Рішення від 21.02.2025 по справі 200/7971/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2025 року Справа№200/7971/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника Звонарьова В.В. звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просив:

визнати протиправним та скасувати рішення № 057050011530 від 17 жовтня 2024 «Про пенсійне забезпечення ОСОБА_1 »;

зобов'язати повторно розглянути заяву від 09 жовтня 2024 з урахуванням дати призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 16 серпня 2022 року та зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періоду строкової військової служби з 25 червня 1991 по 07 травня 1993, періоду роботи у ВАТ «МК «Азовсталь» з 07 червня 1999 по 01 грудня 1999 з додаванням до страхового стажу додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що при призначенні пенсії відповідач протиправно не зарахував певні періоди трудової діяльності до пільгового стажу, які підтверджені наданими при призначенні пенсії документами. Зазначені обставини порушують права позивача та змушують звернутись до суду.

Ухвалою від 20 листопада 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідачем наданий відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначив, що період роботи позивача з 07.06.1999 по 01.12.1999 не враховано як роботу з особливо шкідливими важкими умовами праці, оскільки є перерва в документах про проведення атестації робочих місць.

Позивач надав відповідь на відзив, в якому підтримав доводи позовної заяви та просив їх задовольнити.

Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України та період відпустки головуючого у справі, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Маріуполь). Дата призначення пенсії з 31.05.2024.

Згідно з протоколлм розрахунку пенсії від 07.06.2024, позивач має загальний стаж 47 років 3 місяці 14 днів.

Страховий стаж до 01.01.2004 - 16 років 00 місяців 14 днів.

Страховий стаж після 01.01.2004 - 18 років 3 місяці 00 днів.

Додаткові роки за Список № 1 - 13 років 00 місяців 00 днів.

В тому числі: Робота за Списком № 1 - 15 років 07 місяців 20 днів.

Загальний розмір пенсії - 20393,56 грн.

09 жовтня 2024 року позивач звернувся через портал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок (допризначення) пенсії, а саме:

зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоду строкової військової служби з 25 червня 1991 року по 07 травня 1993 року (01 р 10 м 13 дн), а також період роботи у ВАТ «МК «Азовсталь» з 07 червня 1999 року по 01 грудня 1999 року (0 р 5 м 25 дн) та відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на пільгових умовах зарахувати до страхового стажу додатково по одному року;

призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 16 серпня 2022 року (із застосуванням норми пункту 14-6.2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві № 057050011530 від 17.10.2024 відмовлено в розгляді заяви щодо допризначення пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами, з посиланням на вимоги наказу Міністерства праці та соціальної політики України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731, оскільки є перерва в документах про проведення атестації робочих місць.

ГУ ПФУ у місті Києві листом від 06 листопада 2024 року №2600-0202-8/213310 у відповідь на адвокатський запит №137 від 30.10.2024 надало відповідь аналогічного змісту рішення № 057050011530 від 17.10.2024.

Згідно з копією трудової книжки НОМЕР_3 від 01.04.1991, а також записів військового квитка НОМЕР_4 від 25.06.1991, позивач з 14.06.1991 звільнений з посади електромонтера з ремонту та обслуговування електрообладнання Мартенівського цеху МК «Азовсталь» у зв'язку із призивом на військову службу;

проходив строкову військову службу з 25 червня 1991 року по 07 травня 1993 року.

з 16 липня 1993 по 24 серпня 1998 - електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання на гарячих роботах 4 розряду, Мартенівський цех, ВАТ «МК «Азовсталь» (5 років 1 місяць 9 днів);

з 25 серпня 1998 по 29 квітня 1999 - електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання на гарячих роботах (бригада з ремонту електрообладнання електромостових кранів розливального прольоту та двору виливниць) 5 розряду, Мартенівський цех, ВАТ «МК «Азовсталь» (0 років 8 місяців 5 днів);

з 30 квітня 1999 по 31 березня 2002 - електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання на гарячих роботах (наскрізна спеціалізована електроремонтів) 5 розряду, Мартенівський цех, МК «Азовсталь» (2 роки 11 місяців 2 дні).

Записи містять підписи посадових осіб, посилання на номера та дати наказів, відтиски печатки підприємств, дефектів записи не мають.

На підтвердження спірного періоду роботи позивачем надана довідко від 21.05.2024 №03.03.01-532/к про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Згідно з довідкою позивач працював повний робочий день в ПРАТ «МК «Азовсталь» за Списком № 1 за період з 01 квітня 1991 року по 14 червня 1991 (00 років 02 місяці 14 днів) та з 16 липня 1993 року по 31 липня 2007 (14 років 00 місяців 16 днів).

Надані відповідні витяги з наказів «Про результати атестації робочих місць в цехах» №118 від 07.06.1994, № 366 від 02.12.1999.

З розрахунку стажу ОСОБА_1 при призначенні пенсії слідує, що до стажу роботи за Списком № 1 в межах спірних правовідносин не зарахований період роботи у ВАТ «МК «Азовсталь» з 07 червня 1999 року по 01 грудня 1999 року (0 р 5 м 25 дн).

Період строкової військової служби з 25.06.1991 по 31.12.1991 та з 01.01.1992 по 07.05.1993 зарахований строком (01 р 10 м 13 дн).

На підставі наданих доказів позивач вважає рішення відповідача протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-ХІІ) та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058- IV).

Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог нього Закону за даними, що містяться в системі, персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць,- після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до пунктів 1.7, 1.8 якого, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Розділом 2 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період робот; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; атестація робочого місця.

Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно із записами трудової книжки ОСОБА_1 у спірний періоди з 07 червня 1999 року по 01 грудня 1999 року позивач працював електромонтером з ремонту та обслуговування електрообладнання на гарячих роботах (наскрізна спеціалізована електроремонтів) 5 розряду, Мартенівський цех, МК «Азовсталь».

Стосовно доводів відповідача щодо не зарахування вказаного періоду в зв'язку з перервою у атестації робочих місць, суд зазначає, шо Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункту 3 Порядку № 383).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Вимогами пункту 7 Порядку № 383 передбачено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Згідно з пунктом 4.2. Порядку результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу наданому підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 01 серпня 1992 року (який набрав чинності 21 серпня 1992 року) Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41.

Як випливає із зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

В той же час, аналіз норм щодо атестації дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Проте, не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах та не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Аналогічна правова позиція висловлена в Постанові Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі 520/15025/16-а від 19 лютого 2020 року.

Отже, враховуючи вищезазначені висновки, відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається власника підприємства, а не працівника.

Оскільки основним документом на підтвердження стажу є трудова книжка, що містить записи про пільговий характер роботи позивача та підтверджений відповідною довідкою від 21.05.2024 № 03.03.01-532/к період роботи з 07 червня 1999 року по 01 грудня 1999 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за Списком № 1.

Тому доводи позивача щодо неналежного виконання обов'язків відповідачем щодо розгляду наданих документів при допризначені пенсії знайшли своє підтвердження під час розгляду справи, в зв'язку з чим спірне рішення № 057050011530 від 17 жовтня 2024 року підлягає скасуванню.

При цьому суд зауважує, що згідно з матеріалами справи, а саме розрахунку стажу, період строкової військової служби позивача з 25.06.1991 по 31.12.1991 та з 01.01.1992 по 07.05.1993 зарахований до пільгового стажу за Списком № 1 строком (01 р 10 м 13 дн).

Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до п. 14-6.2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається, зокрема, за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Позивач ОСОБА_1 досяг пенсійного (50-річного) віку ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зареєстрованим місцем проживання є адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами відповідно Наказу № 30 від 05 лютого 2024 року) вся територія Маріупольського району за винятком с. Заїченко, с. Пікузи є тимчасово окупованою з 05.03.2022.

Отже, призначення пенсії ОСОБА_1 можливе з 16 серпня 2022 року.

Суду не надані докази призначення пенсії позивачу з 16 серпня 2022 року. Згідно з даними пенсійної справи ОСОБА_1 датою призначення пенсії є 31.05.2024.

Водночас, стосовно позовних вимог в частині додавання до страхового стажу додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд керується такими умовами.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною 1 статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тобто, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах станом на час розгляду справи. При цьому обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Враховуючи зазначене, судовому захисту підлягають лише фактично порушені права, свободи і інтереси осіб, а не припущення про можливість їх порушення в майбутньому.

З матеріалів справи слідує, що відповідачем у спірному рішенні відмовлено у зарахуванні періоду трудової діяльності до пільгового стажу.

Отже, станом на момент подання позовної заяви відповідач не здійснював розрахунок стажу позивача для призначення пенсії, зокрема відповідно до положень частини 3 статті 24 Закону №1058-IV.

Суд не повинен підміняти орган Пенсійного фонду у разі, якщо ним не прийнято рішення стосовно спірного питання.

Тому вищезазначені вимоги позивача станом на час розгляду цієї справи до моменту здійснення перерахунку пенсії є передчасними та заявленими на майбутнє, що не відповідає задачам та принципам адміністративного судочинства.

Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення та розрахунку пенсії.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням наведеного, оцінюючи наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню шляхом скасування спірного рішення та зобов'язання повторно розглянути заяву від 09 жовтня 2024 року про донарахування пенсії з урахуванням висновків суду про зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи у ВАТ «МК «Азовсталь» з 07 червня 1999 року по 01 грудня 1999 року та право позивача на призначення пенсії з 16 серпня 2022 року.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи сплачений позивачем судовий збір у розмірі 968,96 грн, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню пропорційно сума 484,48 грн.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Більварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 42098368) про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368) № 057050011530 від 17 жовтня 2024 року «Про пенсійне забезпечення ОСОБА_1 ».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) від 09 жовтня 2024 року з урахуванням висновків суду про зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи у ВАТ «МК «Азовсталь» з 07 червня 1999 року по 01 грудня 1999 року та наявність у ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) права на призначення пенсії з 16 серпня 2022 року.

У задоволенні решти заявлених вимог в частині додаткового обрахування страхового стажу відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Більварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) судовий збір у сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/) відповідно до наявних умов електропостачання та функціонування програмного забезпечення через обставини збройної агресії проти України.

Суддя Г.А. Чекменьов