Рішення від 25.02.2025 по справі 380/19885/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 рокусправа № 380/19885/24

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосамбірського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання незаконною відмови та зобов'язання вчинити дії

УСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 РНОКПП ( НОМЕР_1 ) до Старосамбірського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області (згідно відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань правильна назва - Старосамбірський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 20849909), в якій просить:

- визнати незаконною відмову Старосамбірського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Старосамбірському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у внесенні змін в актовий запис про народження № 281 від 02.06.21987 у графі відомостей про дитину дату народження;

- зобов'язати Старосамбірський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни в актовий запис № 281 від 02.06.1987 про народження ОСОБА_1 у графі дати народження з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у червні 2024 позивач звернувся до Відділу реєстрації актів цивільного стану у м. Самборі із заявою про видачу дубліката свідоцтва про народження у зв'язку із втратою документа. Йому було відмовлено у видачі дубліката свідоцтва про народження у зв'язку із розбіжностями у даті народження у цьому документі та у паспорті громадянина України. У липні 2024 позивач звернувся із заявою про внесення змін до акту цивільного стану до Старосамбірського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області та 14.08.2024 отримав рішення про відмову у внесенні змін у зв'язку з відсутністю підстав та рекомендацією звернутись до місцевого суду за місцем свого проживання в порядку адміністративного судочинства. Вважає, що покликання відповідача на інформацію про дату його народження « ІНФОРМАЦІЯ_3 » неправомірною, оскільки 25.07.1987 його з матір'ю було виписано з пологового будинку у м. Самборі.

Вважає таку відмову протиправною тому звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Відповідач відзиву на позов не подав, адміністративний позов та ухвалу про відкриття провадження у справі отримав у його електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 24.09.2024.

Суд вивчив матеріали справи, з'ясував обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідив докази, та встановив таке.

Як вказує позивач, він у липні 2024 звернувся із заявою про внесення змін до акту цивільного стану до Старосамбірського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області та 14.08.2024 отримав відмову у внесенні змін у зв'язку з відсутністю підстав.

Проте, відповідачем прийнято рішення у формі листа № 51/33.10-06-3 від 14.08.2024, яким відмовлено у виправленні в актовому записі про народження у графі відомостей про дитину дату народження дитини.

Вказане рішення обґрунтоване тим, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх виправлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (із змінами та доповненнями) Старосамбірський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не дає підстав для виправлення в актовому записі про народження у графі відомостей про дитину дату народження дитини. У відповідності до абзацу 4 п. 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Порядок внесення змін до актових записів регулюється Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5).

Згідно з частинами 1, 4 статті 6 Закону України від 01.07.2010 № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі по тексту - Закон № 2398-VI) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Приписами ч.ч. 1, 2, 3 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону № 2398-VІ, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частинами 3 та 4 статті 22 Закону № 2398-VІ передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі- Правила № 96/5) внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.5 Правил № 96/5 визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Пунктом 1.7 Правил № 96/5 встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Відповідно до п. 2.5 Правил № 96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються: особами, щодо яких були складені ці актові записи; одним з батьків неповнолітніх (малолітніх); піклувальниками неповнолітніх та опікунами малолітніх; опікунами недієздатних осіб; спадкоємцями померлого.

Відповідно до пункту 2.6 Правил № 96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно з пунктом 2.12 Правил № 96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

Водночас, зважаючи на встановлені судом обставини справи, суд зазначає таке.

Згідно з частинами 1, 4 ст. 269 Цивільного кодексу України особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом. Особистими немайновими правами фізична особа володіє довічно.

Отже, зміна персональних даних є суб'єктивним особистим немайновим правом громадянина, яке за своєю природою реалізується лише за власним волевиявленням особи.

При розгляді справ, пов'язаних з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану неприпустимим є вихід адміністративного суду за межі публічно-правових аспектів справи і встановлення юридичних фактів, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану, суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених поданими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження.

Подібна за змістом позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 28 листопада 2018 року в справі № 822/1064/17.

Окрім того, Велика Палата Верховного Суду, а також Верховний Суд у своїх постановах неодноразово вказували, що суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують факт народження особи, та залежно від установлених обставин вирішувати питання про неправильність актового запису і зобов'язання відповідача внести зміни до цього запису.

Крім того, на думку суду, суд у цій справі не може оцінювати зміст факту щодо дати народження позивача, а позивач помилково ототожнює такі поняття як "внесення змін до акту цивільного стану" та "встановлення певних фактів, що мають юридичне значення", тому суд вважає що позивач має право звернутися до суду за правилами цивільного судочинства з відповідним позовом щодо встановлення факту дати його народження.

Однак, на час розгляду зазначеної справи позивачем не було додано до матеріалів справи рішення місцевого суду у порядку цивільного судочинства про встановлення відповідного факту, що має юридичне значення.

Також суд зазначає, що відповідно до Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29 вересня 2016 року № 12 «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану», адміністративні суди при розгляді досліджуваної категорії справ в основному дотримуються відмежування розгляду рішень та дій органів РАЦС від встановлення юридичних фактів, суди розглядають лише наявність чи відсутність підстав для відповідних рішень та дій органу, не оцінюючи змісту окремих фактів.

У цій Постанові звернено увагу судів, що при розгляді справ досліджуваної категорії неприпустимим є вихід адміністративного суду за межі публічно-правових аспектів справи і встановлення юридичних фактів, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.

З огляду на викладене, а також те, що позивачем не надано рішення місцевого суду у порядку цивільного судочинства щодо встановлення факту дати його народження, суд вважає відмову відповідача правомірною, а позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

В силу приписів ст. 139 КАС України, судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Старосамбірський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Лева Галицького 35 м. Старий Самбір Самбірський район Львівська область 82000; код ЄДРПОУ 20849909).

Суддя Качур Р.П.