Рішення від 26.02.2025 по справі 420/178/25

Справа № 420/178/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 02 січня 2024 року надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31.10.2024 № 213150008127 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 26.09.2024 року, зарахувавши до страхового стажу період перебування на обліку в центрі зайнятості з виплатою матеріальної допомоги по безробіттю з 08.06.2001 по 01.10.2001 згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 02.09.1983;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь позивача суму сплаченого судового збору в розмірі 969,00 грн.

Позиція позивачки обґрунтовується наступним

Позивачка зазначає, що 26.09.2024 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком. За принципом екстериторіальності відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, рішенням від 03.10.2024 року № 213150008127 відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Не погоджуючись з даною відмовою та вважаючи дії ГУ ПФУ в Харківській обл. щодо відмови у призначенні пенсії за віком протиправними ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року по справі № 520/29373/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення. В ході розгляду вказаної вище справи стало відомо, що Головним управлінням в Херсонській області переглянуто рішення про відмову та винесено нове рішення від 31.10.2024 року №213150008127 про відмову в призначенні пенсії за віком. Отже, рішення про відмову від 03.10.2024 року скасовано та прийнято нове рішення про відмову в призначенні пенсії від 31.10.2024 року з інших підстав.

Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області прийнято рішення № 213150008127 від 31.10.2024 року про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону, у зв'язку з відсутністю інформації про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації.

Позивач вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31.10.2024 року № 213150008127 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправним, звернулася до суду з даним позовом.

Позиція відповідача обґрунтовується наступним

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не погоджується з заявленими позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, що 26 вересня 2024 року позивач звернулася до Головного управління із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону № 1058. До заяви додала, зокрема, такі документи: паспорт громадянки України; трудову книжку серії НОМЕР_1 від 02.09.1983 року. На виконання принципу екстериторіальності заява позивача розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та за результатами розгляду прийнято рішення № 213150008127 від 03 жовтня 2024 року про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу - не менше 31 року. За результатами розгляду заяви від 26.09.2024, станом на дату звернення за призначенням пенсії за віком: Вік позивача: 60 років 0 місяців 29 днів. Стаж обраховано за даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з жовтня 2001 року.

Так, отримавши рішення про відмову Головним управлінням надіслано лист від 17.10.2024 року № 2100-0304-9/42995 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перегляду рішення про відмову позивачеві в призначенні пенсії, у відповідь Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, 23.10.2024 року надіслано на адресу Головного управління лист-відповідь № 2000-0304-9/186163, у якому зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області погоджується з позицією Головного управління та просить опрацювати пенсійну справу самостійно, оскільки спеціаліст Харківської області ОСОБА_2 - U20001-1151 наразі знаходиться у відпустці. Головним управлінням, як органом Пенсійного фонду України, до повноважень якого входить перегляд рішень інших структурних підрозділів Пенсійного фонду України, винесених щодо осіб, які зареєстровані на його території, переглянуто рішення про відмову та на його заміну винесено нове рішення від 31.10.2024 року № 213150008127 про відмову у призначенні пенсії за віком. За наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж склав 35 років 4 місяці 14 днів. До страхового стажу не зараховано період роботи за даними трудової книжки з 08.06.2001 по 01.10.2001 за записами № 13 - № 14 - період одержання матеріальної допомоги по безробіттю, оскільки врахування до страхового стажу періоду, коли особа отримувала матеріальну допомогу, яка призначалася відповідно до частини першої статті 31 Закону України “Про зайнятість населення», Законом не передбачено.

При цьому, позивачу було роз'яснено, що Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» від 25.04.2024 № 3674- IX, який набув чинності 23.06.2024, внесено зміни до пункту 14.4 Прикінцевих положень Закону № 1058, в якій зазначено, що громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії згідно з цим Законом проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та Російської Федерації неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (далі - Наказ № 309).

Згідно з наказом № 309 Верхньорогачицька селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України з 24.02.2022. Відповідно до заяви наданої засобами порталу Пенсійного фонду України місце реєстрації та проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 . Згідно з наказом № 309 Верхньорогачицька селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України з 24.02.2022. Повідомлення про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації - відсутнє. Позивачеві роз'яснено необхідність при повторному зверненні за призначенням пенсії до заяви долучити відповідне повідомлення. Крім того, повідомлено, що після надання необхідних документів, стане можливим повернутися до розгляду питання щодо призначення пенсії за віком за умови надання нової заяви. Отже, рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 31.10.2024 року (на заміну рішенню від 03.10.2024) № 213150008127 є законним та відповідним нормам діючого законодавства.

Процесуальні дії та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.

21 січня 2025 року від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до суду надійшов відзив на позовну заяву (вхід. № ЕС/5979/25).

Станом на 26 лютого 2025 року, будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалася позиція позивача, перевіривши її доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Верхньорогачицьким РВ УМВС України в Херсонській області 02.09.2009 року, ОСОБА_1 є громадянином України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з наказом № 309 Верхньорогачицька селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України з 24.02.2022 року.

26 вересня 2024 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону № 1058. До заяви додала, зокрема, такі документи паспорт громадянки України; трудову книжку серії НОМЕР_1 від 02.09.1983 року.

На виконання принципу екстериторіальності заява позивача розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та за результатами розгляду прийнято рішення № 213150008127 від 03 жовтня 2024 року про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу - не менше 31 року.

У рішенні зазначено, що станом на дату звернення за призначенням пенсії за віком вік позивача - 60 років, страховий стаж - 26 років 1 місяць 0 днів. До страхового стажу не зараховано періоди роботи за трудовою книжкою, оскільки на титульній сторінці виправлено рік народження позивача, проте, виправлення не оформлено належним чином, чим порушено норми Інструкції № 162.

В подальшому ГУ ПФУ в Херсонській області було надіслано лист від 17.10.2024 року №2100-0304-9/42995 до ГУ ПФУ в Харківській області щодо перегляду рішення № 213150008127 від 03.10.2024 року про відмову позивачу в призначенні пенсії.

Про надіслання вказаного листа щодо перегляду розрахунку страхового стажу позивача повідомлено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області листом № 2100-0304-8/42688 від 15.10.2024 року, шляхом надсилання такого листа в особистий кабінет позивача на веб-порталі Пенсійного фонду України, та в листі зазначено, що по надходженню відповіді позивача буде повідомлено додатково.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області лист від 23.10.2024 року № 2000-0304-9/186163, в якому зазначило, що після повторної перевірки електронної пенсійної справи позивача погоджується з позицією, викладеною ГУ ПФУ в Херсонській області, та виклало прохання самостійно опрацювати пенсійну справу позивача.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області було переглянуто рішення № 213150008127 від 03.10.2024 року про відмову позивачу в призначенні пенсії та винесено нове рішення від 31.10.2024 року №213150008127 про відмову позивачу в призначенні пенсії (на заміну Рішення про відмову в призначенні пенсії 213150008127 від 03 жовтня 2024).

Підставою для прийняття рішення про відмову від 31.10.2024 року №213150008127 зазначено: згідно з наказом № 309 Верхньорогачицька селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України з 24.02.2022. Відповідно до заяви наданої засобами порталу Пенсійного фонду України місце реєстрації та проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 . Згідно з наказом № 309 Верхньорогачицька селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України з 24.02.2022. Повідомлення про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації - відсутнє. Позивачеві роз'яснено необхідність при повторному зверненні за призначенням пенсії до заяви долучити відповідне повідомлення. Крім того, у рішенні зазначено, що за наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж склав 35 років 4 місяці 14 днів. До страхового стажу не зараховано період роботи за даними трудової книжки з 08.06.2001 року по 01.10.2001 року за записами № 13 - № 14 - період одержання матеріальної допомоги по безробіттю, оскільки врахування до страхового стажу періоду, коли особа отримувала матеріальну допомогу, яка призначалася відповідно до частини першої статті 31 Закону України «Про зайнятість населення», Законом не передбачено.

Позивач вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31.10.2024 року № 213150008127 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправним, звернулася до суду з даним позовом.

Джерела права та висновки суду

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових

внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про

загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ (далі по тексту Закон № 1058-ІУ).

Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним

громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів

споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне

забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (далі-Закон №1788-ХІІ).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 1788-ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 26 Закону № 1058 передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років і за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017.

Починаючи з 01.01.2018 право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 01.01.2024 по 31.12.2024 - не менше 31 року.

Згідно із статтею 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Згідно зі статтею 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника, а відповідно до статті 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 (далі - Закон № 1788) - основним документом, що підтверджує стаж роботи.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (зі змінами) (далі - Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тобто, відповідно до вказаних приписів законодавства, обов'язок щодо підтвердження трудового стажу на підставі відповідних довідок, покладається на особу, яке звертається із заявою про призначення пенсії, у разу відсутності у неї (особи) трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи.

Відповідно до п. «а» ч. 3 ст. 56 Закону № 1788 передбачено, що до стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Статтею 25 Закону України від 1 березня 1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення» (далі - Закону № 803), у редакції, чинній в період отримання позивачем матеріальної допомоги по безробіттю, було передбачено, що держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:

а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;

б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;

в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги по безробіттю;

г) подання додаткової матеріальної допомоги безробітному громадянину і членам його сім'ї з урахуванням наявності осіб похилого віку і неповнолітніх дітей, які перебувають на його утриманні.

Згідно з ч. 1 ст. 31 «Матеріальна допомога по безробіттю» Закону № 803 було встановлено, що безробітні після закінчення строку виплати допомоги по безробіттю можуть одержувати протягом 180 календарних днів матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі до 75 процентів встановленої законодавством мінімальної заробітної плати за умови, що середньомісячний сукупний доход на члена сім'ї не перевищує встановленого законодавством неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Законом України від 23 лютого 2006 року № 3483-IV «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість» у п. «в» ст. 25 Закону № 803 слова "матеріальної допомоги по безробіттю" виключені.

Також виключено ст. 31 Закону № 803.

Аналогічні зміни були внесені також до Закону України від 2 березня 2000 року № 1533- III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Отже, Законом № 803 у спірний період були передбачені окремі компенсації, зокрема, «допомога по безробіттю» і «матеріальна допомога по безробіттю».

Указані компенсації не виключають одна одну, оскільки «матеріальна допомога по безробіттю» може надаватися тільки після закінчення строку виплати допомоги по безробіттю за визначених ст. 31 Закону № 803 умов.

Закон № 1788 і Закон № 1058 передбачають право особи на включення до страхового стажу періоду одержання «допомоги по безробіттю».

Водночас пенсійне законодавство як на момент отримання позивачем «матеріальної допомоги по безробіттю» так і після цього не передбачало включення періоду отримання цієї компенсації (матеріальної допомоги по безробіттю) до страхового стажу.

Таким чином, відсутні підстави вважати, що вказаними законодавчими актами законодавець надав право особам на включення до їх страхового стажу (стажу роботи) періоду отримання «матеріальної допомоги по безробіттю» після закінчення строку виплати «допомоги по безробіттю».

Також як вбачається з оскаржуваного рішення, позивачу у ньому було роз'яснено, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» від 25.04.2024 року № 3674- IX, який набув чинності 23.06.2024 року, внесено зміни до пункту 14.4 Прикінцевих положень Закону № 1058, в якій зазначено, що громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії згідно з цим Законом проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації.

У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та Російської Федерації неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 (далі - Наказ № 309).

Згідно з наказом № 309 Верхньорогачицька селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України з 24.02.2022 року.

Відповідно до заяви наданої засобами порталу Пенсійного фонду України місце реєстрації та проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 .

Згідно з наказом № 309 Верхньорогачицька селищна територіальна громада Каховського району Херсонської області - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України з 24.02.2022 року.

При цьому Повідомлення про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації позивачем разом із заявою про призначення пенсії до пенсійного органу надано не було. Зазначений факт позивачем у позовній заяві не спростовано.

При цьому у спірному рішенні позивачці було роз'яснено про необхідність при повторному зверненні за призначенням пенсії до заяви долучити відповідне повідомлення. Крім того, повідомлено, що після надання необхідних документів, стане можливим повернутися до розгляду питання щодо призначення пенсії за віком за умови надання нової заяви.

Таким чином, відповідач наголосив позивачці, що право на призначення пенсії за віком вона матиме після надання повідомлення про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації.

Відтак на підставі встановлених обставин, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 31.10.2024 року (на заміну рішенню від 03.10.2024) № 213150008127 прийнято відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області у межах повноважень та у відповідності до норм діючого законодавства.

Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.

Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 року Справа «РуїзТоріха проти Іспанії» (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, буд. 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057).

Суддя С.О. Cтефанов

.