Справа № 420/40124/24
26 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи згідно зі ст.262 КАС України адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
26 грудня 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.09.2024 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити пенсію з 01.09.2024 року ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду по справі №420/14724/24 від 20.06.2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
У позовній заяві зазначено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №420/14274/24, Головним управління Пенсійного фонду України в Херсонській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 без врахування доплати у розмірі 2000,00 грн, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», яка виплачувалась позивачу з 01.07.2021 до 31.08.2024 до виконання зазначеного рішення суду.
Позивач повідомляє, що з метою відновлення свого права на отримання доплати у розмірі 2000,00 грн, він звернувся до відповідача, проте, останній відмовив у здійсненні перерахунку та повідомив, що зазначена доплата не нараховується позивачу через відсутність правових підстав.
На переконання позивача, проведення перерахунку його пенсії на підставі рішення суду не є перерахунком у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Вважаючи протиправною відмову у нарахуванні та виплаті доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, позивач звернувся до суду.
Суд ухвалою суду від 30.12.2024 відкрив провадження у справі, вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи, витребував в порядку ст. 80 КАС України у відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1
09 січня 2025 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом з копіями матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
У відзиві на позов представник відповідача зазначив, що Головне управління не погоджується з позовними вимогами позивача, вважає їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
У відзиві зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713) передбачено встановлення з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
На виконання Постанови №713 в липні Головним управлінням було проведено масовий перерахунок пенсій з 21.07.2021.
Як вказує відповідач, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/14724/24 від 20.06.2024, що набрало законної сили 23.07.2024, Головним управлінням у серпні 2024 було проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 року в межах покладених зобов'язань. Після проведеного перерахунку на виконання рішення суду основний розмір пенсії склав:14145,49 грн. х 55% = 7780,02 грн. Отже, внаслідок проведення перерахунку на виконання рішення суду основний розмір пенсії зріс на 7780,02 грн. - 3154,23 грн. = 4625,79 грн. Виходячи з вищевикладеного, оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений з 01.12.2019 на виконання рішення суду збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн., підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати з 01.09.2024, передбаченої Постановою №713, відсутні.
Зважаючи на викладене у відзиві, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 28.01.2025 зупинено провадження в адміністративній справі №420/40124/24 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24.
Ухвалою суду від 26.02.2025 поновлено провадження в адміністративній справі №420/40124/24зі стадії, на якій його було зупинено.
Станом на 26 лютого 2025 року інших заяв по суті справи (відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив), а також додаткових доказів, клопотань з боку сторін до суду не надходило.
Відповідно до ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Відповідно до ч.6 ст. 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Враховуючи наведені приписи КАС України, адміністративна справа вирішується судом 26.02.2025 в межах граничного строку, визначеного ст.258 КАС України.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на позовну заяву та наданими доказами, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, і перевіривши їх доказами, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено та не заперечується сторонами у заявах по суті, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та з 12.03.2003 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 55 відсотків від грошового забезпечення (т.1 а.с.10; 31-35).
Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.07.2021, розмір пенсії позивача обраховано з грошового забезпечення у розмірі 5734,96 грн, яке включало: посадовий оклад у розмірі 2400,00 грн, оклад за військове звання у розмірі 1600,00 грн, процентну надбавку за вислугу років (40%) у розмірі 1600,00 грн та премія 2,41% - 134,96 грн (т.1 а.с.11-звортній бік). Розрахований розмір пенсії позивача із зазначеного розміру грошового забезпечення становив 3154,23 грн.
При цьому, зазначеним перерахунком відповідачем встановлено доплату позивачу у розмірі 2000,00 грн, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.
Розмір пенсії позивача з 01.07.2021 склав 5157,92 грн (т.1 а.с.11-звортній бік).
Згідно з даними КП «Діловодство спеціалізованого суду» та Єдиного державного реєстру судових рішень, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №420/14724/24, яке набрало законної сили 23.07.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 7984 від 24.10.2023, виданої станом на листопад 2019 року, у відповідності до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 по день проведення перерахунку.
Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.09.2024, розмір пенсії позивача перераховано з сум грошового забезпечення у розмірі 14145,49 грн: посадовий оклад 2400,00 грн, оклад за військове звання 1600,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років 1600,00 грн, надбавка за особливості проходження служби та премія 80,44% разом 8545,49 грн. Розрахований розмір пенсії позивача із зазначеного розміру грошового забезпечення становив 7780,02 грн, з урахуванням індексації та надбавок - 11194,61 грн (т.1 а.с.12-зворотній бік; 36).
При цьому, у розрахунку з 01.09.2024 відсутня доплата у розмірі 2000,00 грн, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 (т.1 а.с.12-зворотній бік; 36).
Представник позивача адвокат Єрьоміна В.А. 24.09.2024 звернулась до відповідача із заявою, в якій просила нарахувати та виплатити позивачу з 01.07.2021 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (т.1 а.с.9).
У відповідь на звернення представника позивача адвоката Єрьоміної В.А. відповідач надіслав відповідь від 15.10.2024 №8747-8278/К-02/8-2100/24, в якій зазначив, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №420/14724/24 ОСОБА_2 у серпні 2024 проведено перерахунок пенсії. Оскільки розмір пенсії ОСОБА_2 обчислений на виконання рішення суду, збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати, передбаченою Постановою №713 відсутні. У відповіді повідомлено, що доплата у розмірі 2000,00 грн виплачувалась ОСОБА_2 з 01.07.2021 до 31.08.2024.
У відповіді також зазначено, що, оскільки розмір пенсії ОСОБА_2 не перевищує десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, обмеження відповідно до статті 2 Закону №3668-VI не застосовується.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Вирішуючи адміністративну справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, 14 липня 2021 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 3, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Отже, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мета прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Судом встановлено, що пенсію позивачу призначено з 12.03.2003 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 55 відсотків від грошового забезпечення (т.1 а.с.10; 31-35).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №420/14724/24, яке набрало законної сили 23.07.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 7984 від 24.10.2023, виданої станом на листопад 2019 року, у відповідності до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 по день проведення перерахунку.
Отже, проведення на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №420/14724/24, перерахунку пенсії позивача здійснено з метою відновлення порушеного права позивача на врахування додаткових видів грошового забезпечення, а не внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішеннями суду по справам №826/3858/18 та №826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №420/14724/24 з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якої виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до відповідно до пункту 1 Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Вказаний висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду, в аналогічній справі, що викладена у постанові від 8 листопада 2022 року у справі №420/2473/22.
Аналогічні висновки викладені і у постанові Верховного Суду від 02.03.2023 по справі №600/870/22-а, від 17.10.2023 у справі №580/1149/23.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в цій частині позову.
З метою відновлення порушеного права позивача, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2024 ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 20.06.2024 по справі №420/14724/24, з урахуванням раніше виплачених сум.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, норми діючого законодавства, правові позиції Верховного Суду, суд дійшов до висновку про те, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
При цьому, доводи відповідача по суті спірних правовідносин суд вважає спростованими вищенаведеними висновками.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 1211,20 грн згідно з ID-квитанцією №2223-6683-8612-9855 від 19.12.2024 (т.1 а.с.3).
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , наявні підстави для стягнення з відповідача суми сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 72, 77, 90, 120, 139, 241-246, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.09.2024 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2024 ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 20.06.2024 по справі №420/14724/24, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: вул. Валентини Крицак, буд. 6, м. Херсон, Херсонська область, 73036.
Суддя Дмитро БАБЕНКО