Рішення від 26.02.2025 по справі 420/40416/24

Справа № 420/40416/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-130-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року; з 01.02.2021 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-131-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-132-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року, з 01.02.2023 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-133-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-130-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року; з 01.02.2021 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-131-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-132-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року, з 01.02.2023 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-133-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та провести виплату різниці між максимально нарахованою та належної до виплати пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 №420/4843/24 Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях видані довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 та скеровані до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку та виплати з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 року пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного у довідці. Проте, ГУ ПФУ в Одеській області відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 року на підставі оновлених довідок, оскільки відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку. Вважаючи відмову ГУ ПФУ в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 30.12.2024 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст. 262 КАС України.

Відповідач належним чином та своєчасно повідомлялися про встановлений ухвалою суду від 30.12.2024 строк для подання відзиву на позовну заяву. Відзив на адміністративний позов в установлений строк до суду не надходив.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Станом на час розгляду справи від відповідача не надходило жодних повідомлень щодо неможливості надання відзиву.

З огляду на зазначене суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

02.10.2024 року Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях надано оновлені довідки №31/30/18-130-2024, №31/30/18-131-2024, №31/30/18-132-2024, №31/30/18-133-2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії позивача згідно довідок №31/30/18-130-2024, №31/30/18-131-2024, №31/30/18-132-2024, №31/30/18-133-2024 від 02.10.2024 року.

Листом №1500-0202-8/192196 від 16.12.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача про відмову у проведенні перерахунку його пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 року на підставі оновлених довідок, оскільки відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Вирішуючи дану справу, суд приходить до наступних висновків.

Статтями 1 і 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, де діє верховенство права.

У ч. 2 ст. 19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення ч. 3 ст. 43 та ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приписами ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведеного на підставі рішення Кабінету Міністрів України, позаяк саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

З 29.01.2020 року (з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18), була відновлена дія п.4 постанови КМ України №704 у первісній редакції, тобто в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

З огляду на викладене, зокрема з 29.01.2020 року виникли підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки зі складовими розрахованими відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України №704, тобто в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач при отриманні довідки з новим розміром грошового забезпечення, не змінився.

Відповідно до матеріалів справи, Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях виконано обов'язок щодо видачі позивачу довідок про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

Відтак, у відповідача ГУ ПФУ України в Одеській області у зв'язку з отриманням зазначених довідок виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 року. Проте, зазначений обов'язок виконаний відповідачем не був. Довідки є чинними та не відкликані органом, який їх видав. Правомірність видачі довідок про розмір грошового забезпечення не є предметом спору у даній справі.

Враховуючи викладене, відповідач зобов'язаний був у відповідності до ст. ст.51, 63 Закону №2262-ХІІ, Порядку №45 здійснити такий перерахунок після отримання довідок про грошове забезпечення від уповноваженого органу. Однак, як підтверджується матеріалами справи, відповідачем не було вчинено дій що до його проведення.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про допущені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправні дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-130-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, з 01.02.2021 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-131-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-132-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, з 01.02.2023 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-133-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

Суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-130-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року; з 01.02.2021 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-131-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-132-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, з 01.02.2023 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-133-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо вимог позивача про здійснення виплати різниці між максимально нарахованою та належної до виплати пенсії, суд зазначає.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсій на підставі довідок Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-130-2024, №31/30/18-131-2024, №31/30/18-132-2024, №31/30/18-133-2024.

Відповідно питання щодо виплати різниці між максимально нарахованою та належної до виплати пенсії є похідним і повинне вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд зауважує, що спору щодо виплати різниці між максимально нарахованою та належної до виплати пенсії на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало, а тому такі вимоги є передчасними.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 2, 12, 242, 246, 250, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-130-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, з 01.02.2021 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-131-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-132-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, з 01.02.2023 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-133-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-130-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року; з 01.02.2021 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-131-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-132-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, з 01.02.2023 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській Миколаївській та Херсонській областях №31/30/18-133-2024 від 02.10.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА