Рішення від 26.02.2025 по справі 460/13559/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 року м. Рівне №460/13559/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач №1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач №2), в якому позивач просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог):

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 08.05.2024 року №956120157764 про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр. в розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі заяви №4340 від 30.04.2024 року і довідки №24/2 від 26.04.2024 року, виданої Рівненською обласною військовою адміністрацією на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 року у справі №460/16144/23.

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови в перерахунку розміру пенсії на підставі довідок №24/1 від 23.01.2024 року і №24/2 від 26.04.2024 року, виданих Рівненською обласною державною адміністрацією на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 року у справі №460/16144/23

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 24.01.2024 року провести перерахунок розміру пенсії по інвалідності 3 групи виходячи із заробітної плати (доходу) одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр., у розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі довідок №24/1 від 23.01.2024 року і №24/2 від 26.04.2024 року, виданих Рівненською обласною державною адміністрацією на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 року у справі №460/16144/23 (за 11 днів роботи в зоні відчуження нараховано 523,81 крб. заробітної плати) відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п 1, п.3 пп4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210, в сумі 27020.43 грн. щомісячно.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок розміру пенсії по інвалідності 3 групи, виходячи із заробітної плати (доходу) одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі довідки №24/2 від 26.04.2024, за11 днів роботи в зоні відчуження.

Вказує, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 року у справі №460/16144/23 звернулася із заявою та документами до територіального органу ПФУ про перерахунок пенсії по заробітній платі згідно з довідкою № 24/1 від 23.01.2024 року відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області було розглянуто заяву Позивача і долучені до заяви документи, та було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, оскільки виявлено розбіжності в періодах роботи в зоні відчуження.

Після потворного звернення, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було також прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії.

Пояснює, що після подачі заяви про перегляд рішення, ГУ ПФУ в Рівненській області перераховано розмір пенсії, однак отримав пенсію за липень 11597,02 грн.

З підстав наведених у позові, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою від 17.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач №1, належним чином повідомлений про розгляд справи, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, причини неможливості подання відзиву суду не повідомив. Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

30.12.2024 до суду від ГУ ПФУ в Рівненській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що позивач отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розмір пенсії позивача обчислено відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23 листопада 2011 р. № 1210 та складає 20909,08 грн., у зв'язку з чим ініційовано опрацювання електронної пенсійної справи (далі - ЕПС) в режимі “Макетна обробка» (для приведення у відповідність матеріалів електронної пенсійної справи позивача.

Пенсійним фондом України, в свою чергу повідомлено наступне: “Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 з урахуванням ухвали від 08.02.2024 про виправлення описки у справі № 460/16144/23 (надалі - Рішення суду) зобов'язано Рівненську обласну військову адміністрацію в особі обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за період з 30.07.1986 по 27.08.1986 із врахуванням певних складових та величин

В контексті зазначеного представник зазначає, що враховуючи те, що довідка Рівненської обласної державної адміністрації №24/1, № 24/2 за період роботи з 30.07.1986 по 27.08.1986 видана без дотримання затверджених вимог до даного виду документу, а зміст мотивувальної й резолютивної частин рішення суду не містить будь-яких зобов'язань до органів Пенсійного фонду України, рішення № 956120157764 щодо перерахунку пенсії позивача, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії з 01.02.2024 на підставі наданих довідок № 24/1, № 24/2, виданих Рівненською облдержадміністрацією на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі № 460/16144/23, не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та є особою з інвалідністю ІІІ групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно з довідки санітарно-епідеміологічної станції від № 2092, ОСОБА_1 дійсно знаходилась в службовому відрядження в Поліському районі Київської в період з 30.07.1986 по 25.08.1986, відповідно до наказу Рівненської ОБЛСЕС № 117. Працювала в селах «жорсткого» контролю, в тому числі в населених пунктах, які входять до 30-ти кілометрової зони.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №460/16144/23 задоволено позов ОСОБА_1 , зобов'язано Рівненську обласну військову адміністрацію в особі обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за роботу в населених пунктах: с. Мартиновичі, с. Варовичі, с. Ковшилівка, с. Бобер, с. Буда-Варовичі, с. Володимирівка, с. Тараси за період з 31.07.1986 по 27.08.1986 з денною (годинною) ставкою - 0,540, кратністю 4, збереженого середнього заробітку за основним місцем роботи в Ровенській обласній санепідемстанції - 72,37 крб, оплатою праці за 11 виїздів в зону відчуження - 142,56 крб, оплатою праці за 2 год. надурочного часу за 11 днів виїздів у зону відчуження - 71, 28 крб, оплатою праці за 5 год. надурочного часу за 11 днів виїздів у зону відчуження - 237,60 крб, без оплати за роботу у вихідні та святкові дні, без виплати премії.

На виконання рішення суду Рівненською обласною військовою адміністрацією видано довідку №24/1 від 23.01.2024 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 23.01.2024 №24/1, відповідно до якої за 11 днів роботи в зоні відчуження нараховано 523,81 крб.

24.01.2024 року позивач звернулася із заявою та документами до територіального органу ПФУ про перерахунок пенсії по заробітній платі згідно з довідкою № 24/1 від 23.01.2024 року відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області було розглянуто заяву Позивача і долучені до заяви документи, та було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, оскільки виявлено розбіжності в періодах роботи в зоні відчуження: у довідці ф122 зазначено період роботи з 30.07.1986 по 27.08.1986, а в довідці, виданій Державною адміністрацією Рівненської області, зазначено період роботи з 31.07.1986 по 27.08.1986 роки.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 08.02.2024 виправлено допущену у судовому рішенні Рівненського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2023 року у справі №460/16144/23 (повний текст) описку, виклавши абзац третій резолютивної частини у такій редакції:

«Зобов'язати Рівненську обласну військову адміністрацію в особі обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за роботу в населених пунктах: с. Мартиновичі, с. Варовичі, с. Ковшилівка, с. Бобер, с. Буда-Варовичі, с. Володимирівка, с. Тараси за період з 30.07.1986 по 27.08.1986 з денною (годинною) ставкою - 0,540, кратністю 4, збереженого середнього заробітку за основним місцем роботи в Ровенській обласній санепідемстанції - 72,37 крб, оплатою праці за 11 виїздів в зону відчуження - 142,56 крб, оплатою праці за 2 год. надурочного часу за 11 днів виїздів у зону відчуження - 71, 28 крб, оплатою праці за 5 год. надурочного часу за 11 днів виїздів у зону відчуження - 237,60 крб, без оплати за роботу у вихідні та святкові дні, без виплати премії».

У зв'язку з вищезазначеним Рівненська обласна державна адміністрація видала ОСОБА_1 нову довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 26.04.2024 №24/2, відповідно до якої за 11 днів роботи в зоні відчуження нараховано 523,81 крб.

30.04.2024 року позивач повторно звернулася із заявою та документами до територіального органу ПФУ про перерахунок пенсії по заробітній платі згідно з довідкою № 24/1 від 23.01.2024 року та з довідкою № 24/2 від 26.04.2024 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було розглянуто заяву позивача і долучені до заяви документи, та було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, що підтверджується рішенням від 08.05.2024 року № 956120157764.

Не погоджуючись з рішенням ГУ Пенсійного фонду України в Донецькій області, позивач 15.05.2024 пожала заяву про перегляд рішення про відмову.

Листом від 14.06.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило позивача, що проведено перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, на підставі вищевказаної довідки від 26.04.2024 № 24/2.

Крім того зазначено, розмір пенсії Позивача, визначений з урахуванням заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження (враховано заробітну плату за серпень 1986 року), та з урахуванням розміру відшкодування фактичних збитків - 50 %, становить 20909,08 грн (41818,16 грн х 50%); розмір пенсії з урахуванням судового рішення та вимог постанови Кабінету Міністрів України 24.02.2023 №168 - 20925,88 грн, в тому числі:

20909,08 грн - розмір пенсії по інвалідності + 284,70 грн - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі з інвалідністю ІІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у розмірі, визначеному відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, - (мінус) 267,90 грн - обмеження в індексації відповідно до пункту 10 Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168.

Водночас, оскільки при проведенні вищезазначеного перерахунку неможливо застосувати показник заробітної плати, визначений з урахуванням вимог Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, то виникла необхідність опрацювання електронної пенсійної справи Позивача в режимі “Макетна обробка».

Згідно з листом Пенсійного фонду України від 17.11.2021 р. 2800-030104-9/56569 ініціювання перерахунку «Макетна обробка», виплатних операцій «Макетна обробка боргу», «Макетна обробка даних ОР» відбувається користувачами на центральному рівні. Здійснювати подальшу обробку електронної пенсійної справи (далі - ЕПС) або особового рахунку (далі - ОР) буде спеціаліст з призначення або спеціаліст з виплати регіонального рівня. Для отримання дозволу на проведення зазначених перерахунку та виплатних операцій шляхом ініціювання перерахунку «Макетна обробка», виплатних операцій «Макетна обробка боргу», «Макетна обробка даних ОР», засобами програмного забезпечення підсистеми «Електронний документообіг» до Пенсійного фонду України направляється лист за підписом заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України (далі - головне управління) за відповідним напрямком з обов'язковим зазначенням теми змісту листа «Надання дозволу на макетну обробку ЕПС/ОР». Головним управлінням для кожної ЕПС/ОР, які потребують ініціювання перерахунку або виплатної операції для макетної обробки користувачем центрального рівня, складається окремий лист.

На запит Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.07.2024 №1700-0307-5/41755 щодо ініціювання опрацювання електронної пенсійної справи (далі - ЕПС) в режимі “Макетна обробка» (для приведення у відповідність матеріалів електронної пенсійної справи позивача (зокрема, коефіцієнта заробітної плати, розміру заробітної плати для обчислення Вашої пенсії по інвалідності ІІІ групи відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»)

Пенсійним фондом України надіслано лист від 15.08.2024 №2800-030101-9/49716 (яким ініційовано перерахунок «Макетна обробка» для надання можливості подальшого опрацювання ЕПС користувачем регіонального рівня).

Пенсійним фондом України повідомлено наступне: “Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 з урахуванням ухвали від 08.02.2024 про виправлення описки у справі № 460/16144/23 (надалі - Рішення суду) зобов'язано Рівненську обласну військову адміністрацію в особі обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за період з 30.07.1986 по 27.08.1986 із врахуванням певних складових та величин. Оскільки позивач в зоні відчуження пропрацювала менше одного календарного року, довідка про заробітну плату подається за формою, затвердженою листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 № 01-3/244-013-2 (додаток № 1), порядок заповнення якої наведений в додатку № 5.

Враховуючи те, що довідка Рівненської обласної державної адміністрації від 26.04.2024 № 24/2 за період роботи з 30.07.1986 по 27.08.1986 (далі - Довідка № 24/2) видана без дотримання затверджених вимог до даного виду документу, а зміст мотивувальної й резолютивної частин рішення суду не містить будь-яких зобов'язань до органів Пенсійного фонду України, рішення № 956120157764 щодо перерахунку пенсії позивача в розмірі фактичних відшкодувань збитків з урахуванням Довідки № 24/2 (у т.ч. шляхом «Макетної обробки») підлягає перегляду.»

Крім того, на чергове звернення позивача, ГУ ПФУ в Рівненській області листом від 17.10.2024 повідомило позивача, що з 01.05.2024 проведено перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, на підставі вищевказаної довідки від 26.04.2024 № 24/2.

3окрема, з 01.05.2024 заробітна плата, обчислена з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, становить 23194,40 грн (7994,47 грн - показник середньої заробітної плати по країні для обчислення пенсії з 01.03.2024 х 2,90126 - коефіцієнт заробітної плати):

6000,00 х 5 Кзс / 10340,35 грн.= 2,90126;

П = 7994,40 грн х 2,90126 х (50%/100) = 11597,02 грн.

Не погоджуючись із проведеним перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи »від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-XII).

Згідно з статтею 1 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII “Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 15 Закону №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 1 Закону № 796-XII визначено, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Згідно з частиною другою статті 2 Закону № 796-XII державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується серед іншого на принципах: - пріоритету життя та здоров'я людей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, повної відповідальності держави за створення безпечних і нешкідливих умов праці; - соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до статті 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Правовідносини з приводу державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, врегульовані статтею 54 Закону №796-XII, яка визначає, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності 6000 гривень; для II групи інвалідності 4800 гривень; для III групи інвалідності 3700 гривень; для дітей з інвалідністю 3700 гривень.

Розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У той же час, порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з правовими нормами статті 57 Закону №796-XII визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Водночас, для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (частина 4статті 57 Закону №796-XII).

Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 4статті 57 Закону №796-XII).

Так, механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону №796-XII, а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення визначені Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок №1210).

Згідно з пунктом 1 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуваючи при цьому на територіях, які належать до зони відчуження, в період з 30.07.1986 по 27.08.1986, що підтверджується довідкою санітарно-епідеміологічної станції Поліського району Київської облдержадміністрації № 2092.

Підпункт 4 пункту 3 Порядку №1210 визначає, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

При цьому, в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців (пункт 8 Порядку №1210).

Відповідно до пункту 9 Порядку №1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою: П = Зс х Кзс х (КВ/100 %), де: П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Згідно з пунктом 10 Порядку №1210 призначення пенсії із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або за вибором особи призначення пенсії провадиться відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах, визначених частиною третьою статті 54 цього Закону.

Таким чином, правові норми статті 54, 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку №1210 визначають право для особи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, якій призначена пенсія по інвалідності, що настала у зв'язку із каліцтвом чи захворюванням внаслідок Чорнобильської катастрофи, та яка працювала у зоні відчуження, на визначення розміру її пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної такою особою за роботу в зоні відчуження.

Суд зазначає, що в межах спірних правовідносин відповідач не заперечує наявності у позивача , як у особи, яка приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на визначення розміру його пенсії із заробітної плати, одержаної ним за роботу в зоні відчуження за спірний період.

Позивач, користуючись правом на обчислення пенсії, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаного за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках, до заяви про перерахунок пенсії долучив довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 26.04.2024 №24/2.

Однак, на думку ОСОБА_1 відповідач неправильно провів перерахунок його пенсії, позаяк вважає, що заробітна плата має враховуватися виключно за 11 днів роботи, а не за повний місць, як порахував ГУ ПФУ в Рівненській області.

Дослідивши під час розгляду справи довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 26.04.2024 № 24/2, яка видана на ім'я ОСОБА_1 встановлено, що позивач перебував у зоні відчуження з 30.07.1986 по 27.08.1986, відпрацювала 11 робочих днів, заробітна плата із якої визначається пенсія становить 523,82 грн.

Так, враховуючи підпункт 4 пункту 3 Порядку №1210 слідує, що для розрахунку пенсії позивача заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час повинна ділитися на число відпрацьованих днів, а одержана сума множитися на 25,4, а саме: 524 крб. : 11 днів х 25,4= 1209,96

Водночас, дослідивши проведений відповідачем розрахунок пенсії позивача суд встановив, що відповідачем суму заробітної плати 523,81 крб., які позивач отримав за 11 робочих днів розділив на весь час перебування у службовому відрядженні.

Як наслідок коефіцієнт заробітної плати за роботу в зоні відчуження становить - 2,92,

а саме: К= 524 крб.: 179, де К (коефіцієнт заробітної плати за роботу в зоні відчуження), 179 (середньомісячна заробітна плата за 1986 рік).

Таким чином, суд погоджується з твердженнями ОСОБА_1 , що при обчислені коефіцієнта заробітної плати за роботу в зоні відчуження, відповідачем №2 безпідставно враховано середньомісячну заробітну плату за 1986 рік, а не виключно заробітну плату за фактично відпрацьований час (11 робочих днів) у зоні відчуження, так як позивач пропрацював у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про протиправність рішення відповідача №1 та дії відповідач №2 щодо проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої 26.04.2024 № 24/2 Рівненською обласною державною адміністрацією та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 24.01.2024 провести перерахунок розміру пенсії по інвалідності, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої 26.04.2024 № 24/2 Рівненською обласною державною адміністрацією, виходячи із заробітної плати (доходу) одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, з врахуванням пп.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 та правових висновків наведених у рішенні суду.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пунктах 70-71 рішення по справі “Рисовський проти України» (заява № 29979/04) Європейський суд з прав людини, аналізуючи відповідність мотивування Конвенції, підкреслює особливу важливість принципу належного урядування, зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах “Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), заява № 33202/96, пункт 120,“Онер'їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), заява № 48939/99, пункт 128,.com S.r.l. проти Молдови (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), № 21151/04, пункт 72,Москаль проти Польщі (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, пункту 51). Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Принцип належного урядування, як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі “Москаль проти Польщі» (заява №10373/05), пункт 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (там само). З іншого боку, потреба виправити минулу помилку не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).

Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачами. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Враховуючи викладене в його сукупності, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до статті 139 КАС України відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 08.05.2024 року №956120157764 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по заробітній платі за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр. в розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі заяви №4340 від 30.04.2024 року і довідки №24/2 від 26.04.2024 року, виданої Рівненською обласною військовою адміністрацією.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку розміру пенсії на підставі довідок №24/1 від 23.01.2024 року і №24/2 від 26.04.2024 року, виданих Рівненською обласною державною адміністрацією.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 24.01.2024 року провести перерахунок розміру пенсії по інвалідності 3 групи ОСОБА_1 виходячи із заробітної плати (доходу) одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр., у розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі довідок №24/1 від 23.01.2024 року і №24/2 від 26.04.2024 року, виданих Рівненською обласною державною адміністрацією на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 року у справі №460/16144/23 (за 11 днів роботи в зоні відчуження нараховано 523,81 крб. заробітної плати) відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п 1, п.3 пп4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 та правових висновків наведених у рішенні суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 26 лютого 2025 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3,м. Слов'янськ,Краматорський р-н, Донецька обл.,84122, код ЄДРПОУ 13486010)

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне, Рівненська обл.,33028, код ЄДРПОУ 21084076)

Суддя В.В. Щербаков