25 лютого 2025 року Справа № 280/204/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача у формі відмови здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за втратою годувальника на підставі виданої ОСОБА_2 довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с, виходячи із грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_2 - на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №280/10745/23, починаючи з 01.08.2024, з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за втратою годувальника на підставі виданої ОСОБА_2 довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с, виходячи із грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_2 - на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №280/10745/23, починаючи з 01.08.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.
Також позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь судові витрати, а саме витрати на правову допомогу у розмірі 5000,00 грн.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №280/10745/23, яке набрало законної сили 07.03.2024, чоловіку позивача ОСОБА_2 у березні 2024 року Головним управлінням ПФУ в Запорізькій області було проведено з 01.04.2019 перерахунок призначеної йому пенсії, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с, копію якої надіслано адвокату Рижову М.Г. супровідним листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.10.2023 за №5943/с. Зауважує, що у грудні 2024 року з даних особистого електронного кабінету на порталі ПФУ ОСОБА_1 стало відомо про те, що її пенсія обраховується не на підставі розміру грошового забезпечення її чоловіка ОСОБА_2 , встановленого у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №280/10745/23, що підтверджується роздруківкою скріншоту із даними з особистого електронного кабінету ОСОБА_1 на порталі ПФУ про розмір її пенсії із визначенням усіх її складових. При цьому, за даними листа Головного управління ПФУ в Запорізькій області від 14.12.2023 за №0800-0203-8/93058, надісланого у відповідь на запит адвоката Рижова М.Г. від 08.12.2023: «довідка про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_2 від 20.10.2023 № 712/с надійшла до Головного управління 01.12.2023 (вх. № 6204/5)». Що стосується вимоги перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням нової довідки уповноваженого органу вказано, що ч. 4 ст. 63 Закону визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Після скасування з 05.03.2019 Окружним адміністративним судом м. Києва окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою передбачалися умови та розміри перерахунку пенсій їхньої категорії осіб з 01.01.2018, інших рішень щодо перерахунку (крім Постанови 713) Урядом не приймалося, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 по довідкам уповноваженого органу, які складені або надані після 05.03.2019, відсутні. Позивач вважає дії відповідача у формі відмови здійснити перерахунок та виплату її пенсії за втратою годувальника - її померлого чоловіка-військовослужбовця ОСОБА_2 на підставі довідки про його грошове забезпечення, яку надано ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.10.2023 №712/с - на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №280/10745/23, незаконними й такими, що порушують право позивача на отримання пенсії у розмірі, встановленому Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та суттєво погіршують її фінансове становище.
Ухвалою суду від 14.01.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України.
Відповідач позов не визнав, 06.02.2025 через систему «Електронний суд» надав до суду відзив (вх. №5701), в якому вказує, що позивач отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пояснює, що позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за втратою годувальника на підставі виданої ОСОБА_2 довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с, виходячи із грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_2 - на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/10745/23 від 26.01.2024, починаючи з 01.08.2024, з урахуванням раніше виплачених сум. Стверджує, що посилання позивача на те, що для перерахунку пенсії необхідно застосовувати довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 є безпідставними, оскільки така позиція ґрунтується на скасуванні з 05.03.2019 п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Зазначає, що підвищення відбулося відповідно до постанови Кабінетом Міністрів України №704 від 30.07.2017, яка набрала чинності 01.03.2018. При цьому, абз. 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», який затверджений постановою КМУ №45 від 13.02.2008, установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених в абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. З урахуванням зазначеного, вважає вимогу здійснити перерахунок пенсії, виходячи з грошового забезпечення з включенням інших видів, ніж ті, які виплачувалися, діючим військовослужбовцям на момент виникнення права на перерахунок є протиправною, а тому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) перебував на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримував пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, ІНФОРМАЦІЯ_3 підготовлено та направлено на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 від 20.10.2023 №712/с.
Відповідно до вказаної довідки, грошове забезпечення ОСОБА_2 обчислено станом на 05.03.2019 з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виходячи з посадового окладу - 4090,00 грн, окладу за військовим званням (майор) - 1340,00 грн, надбавки за вислугу років 45% - 2443,50 грн, таємність 10% - 409,00 грн, НОПС 65 % - 5117,78 грн та премії 50% - 2454,00 грн. Усього: 15854,28 грн.
ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив повідомити чи здійснено перерахунок його пенсії на підставі направленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с.
Листом від 14.12.2023 № 0800-0203-8/93058 відповідач повідомив, що оскільки пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва з 05.03.2019 визнано протиправними та скасовано, а інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на теперішній час не приймалось, то підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом
Зазначені обставини встановлені рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №280/10745/23, яким позовну заяву задоволено частково:
визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с;
зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 виходячи із грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (із врахуванням раніше виплачених сум).
Вказане рішення набрало законної сили 07.03.2024 відповідно до ухвали Третього апеляційного адміністративного суду про повернення апеляційної скарги.
Суд зазначає, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 КАС України).
Крім того, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.06.2024 по справі №280/4252/24, яке набрало законної сили 23.07.2024, адміністративний позов задоволено частково:
визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо розгляду заяви від 01.05.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №37 від 29.01.2023, виходячи з вислуги років, що становить 22 роки 05 місяців 08 днів;
зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області розглянути заяву від 01.05.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №37 від 29.01.2023, виходячи з вислуги років, що становить 22 роки 05 місяців 08 днів, з урахуванням висновків суду у даному рішенні;
визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, до існуючої пенсії;
зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити з 01.03.2024 нарахування та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_2 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713.
Зі змісту вказаного судового рішення встановлено, що згідно з розрахунком по пенсійній справі ОСОБА_2 ТЗ 55529 (дата розрахунку 13.12.2023), його грошове забезпечення обчислено виходячи з посадового окладу - 4090 грн, окладу за військовим званням- 1340,00 грн, надбавки за вислугу років 45% - 2443,50 грн, премії 0% - 0,00 грн, усього - 7873,50грн, основний розмір пенсії: 53% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі: 4172,96 грн, з урахуванням індексації: 5694,33 грн, з урахуванням доплати: індексація базового ОСНП 2022 (4172,96*1,140) - 584,21 грн, індексація базового ОСНП 2023 (4757,17*0,197) - 937,16 грн, щомісячна доплата 2000,00 грн відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021, тому виплата позивачу пенсії виходячи з 53% сум грошового забезпечення з урахуванням індексації склала 7694,33 грн, що не перевищує максимальний розмір пенсії його десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.
Позивач, ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_3 ) перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 з 18.08.1984, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_2 від 18.08.1984.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 .
З 01.08.2024 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримував пенсію в разі втрати годувальника, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зі змісту протоколу за пенсійною справою 0801019928 від 01.08.2024 вбачається, що пенсія позивача обчислена з наступних складових грошового забезпечення годувальника ОСОБА_2 : посадовий оклад - 4090,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 2443,50 грн, премія % - 0, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 7873,50 грн, основний розмір пенсії 30% грошового забезпечення у розмірі 4722,00 грн, у т.ч. базовий розмір пенсії - 2362,05 грн, щомісячна доплата відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 - 2000,00 грн, доплата до мінімального розміру пенсії - 359,95 грн.
03.01.2025 представник позивача, адвокат Рижов М.Г. звернувся з адвокатським запитом до ГУ ПФУ в Запорізькій області з проханням повідомити, коли буде перерахована та виплачуватися пенсія за втратою годувальника, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с на ім'я ОСОБА_2 , з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (із врахуванням раніше виплачених сум) - на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №280/10745/23.
Листом від 08.01.2025 № 0800-0201-8/2244 відповідачем повідомлено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/10745/23 Головним управлінням ОСОБА_2 за життя було проведено перерахунок пенсії внаслідок чого по пенсійній справі сформувалась доплата, яку внесено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Що стосується вимоги позивача перерахувати пенсію з урахуванням нової довідки уповноваженого органу вказано, що ч. 4 ст. 63 Закону визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Після скасування з 05.03.2019 Окружним адміністративним судом м. Києва окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою передбачалися умови та розміри перерахунку пенсій їхньої категорії осіб з 01.01.2018, інших рішень щодо перерахунку (крім Постанови 713) Урядом не приймалося. Враховуючи зазначене, підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 по довідкам уповноваженого органу, які складені або надані після 05.03.2019, відсутні.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за втратою годувальника на підставі виданої ОСОБА_2 довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до абз. 12 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 і 3 ст. 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.
Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема органи, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та територіальні управління Пенсійного фонду України у зв'язку із втратою чинності положеннями п. 1, 2 постанови №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23, 24 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Як зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, п. 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, пп. 2 п. 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону №2011-ХІІ.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 складено довідку від 20.10.2023 №712/с про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для нарахування пенсії станом на 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії. У даній справі відповідач не навів перед судом жодного обґрунтування та не надав належних доказів про те, що довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії за змістом і формою не відповідають вимогам п. 5 Постанови №704, п. 3 Порядку №45 та/або висновкам Верховного Суду (рішення від 17.12.2019 в зразковій справі №160/8324/19 (№Пз/9901/20/19).
За позицією суду по справі №280/10745/23, відповідач, не зважаючи на те, що з 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст. 9 Закону №2011-ХІІ, безпідставно відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної оновленої довідки. Доводи відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, спростовуються вищенаведеними висновками Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.
В силу вимог ч. 4 ст. 78 КАС України, вищезазначені обставини не потребують доказування.
Однак, у порушення вказаних вимог законодавства та висновків Запорізького окружного адміністративного суду, викладених у рішенні від 26.01.2024 у справі №280/10745/23, ГУ ПФУ в Запорізькій області пенсію ОСОБА_2 перерахувало з грошового забезпечення, обчисленого виходячи з посадового окладу - 4090 грн, окладу за військовим званням- 1340,00 грн, надбавки за вислугу років 45% - 2443,50 грн, премії 0% - 0,00 грн, усього - 7873,50 грн.
У той час, як відповідно до довідки від 20.10.2023 №712/с, грошове забезпечення ОСОБА_2 обчислено станом на 05.03.2019 з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виходячи з посадового окладу - 4090,00 грн, окладу за військовим званням (майор) - 1340,00 грн, надбавки за вислугу років 45% - 2443,50 грн, надбавки за таємність 10% - 409,00 грн, надбавки за особливості проходження військової служби 65 % - 5117,78 грн та премії 50% - 2454,00 грн. Усього: 15854,28 грн.
У подальшому, відповідачем протиправно обчислено пенсію позивача у разі втрати годувальника без урахування надбавки за таємність 10% - 409,00 грн, надбавки за особливості проходження військової служби 65 % - 5117,78 грн та премії 50% - 2454,00 грн, які зазначені у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с, виданої ОСОБА_2 , що призвело до суттєвого зменшення призначеної позивачу пенсії.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови позивачу у проведенні з 01.08.2024 перерахунку та виплати її пенсії на підставі довідки від 20.10.2023 №712/с, виходячи із грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_2 , є протиправними, тоді як належним способом захисту порушеного права буде зобов'язання відповідача вчинити перерахунок та виплату пенсії.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст.143 КАС України).
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» з відповідача судові витрати зі сплати судового збору у відповідності до ст. 139 КАС України не стягуються.
Що стосується стягнення з відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката, суд зазначає наступне.
Частинами 1 та 2 ст. 16 КАС України встановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.
Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1-5 ст. 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Вирішуючи питання про відшкодування витрат на правову допомогу, суд враховує таке.
Право на правову допомогу гарантовано ст. 8, 59 Конституції України, офіційне тлумачення яким надано Конституційним Судом України у рішеннях від 16.11.2000 №13-рп/2000, від 30.09.2009 №23-рп/2009 та від 11.07.2013 №6-рп/2013.
Так, у рішенні Конституційного Суду України від 30.09.2009 №23-рп/2009 зазначено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз'яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема, в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо.
Так, на підтвердження витрат на правничу допомогу надано договір на надання правової допомоги від 03.01.2025, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, ордер, попередній розрахунок витрат на правову допомогу, акт прийому-передачі виконаних робіт згідно з договором від 09.01.2025, квитанцію про сплату послуг від 09.01.2025 на суму 5000,00 грн.
За змістом ст. 134 КАС України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, у тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною чи третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, установлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (послуг), виконаних (наданих) адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути сумірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, у тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 134 КАС України у разі недотримання вимог частини 5 цієї статті Кодексу суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Водночас, відповідно до ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Так, дослідивши подану заяву із розрахунком витрат на професійну правничу допомогу, суд зауважує на таке.
Судом встановлено, що згідно з описом робіт (надання послуг) для надання правової допомоги адвокатом Рижовим М.Г. надано наступні послуги:
вивчення матеріалів у справі, судової практики - 3 год. - 1500,00 грн;
підготовка запитів та отримання відповідей - 3 год. - 1500,00 грн;
підготовка та подання адміністративного позову до Запорізького окружного адміністративного суду - 4 год. - 2000,00 грн.
Квитанцією № 1 від 09.01.2025 підтверджується оплата послуг за договором про надання правової допомоги від 03.01.2025 у сумі 5000,00 грн.
Так, суд вважає безпідставним віднесення до витрат на правничу допомогу наступних послуг: «вивчення матеріалів у справі, судової практики», «підготовка запитів та отримання відповідей», оскільки це є складовими процесу підготовки позовної заяви, що свідчить про відсутність підстав для їх відокремлення від послуги складання позовної заяви.
Суд також звертає увагу, що не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на правничу допомогу, суди досліджують на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченого адвокатом часу, об'єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.09.2019 у справі №810/3806/18.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що визначена адвокатом сума понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу, за результатами розгляду даної справи, не є належним чином обґрунтованою у контексті дослідження обсягу фактично наданих ним послуг із урахуванням складності справи, кількості витраченого на ці послуги часу, та, відповідно, співмірності обсягу цих послуг та витраченого адвокатом часу із розміром заявленої суми витрат на професійну правничу допомогу.
З огляду на те, що предметом розглядуваного спору є справа незначної складності, обсяг наданих послуг адвокатом, виходячи з критерію розумності, пропорційності, співмірності розподілу витрат на професійну правничу допомогу, те, що заявлена сума до відшкодування витрат на правничу професійну допомогу є неспівмірною з вимогами, які заявлені у позовній заяві, суд вважає, що розмір вказаних витрат має бути зменшений до 1500,00 грн за складання адміністративного позову.
За наведених обставин за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача мають бути стягнуті витрати на правничу допомогу в сумі 1500,00 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд -
Адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні з 01.08.2024 перерахунку та виплати її пенсії у разі втрати годувальника на підставі довідки від 20.10.2023 №712/с про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.08.2024 перерахунок та виплату (з урахуванням раніше сплачених сум) пенсії ОСОБА_1 у разі втрати годувальника на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 №712/с про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак