26 січня 2025 р. № 400/12449/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаМіністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135, пр-т Перемоги, 10,м.Київ,01135
треті особиДержавне підприємство "ІНФОРЕСУРС", вул. Довженка Олександра, 3,м. Київ,03057,
провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства освіти і науки України (далі- відповідач), третя особа - Державне підприємство «Інфоресурс», в якій позивач просить суд:
визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України, викладену у формі відповіді на заяву 12.12.2024 року №3/10155-24 року, у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
зобов'язати Міністерство освіти і науки України через Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що на даний час є студентом денної форми навчання Чорноморського національного університету ім. Петра Могили за рівнем освіти «Магістр». Позивачем отримано довідку про здобувача освіти з Єдиної державної електронної бази з питань освіти, відповідно до якої поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту». Позивач, з посиланням на п. 23 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про освіту" наполягає, що умовою здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, є завершеність етапу освіти. Оскільки позивач раніше здобув лише базову загальну середню освіту, повну загальну середню освіту, фахову передвищу освіту, висновок відповідача про порушення послідовності освіти, він вважає протиправним, просить позов задовольнити.
Ухвалою від 06.01.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі, визначив, що розгляд справи буде здійснюватися без виклику сторін, встановив строк для подання сторонами заяв по суті.
Відповідач проти позову заперечив, у відзиві зазначив, що алгоритм встановлення послідовності рівнів здобуття освіти, який використовується під час формування довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, викладений в листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9758-24. Для здобуття освіти, на рівні вищому, ніж раніше здобутий, та збереження послідовності здобуття освіти визначеною частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», відрахована із закладу освіти особа має саме продовжити навчання на основі раніше здобутої сукупності знань, умінь, навичок, інших компетентностей на відповідному рівні вищої (фахової-передвищої) освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття освіти на тому самому рівні національної рамки кваліфікацій. Повторне зарахування на тому самому рівні національної рамки кваліфікації означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні освіти. Саме тому у довідці позивача, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушує». Відтак, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
Третя особа не подала до суду свої пояснення по суті позову.
Позивач не скористався своїм правом на відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.
Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (20.06.1994) у 2012 році був зарахований до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050903 «Телекомунікації», відраховано 30.12.2013.
У 2014 році був поновлений до Чорноморського національного університету імені Петра Могили за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.051003 «Приладобудування», завершено навчання 30.06.2016.
У 2016 році був зарахований до Чорноморського національного університету імені Петра Могили за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології», відраховано 15.02.2018. У 2017 році був зарахований до Національного університету фізичного виховання і спорту України за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт», відраховано 27.12.2018.
У 2023 році був зарахований до Миколаївської філії Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 122 «Комп'ютерна науки», відраховано 25.10.2023.
У 2023 році був зарахований до вищого навчального закладу «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050102 «Комп'ютерна інженерія (Комп'ютерна інженерія)», відраховано 27.05.2024.
У 2024 році був зарахований до Чорноморського національного університету імені Петра Могили за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 174 «Автоматизація, комп'ютерно-інтегровані технології та робототехніка».
Зазначені відомості містяться у відзиві за позовну заяву. Позивачем ці відомості не спростовано.
Відповідно до довідки № 286830 від 06.09.2024 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти позивач має такі документи про освіту:
свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_1 , видане Миколаївським економічним ліцеєм №2 Миколаївської міської ради Миколаївської області Базову загальну середню освіту від 18.06.2010 року;
атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_2 , виданий Миколаївським економічним ліцеєм №2 Миколаївської міської ради Миколаївської області від 12.05.2012
диплом бакалавра серії НОМЕР_3 , виданий Чорноморським державним університетом імені Петра Могили від 30.06.2016 року.
Довідка № 286830 від 06.09.2024 підтверджує поточне з 02.09.2024 здобуття позивачем освіти в Чорноморському державному університеті імені Петра Могили на рівні освіти «магістр», форма здобуття освіти - денна.
В розділі довідки «на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» міститься запис: «Ні, порушує».
15.11.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти в частині висновку про дотримання позивачем послідовності освіти.
Листом від 12.12.2024 року №3/10155-24 відповідач відмовив у внесенні відповідних змін із посиланням на те, що у термінах визначення послідовності здобуття освіти саме зарахування на навчання за відповідним освітнім рівнем свідчить про здобуття освіти, а не завершеність етапу освіти.
Позивач вважає відмову у внесенні змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти протиправною, у зв'язку із чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні приписи законодавства України.
Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630 визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до Указу Президента України від 30.09.2010 № 926 "Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні" постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752, затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти.
Міністерству освіти і науки, молоді та спорту: забезпечено створення до 01.01.2012 та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.
16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України № 560 затверджений Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до абз. 1 п. 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.1993 № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Таким чином, у період проведення загальної мобілізації, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є здобувачами, зокрема, вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулюються Законом України "Про освіту".
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про вищу освіту" вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
Згідно абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про вищу освіту" підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.
З аналізу наведених норм вбачається, що у разі здобуття військовозобов'язаним вищої освіти, який навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, за відсутності з його боку зловживанням права на освіту у різних формах, він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Судом встановлено, що відповідно до виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, позивач 30.06.2016 закінчив Чорноморський державний університет імені Петра Могили та отримав диплом бакалавра.
Тобто, наступним рівнем освіти для позивача згідно ч. 2 ст. 10 Закону України Про освіту є один із рівнів, що йде після першого (бакалаврського) рівня.
Згідно довідки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, позивач 02.09.2024 зарахований до Чорноморського державного університету імені Петра Могили за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 174 «Автоматизація, ком'ютерно-інтегровані технології та робототехніка», що не заперечується сторонами по справі.
Тобто, у період з 02.09.2024 позивач навчається за денною формою здобуття освіти і здобуває рівень освіти другий (магістерський) рівень, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти (перший (бакалаврський) рівень).
Проте, у період з 2016 рік по 2018 рік позивач здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, у Чорноморському національному університеті імені Петра Могили за освітнім ступенем магістр за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології», з якого був відрахований 15.02.2018.
Вказане не є спірним між сторонами по справі.
Водночас, пунктом 23 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про освіту" визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Тобто, зазначена норма передбачає умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". Обов'язковою характеристикою є завершеність етапу освіти.
Відтак, суд вважає помилковою позицію відповідача щодо порушення позивачем послідовності освіти, позаяк наразі він отримує освіту на рівні, який не був завершений.
Щодо посилання відповідача на лист Міністерства освіти і науки України № 1/9758-24 від 03.06.2024, на підставі якого було сформовано довідку про здобувача освіти за даними ЄДЕБО, суд зазначає, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами і Верховний Суд неодноразово підкреслював це у своїх рішеннях.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивачем не порушено послідовність здобуття рівнів освіти, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту", оскільки позивач раніше не завершив освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти.
Отже, зазначення в довідці № 286830 від 06.09.2024 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про порушення позивачем послідовності навчання є неправомірним.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до відповідача з заявою про внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти, проте листом від 12.12.2024 №3/10155-24 відповідач у задоволенні заяви відмовив.
Суд враховує, що згідно п. 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене МОН України від 08 червня 2018 року № 620, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.
Згідно з п. 2 розділу III Положення про ЄДЕБО, інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.
Відповідно до п. 1 розділу IV Положення про ЄДЕБО, розпорядник ЄДЕБО: 1) вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; 2) здійснює контроль за забезпеченням захисту інформації в ЄДЕБО згідно із законодавством; 3) використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; 4) вносить до ЄДЕБО інформацію щодо: - ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст", а також освітньо-професійних програм у сфері фахової перед вищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти); - іншу інформацію, визначену законодавством; 5) забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису; 6) встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО; 7) визначає: - перелік інформації, доступ до якої надається уповноваженим суб'єктам; - вартість послуг з організації та підтримання доступу до ЄДЕБО, а також інших послуг, пов'язаних з ЄДЕБО та її реєстрами, що надаються технічним адміністратором ЄДЕБО.
Отже, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Обробка і захист інформації здійснюються в ЄДЕБО відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації, що перебуває у власності держави.
Таким чином, саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо позивача.
Враховуючи викладені вище висновки суду про протиправність дій Міністерства освіти і науки України щодо зазначення у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 286830 від 06.09.2024 відомостей про порушення ОСОБА_1 послідовності навчання, суд зазначає, що протиправною є і відмова Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до системи ЄДЕБО в цій частині.
Таким чином, суд вважає, що за для повного захисту прав позивача необхідно зобов'язати Міністерство освіти і науки України вжити заходів щодо внесення змін до ЄДЕБО інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО щодо позивача у розділі "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття світи не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" відображалося значення "Так, не порушує".
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд встановив, що за звернення до суду із вказаним позовом позивач сплати судовий збір у сумі 1211,20 гривень, які мають бути стягнуті з відповідача на його користь.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 ) до Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 ЄДРПОУ 38621185) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України, викладену у формі відповіді на заяву 12.12.2024 року №3/10155-24 року, у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3. Зобов'язати Міністерство освіти і науки України через Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 ЄДРПОУ 38621185) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суддя Л.Л. Дерев'янко