26 лютого 2025 рокусправа № 640/7912/20
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського РМ. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Будівельна компанія "Сомпекс" (03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 129, квартира 41, ЄДРПОУ 32250790) до Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03057, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 31, ЄДРПОУ 34926981) про визнання протиправним та скасування рішення,-
встановив:
На розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Приватного підприємства "Будівельна компанія "Сомпекс" до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у якій просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яким було призупинено дію Контрольної картки №18100159-Шв на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 квітня 2020 року позовну заяву Приватного підприємства "Будівельна компанія "Сомпекс" до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято до провадження та відкрито провадження в адміністративній справі.
Відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 справу №640/7912/20 передано Львівському окружному адміністративному суду.
31 січня 2025 року адміністративна справа №640/7912/20 надійшла до Львівського окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Брильовського Р.М.
Ухвалою від 3 лютого 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/7912/20.
13.07.2023 рішенням Київської міської ради № 6870/6911 «Про оптимізацію діяльності підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації» було змінено найменування Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та внесено зміни до Положення про Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (Положення), затвердженого рішенням Київської міської ради від 02 березня 2023 року № 6010/6051.
Згідно з Положенням про Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 02 березня 2023 року № 6010/6051 (у редакції рішення Київської міської ради від 13.07.2023 № 6870/6911) основними завданнями Департаменту є здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням території міста Києва, за дотриманням Правил благоустрою території міста Києва; здійснення державного контролю за дотриманням законодавства у сфері благоустрою на території міста Києва; здійснення в межах повноважень самоврядного контролю за дотриманням законодавства у сферах благоустрою житлово-комунальних послуг, зокрема стандартів, нормативів, норм і правил структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, комунальними підприємствами установами та організаціями територіальної громади міста Києва та іншими суб'єктами; профілактика запобігання правопорушенням у сферах благоустрою міста Києва та надання житлово-комунальних послуг; притягнення винних до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів; забезпечення реалізації державної політики у сферах благоустрою та охорони праці на території міста Києва; сприяння розвиткові та поліпшенню стану благоустрою міста Києва; виконання функцій інспекції з благоустрою; здійснення контролю за дотриманням правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів в межах повноважень наданих законодавством України; виконання функцій управління (інспекції) з паркування; забезпечення здійснення контролю діяльності внутрішнього водного транспорту відповідно до закону та інших законодавчих актів; здійснення контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання законодавства з питань охорони праці.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що п. 15.5.1. Правил благоустрою закріплює чіткий, вичерпний перелік обставин та підстав, за наявності яких дію контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою може бути призупинено. Тобто, дію контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою не може бути призупинено з будь-яких інших підстав, аніж тих, що зазначені в п. 15.5.1. Правил благоустрою. Оскільки зазначені Відповідачем підстави для призупинення дії Контрольної картки відсутні в переліку підстав, зазначених в п. 15.5.1. Правил благоустрою, Позивач вважає, що рішення Відповідача про призупинення дії Контрольної картки є незаконними та підлягають скасуванню. Просив позов задовольнити.
Відповідач позову не визнав та подав відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач зазначає, що ПП «Будівельна компанія «Сомпекс» (замовник) отримала контрольну картку № 18 100159-ІІІв. де виконавцем робіт зазначено ТОВ «Альянс Будівельників України» на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку встановленням тимчасової огорожі на період виконання підготовчих робіт по об'єкту «Будівництво житлово-офісного комплексу» за адресою м. Київ. Шевченківський район, вул. Макарівська. Вказує, що на момент відкриття провадження Окружним адміністративним судом міста Кінва (13.04.2020) та прийняття справи до провадження Львівським окружним адміністративним судом (03.02.2025) строк дії контрольної картки №18100159 ІІІв- закінчений. Правилами, а саме розділом 15 (п. 15.5.1) не встановлено форми рішення про призупинення контрольної картки, зазначаючи у вказаному пункті, що про анулювання повідомляється суб'єкт господарювання. Таким чином, вказане рішення, на підставі п. 15.5.1 Правил, приймається Відповідачем та повідомляється заявник, що підтверджується матеріалами справи. В матеріалах справи міститься лист Відповідача від 11.03.2020 №064-1143 про призупинення контрольної картки, відповідно до приписів и. 15.5.2 Правил, який був направлений на адресу позивача та виконавця робіт ТОВ «Альянс Будівельників України». Згідно з листом Відповідача віл 11.03.2020 064-1143 підставою призупинення контрольної картки зазначено численні скарги, соціальна напруга при облаштуванні будівельного майданчика та проведенні підготовчих робіт на спірному об'єкті, що передбачено у п. 15.5.1 Правил. Вищезазначене підтверджує наявність підстав для призупинення вищезазначеної контрольної картки та Департаментом були вчинені дії відповідно до приписів діючого законодавства. Стверджує, що матеріалами адміністративного позову не доведено протиправність дій Відповідача по призупиненню контрольної картки № 18100159-ІІІв та не доведено порушення прав, інтересів, свобод Позивача. Просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Суд встановив, що Департаментом міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі за текстом «Відповідач») було призупинено дію Контрольної картки № 18100159-Шв на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення в зв'язку з встановленням тимчасової огорожі на період виконання підготовчих робіт по об'єкту «Будівництво житлово-офісного комплексу» за адресою Шевченківський район, вул. Макарівська.
Підставою для призупинення дії Контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою стало наступне: «численні скарги та значна соціальна напруги з приводу незгоди з будівництвом за адресою: вул. Макарівська у Шевченківському районі міста Києва».
ПП «Будівельна компанія «Сомпекс» (замовник) отримала контрольну картку № 18 100159-ІІІв. де виконавцем робіт зазначено ТОВ «Альянс Будівельників України» на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення в зв'язку встановленням тимчасової огорожі на період виконання підготовчих робіт по об'єкту «Будівництво житлово-офісного комплексу» за адресою м. Київ. Шевченківський район, вул. Макарівська. При цьому Позивач надав ряд документів.
Департамент на виконання повноважень у сфері благоустрою розглянув звернення ГО «Рада народного контрою міста Києва», інші звернення громадян та склав акти обстеження з встановленням тимчасових огорож.
Відповідач призупинив листом Департаменту міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № ОСМ-1143 від 11.03.2020 зупинив дію Контрольної картки № 18100159-Шв на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення вчинені з порушенням норм чинного в Україні законодавства.
Приватне підприємство "Будівельна компанія "Сомпекс" не погодилося із вказаним рішенням, у зв'язку з чим звернулося з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Пунктом 2 частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Правила включають: 1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; 2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; 3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою - територіях загального користування; 4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; 5) вимоги до санітарного очищення території; 6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначають Правила благоустрою міста Києва, затверджені рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051 (далі - Правила №1051/1051).
Підпунктом 19.1.1 пункту 19.1 розділу XIX Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051 (далі-правила) контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", цих Правил здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м. Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м. Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об'єктів благоустрою.
Згідно з вимогами розділу І Правил № 1051/1051 контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою - документ встановленої форми згідно з додатком до цих Правил, на підставі якого здійснюються фіксація та контроль за порушенням існуючого благоустрою та його відновленням при виконанні земельних і будівельних робіт та капітальних ремонтів на території міста Києва.
Абзацом 19 розділу І Правил № 1051/1051 передбачено, що контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою вводиться на період до затвердження Київською міською радою Порядку видачі дозволів на порушення об'єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів.
Пунктом 15.1.1 Правил № 1051/1051 підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).
Вимогами пункту 15.1.3 Правил № 1051/1051 визначено, що Департамент є органом, який здійснює видачу контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території міста Києва без будь-яких погоджень та затверджень Київським міським головою та іншими посадовими особами виконавчого органу Київради.
Згідно з пунктом 15.2.7 Правил № 1051/1051 контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою надається на кожен окремий об'єкт за умови відповідності наданої дозвільної та проектної документації законодавчим і нормативним вимогам.
Вимогами пункту 15.5.1 Правил № 1051/1051 визначено, що зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою застосовується в разі:
- виконанні робіт з порушенням вимог затвердженої проектної документації, містобудівних, будівельних, санітарних норм і правил;
- виявленні неповноти дозвільних документів відповідних організацій або фальсифікації документів;
- виникненні під час виконання робіт загрози населенню та території;
- порушенні прав суміжних землекористувачів, а також інтересів фізичних та юридичних осіб, що охороняються чинним законодавством;
- виникненні заборгованості з оплати пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста, за запитом Головного управління економіки та інвестицій;
- невиконанні, в тому числі з порушенням термінів, відповідних приписів Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та підпорядкованих йому структурних підрозділів, приписів районних управлінь (відділів) благоустрою.
У контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою у разі його призупинення вноситься відмітка про дату та причини призупинення.
Відповідно до копії контрольної картки, наданої Позивачем до позову відмітка про призупинення та причини призупинення. передбачена п. 15.5.1 Правил, що вказує на недотримання Позивачем діючого законодавства (до відзиву Відповідач надав картку з відміткою про призупинення).
У разі зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою власник повертає його до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Рішення про скасування або призупинення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою приймає Департамент, про що повідомляє в письмовій формі замовнику (підряднику) та зацікавленим організаціям.
Згідно з підпунктом 15.5.3 пункту 15.5 Правил, відповідальність за відновлення порушеного благоустрою та за утримання будівельного майданчика після зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою покладається на замовника (забудовника), який зобов'язаний вжити заходів для усунення причин, на підставі яких зупинено дію ордера.
Для відновлення робіт необхідно оформити в установленому порядку новий ордер.
Виходячи з системного аналізу зазначених правових норм, суд приходить до висновку, що за наявності підстав, вичерпний перелік яких зазначено у підпункті 15.5.2 пункту 15.5 Правил, Департамент приймає відповідне рішення щодо зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, про що в письмовій формі повідомляє замовнику (підряднику) та зацікавленим організаціям.
У такому повідомленні повинні міститись підстави, що зумовили зупинення (анулювання) дії контрольної картки та заходи, які необхідно вжити замовнику для усунення причин, на підставі яких зупинено дію ордера.
Як убачається з листа Департаменту від 11.03.2020 відповідачем зазначено обставини, що зумовили анулювання контрольної картки позивача на тимчасове порушення благоустрою: «численні скарги та значна соціальна напруги з приводу незгоди з будівництвом за адресою: АДРЕСА_1 ».
У зверненні ГО «Рада народного контрою міста Києва» зазначається, що заплановане будівництво розташоване на терн торії пам'ятки історії, ландшафту місцевого значення «Історичний ландшафт». Київських гір і долини р. Дніпро (Наказ МКТ від 03.02.2010 № 58/0/16-10 в редакції наказу МКТ віл 16.06.2021 .У' 453 0 16-1 Г) в зоні охоронюваного ландшафту (розпорядження Київської міської державної адміністрації віл 17.05.2002 № 979). Також, в листі зазначається про можливі негативні наслідки в частині екологічної катастрофи та руйнування прилеглих житлових будинків.
Наведене також підтверджується документами: «Створення геодезичної мережі та виконання початкового циклу вимірювань деформацій будинків №№ 19. 19 А. на вул. 11угачовата№ 1 на вул. Макарівській». Містобудівними умовами та обстеження забудови земельної ділянки (п. н. 5 «Планувальні обмеження (зони охорони пам'яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, сані тарно-захисні та інші охоронювані зони»).
Складність будівництва на спірній земельній ділянки також підтверджується експертним звітом ТОВ «Українська будівельна експертиза» віл 17.08.2018 №3-334-18- ЕП/КО, експертним звітом від 22.08.2018 №3-337-18-ЕП/КО.
Позивач вказує, що зазначені Відповідачем підстави для призупинення дії Контрольної картки відсутні в переліку підстав, зазначених в п. 15.5.1. Правил благоустрою.
Верховний Суд у постанові від 07 березня 2023 року у справі № 826/17303/18 дійшов висновку, що некоректність формулювань рішень відповідача щодо призупинення та анулювання контрольної картки, оформлених листами, не спростовує встановлені судом порушення, які своєю чергою слугували підставами для ухвалення оскаржених дій та рішень.
Таким чином, позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами позовні вимоги.
Враховуючи, що Департамент у межах спірних правовідносин діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення.
Беручи до уваги зазначене суд вважає, що відповідач за час розгляду справи на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України довів правомірність прийнятого ним оскаржуваного рішення.
Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України судовий збір з сторін не стягується.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 73-77, 139, 243-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ухвалив:
В задоволенні позову відмовити.
Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович