Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 лютого 2025 року Справа№200/8969/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецької області про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
У грудні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Донецької області (далі - ГУНП, відповідач), в якій просив: - визнати протиправною бездіяльність в не оформленні і не направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років, відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової та деяких інших осіб»; - зобов'язати у 10-денний термін, з дня набрання законної сили судовим рішенням, оформити подання і передбачені законодавством документи для призначення пенсії виходячи з вислуги років 50 років 3 місяця 4 дні та направити їх до Головного управління ПФУ в Донецькій області.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що він має право на пенсію за вислугу років, але відмова відповідача передати відповідний пакет документ до органу ПФУ порушує його право на отримання пенсії відповідно до пункту а ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Вважає, що вислуга років Позивача, з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, становить 50 років 03 місяця 04 дні, що є достатнім для призначення пенсії відповідно до п. «а» статті 12 Закону № 2262.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що вислуга років у календарному обчисленні та у пільговому обчисленні не сумуються між собою. За Законом № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається тільки у разі наявності відповідної календарної, а не пільгової вислуги років і відмова ГУНП в Донецькій області в направленні документів до ГУ ПФУ в Донецькій області для призначення пенсії позивачу є законною. Тому у спірних правовідносинах, посилання позивача на порушення його прав зі сторони відповідача є безпідставними.
Позивач надав відповідь на відзив в якій наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вважає, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми, які діяли на день звільнення. Зазначає, що для набуття права на призначення пенсії за вислугу років на підставі ст. 12 Закону №2262-XII враховується як календарна, так і пільгова вислуга років у сукупності. Вислуга років позивача становить 18 років 05 місяців 29 днів та у пільговому обчисленні почала становити без урахування календарної вислуги 06 років 01 місяць 23 дні. Позивач у відповіді на відзив посилається також на Закон України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України»
Ухвалою суду від 30 грудня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувані докази.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України № НОМЕР_1 .
Позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 , виданого 06.09.2015.
Відповідно до копії витягу з наказу ГУНП в Донецькій області від 27.09.2024 № 457 о/с «По особовому складу» на підставі п. 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію» лейтенанта поліції ОСОБА_1 оперуповноваженого сектору агентурно-оперативної роботи відділу кримінальної поліції Покровського районного управління поліції звільнено зі служби в поліції з 2 жовтня 2024 року.
Зазначено, що вислуга років на 2 жовтня 2024 року складає: у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги - 17 років 11 місяців 23 дні, у пільговому обчисленні - 32 роки 3 місяці 11 днів.
Позивач звернувся до ГУНП з заявою від 04.11.2024 в якій просив оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області для призначення пенсії за вислугою років відповідно до п. «а» ч. 1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Відповідач листом від 07.11.2024 № М-38/34/01-2024 повідомив позивача про те, що наказом ГУНП від 27.09.2024 № 457 о/с, його було звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. l ст.77 (за власним бажанням) відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» з 2 жовтня 2024 року. Вислуга років на день звільнення 02.10.2024 у календарному обчисленні склала 17 років 11 місяців 23 дні. Роз'яснено, що право на пенсію за вислугу років відповідно до чинного законодавства він не набув у зв'язку з тим, що зазначені дані відносно нього не відповідають умовам призначення пенсій за вислугу років, які визначені пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ, СППЗ (сектор з питань пенсійного забезпечення) не має можливості згідно Інструкції виконати свої повноваження по організації роботи з оформлення документів для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХП та відповідного подання їх згідно з Порядком до органу, що призначає пенсії.
Також позивач надав до суду копію трудової книжки НОМЕР_3 , в якій наявні записи №№ 5-6 щодо роботи позивача у період з 24.09.2007 по 06.11.2015 в органах внутрішніх справ; №№ 7-8 щодо роботи позивача у період з 07.11.2015 по 02.10.2024 в Національній поліції України.
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності у відповідача підстав для складання і подання документів до органу Пенсійного фонду України щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб'єкт приватного права зобов'язаний добросовісно виконувати свої обов'язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.
Водночас суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Статтею 1 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з пунктом «б» частини першої статті 1-2 Закону № 2262-XII Право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань.
Відповідно до статті 2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Приписами пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII передбачено, що Пенсія за вислугу років призначається: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Так, згідно з частиною другою статті 17 Закону № 2262-XII до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, особам рядового складу, молодшого, середнього, старшого та вищого начальницького складу Державного бюро розслідувань, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми здобуття освіти) у закладах освіти (крім навчання у закладах спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю, військових навчальних закладах та навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони), після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до ч. 1 статті 17-1 Закону № 2262-XII, у редакції Законів № 3621-IX від 21.03.2024, № 3633-IX від 11.04.2024, передбачено, що порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд звертає увагу, що до внесення змін Законами № 3621-IX від 21.03.2024, № 3633-IX від 11.04.2024 частиною 1 статті 17-1 Закону № 2262-XII було передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, на момент виникнення спірних у цій справі правовідносин, Кабінет Міністрів України не визначає пільгові умови призначення пенсій особам за Законом № 2262-XII.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», у редакції, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Суд погоджується з аргументами, які наведені у відповіді на відзив про те, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми, які діяли на день звільнення позивача з поліції (02.10.2024).
Суд зазначає, що пунктом у Порядку № 393 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року) було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах .
Водночас, відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній на дату звільнення з поліції та дату звернення позивача із заявою до ГУНП щодо оформлення та подання необхідних документів для призначення пенсії) До вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах .
Тому, для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року.
Ураховуючи те, що станом на дату звільненні позивач з поліції і на дату звернення позивача із заявою до ГУНП щодо оформлення та подання необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ діяла нова редакція пункту 3 Порядку № 393, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування на пільгових умовах позивачу часу проходження служби під час вирішення питання про наявність підстав для призначення пенсії.
Відповідно до копії витягу з наказу ГУНП в Донецькій області від 27.09.2024 № 457 о/с «По особовому складу» вислуга років позивача с станом на 2 жовтня 2024 року складає в календарному обчисленні 17 років 11 місяців 23 дні.
Указаний наказ не є спірним у межах цієї справи, дії щодо розрахунку календарної вислуги років також не є спірними в межах цієї справи.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року № 760, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за № 1152/32604, передбачено, що уповноважені структурні підрозділи: 1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. 2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії; 3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів; 4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу) 5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи; 6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.
Ураховуючи, що позивач звільнився зі служби в поліції 02.10.2024 і не мав необхідних 25 календарних років і більше вислуги років, у відповідача були відсутні підстави для підготовки документів, необхідних для призначення пенсії та надсилання цих документів до відповідного органу Пенсійного фонду України.
Наведене відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені в постанові від 31 серпня 2023 року у справі № 200/4951/22, а також у постанові від 22 січня 2025 року у справі № 280/6943/22.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Посилання позивача у відповіді на відзив на Закон України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» суд вважає помилковим, оскільки з трудової книжки позивача НОМЕР_3 випливає, що він не працював в Державній кримінально-виконавчій службі України.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецької області (ідентифікаційний код: 40109058) про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складене 26 лютого 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков