Рішення від 26.02.2025 по справі 420/33173/24

Справа № 420/33173/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський кружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 08.10.2024 року про видачу оригіналу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 із внесеними змінами та з присвоєним штрих-кодом, який у нього було вилучено або у разі неможливості оформити (створити) та видати військово- обліковий документ у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;

2. Визнати протиправною бездіяльність керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 08.10.2024 року щодо оформлення та видачі довідки (у паперовому вигляді) із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 Порядку КМУ № 560;

3. Зобов'язати керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 08.10.2024 року про видачу оригіналу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 із внесеними змінами та з присвоєним штрих-кодом, який у нього було вилучено або у разі неможливості оформити (створити) та видати військово-обліковий документ у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;

4. Зобов'язати керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 08.10.2024 року щодо оформлення та видачі довідки (у паперовому вигляді) із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 Порядку КМУ № 560.

Позовні вимоги мотивовані наступним.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 має матір ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), яка є інвалідом ІІ групи та з якою разом фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 , позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 . При цьому, у відповідності до вимог ч.1 п.13 ст.23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, з метою отримання якої 13.09.2024 ОСОБА_1 особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 та на ім'я голови комісії подав відповідну заяву за формою, визначеною у додатку 4 разом із нотаріально завіреними копіями документів в установленому порядку, перелік яких зазначено у додатку 5 Порядку КМУ №560. Вказана заява була прийнята відповідачем, при цьому у позивача цього ж дня у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_6 було вилучено його тимчасове посвідчення військовозобов'язаного та повідомлення про можливість отримати передбачену додатком №6 Порядку №560 довідку про відстрочку через 10 днів. Однак, в подальшому, прибувши до ІНФОРМАЦІЯ_7 , позивачу повідомили, що не знають де наразі перебувають його документи та ані довідки про відстрочку, ані оригінал тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 із внесеними до нього змінами та з присвоєним штрих-кодом надано не було.

В позові також зазначено, що у позивача у сформованому військово-обліковому документі в електронній формі через застосунок МОУ РЕЗЕРВ+ із QR кодом наявна відмітка про те, що у нього наявна відстрочка, яка дійсна до 09.11.2024 року, що свідчить про прийняття комісією районного ТЦК та СП позитивного рішення. В свою чергу таке рішення в силу вимог Порядку №560 оформлюється довідкою із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 Порядку КМУ №560. Втім, з 13.09.2024 та на момент звернення до суду із цим позовом, позивачу фактично не було видано такої довідки.

Представником позивача на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 було надіслано засобами поштового зв'язку (укрпоштою з описом вкладення) адвокатський запит від 02.10.2024 щодо неналежного виконання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 поставлених перед ними завдань. Вказаний запит було отримано відповідачем 10.10.2024. Також, представником позивача було направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_8 від 04.10.2024 щодо перевірки дій особового складу ІНФОРМАЦІЯ_7 з неналежного виконання покладених на них завдань відносно позивача. Жодної відповіді на указані запити не надійшло. Крім того, позивач направив на ім'я керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 засобами поштового зв'язку, Укрпоштою із описом вкладень заяву від 08.10.2024 року про видачу йому оригіналу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 із внесеними змінами та з присвоєним штрих-кодом, який у нього було вилучено або ж у разі неможливості оформити (створити) та видати позивачу військово-обліковий документ у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, а також заяву від 08.10.2024 року про оформлення та видачу довідки (у паперовому вигляді) із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 Порядку КМУ № 560, Однак жодної відповіді за результатами розгляду заяв від 08.10.2024 року позивачу надано не було. Вказані заяви було особисто отримано представниками ІНФОРМАЦІЯ_6 10.10.2024 року (трекінг відстеження), однак жодної відповіді надано не було.

Відтак, на думку позивача, відповідачем допущено протиправну бездіяльність у спірних правовідносинах.

Ухвалою суду від 01.11.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Враховуючи приписи ч.5 ст.262 КАС України вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Також, вказаною ухвалою суду відповідачу було запропоновано надати відзив на позовну заяву та встановлено для цього строк у відповідності до вимог КАС України.

Ухвалу суду від 01.11.2024 відповідач отримав 04.11.2024.

Відзив на позовну заяву на адресу суду від відповідача не надходив.

Ухвалою суду від 31.01.2025 залучено до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_9 в якості другого відповідача (співвідповідача). Розгляд справи розпочато спочатку. Запропоновано відповідачу - ІНФОРМАЦІЯ_9 у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали надати до суду відзив на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

Ухвалу суду від 31.01.2025 відповідач отримав в електронному вигляді через підсистему Електронний суд ЄСІТС - 03.02.25 (21:35).

Відзив на позовну заяву на адресу суду від відповідача не надходив.

На підставі ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 26.02.2025 замінено найменування відповідача « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на « ІНФОРМАЦІЯ_10 ».

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 має матір, яка є інвалідом ІІ групи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказані обставини підтверджуються доданими до позову свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №885134.

Також, мати позивача - ОСОБА_2 має пенсійне посвідчення № НОМЕР_4 , серії НОМЕР_5 , згідно якого отримує пенсію за віком, та має інвалідність 2 гр.

Згідно Висновку КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Одеської міської ради №257 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 рекомендовано соціальні послуги: догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Згідно наданих 06.05.2024 Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради відомостей №Б1-27238-ф/л про проживаючих осіб у житловому приміщенні/будинку, позивач ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) фактично проживає разом з матір'ю ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) за адресою АДРЕСА_1 .

Також, в матеріалах справи наявна копія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 , згідно якого позивач ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

13.09.2024 позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою у якій зазначив, що є особою, яка на підставі частини 1 абзацу 13 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на підставі чого просив розглянути його заяву та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та про результати розгляду заяви та прийняте рішення повідомити письмово за указаною у заяві адресою.

До заяви позивач додав наступі документи:

1. копія паспорта громадянина України та РНОКПП ОСОБА_1 (засвідчена нотаріально);

2. витяг з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 ;

3. копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 (засвідчена нотаріально);

4. копія тимчасового посвідчення НОМЕР_1 ОСОБА_3 з обох сторін (засвідчена нотаріально);

5. військово-обліковий документ з наявним QR-кодом в електронній формі, сформований у РЕЗЕРВ+ ОСОБА_1 ;

6. копія відомості про проживаючих осіб від 06.05.2024 року №Б1-27238-ф/л видана ОСОБА_1 (засвідчена нотаріально);

7. копія паспорт громадянина України та РНОКПП матері ОСОБА_2 (засвідчена нотаріально);

8. витяг з реєстру територіальної громади матері ОСОБА_2 ;

9. копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №885134 матері ОСОБА_2 з обох сторін (засвідчена нотаріально);

10. копія пенсійного посвідчення серії НОМЕР_5 матері ОСОБА_2 з обох сторін (засвідчена нотаріально);

11. копія висновку від 09.05.2024 №257 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі відносно матері ОСОБА_2 (засвідчена нотаріально);

12. копія свідоцтва про смерть батька ОСОБА_4 (засвідчена нотаріально);

13. копія заяви матері ОСОБА_2 відповідно до додатку 15 Порядку КМУ №569 ) засвідчена нотаріально).

У зв'язку із відсутністю відповіді на заяву позивача від 13.09.2024, представником позивача 02.10.2024 року було надіслано засобами поштового зв'язку, укрпоштою із описом вкладень адвокатський запит від 02.10.2024 року до керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 з метою надання інформації за фактом проведення службової перевірки щодо неправомірного та неналежного виконання особовим складом територіального центру комплектування та соціальної підтримки поставлених перед ним завдань, який представниками ІНФОРМАЦІЯ_6 особисто отримали 10.10.2024 року (трекінг відстеження).

Також, представник позивача направив адвокатський запит від 04.10.2024 року до керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 , як вищестоящого органу з приводу проведення службової перевірки особового складу ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо неправомірного та неналежного виконання покладених на них завдань відносно позивача.

Жодної відповіді позивачу та представнику позивача за результатом розгляду указаних вище звернень не було надано.

В подальшому, позивач направив на ім'я керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 засобами поштового зв'язку, укрпоштою із описом вкладень заяву від 08.10.2024 року про видачу йому оригіналу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 із внесеними змінами та з присвоєним штрих-кодом, або ж у разі неможливості видати оригінал тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 із внесеними змінами та присвоєним штрих-кодом просив оформити військово-обліковий документ у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, або повідомити про підстави відмови у задоволенні заяви. Також позивач надіслав заяву від 08.10.2024 року про оформлення та видачу довідки (у паперовому вигляді) із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 Порядку КМУ № 560.

Однак жодної відповіді за результатами розгляду заяв від 08.10.2024 року позивачу надано не було.

Суд зазначає, що відповідачем до матеріалів справи не надано доказів розгляду заяв позивача ОСОБА_1 від 13.09.2024 та від 08.10.2024, а також не надано доказів розгляду адвокатського запиту представника позивача від 02.10.2024.

Не погодившись із такою бездіяльністю відповідача у спірних правовідносинах,. Яка виразилась у не розгляді його заяв про отримання військово-облікового документу та надання відстрочки від призову по мобілізації, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р., у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного часу неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України і діє на теперішній час.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, визначає Закон України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), який закріплює загальні засади проходження в Україні військової служби.

За вимогами ст.1 Закону №2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає, у тому числі, проходження військової служби.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Згідно з ч.2 ст. 2 Закону №2232-ХІІ, проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-ХІІ від 21 жовтня 1993 року (далі - Закон №3543-ХІІ) передбачено вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Так, відповідно до абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

Згідно з приписами ч.2 ст.23 Закону №3543-XII, особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в пунктах 3-15 ч.1 цієї статті, у зазначений період можуть бути прийняті на військову службу за контрактом.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок № 1487, у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пункту 3 Додатку № 2 до Порядку № 1487 (Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:

особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;

мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Згідно з вимогами абзацу другого пункту 16 Порядку №1487, персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

В силу вимог пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до положень пункту 9 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Пунктом 11 Положення №154 визначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

З 18.05.2024 змінено порядок отримання відстрочки від військової служби, оскільки внесені зміни до ст.23 Закону №3543-XII.

Також із вказаної дати набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі Порядок №560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.

У відповідності до пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з п. 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п. 59 Порядку №560).

Відповідно до п. 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Отже, на дату вирішення справи судом комісію відповідача наділено повноваженнями розглядати питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Також, Постановою КМУ №559 від 16.05.2024 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі - Порядок №599) та форму військово-облікового документа.

Згідно з п. 1, 2, 4, 13, 14, 17 Порядку №559, Військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

-в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

-у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Бланк військово-облікового документа у паперовій формі виготовляється самостійно районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки або їх відділами (відповідними органами СБУ, підрозділами розвідувальних органів) згідно з вимогами, зазначеними у додатку 1.

Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:

взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста;

якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;

зміни категорії щодо військового обов'язку;

відсутності місця для внесення змін;

невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;

втрати (зіпсування);

виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

Пунктом 18 Порядку №559 встановлено, що військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

Суд також враховує, що наразі нормами чинного законодавства не передбачено видачу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного. Вказаний вид військово-облікового документа було запроваджено у 2017 році згідно з Наказом Міністра Оборони України від 21.11.2017 №610, яким зокрема було затверджено Форму тимчасового посвідчення військовозобов'язаного; Порядок виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

Разом з цим, відповідно до підпункту 3 пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до законодавства України, Наказом Міністра Оборони України від 25.07.2024 № 509, визнано такими, що втратили чинність зокрема наказ Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року № 610 «Про тимчасове посвідчення військовозобов'язаного», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14 грудня 2017 року за № 1511/31379.

При цьому, нормами зазначеного вище Порядку №559 врегульовано питання видачі військово-облікового документу.

Як було встановлено з наявних у справі письмових доказів, 13.09.2024 року позивач особисто прибувши до відповідача подав заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка була отримана відповідачем цього ж дня.

Також, позивач звертався до відповідача із заявою від 08.10.2024 про видачу йому оригіналу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 із внесеними змінами та з присвоєним штрих-кодом, який нього було вилучено, або видачі військово-облікового документу у паперовій формі на бланку, форма якого затверджена постановою КМУ №559.

Однак доказів належного розгляду заяв позивача від 13.09.2024 та від 08.10.2024 відповідач не надав та в матеріалах даної справи такі докази відсутні.

Суд наголошує, що у даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень, відповідно до приписів чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його компетенції.

Тобто, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в такому.

В свою чергу, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, у даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

Так само, на думку суду, відповідач відповідно до покладених на нього завдань, повинен був розглянути звернення позивача щодо видачі ОСОБА_1 військово-облікового документу, відповідно до його заяви від 08.10.2024. Втім, доказів розгляду також і цієї заяви до матеріалів справи відповідач не надав.

В свою чергу, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки, також відсутність рішення за результатом розгляду заяви позивача щодо видачі військово-облікового документу, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Суд звертає увагу, що відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 17.04.2019 у справі №342/158/17, як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем у спірних правовідносинах не здійснено покладених на нього законодавством обов'язків, а тому суд уважає таку бездіяльність протиправною.

Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а також заяви позивача про видачу військово-облікового документу, та не прийняв будь-яке рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки за результатом розгляду таких заяв, то суд в контексті спірних правовідносин вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути по суті відповідні заяви позивача, за результатом чого прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.

На переконання суду, такий спосіб захисту прав позивача є належним та достатнім у розрізі спірних правовідносин та вимог позивача.

У свою чергу суд зауважує, що питання відстрочки позивача, а також видачі військово-облікового документу має бути розглянуто відповідачем відповідно до приписів чинного на час розгляду заяви законодавства, з урахуванням внесених змін, та висновків суду, висловлених за наслідками розгляду цієї справи.

Також, суд зауважує, що предметом даного позову не є встановлення наявності у Позивача права на відстрочку, не розглядається питання документального підтвердження такого права, не є предметом даного позову оскарження відмови Відповідача у наданні позивачу відстрочки, в рамках даної справи оскаржується саме бездіяльність Відповідача, щодо не розгляду заяви позивача та не прийняття відповідного рішення про надання відстрочки, або про відмову у наданні відстрочки відповідно до Постанови № 560 в редакції на момент подання заяви позивачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 1211,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 з приводу не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 08.10.2024 року про видачу оригіналу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 із внесеними змінами та з присвоєним штрих-кодом, або ж у разі неможливості його видачі - оформлення військово-облікового документа у паперовій формі на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 з приводу не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 08.10.2024 року щодо оформлення та видачі довідки (у паперовому вигляді) із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 Порядку КМУ № 560.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_10 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 08.10.2024 року про видачу оригіналу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 із внесеними змінами та з присвоєним штрих-кодом, або ж у разі неможливості його видачі - оформлення військово-облікового документа у паперовій формі на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_10 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 08.10.2024 року щодо оформлення та видачі довідки (у паперовому вигляді) із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 Порядку КМУ № 560.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 2422,40 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідачі:

Керівник/начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_3 )

ІНФОРМАЦІЯ_13 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , адреса: АДРЕСА_3 )

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА