у відповідача виникли обов'язки щодо перерахунку пенсії позивача саме з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), а не як в позовній заяві просить позивач з 05.03.2019 року.
А отже вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсію, відповідно до нової довідки № 1474 від 06.12.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до нової довідки №1474 від 06.12.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 року.
Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Отже заявлена позовна вимога щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, є передчасною та задоволенню не підлягає оскільки предметом даної справи є саме зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з грошового забезпечення зазначеного в довідці Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України №1474 від 06.12.2024 про розмір грошового забезпечення, а отже оскільки вказаного перерахунку відповідачем ще здійснено не було, то відсутні підстави вважати, що відповідачем при здійсненні вказаного перерахунку не буде самостійно здійснено її перерахунок з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Щодо вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України по відношенню до ОСОБА_1 щодо виконання 1 частини пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №144 в частині, що стосується проведення перерахунку його пенсії, а саме: неповідомлення Пенсійним фондом України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони України та зобов'язання Пенсійний фонд України, відповідно до частини пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №144, повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку на ОСОБА_1 пенсія якого підлягає перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови і подання його в п'ятиденний строк Міністерству оборони України, суд зазначає наступне.
На виконання Закону України “Про розвідку» Кабінетом Міністрів України 14.07.2021 прийнято постанову № 729 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовцям розвідувальних органів.
23.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 144 “Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» (далі - Постанова № 144), якою передбачено проведення перерахунку пенсій особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби) з 01.08.2021 виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців, та з 01.10.2021 - виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 718 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців.
П. 4 Постанови № 144 встановлено Пенсійному фонду України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан, який продовжено по теперішній час.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII “Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон України № 389) Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Наказом Пенсійного фонду України від 24.02.2022 № 32 здійснено переведення Пенсійного фонду України з мирного на воєнний стан.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Одним з основних завдань Мінсоцполітики є, зокрема, у відповідності до пп. 1 п. 3 зазначеного Положення, є забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, волонтерської діяльності, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Міністерством соціальної політики України до Кабінету Міністрів України направлено лист від 25.03.2022 № 3065/0/2-22/54 в якому зазначено, що реалізація механізму обміну інформацією про одержувачів пенсій, визначеного Постановою № 144, в умовах війни може спричиняти ризики доступу до персональних даних, що наражатиме на небезпеку осіб зазначеної категорії та членів їхніх сімей. З метою усунення таких ризиків Мінсоцполітики вважає за доцільне забезпечити проведення визначеного Постановою № 144 перерахунку пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів, після закінчення правового режиму воєнного стану в Україні.
Зазначену позицію погоджено Кабінетом Міністрів України, про що зазначено в листі Віце-прем'єр-міністра України - Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 29.03.2022 № 8045/1/1-22.
Водночас, з метою здійснення перерахунку, передбаченого Постановою № 144, було розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144», яким передбачалось проводити перерахунок пенсій за заявою особи та наданою довідкою про розмір грошового забезпечення.
Пенсійним фондом України було опрацьовано та погоджено зазначений проєкт змін без зауважень.
Оскільки зазначені зміни не внесені, листом від 02.02.2024 № 2800-030203-5/6835 Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України з пропозицією прискорити опрацювання проєкту постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144».
Міністерство соціальної політики України, як орган, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, листом від 28.02.2024 № 4662/0/2-24/54 повідомило, що позиція, висловлена в листі від 25.03.2022 № 3065/0/2-22/54, залишилася незмінною.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
З огляду на вищезазначене вбачається, що обов'язок повідомити головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій у Пенсійного фонду України виникне лише після припинення дії воєнного стану або на умовах, передбачених проєктом постанови Уряду “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144» після його прийняття.
Разом з тим, Пенсійний фонд України листом від 16.06.2022 № 2800-030203-9/23653 для врахування в роботі направив підвідомчим органам Фонду Постанову № 144.
Також суд зазначає, що відповідно до абз. 1 та 2 п. 4 Постанови № 144 встановлено Пенсійному фонду України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.
На підставі отриманих списків Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрація Державної прикордонної служби, з яких особи були звільнені із служби, готують довідки про розмір грошового забезпечення, яке буде враховуватися під час перерахунку пенсій, щодо кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до п. 1 цієї постанови) і додатком 3 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до п. 2 цієї постанови) та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Вищевказаними нормами не передбачено обов'язку подання Пенсійним фондом України до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомлення про необхідність підготовки списку осіб, до якого має бути включена конкретно визначена особа.
Крім того, Пенсійний фонд України, як центральний орган виконавчої влади, не наділений повноваженнями безпосередньо здійснювати призначення, перерахунок та виплату пенсії, а лише організовує, координує та контролює роботу територіальних органів (пп. 6 п. 4 Положення про Пенсійний фонд України). У зв'язку з цим безпосередньо Пенсійний фонд України не мав обов'язку та повноважень визначити з числа одержувачів пенсій особу ОСОБА_1 та повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку згідно з додатком 1 Постанови № 144 саме на нього.
Положення Постанови № 144 стосуються інтересів широкого кола осіб, які є учасниками відповідних правовідносин.
З форми списку осіб із числа військовослужбовців розвідувальних органів, пенсії яких підлягають перерахунку (додаток 1 до Постанови № 144), вбачається, що в списку зазначається, зокрема, інформація про осіб (прізвище, ім'я та по батькові), військове звання, розмір грошового забезпечення з якого обчислено пенсію, з урахуванням усіх його складових, тобто, містить ідентифікуючу інформацію стосовно цих осіб. Відтак, дані, зазначені у списках, не є знеособленими.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про захист персональних даних» персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Отже, якщо певна інформація дає змогу виділити із групи людей конкретну особу, то її можна вважати персональними даними.
Згідно зі ст. 1 Закону України № 389 воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, ч. 2 ст. 20 Закону № 389 передбачає, що в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені ч. 2 ст. 64 Конституції України.
Ст. 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені ст.ст. 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції (частина друга).
Разом з тим, правовідносини щодо соціального захисту громадян регулюються ст. 46 Конституції України, яка не передбачена ч. 2 ст. 64 Конституції України.
З огляду на широкомасштабне вторгнення військ російської федерації на територію України, передбачений Постановою № 144 механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні», створює ризики доступу до персональних даних.
Таким чином суд дійшов висновку, що Пенсійним фондом України не допущено бездіяльності щодо ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомлення про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 Постанови № 144 в частині, що стосується ОСОБА_1 , а отже вимоги позивача щодо визнання такої бездіяльності протиправною є безпідставними.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022), Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9,м. Київ,01601) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, відповідно до нової довідки № 1474 від 06.12.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до нової довідки №1474 від 06.12.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.