Рішення від 25.02.2025 по справі 380/20015/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 рокусправа № 380/20015/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України, в якому просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України в частині припинення ОСОБА_1 матері загиблого ОСОБА_2 з травня 2024 року виплат одноразової грошової допомоги, яка була призначена комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 29.09.2023 (протокол №294/168);

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , Міністерство оборони України відновити ОСОБА_1 матері загиблого ОСОБА_2 виплати одноразової грошової допомоги, яка була призначена комісією міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 29.09.2023 (протокол №294/168) з травня 2024 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що 29.09.2023 (протокол № 294/168) комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум призначено ОСОБА_3 , як дружині загиблого, та ОСОБА_1 , як матері загиблого, одноразову грошову допомогу в розмірі 1/3, виходячи із загального розміру такої допомоги, в сумі по 5 000 000, 00 грн. Позивач зазначає, що у вересні 2023 року подала позов про визнання шлюбу між сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не укладеним. Крім того, звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України із заявами про припинення виплати одноразової грошової допомоги для ОСОБА_3 , так як існує позов про визнання шлюбу між нею та сином неукладеним. Розглянувши заяви позивача, ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив листом від 07.06.2024 №1159/12/8396, що виплата призупинена розпорядником бюджетних коштів Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України. 08.05.2024 за вих. № 220/13/вихЗВГ/4192 ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу була надана відповідь, що 29.03.2024 набули зміни до статті 16-4 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до якого, за наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили. 03.06.2024 позивач звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про перегляд рішення та відновлення виплати їй як матері загиблого, оскільки спір є виключного щодо укладення шлюбу між її сином на ОСОБА_3 , від укладеності чи неукладеності якого залежить, чи будуть продовжуватися виплати одноразової грошової допомоги для ОСОБА_3 , спору щодо того, чи позивач є матір'ю ОСОБА_2 немає, відповідно припиняти виплачувати виплату одноразової грошової допомоги підстав немає. Однак звернення позивача не взято до уваги, відповідь не надійшла, допомога не виплачується. Листом від 19.06.2024 за №501/25/2297 позивача повідомлено, що з 29.03.2024 набули чинності зміни до статті 16-4 “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до якого, за наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили. Вважає дії відповідачів щодо припинення виплати одноразової грошової допомоги протиправними, оскільки спору щодо того, чи позивач є мати загиблого ОСОБА_2 немає, спір стосується дійсності укладення шлюбу між її сином та гр. ОСОБА_3 . Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 30.09.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами та відповідачу запропоновано надати суду відзив на позовну заяву у п'ятнадцятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали.

Відповідач-1 позов не визнав, від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Зазначив, що протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 29.09.2023 року №294/168 ОСОБА_1 було призначено виплати одноразової грошової допомоги як матері загиблого військовослужбовця та ОСОБА_3 як дружині загиблого, в розмірі 1/3 частини, виходячи із загального розміру допомоги 15 000 000 грн. в сумі 5 000 000 грн. 15.04.2024 позивачка звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою призупинення ОСОБА_3 виплат одноразової грошової допомоги, до вирішення спору по справі №944/6062/23. 25.04.2024 позивачка звернулася до Міністерства оборони України з аналогічною заявою про призупинення ОСОБА_3 виплат одноразової грошової допомоги, до вирішення спору по справі №944/6062/23. 03.06.2024 ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою в якій просила переглянути рішення та відновити виплати одноразової грошової допомоги їй, як матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 07.06.2024 листом №1159/12/8396, ІНФОРМАЦІЯ_2 , надав відповідь, в якій зазначив, що виплата одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , була призупинена не ІНФОРМАЦІЯ_2 , а безпосередньо розпорядником бюджетних коштів. Для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня, надавались наступні асигнування: - листопад 2023 - 1 000 000,00 грн.,; грудень 2023 - 100 000,00 грн.; січень 2024 - 100 000,00 грн.; лютий 2024 - 100 000,00 грн.; березень 2024 - 100 000,00 грн.; квітень 2023 - 100 000,00 грн.. З травня 2024 року, кошти для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України не надходять. Отже, ІНФОРМАЦІЯ_2 не приймав, та не може приймати рішення щодо призупинення виплати одноразової грошової допомоги.

Відповідач-2 позов не визнав, від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Зазначив, що 15.04.2024 ОСОБА_1 звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призупинення здійснення виплат допомоги ОСОБА_3 . Листом від 25.04.2024 ОСОБА_1 звернулась із аналогічним змістом і до Міністерства оборони України. 08.05.2024 за вих. № 220/13/вихЗВГ/4192 ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу була надана відповідь, що 29.03.2024 набули зміни до статті 16-4 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до якого, за наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили. Отже, внесені зміни до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» пов'язують зупинення виплати грошової допомоги за наявності існуванням спору про право на виплату допомоги і не містять жодних застережень щодо не зупинення виплати будь-яким іншим особам (напр., особі яка оспорює право іншої особи на отримання такої допомоги). Таким чином, в розрізі ч. 2 ст. 19 Основного Закону, Міністерство оборони України відсутні будь-які підстави для визнання дій як ІНФОРМАЦІЯ_4 , так і Міністерства оборони України щодо зупинення виплат одноразової грошової допомоги протиправними та, відповідно зобов'язання відновлення таких.

Позивачем подано відповідь на відзиви відповідачів. Зазначає, що відповідача не вірно трактовано норму частини 2 статті 16-4 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991 “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно відповідачі повинні відновити їй гарантовані державою кошти, які не замінять сина, який загинув, захищаючи незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. З відзивів відповідачів вбачається, зо позивач повинна нести покарання у виді позбавлення коштів доки будуть тривати судові спори щодо правомірності шлюбу, а за виховання сина, якого вона виростила, щоб він нас захищав від збройної агресії росії, повинна жити без коштів, без засобів існування, оскільки надала сумніву укладення шлюбу між загиблим сином та жінкою, військовослужбовцем, підпорядкованій у роботі Міністерству оборони України, про існування якої вона не знала, яка ніколи не була з ними знайома, та не спілкувалася ні з сином загиблого, ні з нею.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

За матеріалами справи, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 .

Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданого 07.02.2023 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в Луганській області, Попаснянському районі, с. Новоолександрівка.

ІНФОРМАЦІЯ_5 в результаті сліпого вогнепального поранення грудної клітки, ушкодження внаслідок військових дій від вогнепальної зброї, ушкодження внаслідок дій, передбачених законом, та воєнних операцій під час бойового завдання із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській області ОСОБА_2 загинув. Смерть старшого солдата ОСОБА_2 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

Протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 29.09.2023 №294/168 ОСОБА_1 було призначено виплату одноразової грошової допомоги як матері загиблого військовослужбовця та ОСОБА_3 як дружині загиблого, в розмірі 1/3 частини, виходячи із загального розміру допомоги 15 000 000 грн. в сумі 5 000 000 грн.

15.04.2024 позивачка звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою призупинення ОСОБА_3 виплат одноразової грошової допомоги, до вирішення спору по справі №944/6062/23.

25.04.2024 позивачка звернулася до Міністерства оборони України з аналогічною заявою про призупинення ОСОБА_3 виплат одноразової грошової допомоги, до вирішення спору по справі №944/6062/23.

08.05.2024 за вих. № 220/13/вихЗВГ/4192 ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу була надана відповідь, що 29.03.2024 набули зміни до статті 16-4 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до якого, за наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.

Однак, законодавцем не визначено, що за наявності спору між особами виплата допомоги зупиняється конкретній особі з числа отримувачів за заявою інших осіб. Отже виплата допомоги до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили має бути зупинена всім членам сім'ї загиблого, яким така допомога була призначена.

Крім того, згідно Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 № 564 до повноважень Комісії не належить вирішення питань щодо зупинення виплат допомоги.

Водночас відповідно до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 45 від 25.01.2023 уповноваженим здійснювати виплату одноразової грошової допомоги за рахунок наявних бюджетних асигнувань, що виділяються на зазначені цілі, є ІНФОРМАЦІЯ_2 та рекомендовано звернутись до останнього для вирішення порушеного питання.

03.06.2024 ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою в якій просила переглянути рішення та відновити виплати одноразової грошової допомоги їй, як матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_2

07.06.2024 листом №1159/12/8396, ІНФОРМАЦІЯ_2 , надав відповідь, в якій зазначив, що виплата одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , була призупинена не ІНФОРМАЦІЯ_2 , а безпосередньо розпорядником бюджетних коштів.

Крім того, листом (який аналогічний змісту листа Головного управління соціальної підтримки Міністерства оборони України № 220/13/вихЗВГ/4192) тимчасово виконуючого обов'язки помічника командувача військ з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово-економічної служби управління оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_6 » від 19.06.2024 позивача було поінформовано що органом, уповноваженим здійснювати виплату одноразової грошової допомоги за рахунок наявних бюджетних асигнувань, що виділяються на зазначені цілі, є ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вважаючи дії ІНФОРМАЦІЯ_1 і Міністерства оборони України щодо призупинення виплат ОСОБА_1 протиправними, остання звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частина друга статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1, ч. 1 ст. 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до статті 41 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»

Згідно з ст. 1, 2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до положень ч. 1-3 ст. 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Згідно з ч. 1 ст. 16-1 Закону №2011-XII (в редакції чинній на день загибелі військовослужбовця) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Згідно з частинами шостою, восьмою, дев'ятою статті 16-3 Закону №2011-XIІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», згідно з п. 2 якої сім'ям загиблих осіб, зазначених у п. 1 цієї Постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Відповідно до абз. 2 п. 2 вказаної Постанови №168 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами (абз. 3 п. 2 Постанови №168).

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку (абз. 4 п. 2 Постанови №168).

Як встановлено судом, протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 29.09.2023 №294/168 ОСОБА_1 було призначено виплату одноразової грошової допомоги як матері загиблого військовослужбовця та ОСОБА_3 як дружині загиблого, в розмірі 1/3 частини, виходячи із загального розміру допомоги 15 000 000 грн. в сумі 5 000 000 грн.

Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану було затверджено наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за № 176/39223 (далі - Порядок №45).

Порядок № 45 визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів (пункт 1.1 Порядку і умов).

Відповідно до п. 4.3. Порядку № 45 Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД, а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи.

Згідно п. 4.4. Порядку № 45 Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.

Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції. В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.

Згідно Положення Про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 № 564 основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

У відповідності до п. 4.5. Порядку № 45 після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_7 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.

Згідно п. 4.7 Порядку № 45 ІНФОРМАЦІЯ_7 не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань для виплати ОГД готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Відповідно п. 4.8. Порядку № 45 виплата ОГД здійснюється обласним (Київським міським) ТЦКСП на підставі наказу (додаток 7) не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

Так, розпорядник бюджетних коштів другого рівня (фінансово-економічне управління ІНФОРМАЦІЯ_7 ), на підставі розподілу коштів загального фонду (доведеного листами Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України), направляє обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки (розпоряднику бюджетних коштів третього рівня) листи (розподіл) для виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168. До листа додаються списки осіб, яким перераховуються кошти. У списку зазначаються: Прізвище ім'я по батькові, номер протоколу, яка сума призначена, скільки сплачено раніше, та яка сума підлягає до перерахування

ІНФОРМАЦІЯ_2 , є розпорядником коштів третього рівня. Для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня, надавались наступні асигнування: - листопад 2023 - 1 000 000,00 грн.,; грудень 2023 - 100 000,00 грн.; січень 2024 - 100 000,00 грн.; лютий 2024 - 100 000,00 грн.; березень 2024 - 100 000,00 грн.; квітень 2023 - 100 000,00 грн.. З травня 2024 року, кошти для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

Як було встановлено судом, позивач у квітні 2024 року зверталася до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Міністерства оборони України з заявами про призупинення ОСОБА_3 виплат одноразової грошової допомоги, до вирішення спору по справі №944/6062/23.

Відповідно до статті 16-4 Закону №2011-ХІІ за наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.

Тобто, у разі наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, зобов'язаний призупинити її виплату до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що у Міністерства оборони України виникає обов'язок здійснити призупинення виплати одноразової грошової допомоги до вирішення спору в судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.

Крім того, Законом №2011-ХІІ не визначено, що за наявності спору між особами виплата допомоги зупиняється конкретній особі з числа отримувачів за заявою інших осіб. Отже виплата допомоги до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили має бути зупинена всім членам сім'ї загиблого, яким така допомога була призначена.

Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно призупинено виплату одноразової грошової допомоги до вирішення спору в судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні даного спору, з огляду на встановлені обставини, дійшов висновку, що дії відповідачів вчинені в порядку та у спосіб, що визначені чинним законодавством, в межах наданих їм повноважень, обґрунтовано і правомірно, в той час як порушення прав позивача, про захист яких вона просила в судовому порядку, не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду.

За наведеного, підстави для задоволення позовних вимог у суду відсутні.

Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ухвалив :

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяГулкевич Ірена Зіновіївна