Рішення від 31.01.2025 по справі 240/19501/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/19501/24

категорія 114000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Коханчук Н.В.,

за участю: представників позивача - Слободянюк Н.О., Ржешніовецького І.П.,

представника відповідача - Чернюк А.В.,

представника третьої особи Козуба О.М.,

третьої особи ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Громадської спілки "Правозахисна громадська спілка "Освіту-в законне русло" до Житомирської міської ради, Житомирського міського голови, за участю третіх осіб: Департаменту освіти Житомирської міської ради, ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування розпорядження,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась Громадська спілка "Правозахисна громадська спілка "Освіту-в законне русло" із позовом, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог від 25.11.2024, просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 1 розпорядження міського голови від 18.09.2024 № 831 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира";

- зобов'язати Житомирську міську раду встановити порядок формування конкурсних комісій (шляхом внесення доповнень до Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Житомирської міської ради від 28.09.2020 № 1998, із змінами від 23.09.2021), який забезпечить створення рівних умов для включення представників різних інститутів громадянського суспільства (громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо) до складу конкурсних комісій при його формуванні.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що передумовою для порушення права позивача на участь в роботі конкурсних комісій (права на включення та/або участь у відборі для включення до складу конкурсних комісій), склад яких було сформовано та затверджено Житомирським міським головою для проведення конкурсного відбору на посаду директора Ліцею № 27 м. Житомира, стали широкі дискреційні повноваження, надані Житомирському міському голові щодо порядку формування конкурсних комісій.

Наголошує, що Житомирською міською радою встановлений (застосований) такий порядок формування та затвердження складу комісії (обрання членів до складу комісії), який унеможливлює реалізацію спілкою, її членами права брати участь в роботі комісії.

Звертає увагу, що при формуванні конкурсної комісії представника спілки до її складу не включено. Про порядок включення/обрання представників інститутів громадянського суспільства до складу комісії спілка, її члени ні в який спосіб інформації не отримували. Запрошення Житомирської міської ради щодо участі в роботі комісії (або участі в жеребкуванні/відборі для можливості взяти участь в роботі комісії) спілка, її члени ні в який спосіб не отримували.

За таких обставин позивач вважає, що оспорюване розпорядження було видано з порушенням чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, чим було порушено право спілки, її членів на участь в роботі комісії, а також законний інтерес спілки, її членів, який полягає у реалізації Житомирською міською радою державної політики у сфері загальної середньої освіти.

Ухвалою суду від 30.10.2024 відкрито провадження у справі та відповідно до ухвали від 08.11.2024 здійснюється її розгляд в порядку загального позовного провадження.

Відповідач Житомирська міська рада подала відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та вважає, що розпорядження Житомирського міського голови від 18.09.2024 №831 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора ліцею №27 міста Житомира" прийняте у відповідності до Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням Житомирської міської ради від 28.09.2020 №1998.

Звертає увагу на те, що директором Ліцею №27 міста Житомира за результатами конкурсу вже призначено Колодницького Віталія Петровича.

Ухвалою суду в судовому засіданні 25.11.2024 залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_1 та Департамент освіти Житомирської міської ради.

У судовому засіданні 16.01.2025 розпочато розгляд справи по суті.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Житомирської міської ради проти позову заперечувала з підстав, наведених у відзивах.

Представник Департаменту освіти Житомирської міської ради та Колодницький В.П. вважають позов безпідставним та необґрунтованим.

У судовому засіданні було проведено допит свідка ОСОБА_2 .

В судовому засіданні 31.01.2025 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Відповідно до наказу Житомирського окружного адміністративного суду №01-07-В від 21.01.2025 головуючий суддя Шуляк Л.А. перебувала у щорічній відпустці у період з 03.02.2025 по 07.02.2025 та відповідно до наказу №01-06-ОС від 03.02.2025 головуючий суддя перебувала на навчанні в період з 10.02.2025 по 14.02.2025 включно.

Заслухавши пояснення представників сторін, провівши допит свідка, розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу пояснення та докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

18.09.2024 на офіційному вебсайті Житомирської міської ради оприлюднено:

- розпорядження міського голови від 18.09.2024 № 830 "Про проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира";

- розпорядження міського голови від 18.09.2024 № 831 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира".

Відповідно до п.1 розпорядження міського голови від 18.09.2024 №831 сформовано та затверджено склад комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею №27. У додатку до розпорядження №831 викладено склад комісії.

При цьому, позивач зазначає, що спілка 04.09.2024 направила до міського голови заяву, у якій просила, у разі оголошення конкурсу, включити представника спілки до складу комісії, повідомити за вказаними контактними даними про вимоги до членів комісії та умови включення представника спілки до складу комісії.

Водночас, представника Громадської спілки "Правозахисна громадська спілка "Освіту-в законне русло" до складу комісії згідно оспорюваного розпорядження не включено.

Вважаючи, що вказаним розпорядженням було порушено права спілки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із положеннями частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У статті 4 КАС України визначено поняття "нормативно-правовий акт" та "індивідуальний акт":

- нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування;

- індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Отже, до нормативно-правових актів відносяться прийняті уповноваженими органами акти, які встановлюють, змінюють норми права, носять загальний чи локальний характер, розраховані на невизначене коло осіб та застосовується неодноразово.

Ненормативним (індивідуальним) правовим актам притаманні наступні ознаки: а) спрямовуються на врегулювання конкретних (одиничних) актів соціальної поведінки; б) поширюються лише на персонально визначених суб'єктів; в) містять індивідуальні приписи (веління, дозволи), розраховані на врегулювання лише окремої, конкретної життєвої ситуації, тому їх юридична чинність (формальна обов'язковість) вичерпується одноразовою реалізацією; г) не передбачають повторного застосування одних і тих самих юридичних засобів; д) не мають зворотної дії в часі.

Предметом оскарження у даній справі є розпорядження міського голови від 18.09.2024 № 831 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира", яке є ненормативним (індивідуальним) правовим актом.

Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною восьмою статті 59 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Згідно із частиною десятою статті 59 Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно з пп. 3 п. 2-1 розділу Х Закону України "Про повну загальну середню освіту" №463-IX від 16.01.2020 (далі - Закон № 463-IX), засновник комунального закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа) має право продовжити без проведення конкурсу строк дії строкового трудового договору (контракту), укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти.

Статтею 39 Закону №463-IX визначено порядок обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти.

Зокрема, керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою) (ч.1 цієї статті).

Рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою):

одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти;

не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти;

не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся (ч.2 ).

Оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу та повинне містити:

найменування і місцезнаходження закладу освіти;

найменування посади та умови оплати праці;

кваліфікаційні вимоги до керівника закладу освіти відповідно до цього Закону;

вичерпний перелік, кінцевий строк і місце подання документів для участі в конкурсі;

дату та місце початку конкурсного відбору, етапи його проведення та тривалість;

прізвище та ім'я, номер телефону та адресу електронної пошти особи, уповноваженої надавати інформацію про конкурс та приймати документи для участі в конкурсі (ч.3).

Для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:

засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);

відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);

інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти (ч.4).

Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади (далі - Положення) затверджено рішенням сесії Житомирської міської ради від 28.09.2020 № 1998, із змінами від 23.09.2021.

Згідно із п.п. 6.2 Положення, підставою для проведення конкурсу є розпорядження міського голови.

Відповідно до п.п.9.1 Положення оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та офіційному вебсайті закладу середньої загальної освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу.

Пунктом 10.1. Положення визначено, що для проведення конкурсу міський голова формує і затверджує конкурсну комісію, чисельністю 9 осіб, до складу якої включає:

10.1.1. Три депутати Житомирської міської ради (відповідно до законодавства), з них на постійній основі до кожної конкурсної комісії включається голова комісії із соціально-гуманітарних питань.

10.1.2. Три особи (державні службовці): від управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації - 2 особи; від територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти - 1 особа.

10.1.3. Три особи від інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань), а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо - з них на постійній основі до кожної конкурсної комісії включається як фахівець у сфері загальної середньої освіти - працівник департаменту освіти Житомирської міської ради у посадові обов'язки якого включено питання загальної середньої освіти і один представник Житомирської міської профспілки працівників освіти і науки України.

Про формування комісії невідкладно, під особистий підпис, повідомляються обрані до складу такої комісії особи, а розпорядження про створення комісії, не пiзнiше нiж на наступний робочий день від дати прийняття, публікується на офіційному сайті Житомирської міської ради (п.п. 10.1.4 Положення).

Згідно з п.п. 11.1 Положення конкypc складається, серед інших, з таких етапів:

11.1.1. Прийняття рішення про проведення конкypcy.

11.1.2. Оприлюднення оголошення про проведення конкypcy.

11.1.3. Затвердження складу комісії.

11.1.4. Прийняття документів від осіб, які виявили бажання взяти участь у конкурсі.

Позивач вказує, що не було дотримано порядку проведення конкурсу, а саме оголошення про його проведення було опубліковано після затвердження складу комісії.

Як видно із матеріалів справи, рішення про проведення конкурсу та рішення про затвердження складу комісії були прийняті та оприлюднені одночасно (18.09.2024), оголошення про проведення конкурсу оприлюднено наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу (19.09.2024), що узгоджується із вимогами п.п.9.1 Положення.

При цьому, стаття 39 Закону №463-IX та підпункт 10.1 Положення не містять конкретних термінів формування складу комісії після прийняття рішення про проведення конкурсу, тому суд не вбачає порушень у випадку, якщо дані рішення будуть прийняті одночасно.

Як встановлено судом, згідно із розпорядженням Житомирського міського голови від 18.09.2024 №831 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора ліцею №27 міста Житомира", інститути громадянського суспільства представлені трьома особами:

- на постійній основі фахівець у сфері загальної середньої освіти, у посадові обов'язки якого включено питання загальної середньої освіти (головний спеціаліст відділу з питань організації та забезпечення освітнього процесу закладів освіти департаменту освіти міської ради) Ольга Єрмакова;

- на постійній основі голова Житомирської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Тамара Чугаєвська;

- голова громадської організації "Освітяни Житомира" (завідувач Житомирського дошкільного навчального закладу №73) Світлана Остапчук.

На думку позивача, працівник департаменту освіти Житомирської міської ради як фахівець у сфері загальної середньої освіти не є представником інституту громадянського суспільства (особою від інституту громадянського суспільства), а тому не може входити до складу комісії за квотою останніх. Введення до складу комісії представників окремо визначених громадських об'єднань на постійній основі суперечить законодавству.

Дане твердження спростовується п.10.1.3. Положення, яким визначено, що до складу якої включаються три особи від інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань), а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо - з них на постійній основі до кожної конкурсної комісії включається як фахівець у сфері загальної середньої освіти - працівник департаменту освіти Житомирської міської ради у посадові обов'язки якого включено питання загальної середньої освіти і один представник Житомирської міської профспілки працівників освіти і науки України.

Позивач вважає, що до складу комісії безпідставно не було включено представника Громадської спілки "Правозахисна громадська спілка "Освіту-в законне русло" за заявою від 04.09.2024 та за квотою представників інститутів громадянського суспільства надано перевагу громадській організації "Освітяни Житомира". При цьому відсутня інформація про спосіб, в який Світлана Остапчук отримала інформацію про дії, які треба здійснити, та документи, які треба подати для включення її до складу комісії.

Як зазначила представник відповідача у судовому засіданні, заява спілки від 04.09.2024 не містила інформації щодо конкретної особи, яку пропонувалось включити до складу конкурсної комісії, не зазначені підстави виникнення повноважень такого представника, тоді як заява від громадської організації "Освітяни Житомира" від 10.09.2024 містила усю необхідну інформацію. Звертає увагу, що Громадська організація "Освітяни Житомира" є найчисельнішою освітянською громадською організацією, що об'єднує педагогічних працівників з практичним досвідом роботи в навчальних закладах міста Житомира.

Допитана як свідок голова громадської організації “Освітяни Житомира» (завідувач Житомирського дошкільного навчального закладу №73) Світлана Остапчук пояснила, що їй не було завчасно відомо, коли саме буде оголошено конкурс на посаду директора ліцею №27 міста Житомира. Проте, враховуючи, що дана посада була вакантною, на початку навчального року її громадська організація подала заяву про включення її як представника цієї організації до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора ліцею №27 міста Житомира.

Як встановлено судом, Громадська спілка "Правозахисна громадська спілка "Освіту-в законне русло" подала до Житомирської міської ради заяву від 04.09.2024, у якій зазначала, що порядок залучення представників інститутів громадянського суспільства є непублічним, просила у разі оголошення конкурсу на посаду закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, включити представника спілки до складу комісії, повідомити за вказаними контактними даними про вимоги до членів комісії та умови включення представника спілки до складу комісії.

10.09.2024 громадська організація "Освітяни Житомира" подала заяву №7, в якій відповідно до п.10.1.3 Положення просила включити до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора ліцею №27 міста Житомира Світлану Остапчук, до заяви додано документи, що підтверджують статус організації та протокол загальних зборів даної організації.

З огляду навикладене, суд погоджується із твердженням відповідача, що заява Громадської організації "Освітяни Житомира" від 10.09.2024 містила усю необхідну інформацію для включення представника цієї організації до складу конкурсної комісії, тоді як заява Громадської спілки "Правозахисна громадська спілка "Освіту-в законне русло" від 04.09.2024 не містила інформації щодо конкретної особи, яку пропонувалось включити до складу конкурсної комісії, не було зазначено підстави виникнення повноважень такого представника із наданням відповідних доказів.

Проаналізувавши наведені обставини в контексті вимог вищенаведених нормативно-правових актів, суд не вбачає порушень Закону №463-IX чи Положення щодо включення згідно оспорюваного розпорядження до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора ліцею №27 міста Житомира голову громадської організації "Освітяни Житомира" Світлану Остапчук.

Представник позивача також наголошувала, що Положенням чітко не визначено порядку обрання до конкурсної комісії представника за квотою від інститутів громадянського суспільства, в тому числі у разі одночасного надходження декількох заяв від громадських об'єднань, свідченням чого є даний спір. Тому спілкою обрано спосіб захисту порушеного права визнання протиправним та скасування спірного розпорядження та зобов'язання Житомирської міської ради встановити порядок формування конкурсних комісій (шляхом внесення доповнень до Положення), який забезпечить створення рівних умов для включення представників різних інститутів громадянського суспільства (громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо) до складу конкурсних комісій при його формуванні.

Отже, фактично позивач не погоджується із нормами Положення, вважаючи їх нечіткими, неповними, які не створюють рівних умов для включення представників різних інститутів громадянського суспільства до складу конкурсних комісій при його формуванні.

Разом з тим, вказане Положення позивачем не оскаржується, а тому суд позбавлений права надавати йому оцінку у даній справі та вирішувати питання щодо внесення до нього доповнень.

Суд звертає увагу позивача, що дане Положення є нормативно-правовим актом й для оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень закон передбачає особливий порядок адміністративного провадження, який встановлений статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що розпорядження міського голови від 18.09.2024 № 831 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира" відповідає вимогам частини другої статті 2 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачами доведено правомірність прийнятого рішення, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.А.Шуляк

Повне судове рішення складене 25 лютого 2025 року

31.01.25