26 лютого 2025 рокум. Ужгород№ 260/7000/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області стосовно відмови у перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 з 01.08.2021 р.; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти оновлену довідку Служби зовнішньої розвідки України №1334 від 30.07.2024 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 року та провести перерахунок і виплату пенсії по вислузі років ОСОБА_1 з 01 серпня 2021 року у розмірі 77% грошового забезпечення, беручи до уваги всі зазначені в цій довідці види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 77% грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Вважає, що у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704» у нього виникли підстави для перерахунку пенсії. 30 липня 2024 року уповноважений орган видав нову довідку для перерахунку його пенсії, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовилося здійснити такий перерахунок з мотивів відсутності підстав. Вважає, що вказаними діями відповідач порушив його права на соціальний захист і пенсійне забезпечення.
06 грудня 2024 року відповідач подав до суду відзив на позов №0700-0901-8/73133 від 05 грудня 2024 року, відповідно до змісту якого проти задоволення позову заперечив з мотивів його безпідставності. Так, зокрема, зазначив, що норми ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачають необхідність проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Разом з тим, у спірних правовідносинах передбаченого законодавством порядку дотримано не було, оскільки до уповноваженого органу не направлялись списки осіб для видачі відповідної довідки. Долучена до матеріалів справи довідка видана на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 у справі №260/2118/24, яке не містить жодних зобов'язань щодо Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області. З огляду на що вважає, що підстав для проведення спірного перерахунку немає. Стосовно позовної вимоги в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії з розрахунку 77% грошового забезпечення, зазначає, що пенсія позивача розрахована правильно, відповідно до максимального розміру, передбаченого ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) проходив службу в Службі зовнішньої розвідки України.
Станом на день виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Так, як вбачається з протоколу за пенсійною справою №0708003788 від 19.04.14 ОСОБА_1 з 19 квітня 2014 р. призначено пенсію за вислугу 29 років у розмірі 77% грошового забезпечення.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що після проведеного з 01 січня 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 перерахунку, пенсія ОСОБА_1 виплачується у розмірі 70% грошового забезпечення.
30 липня 2024 року на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 у справі №260/2118/24 Фінансово-економічне управління Служби зовнішньої розвідки України видало довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №1334 станом на 17.07.2021 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 з врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №729 від 14.07.2021.
23 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки Фінансово-економічне управління Служби зовнішньої розвідки України №1334 від 30.07.2024.
За результатами розгляду такої заяви листом ГУ ПФУ в Закарпатській області №4696-4526/Н-02/8-0700/24 від 25.09.2024 року повідомило заявника про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з огляду на незмінність грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців з 17 липня 2021 року.
Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, виданої уповноваженим органом станом на 17.07.2021, а також безпідставного зниження відсотку грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок основного розміру пенсії, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюється нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон).
Суд враховує те, що спірні правовідносини виникли з приводу перерахунку пенсії позивача.
Порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій регулюється нормами ст. 63 Закону. Так, ч. 1 зазначеної статті визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) затверджено, серед іншого схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів (додаток 5).
В подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №729 (далі - Постанова №729) були внесені зміни до Постанови №704, відповідно до яких установлено, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом:
- для військовослужбовців кадрового складу - 1,8;
- для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, - 1,4.
Окрім того, даною постановою встановлено нові підвищені розміри надбавки за вислугу років та премії для військовослужбовців розвідувальних органів.
В свою чергу Додаток 5 до Постанови №704 виключено.
Ця постанова набрала чинності з дня її опублікування - 17 липня 2021 року.
Отже, Постановою №729 збільшено посадові оклади та інші складові грошового забезпечення військовослужбовців розвідувальних органів, що, відповідно до ст. 63 Закону, є підставою для перерахунку їх пенсій.
З огляду на вищезазначене, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону постановою №144 від 23.02.2022 (далі - Постанова №144) Кабінет Міністрів України постановив перерахувати з 01 серпня 2021 року пенсії, призначені за нормами Закону, особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби), виходячи з визначеного Постановою №704 розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців.
Відповідно до п. 4 Постанови №144, Пенсійний фонд України зобов'язано в одноденний строк після набрання чинності цією постановою повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.
На підставі отриманих списків Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрація Державної прикордонної служби, з яких особи були звільнені із служби, готують довідки про розмір грошового забезпечення, яке буде враховуватися під час перерахунку пенсій, щодо кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 1 цієї постанови) і додатком 3 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 2 цієї постанови) та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що 30 липня 2024 року на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 у справі №260/2118/24 Фінансово-економічне управління Служби зовнішньої розвідки України видало довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №1334 станом на 17.07.2021 згідно з Постановою №704 з врахуванням змін, внесених Постановою №729.
Така довідка була скерована до органу Пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії позивача. Вказана обставина відповідачем не заперечується. На підтвердження такої позивач долучив до матеріалів справи копію такої довідки.
Проте територіальний орган Пенсійного фонду України після внесення до Постанови №704 змін в частині збільшення грошового забезпечення військовослужбовців розвідувальних органів та наявність необхідних відомостей для проведення відповідного перерахунку, відмовився здійснити перерахунок на вимогу позивача з тих мотивів, що фактичної зміни грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців не відбулося.
Однак таке твердження відповідача суперечить діючим законодавчим нормам та встановленим судом фактичним обставинам справи.
Так, як вбачається з наявної в матеріалах пенсійної справи №0708003788 довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №776 від 28.01.2022, виданої станом на 05.03.2019 (на підставі якої здійснено крайній перерахунок пенсії позивача), розмір посадового окладу за аналогічною посадою, яку займав позивач на день звільнення зі служби, становив 8320,00 грн, надбавки за вислугу років - 4865,00 грн, надбавки за особливості проходження служби - 4378,50 грн, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 1248,00 грн, премії - 2496,00 грн. Тоді як аналогічні складові грошового забезпечення за новою довідкою станом на 17.07.2024 наступні: посадових оклад - 13698,00 грн, надбавка за вислугу років - 6849,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 8782,80 грн, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 2054,70 грн, премії - 13698,00 грн.
Тому суд вважає, що після отримання довідки Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України з усіма складовими грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням Постанов №729 №144, у ГУ ПФУ в Закарпатській області виник обов'язок провести перерахунок пенсії позивача.
У постанові від 10.10.2019 у справі №522/17864/15-а Верховний Суд зробив висновок про те, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсій, а здійснюють її перерахунок та нарахування на підставі отриманих від уповноважених органів документів про види і розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у відповідних довідках.
Більше того, суд зауважує, що в разі наявності в органу Пенсійного фонду України будь-яких сумнівів щодо правильності оформлення документів, поданих для перерахунку пенсії, та достовірності інформації в таких, він наділений повноваженнями щодо їх перевірки, а тому не був позбавлений можливості звернутися до уповноваженого органу із відповідним запитом.
Ч. 3 ст. 51 Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд наголошує, що орган Пенсійного фонду України, як суб'єкт владних повноважень у сфері пенсійного забезпечення, не повинен формально підходити до виконання своїх повноважень та обов'язків, а його діяльність повинна бути спрямована на належне забезпечення прав пенсіонерів на гарантований Конституцією України соціальний захист.
З огляду на вищенаведене суд вважає, що з 01 серпня 2021 року виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 з урахуванням змін, внесених Постановою №729 відповідно до вимог ст.ст. 43 та 63 Закону, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.
Поряд з цим не підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання ГУ ПФУ в Закарпатській області прийняти оновлену довідку Служби зовнішньої розвідки України №1334 від 30.07.2024 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 року, оскільки будь-яких доказів відмови відповідача прийняти таку матеріали справи не містять.
Стосовно позовної вимоги в частині зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 77% до 70% сум грошовою забезпечення суд зазначає наступне.
Статтею 13 Закону регламентовано порядок визначення розміру пенсії за вислугу років. Так, пенсії за вислугу років, відповідно до цієї статті (в редакції, чинній на момент набуття позивачем права на пенсію за нормами Закону) призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт «б» статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» (пункт «в» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
При цьому, ч. 2 ст. 13 Закону було передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 проценті.
Так, з матеріалів пенсійної справи №0708003788 вбачається, що до проведеного на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 перерахунку пенсія ОСОБА_1 виплачувалася у розмірі 77% грошового забезпечення.
Однак з 01 січня 2018 року при проведенні перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 ГУ ПФУ в Закарпатській області самостійно зменшив відсоткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок основного розмір пенсії позивача, до 70%.
З цього приводу суд зазначає, що положення статті 13 Закону, якими встановлено розмір пенсії, виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після набрання чинності відповідної редакції Закону, та стосуються саме питань призначення пенсії, а не її перерахунку, оскільки до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави саме перерахунку пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми ст. 63 Закону.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовців, призначених відповідно до Закону, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45). Відповідно до пункту 3 такого, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
П. 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Разом з тим ні норми Закону, ані норми Порядку №45 не передбачають можливість зменшення при проведенні перерахунку пенсії відсотку грошового забезпечення, встановленого при призначенні пенсії.
Норми ст. 58 Конституції України закріпили принцип незворотності дії в час законів та інших правових актів, відповідного до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Цей принцип належить розуміти так, що дія нормативно-правового акта в часі починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, а дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.
Імперативність даної норми, з метою застосування до спірних правовідносин, полягає в тому, що зміна розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно з положеннями Закону, не може мати наслідком скасування вже призначеного пенсіонеру відсоткового співвідношення пенсії до грошового забезпечення у розмірі 77%, з якого і повинен бути проведений відповідний перерахунок.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В рішенні від 06.07.1999 №8-рп/99 Конституційний Суд України прямо зазначив, що громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.
Тобто набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).
З огляду на вищенаведене позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм крізь призму встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ - 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2021 р. на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України №1334 від 30.07.2024.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 серпня 2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 77% грошового забезпечення, зазначеного в довідці Служби зовнішньої розвідки України №1334 від 30.07.2024 р. про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 року, із врахуванням раніше виплачених сум.
4. В решті позову відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 20453063) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 908,40 (Дев'ятсот вісім гривень 40 коп.) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяР.О. Ващилін