справа № 380/3344/23
з питань заміни сторони виконавчого провадження
26 лютого 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи - ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.04.2023 адміністративний позов задоволений повністю.
Визнана протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Стягнуто з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073,60 грн.
Мостиський відділ ДВС у Яворівському районі Львівської області ЗМУ МЮ подав до суду заяву про заміну сторони виконавчого провадження, в якій просить замінити боржника у виконавчому провадженні АСВП № 74982190 з ІНФОРМАЦІЯ_1 на ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно із витягом з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 06.08.2024 заява передана судді Кисильовій О.Й.
Розглядаючи клопотання про заміну сторони виконавчого провадження, суд враховує таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ), норми якого суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
У свою чергу, правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII), норми якого суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Статтею 22 Закону № 3543-XII окрім іншого, передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.
Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 8 ст. 1 Закону № 2232-XII).
Кабінет міністрів України постановою від 23.02.2022 № 154 затвердив Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).
Відповідно до пункту 7 Положення № 154 з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Отже, у складі районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки можуть бути утворені структурні підрозділи, які наділені тими ж функціями, що і районні ТЦК.
На основі аналізу наведених норм законодавства, суд зауважує, що районні ТЦК є органами, уповноваженими здійснювати призов громадян на військову службу під час мобілізації, а також ухвалювати рішення про надання відстрочки від призову. Цими ж функціями наділені і їх структурні підрозділи.
Доказів відсутності у ІНФОРМАЦІЯ_4 повноважень на ухвалення рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову при розгляді справи по суті та ухвалення рішення відповідач суду не надав.
Суд наголошує, що Мостиський відділ ДВС у Яворівському районі Львівської області ЗМУ МЮ, подаючи заяву про заміну сторони виконавчого провадження, не надав належних доказів неможливості виконання рішення суду 1-им відділом Яворівського районного ТЦК щодо зобов'язання надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Варто також відмітити, що матеріали справи не містять належних доказів того, що ІНФОРМАЦІЯ_5 позбавлений повноважень або не має можливості самостійно виконати рішення суду від 21.04.2023 у справі № 380/2244/23.
Таким чином, суд вважає, що заява Мостиського відділу ДВС не містить правового обґрунтування для задоволення клопотання про заміну сторони виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про відмову Мостиському відділу ДВС у Яворівському районі у задоволенні заяви про заміну боржника у виконавчому провадженні.
Керуючись ст. ст. 52, 243, 248, 379 КАС України, суд
Відмовити Мостиському відділу ДВС у Яворівському районі Львівської області ЗМУ МЮ у задоволенні заяви про заміну боржника у виконавчому провадженні в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи - ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо розгляду справи здійснено в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Суддя Кисильова О.Й.